Dunajská cyklostezka

Cyklistika podél Dunaje přes Linz, Krems a údolím Wachau až do Vídně

Dunajská cyklostezka je trasa o délce zhruba 1200 km vedoucí po březích Dunaje z německého Donaueschingenu přes Rakousko a Slovensko do maďarské Budapešti. My si projedeme úsek pod Pasovem do Vídně dlouhý 300 km a vedoucí Horním a Dolním Rakouskem. Jde o nejstarší značenou cyklostezku, která patří mezi nejznámější v Evropě. Cestu nám budou zpestřovat mohutná vodní díla, milovníky historie, památek a cyklistiky čekají na obou březích Dunaje vinohrady, romantické zříceniny gotických hradů i barokní kláštery a zámky.

Každý den se můžete sami rozhodnout pro jednu ze dvou variant etap podle jejich délky (A 40-65 km, B 65-85 km) s minimálním převýšením, obě skupiny se vždy v průběhu dne setkají (náročnost podrobněji). Zájezd je tak vhodný i pro rodiny s dětmi a páry s odlišnými požadavky na náročnost. Ubytováni budeme 2 noci v příjemném penzionu a 1 noc v hotelu typu F1 se snídaní. Na zájezd nabízíme speciální slevu pro děti.

Program zájezdu

  • 1. den: Odjezd z Brna kolem 7 hodiny ráno, dopolední přejezd busem do rakouského Lince. A: Na kole do Mauthausenu, možnost prohlídky koncentračního tábora, který byl součástí největšího komplexu pracovních táborů (↔ 20 km, ↑ 100 m, ↓ 150 m). B: Celý úsek cyklostezky z Lince až k malebnému Greinu s renesančním zámkem (↔ 58 km, ↑ 100 m, ↓ 150 m).
  • 2. den: Busem do Schlögenu. Na kole meandrem Dunaje zvaným Schlőgenská smyčka, okolo největšího hornorakouského zámku Podunají Neuhaus přes městečko Aschach an der Donau, areál přírodních koupališť Feldkirchen a okolo veslařského střediska (mistrovství světa 2019) přes Ottensheim do barokního Lince (↔ 58 km, ↑ 50 m, ↓ 100 m).
  • 3. den: A: Ze středověkého města Ybbs do Melku s benediktinským klášterem. Dále jedním z nejhezčích úseků Dunajské cyklostezky, údolím Wachau: Pod majestátním hradem Aggstein, přes Spitz a zříceninu hradu Dürnstein, kde byl vězněn anglický král Richard Lví srdce, do nejstaršího města Dolního Rakouska Krems (↔ 65 km, ↑ 100 m, ↓ 150 m). B: Z městečka Grein, kolem hradu Werfenstein a soutěskou Strudengau přes Ybbs a Melk do barokního Krems (↔  85 km, ↑ 100 m, ↓ 150 m).
  • 4. den: A: Z Tullnu přes památný Klosterneuburg s mohutným barokním klášterem do Vídně (↔ 40km, ↑ 200 m, ↓ 250 m). B: Lužními lesy kolem vodní elektrárny Altenwörth k zakonzervované a nikdy nespuštěné atomové elektrárně Zwentendorf přes Tulln do Vídně (↔  75 km, ↑ 200 m, ↓ 250 m). Návrat do Brna ve večerních hodinách.

Ubytování

2x v penzionu v Greinu a 1x v hotelu typu F1 v Krems. V obou ubytováních je k dispozici wifi. K dispozici jsou 2 a 4lůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením (Krems jen 2lůžkové). Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

Dostaneme místní snídani formou bufetu. Během jednotlivých etap je dostatek možností zakoupit jakékoli občerstvení, případně je možné se zastavit na oběd či zákusek. Na večeři si můžete zajít do restaurace v místě ubytování. Ceny v obchodech jsou o něco vyšší než u nás, v restauracích je asi 2x dráž.

Dunajská cyklostezka

Dunajská cyklostezka

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Tauernská cyklostezka

Cykloturistika podél řek Salzach a Saalach v okolí Zell am See

Drávská cyklostezka

Podhůřím Lienzských a Sextenských Dolomit i Vysokých Taur (Rakousko)

Ennská cyklostezka

Pohodové cyklotrasy údolími Vápencových Alp (Rakousko)

Korutanská jezera na kole

Nenáročná cyklistika krajem nejteplejších alpských jezer

Neziderské jezero na kole

Cyklostezky v krajině vinic a termálů

Údolí Julských Alp na kole

Cyklistika podhůřím Alp, kolem řek, vodopádů, soutěsek a jezer ve Slovinsku