Informace k zájezdu
Polské Tatry

Úvodní stránka zájezdu Polské Tatry ( Slovensko, Polsko, Karpaty, Přechody hor, Víkendovky )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3-4

Jedná se o klasické tatranské túry, kdy kromě první jednodenní túry půjdeme přechod po chatách. Není třeba s sebou nést spacák ani karimatku. Ušetřit lze zásadně i na váze jídla - večeři a snídani během přechodu doporučujeme kupovat na chatě. Terén je typicky tatranský, stezky jsou hodně kamenité. Na pár místech narazíme na řetězy, které slouží k přidržení v náročnějším terénu, kde je zapotřebí lehkého šplhání po skále. Terénu je potřeba přizpůsobit vybavení (zejména kvalitní obuv). Nástup na první túru si zásadně ulehčíme výjezdem lanovkou, vystoupáme jen okolo 750 m, sejdeme však 1400-1850 m, na této túře strávíme okolo 9 hod včetně pauz. Nejnáročnější jsou túry přes sedlo Zawrat a závěrečný přechod Rysů z Polska na slovenskou stranu, kdy nás čekají túry až na 11 hodin s převýšením kolem 1200 m ve výstupu a totéž v sestupu. Zkrátit lze pouze první túru, ostatní túry zkracovat nelze.
S autobusem se uvidíme jen na začátku a konci akce, autobus zůstává po celou dobu se společným zájezdem Vysoké Tatry. V autobusu si však můžete ponechat případné věci na zpáteční cestu. V době první jednodenní túry budeme mít aktuálně nepotřebné věci uložené na ubytovně v Zakopane. 3. a 4. den jdeme přechod po chatách se všemi věcmi, které si vezmete, proto je třeba balit se s rozvahou.

Vzhledem k tomu, že na několika místech narazíme na řetězy (3. den při výstupu do sedla Zawrat a 4. den na Rysy v závěrečné části), doporučujeme mít sjednané odpovídající cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním.

POČASÍ


Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://www.hzs.sk/info/predpovedprehlad.php?datum=0 (předpověď pro Vysoké Tatry platí i pro polskou stranu) nebo na norském meteorologickém serveru https://www.yr.no/. Do vyhledávacího pole stačí zadat vybrané místo z našeho programu.
V Tatrách je třeba být i ke konci léta připraven na jakékoliv počasí. Obecně bývá na začátku září stabilnější počasí, může být tedy příjemné teplo a slunečno, ale stejně tak může být chladno, deštivo a větrno. Teoreticky může i nasněžit. Denní rozsah teplot bývá v horách 0 až 20 °C, v nejvyšších polohách teoreticky i pod 0 °C.

MĚNA A KAPESNÉ


Ceny: Vaše výdaje záleží na tom, jak vydatně budete využívat místní stravu, doporučujeme vám kupovat si na místě polopenzi. Přibližné ceny jídel najdete v kapitole Stravování. Jistě budete mít výdaje za lanovku na Kasprow Wierch: celkem 110 PLN. Závěrečné fakultativní koupání v termálech Vrbov vás přijde na 8,5 €. K předpokládané útratě doporučujeme další finanční rezervu cca 100 polských zlotých a 20-30 €, dle vašeho uvážení.
Výměna peněz: Na zájezd je potřeba hotovost. V Polsku se platí polským zlotým, na Slovensku eurem, tyto měny si tedy vyměňte před odjezdem a vezměte s sebou. Na případný výběr peněz z bankomatu v Zakopane 2. den nelze spoléhat jako na zdroj vašich financí. Platba kartou je možná při cestě tam a zpět na benzínkách, jinak většinou platit kartou nelze.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu (doporučujeme: http://www.pruvodcenakopce.cz ).
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
• VKÚ Harmanec - 113 Vysoké Tatry 1 : 50 000.
• Do mapy 112 Západné Tatry - Roháče 1 : 50 000 zasahuje kousek 1. túry (Giewont).
Knižní průvodci:
• Otakar Brandos - nakl. SKY: Vysoké a Belianske Tatry, Polské Tatry

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož si všechny potřebné věci ponesete po celou dobu přechodu hor po chatách na zádech (výjimkou je pouze první jednodenní túra), snažte se maximálně ušetřit na váze, neberte žádné zbytečnosti. Pár věcí na zpáteční cestu si můžete nechat po dobu pobytu v horách v autobusu. Všechny potřebné věci by se vám měly vejít do batohu o objemu 30-40 l.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, adekvátní množství polských zlotých a eur, české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění, batoh cca 30-40 l na přechod hor po chatách.
Doporučené vybavení: Pokud se rozhodnete nepřiplácet (10 PLN) za povlečení na horské chatě, vezměte si lehký spacák nebo hygienickou vložku do spacáku. Teleskopické hole (zvraty počasí - sníh!), krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, sluneční brýle s UV filtrem, čelovka s náhradními bateriemi, plavky do termálů, hygienické potřeby v minimalistické verzi, ručník, mapy (viz Mapy a literatura), ...
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, můžete volit membránové oblečení a pláštěnku na batoh nebo pláštěnku typu ponča, která zakryje vás i batoh. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývku hlavy (čepice, šátek, ...), rukavice, návleky, oblečení na ubytovnu a chatu (na noclehy). Boty: kvalitní boty do hor, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Určitě je dobré si vzít i 2. boty - sandály (páskáče) nebo jinou lehkou obuv (do busu, na ubytování, na přezutí po túře).
Strava: První večeři a první snídani doporučujeme mít z časových důvodů vlastní (na ubytovně v Zakopane je vybavená kuchyňka), další večeři a snídani v Zakopane lze řešit stejně nebo využitím místní restaurace. Na chatě Roztoka doporučujeme využít místní polopenzi a ušetřit tím na váze batohu při přechodu po chatách. Rozhodně nedoporučujeme brát vlastní vařič. Určitě však vezměte pytlíky čaje či kávy, zalijete je zdarma na obou ubytováních. Přes den na túrách jsou nepravidelně rozmístěny další chaty, ale nebudeme na nich vždy v době oběda, takže je třeba mít většinu studené stravy na den s sebou z ČR. S sebou tedy na den: chleba a něco na něj - ideální je kus štangle suchého salámu, tvrdé nebo měkké sýry, paštiky, na první túru trochu trvanlivější zeleniny a ovoce, dále například müsli, čokolády, cereální tyčinky, bonbony, hroznový cukr, sušené ovoce, oříšky a další lehké a vysokoenergetické potraviny, ... Na ubytování je (kromě piva :-)) i pitná voda. S sebou vezměte na túry láhev o objemu cca 1,5-2 l na osobu, dle vaší osobní spotřeby. Doporučujeme také rozpustné nápoje v sáčcích a vitamíny do vody.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Tomáš Peterka - Polské Tatry 2014 - video