Podkarpatská Rus MTB

 

Termíny zájezdů

Náročnost: 4

 
 • Termín
 • Délka
 • Cena
 • Obj.číslo
 •  
 • Rezervace
 • Přihláška
 • 14.07.2017 - 23.07.2017
 • 10 dní
 • 11800 Kč
 • 700
 • odjezd z Prahy
 •  
 •  
 • 11.08.2017 - 20.08.2017
 • 10 dní
 • 11300 Kč
 • 7002
 •  
 •  
 •  

Podkarpatská Rus, Zakarpatská Ukrajina, je snad nejromantičtější a zároveň jednou z nejchudších oblastí Evropy. Tato hornatá země je z větší části pokryta poloninami - většinou zaoblenými horskými hřebeny, které jsou v nejvyšších polohách odlesněné a nabízí tak úžasné rozhledy. Prostě ideální hory na bajkování - dostatek travnatých hřebenů, vozových cest i úžasných přírodních trailů v podobě pasteveckých pěšinek. Přidáme-li k tomu možnosti zážitkových výjezdů na poloniny místními gruzaviky, neopakovatelnou atmosféru místních hospůdek s levnou vodkou i pivem, rázovité vesnice s dřevěnými kostelíky, salaše a přívětivé domorodce, často mluvící česky, máme namíchán kulturně-bajkový koktejl, který na Západě určitě nenajdete.

Projedeme si nejkrásnější partie karpatského oblouku a největší a nejvyšší podkarpatské poloniny. Na Černohorské polonině budeme mít možnost vystoupit i na nejvyšší vrchol Ukrajiny - Hoverlu. Dva dny věnujeme bajkování po hřebeni největší Svidovecké poloniny s přejezdem přes její nejvyšší vrchol Bliznicu. Při přejezdovém odpočinkovém dni se vykoupeme v Solotvině - Mrtvém moři Ukrajiny - a navštívíme Koločavu - kraj, kde zbojničil legendární Nikola Šuhaj. Na největší západní polonině Boržavě navštívíme bikepark Pilipec a přejedeme nejvyšší části jejího hřebene. Poznáme i rázovité vesničky a v místních hospůdkách si pochutnáme na vynikajícím šašliku, boršči, pelmeních a jiných karpatských specialitách.

Čekají nás jednodenní horské cykloetapy převážně po vozových cestách i ovčích trailech s krátkými dojezdy po silnici. Více než obtížným povrchem je jejich náročnost daná prudkým sklonem, díky němuž se výjezdy často změní ve výšlapy. Zkušený jezdec bude pak odměněn požitkem ze sjezdu, kdy si bude moci vybírat mezi kamenitou cestou, hliněnou ovčí pěšinou i jízdou nadivoko skrz trávu a borůvčí, které vždy příjemně odpruží možný pád. Délka denních etap je cca 60 km s převýšením cca 1200-1500 m (dolů většinou více než nahoru díky výjezdům autem). Ubytovaní budeme v Jasini, nejvýchodnějším městečku bývalého Československa, v roubené chatě Edelweiss a poté se přesuneme více na západ do ubytovny ve vesničce Podobovec. Dostaneme místní vydatnou polopenzi. Ve skupině bývá obvykle 10-20 bikerů. Doprava autobusem i ubytování jsou společné s turistickým zájezdem Poloniny Podkarpatské Rusi, ke kterému se můžete kterýkoliv den přidat.

Na Podkarpatské Rusi je dlouhodobě zcela bezpečno. V současnosti je zde méně turistů a levněji než kdykoliv jindy, návštěva Ukrajiny je nejlepší možností, jak podpořit místní obyvatele. Válečné oblasti na východě Ukrajiny jsou od Zakarpatí vzdáleny cca 1200 km, což je dál než z Brna do Paříže.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd v 18 hod z Brna (u termínu 700 i z Prahy okolo 15 hod) přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska.
 • 2. den: Příjezd na Zakarpatskou Ukrajinu, přes Chust přejezd do Jasini, ubytování v chatě na 4 noci. Sjezd po polních cestách z Jablonického průsmyku (931 m) po nižším hřebenu s výhledy na členitou luční zemědělskou krajinu do Jasini. (↔ 10 km, ↑ 150 m, ↓ 450 m + mnoho možností dalších přídavků v okolí)
 • 3. den: Svidovecká polonina a údolí Černé Tisy: Z Jasini (650 m) kolem samot starou vozovou cestou do lyžařského střediska Dragobrat (1350 m), okolo vrcholů Stoh (1704) a Velikij Kotel (1770 m) až na Trojasku (1702 m), přes vrchol Tataruka (1707 m) sjezd na starou rakousko-uherskou silnici a údolím Černé Tisy do Jasini. (↔ 50 km, ↑ 1300 m, ↓ 1300 m, s výjezdem gruzavikem na Dragobrat ↔ -10 km, ↑ -700 m)
 • 4. den: Černohorská polonina a Hoverla: Výjezd gruzavikem pod sedlo mezi Pietrošem a Hoverlou (cca 1450 m), na kole po hřebeni pod vrchol, výstup pěšky nalehko na nejvyšší vrchol Ukrajiny - Hoverlu (2061 m) (2 hod, ↑ 300 m, ↓ 300 m), zpět do sedla a vozovými cestami vysoko na polonině kolem Pietroše (2020 m), objezd poloniny Šešul ovčím trailem nebo vozovou cestou, úžasný sjezd po poloninách i lesem do Kvasů, po silnici zpět do Jasini. (↔ 50 km, ↑ 700 m, ↓ 1500 m, bez gruzaviku ↔ +20 km, ↑ +850 m)
 • 5. den: Přejezd Svidovecké poloniny přes Bliznicu: Gruzavikem na Svidoveckou poloninu. Z Dragobratu (1350 m) s častým tlačením na nejvyšší vrchol Bliznice (1881 m) se „zuby“ na okrajích hřebene, dále po zvlněném hřebeni po vozových cestách s nádhernými výhledy na Svidoveckou i Černohorskou poloninu až na Terentin (1388 m), sjezd do Rachova (450 m), místní dopravou do Jasini. (↔ 30 km, ↑ 1050 m, ↓ 1950 m, se silničním dojezdem do Jasini ↔ +30 km, ↑ +250 m)
 • 6. den: Odpočinkový poznávací den - přejezd autobusem na západ: Strukivska cerkvev - starý dřevěný huculský kostelík, trh v Rachově, Solotvina - koupání v solných jezerech vzniklých po těžbě soli s vodou slanější než v Mrtvém moři, Koločava - hrob zbojníka Nikoly Šuhaje, dřevěný kostelík Sv. Ducha, dojezd do Podobovce, ubytování na 3 noci. Pro zájemce o cyklistiku možnost vynechání Koločavy a odpolední přejezd ze Siněvirského sedla (890 m) polními cestami po hřebeni do Mežhorje (440 m) a dále po silnici do Podobovce (↔ 40 km, ↑ 430 m, ↓ 600 m).
 • 7. den: Po hřebenech kraje Verchovina: Vozovými cestami z Podobovce (720 m) do sedla Beskyd, přes Javornik (1120 m) a poloninu Berdo (1197 m) až do Volovce (500 m), dojezd po asfaltu zpět do Podobovce. (↔ 60 km, ↑ 1600 m, ↓ 1600 m, možnosti zkrácení)
 • 8. den: Boržava a bikepark: Seznámení se s pravým ukrajinským bikeparkem Pilipec (možné alternativní trasy v podhůří) a v pozdním odpoledni přejezd nejvyšší partie poloniny Boržava - z horní stanice lanovky (1160 m) přes Gimbu (1491) a Velikij Věrch (1598 m) do Podobovce. (↔ 15 km, ↑ 700 m, ↓ 1150 m, s výjezdem na nejvyšší vrchol Stij (1692 m) ↔ +10 km, ↑ +250 m, ↓ +250 m)
 • 9. den: Okruh kolem vesniček a přes pastviny podhůří Boržavy přes Izku a Pilipec (↔ 20 km, ↑ 750 m, ↓ 750 m, mnoho variant). Po obědě odjezd do Mukačeva - rynok, hrad Palanok, centrum. Poslední nákupy a rozloučení v restauraci. Noční přejezd přes Maďarsko.
 • 10. den: Příjezd přes Bratislavu do Brna kolem 8 hod (u termínu 700 i do Prahy okolo 11 hod).

Ubytování a stravování na zájezdu

Ubytování: 4 noci v Jasini a 3 noci v Podobovci. V Jasini jsme ubytovaní v roubené chatě Edelweiss. Bydlet budeme v prostých 3-4lůžkových pokojích. Sociální zařízení je společné na chodbě. V Jasini probíhá rozdělování do pokojů až na místě. Je možné zajistit 2lůžkový pokoj "lux" s vlastním sociálním zařízením a TV za příplatek 700 Kč/os./4 noci (zájem o něj uveďte již v přihlášce). V Podobovci spíme v turistické ubytovně, popř. ve srubech. Pokoje jsou převážně 2lůžkové, v ubytovně jsou vybaveny umyvadlem, WC a sprchovým koutem, sruby mají k dispozici 2 sociální zařízení společná pro 6-8 ubytovaných. Je zde také možnost využít pravou ruskou saunu a zdarma wifi.

Stravování: Dostaneme místní chutnou polopenzi, která začíná 2. den večeří a končí 9. den snídaní. K snídani jsou např. volské oko, párek, palačinky, lívance, zapečené brambory, těstoviny či máslo, sýry, pečivo, čaj apod. Večeře jsou o dvou chodech (polévka a hlavní jídlo, v Podobovci i salát), na večeři bývají např. holubce - závitky ve vinném listě, mleté maso, kuřecí maso, guláš, ryba, boršč apod. Přes den na túrách budete mít vlastní studenou stravu, kterou lze koupit v místních obchodech (magazínech), ceny jsou nyní na Zakarpatí výrazně nižší než u nás, sortiment dostatečný. Je zbytečné vozit z ČR mnoho jídla. Po 3 dny bude také možnost zajít na oběd do místní hospůdky a ochutnat další vyhlášené speciality jako je šašlik, soljanka, vareniky či pelmeně. Možností zkusit vynikající a nebezpečně levnou ukrajinskou vodku, sladké víno Kagor či ukrajinské pivo Oboloň bude více než dost.

Další informace k zájezdu

Nástupní místa: Praha-Florenc (pouze u termínu 700), Brno, Bratislava

Cestovní doklady: platný cestovní pas s minimální dobou platnosti 3 měsíce

Vhodný typ kola: horské kolo (full je výhodou, ale nikoliv podmínkou)
Povrch: 30 % asfalt, 60 % vozové cesty (většinou hliněné, někdy kamenité), 10 % pastevecké traily a další terén
Cyklistická přilba je povinná.
Informace o přepravě kol: na Ukrajinu nesmí autobus táhnout přívěs, takže kola se vezou v cyklovacích v autobuse - přeprava kol

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení, pojištění atd.), Ukrajina - informace o zemi

Cena zájezdu Podkarpatská Rus MTB

Cena zahrnuje: dopravu autobusem, 2x výjezd gruzavikem na poloniny, 7x ubytování, 7x místní polopenzi, průvodce, vstupy do Karpatského NP, elektronické informační materiály, pojištění CK proti úpadku

Cena nezahrnuje (ceny z roku 2016): nutné výdaje: lanovka v bikeparku a na Boržavu (60 UAH); volitelné výdaje: případný další výjezd gruzavikem (cca 150 UAH), vstup k vodopádu Šipot (10 UAH), vstupné (solné jezera v Solotvině cca 50 UAH, dřevěný kostel v Koločavě cca 20 UAH, hrad Palanok v Mukačevu 20 UAH), ruská sauna (150 UAH za 5 osob/hod.), příplatek za dvousedadlo v buse; kurz: 1 UAH (HRV, hřivna) = 0,97 Kč (listopad 2016)

 

Podkarpatská Rus MTB

Zakarpatská Ukrajina MTB MTB výjezd kolem salaše do sedla mezi Hoverlou a Pietrošem Svidovecká polonina MTB Bliznica - nejvyšší vrchol Svidovecké poloniny
 
 

©2018 CK Alpina - zájezdy a dovolená | e-mail ck@alpina.cz | telefon +420 548 522 652 | mobil +420 777 257 462 (+420 777ALPINA) | webdesign | odkazy