Dunajská cyklostezka

Cyklistika z Pasova podél Dunaje a údolím Wachau až do Vídně

Dunajská cyklostezka je trasa o délce zhruba 1200 km vedoucí po březích Dunaje z německého Donaueschingenu přes Rakousko a Slovensko do maďarské Budapešti. My si projedeme úsek z Pasova do Vídně dlouhý asi 330 km a vedoucí Horním a Dolním Rakouskem. Jde o nejstarší značenou cyklostezku, která patří mezi nejznámější v Evropě. Milovníky historie, památek a cyklistiky čekají na obou březích Dunaje mohutná vodní díla, vinohrady, romantické zříceniny gotických hradů i barokní kláštery a zámky.

Každý den se můžete sami rozhodnout pro jednu ze dvou variant etap podle jejich délky (A 40-65 km, B 65-85 km) s minimálním převýšením, obě skupiny se vždy v průběhu dne setkají. Zájezd je tak vhodný i pro rodiny s dětmi a páry s odlišnými požadavky na náročnost. Ubytovaní budeme v penzionech a hotelu F1 se snídaní. Na zájezd nabízíme speciální slevu pro děti.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem půlnoci z Brna.
  • 2. den: A: Ranní příjezd do německého Pasova, prohlídka historického centra a přejezd busem do rakouského Engelhartszellu s jediným trapistickým klášterem v Rakousku. Na kole meandrem Dunaje zvaným Schlőgenská smyčka, okolo největšího hornorakouského zámku Podunají Neuhaus přes městečko Aschach an der Donau s říčním přístavem do Ottensheim (↔ 60 km, ↑ 50 m, ↓ 100 m). B: Celý úsek cyklostezky z Pasova až do Ottensheim (↔ 85 km, ↑ 50 m, ↓ 100 m).
  • 3. den: A: Přes barokní Linec do Mauthausenu, možnost prohlídky koncentračního tábora, který byl součástí největšího komplexu pracovních táborů (↔ 40 km, ↑ 100 m, ↓ 150 m). B: Celý úsek cyklostezky z Ottensheim až k malebnému Greinu s renesančním zámkem (↔ 75 km, ↑ 100 m, ↓ 150 m).
  • 4. den: A: Ze středověkého města Ybbs do Melku s benediktinským klášterem, po nejhezčím úseku Dunajské cyklostezky, údolí Wachau: Pod majestátním hradem Aggstein, přes Spitz a zříceninu hradu Dürnstein, kde byl vězněn anglický král Richard Lví srdce, do nejstaršího města Dolního Rakouska Krems (↔ 65 km, ↑ 100 m, ↓ 150 m). B: Z městečka Grein, kolem hradu Werfenstein a soutěskou Strudengau přes Ybbs a Melk do barokního Krems (↔  85 km, ↑ 100 m, ↓ 150 m).
  • 5. den: A: Z Tullnu přes památný Klosterneuburg s mohutným barokním klášterem do Vídně (↔ 40 km, ↑ 200 m, ↓ 250 m). B: Lužními lesy kolem vodní elektrárny Altenwörth k zakonzervované a nikdy nespuštěné atomové elektrárně Zwentendorf přes Tulln do Vídně (↔  75 km, ↑ 200 m, ↓ 250 m). Návrat do Brna ve večerních hodinách.

Ubytování

2x v penzionu (v Otteinsheimu a Tiefenbachu) a 1x v hotelu typu F1 v Kremsu. Ve všech ubytování je k dispozici wifi. K dispozici jsou 2 a 4lůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením (Krems jen 2lůžkové).

Stravování

Dostaneme místní snídani formou bufetu. Během jednotlivých etap je dostatek možností zakoupit jakékoli občerstvení, případně je možné se zastavit na oběd či zákusek. Na večeři si můžete zajít do restaurace v místě ubytování. Ceny v obchodech jsou o něco vyšší než u nás, v restauracích je asi 2x dráž.

Dunajská cyklostezka

Dunajská cyklostezka