Cyklostezka Odra-Nisa

Na kole z Čech až k Baltskému moři

Zájezd Cyklostezka Odra-Nisa v letošním roce nemáme v nabídce, můžete si vybrat z našich dalších zájezdů po cyklostezkách (např. Tauernská cyklostezka, Dunajská cyklostezka, Drávská cyklostezka) nebo z jiných cyklistických zájezdů.

Cyklostezka Nisa-Odra je zcela nová, atraktivní trasa začínající u pramene Nisy u Jablonce nad Nisou, která dále klesne po proudu řeky k hranici s Německem a pokračuje až k soutoku Nisy a Odry u Neuzelle. Odtud zamíří podél Odry a končí v Ahlbecku u Baltského moře. Na německém území postupně protne tři spolkové země: Sasko, Braniborsko a Pomořansko.

Zájezd je určen pro aktivní cykloturisty, délky se pohybují od 20 km do 100 km, terén je (kromě českého úseku) rovinatý. Denní etapy jsou rozděleny na 2-4 úseky po zhruba 25-35 km, po cestě bude možnost setkání s autobusem. V závorce za etapou vždy uvádíme i nejmenší možnou vzdálenost v případě vynechání části etapy a využití podpory autobusu. Každý se tedy může rozhodnout sam podle kondice, zajímavých míst na trase, počasí atd., které úseky pojede. Nocovat budeme v kempech ve vlastních stanech a každý den nám kuchař připraví chutnou polopenzi z naší polní kuchyně.

Předběžný program zájezdu

  • 1. den: Odjezd v ranních hodinách z Brna přes Prahu do Nové Vsi nad Nisou k prameni Nisy. Po značených cyklotrasách kopcovitým terénem podél Jablonce a Liberce do Chrastavy, kde se opět napojíme na řeku Nisu, a už rovinou pokračujeme k hranici s Německem v Hrádku nad Nisou. Odtud dál do Zittau (prohlídka města) a přes klášter St. Marienthal do cíle v Hagenwerdenu.(↔ 40-83 km)
  • 2. den: Busem do Görlitzu (prohlídka města). Na kolech podél řeky přes extravagantní kulturní park Kulturinsel Einsiedel a Tothenburg s krásným náměstím do lázní Bad Muskau. Dále pak do Forstu, kde uhneme od Nisy do kempu v Gross Jamno s vyhlášenou zájezdní restaurací Zur Zuckuck. (↔ 23-107 km)
  • 3. den: Z Gross Jamno se znovu vrátíme k řece Nise v Briesnigu a pustíme se pěkným úsekem přes město Guben až k soutoku Nisy s Odrou. U Ratzdorfu můžeme posedět ve stylové restauraci přímo u soutoku, nebo pokračovat po trase dále podél řeky Odry přes průmyslový Eisenhüttenstadt a několik hospůdek přímo na stezce až do Lossowa a následně do kempu u Helenesee.(↔ 29-99 km)
  • 4. den: Busem do historického Franfuktu nad Odrou s překvapivě moderně upraveným nábřežím (prohlídka), dále pak na kolech podél Odry přes menší či větší vesnice s hospůdkami až do Hohesaatenu a po okresních silničkách přejedeme do kempu u Parsteiner See.(↔ 22-107 km)
  • 5. den: Na cyklostezku se napojíme opět ve Stolzenhagenu a přes Schwedt dojedeme do Mesherinu. Zde se ráz cyklostezky mění, odklání se od Odry a pokračuje zvlněným terénem přes pěkná městečka Tantow a Penkun se zámkem až do cíle v městečku Löcknitz. (↔ 99 km)
  • 6. den: Zvlněným terénem přes louky a lesy až k Schettinerovu zálivu, po jeho jižním břehu rovinou do městečka Ueckermünde a dále typicky přímořskou krajinou do historického Anklamu (prohlídka). Den zakončíme v kempu u Murchinu s možností ochutnání skvělého barbecue.(↔ 28-101 km)
  • 7. den: Poslední půldenní etapa přes Usedom až k Baltskému moři (lázeňské městečko Ahlbeck), kde naše putování skončí. Symbolicky se osvěžíme v moři a na promenádě si v některé z četných restaurací dáme smaženého herringa nebo jinou rybí specialitu. Odjezd po poledni s návratem do Brna v nočních hodinách. (↔ 48 km)

Ubytování a stravování na zájezdu

Ubytování: Všechny noci budeme spát v německých kempech ve vlastních stanech. Kempy jsou na slušné úrovni a patří v oblasti k těm vyhlášeným. Kromě teplé sprchy (většinou za 1 €) nabízejí také zázemí restaurace, případně v některých kempech koupání v jezeře.

Stravování: Každý den nám kuchař připraví chutnou polopenzi z naší polní kuchyně. Polopenze začíná 1. den večeří a končí 7. den snídaní. Kromě toho je vždy možné využít zázemí restaurace či kiosku v kempu nebo okolí. U některých kempů je supermarket.

Další informace k zájezdu

Nástupní místa: Brno, Praha

Vhodný typ kola: trekové
Povrch: asfalt 80 %, šotolina 20 %
Informace o přepravě kol na cyklovleku zde: přeprava kol.

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST zájezdu Cyklostezka Odra-Nisa

Jednotlivé etapy vedou po proudu řeky a převýšení je (kromě českého úseku) zanedbatelné. Každý den vyrazíme nalehko a vždy bude možnost využít podporu našeho busu pro zkrácení denní etapy. Povrch je převážně asfaltový s malými šotolinovými úseky, které bez problémů zvládnou i silniční kola.

Vybavení na zájezd pro inspiraci

Cyklostezka Odra-Nisa

 

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Tauernská cyklostezka

Cykloturistika podél řek Salzach a Saalach v okolí Zell am See

Okolo Bodamského jezera na kole

Cyklistika historickými městy i přírodními krásami Bodensee

Drávská cyklostezka

Podhůřím Lienzských a Sextenských Dolomit i Vysokých Taur (Rakousko)

Innská cyklostezka a Ötztal

Alpské cyklostezky po proudu Tyrolských řek

Dunajská cyklostezka

Cyklistika podél Dunaje přes Linz, Krems a údolím Wachau až do Vídně