Dunajská cyklostezka

Cyklistika podél Dunaje přes Linz, Krems a údolím Wachau až do Vídně

Dunajská cyklostezka je trasa o délce zhruba 1200 km vedoucí po březích Dunaje z německého Donaueschingenu přes Rakousko a Slovensko do maďarské Budapešti. My si projedeme úsek pod Pasovem do Vídně dlouhý asi 300 km a vedoucí Horním a Dolním Rakouskem. Jde o nejstarší značenou cyklostezku, která patří mezi nejznámější v Evropě. Milovníky historie, památek a cyklistiky čekají na obou březích Dunaje mohutná vodní díla, vinohrady, romantické zříceniny gotických hradů i barokní kláštery a zámky.

Každý den se můžete sami rozhodnout pro jednu ze dvou variant etap podle jejich délky (A 40-65 km, B 65-85 km) s minimálním převýšením, obě skupiny se vždy v průběhu dne setkají. Zájezd je tak vhodný i pro rodiny s dětmi a páry s odlišnými požadavky na náročnost. Ubytovaní budeme 2 noci v příjemném penzionu a 1 noc v hotelu F1 se snídaní. Na zájezd nabízíme speciální slevu pro děti.

Aktuálně - vstup do Rakouska: vstup je povolen všem bez jakýchkoli dokladů o testech či očkování (mzv.cz). Návrat do ČR: návrat odkudkoli je pro všechny bez jakýchkoli podmínek, tak jak tomu bylo před Covidem.

Program zájezdu

  • 1. den: Ranní odjezd z Brna, přejezd busem do rakouského Schlögenu. Na kole meandrem Dunaje zvaným Schlőgenská smyčka, okolo největšího hornorakouského zámku Podunají Neuhaus přes městečko Aschach an der Donau s říčním přístavem. Dále přes areál přírodních koupališť Feldkirchen a okolo veslařského střediska (mistrovství světa 2019) do Ottensheim (↔ 40 km, ↑ 50 m, ↓ 100 m).
  • 2. den: A: Z barokního Lince do Mauthausenu, možnost prohlídky koncentračního tábora, který byl součástí největšího komplexu pracovních táborů (↔ 30 km, ↑ 100 m, ↓ 150 m). B: Celý úsek cyklostezky z Lince až k malebnému Greinu s renesančním zámkem (↔ 65 km, ↑ 100 m, ↓ 150 m).
  • 3. den: A: Ze středověkého města Ybbs do Melku s benediktinským klášterem, po nejhezčím úseku Dunajské cyklostezky, údolí Wachau: Pod majestátním hradem Aggstein, přes Spitz a zříceninu hradu Dürnstein, kde byl vězněn anglický král Richard Lví srdce, do nejstaršího města Dolního Rakouska Krems (↔ 65 km, ↑ 100 m, ↓ 150 m). B: Z městečka Grein, kolem hradu Werfenstein a soutěskou Strudengau přes Ybbs a Melk do barokního Krems (↔  85 km, ↑ 100 m, ↓ 150 m).
  • 4. den: A: Z Tullnu přes památný Klosterneuburg s mohutným barokním klášterem do Vídně (↔ 40 km, ↑ 200 m, ↓ 250 m). B: Lužními lesy kolem vodní elektrárny Altenwörth k zakonzervované a nikdy nespuštěné atomové elektrárně Zwentendorf přes Tulln do Vídně (↔  75 km, ↑ 200 m, ↓ 250 m). Návrat do Brna ve večerních hodinách.

Ubytování

2x v penzionu v Greinu a 1x v hotelu typu F1 v Kremsu. V obou ubytováních je k dispozici wifi. K dispozici jsou 2 a 4lůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením (Krems jen 2lůžkové).

Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

Dostaneme místní snídani formou bufetu. Během jednotlivých etap je dostatek možností zakoupit jakékoli občerstvení, případně je možné se zastavit na oběd či zákusek. Na večeři si můžete zajít do restaurace v místě ubytování. Ceny v obchodech jsou o něco vyšší než u nás, v restauracích je asi 2x dráž.

Dunajská cyklostezka

Dunajská cyklostezka

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Jezera Solné komory na kole

Cyklistika v okolí jezer pod Dachsteinem

Tauernská cyklostezka

Cykloturistika podél řek Salzach a Saalach v okolí Zell am See

Drávská cyklostezka

Podhůřím Dolomit i Vysokých Taur (Rakousko)

Korutanská jezera na kole

Nenáročná cyklistika krajem nejteplejších alpských jezer

Údolí Julských Alp na kole

Cyklistika podhůřím Alp, kolem řek, vodopádů, soutěsek a jezer ve Slovinsku