Podkarpatská Rus MTB

Horská cyklistika po největších poloninách Zakarpatské Ukrajiny

Podkarpatská Rus, Zakarpatská Ukrajina, je snad nejromantičtější a zároveň jednou z nejchudších oblastí Evropy. Tato hornatá země je z větší části pokryta poloninami - většinou zaoblenými horskými hřebeny, které jsou v nejvyšších polohách odlesněné a nabízí tak úžasné rozhledy. Prostě ideální hory na bajkování - dostatek travnatých hřebenů, vozových cest i úžasných přírodních trailů v podobě pasteveckých pěšinek. Přidáme-li k tomu možnosti zážitkových výjezdů na poloniny místními gruzaviky, neopakovatelnou atmosféru místních hospůdek s levnou vodkou i pivem, rázovité vesnice s dřevěnými kostelíky, salaše a přívětivé domorodce, často mluvící česky, máme namíchán kulturně-bajkový koktejl, který na Západě určitě nenajdete.

Projedeme si nejkrásnější partie karpatského oblouku i největší a nejvyšší podkarpatské poloniny. Na Černohorské polonině budeme mít možnost vystoupit i na nejvyšší vrchol Ukrajiny - Hoverlu (2061 m). Dva dny věnujeme bajkování po hřebeni největší Svidovecké poloniny s přejezdem přes její nejvyšší vrchol Bliznicu (1881 m). Při přejezdovém dni navštívíme Koločavu - kraj, kde zbojničil legendární Nikola Šuhaj. Na největší západní polonině Boržavě navštívíme bikepark Pilipec a přejedeme pro MTB nejatraktivnější části jejího hřebene. Poznáme i rázovité vesničky a v místních hospůdkách si pochutnáme na vynikajícím šašliku, boršči, pelmeních a jiných karpatských specialitách.

Čekají nás jednodenní horské cykloetapy převážně po vozových cestách i ovčích trailech s krátkými dojezdy po silnici. Více než obtížným povrchem je jejich náročnost daná prudkým sklonem, díky němuž se výjezdy často změní ve výšlapy. Zkušený jezdec bude pak odměněn prožitkem ze sjezdu, kdy si bude moci vybírat mezi kamenitou cestou, hliněnou ovčí pěšinou i jízdou nadivoko skrz trávu a borůvčí, které vždy příjemně odpruží možný pád. Délka denních etap je cca 30-60 km s převýšením v některé dny až okolo 1500 m (dolů většinou více než nahoru díky výjezdům autem). Ubytovaní budeme v penzionu v Jasini, nejvýchodnějším městečku bývalého Československa, a poté se přesuneme více na západ do penzionu ve vesničce Podobovec. Na obou místech dostaneme místní vydatnou polopenzi. Ve skupině bývá obvykle 10-20 bikerů. Doprava autobusem i ubytování jsou společné s turistickým zájezdem Poloniny Podkarpatské Rusi, ke kterému se můžete kterýkoliv den přidat.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 18:30 z Brna (u termínu 700 i z Prahy kolem 15 hod) přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska nebo Slovenska.
 • 2. den: Příjezd na Zakarpatskou Ukrajinu, přes Chust přejezd do Jasini, ubytování v penzionu na 4 noci. Na kolech nahoru do Jablonického průsmyku (931 m), sjezd po polních cestách po nižším hřebeni s výhledy na členitou luční zemědělskou krajinu do Jasini. (↔ 20 km, ↑ 450 m, ↓ 450 m + možné další přídavky v okolí)
 • 3. den: Svidovecká polonina a údolí Černé Tisy: Výjezd gruzavikem na hřeben (1550 m) nad lyžařské středisko Dragobrat. Okolo vrcholů Stoh a Velikij Kotel na Gerišasku (1762 m) a Trojasku (1702 m). Z vrcholu Tataruka (1707 m) náročnější sjezd do sedla Okole, údolím Černé Tisy do Jasini (650 m). (↔ 40 km, ↑ 600 m, ↓ 1500 m)
 • 4. den: Přejezd Svidovecké poloniny přes Bliznicu: Z Jasini (650 m) kolem dřevěného kostelíku Strukivska cerkev náročnější výjezd na Dragobrat (1350 m), s častým tlačením na nejvyšší vrchol Bliznice (1881 m). Sjezd po klesajícím hřebeni většinou po vozových cestách s nádhernými výhledy až pod horu Terentin (1388 m), sjezd do Rachova (450 m). Místní dopravou do Jasini. (↔ 30 km, ↑ 1450 m, ↓ 1650 m)
 • 5. den: Černohorská polonina a Hoverla: Výjezd gruzavikem do sedla pod Pietroš (1545 m). Na kole pod Hoverlu, výstup pěšky nalehko na nejvyšší vrchol Ukrajiny Hoverla (2061 m), zpět ke kolům (2 hod, ↑ 300 m, ↓ 300 m). Zpět do sedla a vozovými cestami vysoko na polonině kolem Pietroše (2020 m), objezd poloniny Šešul ovčím trailem nebo vozovou cestou, úžasný sjezd po poloninách i lesem do Kvasů, po silnici zpět do Jasini. (↔ 50 km, ↑ 700 m, ↓ 1500 m)
 • 6. den: Přejezdový den s poznáváním: Koločava - hrob zbojníka Nikoly Šuhaje na místním hřbitově, muzeum Ivana Olbrachta, prastarý dřevěný kostelík Sv. Ducha. Dojezd do Podobovce. Pro zájemce o cyklistiku možnost vynechání Koločavy a odpolední přejezd ze Siněvirského sedla (890 m) polními cestami po hřebeni do Mežhorje (440 m) a dále po silnici do Podobovce. (↔ 40 km, ↑ 450 m, ↓ 600 m)
 • 7. den: Po hřebenech kraje Verchovina: Vozovými cestami z Podobovce (720 m) do sedla Beskyd, přes Javornik (1120 m) a poloninu Berdo (1197 m) až do Volovce (500 m), dojezd po asfaltu zpět do Podobovce. (↔ 60 km, ↑ 1600 m, ↓ 1600 m, možnosti zkrácení)
 • 8. den: Boržava a bikepark: Seznámení se s traily pravého ukrajinského bikeparku Pilipec a pak dle chuti část přejezdu poloniny Boržava. Nebo celodenní přejezd poloniny Boržava - z horní stanice lanovky (1160 m) přes Gembu a Magury Žide (1517 m) do sedla Prislip (938 m). Odsud či až z poloniny Kuk (1190 m) sjezd do Mižhirje (450 m) a po silnici zpět do Podobovce. (kratší varianta ↔ 50 km, ↑ 1000 m, ↓ 1450 m), (delší varianta ↔ 55 km, ↑ 1550 m, ↓ 2000 m)
 • 9. den: Procházka k vodopádu Šipot (2 hod, ↑ 150 m, ↓ 150 m), nebo kratší projížďka po okolí. Po poledni odjezd do Mukačeva - rynok, hrad Palanok, centrum, nákupy, restaurace. Noční přejezd přes Maďarsko nebo Slovensko.
 • 10. den: Příjezd na stejná nástupní místa jako při odjezdu, Brno kolem 8 hod.

Ubytování

7x v penzionech - 4x v Jasini a 3x v Podobovci, ve 2-3lůžkových pokojích. V Jasini se jedná o komplex více budov, sociální zařízení je většinou na pokoji. V Podobovci spíme v hlavní budově, případně ve srubech - pokoje v hlavní budově jsou se sociálním zařízením, sruby mají k dispozici 2 sociální zařízení společná pro 6-8 ubytovaných. Na obou místech je možnost využít pravou ruskou saunu a wifi.

Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

Dostaneme místní typickou ukrajinskou polopenzi, která začíná 2. den večeří a končí 9. den snídaní. K snídani je např. volské oko, párek, palačinky, lívance, zapečené brambory, pohanka, těstoviny či máslo, sýry, pečivo, čaj apod. Večeře jsou o dvou chodech (polévka a hlavní jídlo, v Podobovci i salát), na večeři bývají např. holubce - závitky ve vinném listě, mleté maso, kuřecí maso, guláš, ryba, boršč apod. Nečekejte stravu jako v Čechách, strava na Ukrajině je méně bohatá na zeleninu a typická jsou přílohová jídla (těstoviny, pohanka, brambory) nebo maso na snídani. Přes den na túrách budete mít vlastní studenou stravu, kterou lze koupit v místních obchodech (magazínech), ceny jsou nyní na Zakarpatí nižší než u nás (v závislosti na oblasti), sortiment dostatečný. Je zbytečné vozit z ČR mnoho jídla. Párkrát bude možno i přes den zajít do místní hospůdky a ochutnat další vyhlášené speciality jako je šašlik, soljanka, vareniky či pelmeně. Možností zkusit vynikající a nebezpečně levnou ukrajinskou vodku, sladké víno Kagor či ukrajinské pivo Oboloň bude více než dost.

 • 12.08.2022 - 21.08.2022
 • 10 dní
 • Číslo: 7002
 • 13 400 Kč
 • Rezervace

Video z MTB cyklozájezdu na Ukrajinu 2018 od Petra Kalužíka:


Podkarpatská Rus MTB

Podkarpatská Rus MTB

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Černá Hora MTB

Náročnější terény v horách Durmitor, Sinjajevina, Žijovo a Bjelasica

Apuseni - MTB v rumunském krasu

Horská cyklistika náročným terénem rumunských Karpat

Rila a Pirin MTB

Bike terény přes hřebeny a úbočí nejvyšších bulharských hor

Julské Alpy MTB

Bajkové lahůdky slovinsko-italsko-rakouského trojmezí

Prokletije MTB

Bikerský ráj v pohořích na hranicích Černé Hory, Albánie a Kosova

Bosna a Hercegovina na kole

Bosenská pohoří, horské vesničky, Sarajevo, Mostar