Island - západní fjordy

Nejodlehlejší částí Islandu za zpívajícími vodopády, vulkány a ledovci (pohodová turistika)

Island je země ledovců, sopek, gejzírů a geotermálních pramenů, fjordů, vodopádů, ale i pastvin a vysokých nedostupných hor. Ostrov obklopený oceánem, jehož vlny brázdí největší savci této planety, s pobřežím, které obývají tisíce rozmanitých ptáků. Najdete ho těsně pod polárním kruhem, ležící na střetu dvou tektonických desek, což je důvodem, proč tu občas vybuchne sopka a lehké otřesy půdy jsou tu běžnou součástí místního života. Pojeďte s námi za dobrodružstvím na místo, které od nás není letadlem až tak vzdálené, přitom jako by leželo „na konci světa“.

Projdeme NP Thingvellir (UNESCO), kde se setkávají Severoamerická a Eurasijská tektonická deska. V místě, s jedinečným kulturním i historickým významem pro tento ostrov (kolem roku 930 byl na pláni Thingvellir založen zřejmě nejstarší parlament na světě), uvidíme tektonickou puklinu tvořenou údolím Almannagjá s vodopádem Öxarárfoss, dále propast Flosagjá zaplněnou vodou s viditelností až 70 metrů do hloubky. Projdeme se přes lávové pole až k sopečnému kráteru Eldborg zvanému „Ohnivý hrad“. Vystoupáme na horu Snaefellsjokull 1446 m (islandsky „sněhem zapadaný ledovec“) známou z románu J. Verna (Cesta do středu země). Probádáme úžasná čedičová pobřeží se sopečnými komíny a budeme obdivovat přírodou vytvořenou a mořem omílanou barevnou „bránu“ Gatklettur. Navštívíme nejzápadnější část ostrova, útes Látrabjarg, který se každý rok stává hnízdištěm a útočištěm desítek tisíc ptáků (mezi jinými i papuchalků), kteří sem přilétají přivést na svět své mladé. Uvidíme nejkrásnější vodopád západních fjordů - Dynjandifoss (též Dynjandi), který je vysoký 100 metrů, skládá se ze sedmi kaskád a postupně se rozšiřuje (nahoře má třicet metrů a dole okolo šedesáti). Vyjedeme na moře za pozorováním velryb, v odlehlé, ale krásné a nedotčené části Islandu u Hólmavíku, a pokud budeme mít štěstí, uvidíme jejich vzletnou a hravou vodní akrobacii. Přebrodíme říčku směr nejvyšší islandský vodopád Glymur. Zbude čas projít se po ulicích Reykjavíku a případně si i sáhnout na „čerstvou“ lávu sopky Fagradalsfjall. Na Island pojedeme za dobrodružstvím, poznáním nedotčené přírody a pozorováním úžasné fauny.

Jedná se o program s jednodenními túrami. Denně strávíme na různorodých túrách 2-9 hodin včetně přestávek a zdoláme převýšení 100-800 metrů nahoru a totéž dolů. Spát budeme ve vícelůžkových chatkách, hostelech a hotelech po trase. Stravovat se budeme převážně z vlastních zdrojů. Dopravovat se budeme po ostrově půjčenými auty a čeká nás i jedna cesta trajektem. Pojedeme ve skupině do 8 cestovatelů na jedno auto, maximálně pak 2 auta, tedy do 16 cestovatelů.

Zájezd můžete spojit s předchozím zájezdem 4755 Island - pohodová turistika a zažít tak krásu jihu i západu ostrova za cenu jedné letenky.

Aktuálně - vstup na Island: vstup je povolen všem bez jakýchkoli dokladů o testech či očkování. Návrat do ČR: návrat odkudkoli je pro všechny bez jakýchkoli podmínek, tak jak tomu bylo před Covidem.

Program zájezdu

 • 1. den: Noční odlet z Prahy na Island, přejezd na ubytování na jednu noc.
 • 2. den: Auty přes Reykjavík do NP Thingvellir, túra soutěskou Almannagjá k tektonické puklině. Návštěva sídla nejstaršího světového parlamentu Althing, k vodopádu Öxarárfoss a liduprázdnou krajinou k průrvě Flosagjá (3 hod, ↑ 150 m, ↓ 150 m). Podmořským tunelem pod fjordem Hvalfjörður přejezd na ubytování na jednu noc.
 • 3. den: Přesun auty a výlet přes lávové pole k sopečnému kráteru Eldborg zvanému „Ohnivý hrad“ (3 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m). Možné koupání v termálním jezírku Landbrotalaug. Přesun na ubytování na dvě noci.
 • 4. den: Probádáme podzemní lávovou jeskyni zpěvů Sönghellir s extra akustikou a s legendou o útočišti Bárðura Snæfellsáse - napůl člověka/napůl trolla. Auty pak dále pod Snaefellsesjokull (1446 m), sněhem pokrytou horu z románu J. Verna (Cesta do středu země), kterou zdoláme. (4,5 hod, ↑ 800 m, ↓ 800 m)
 • 5. den: Túra podél čedičového pobřeží se sopečnými komíny za pozorováním kolonií mořských ptáků, ke skalní bráně Gatklettur, přes malebný přístav Arnarstapi kolem zátoky do vsi Hellnar (3,5 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m). Přesun auty a výstup na nejslavnější a nejfotografovanější horu Islandu, kterou znají milovníci seriálu „Hra o trůny“, Kirkjufell (463 m) (3,5 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m). Přesun na ubytování na jednu noc.
 • 6. den: Přejezd k trajektu z přístavu Stykkishólmur, dále přes moře do Brjánslækur (plavba cca 2,5 hod). Ubytování na dvě noci, procházka kolem a odpočinek.
 • 7. den: Trek podél nejzápadnějšího bodu Islandu, pobřežních útesů Látrabjarg s nejdůležitějším islandským hnízdištěm mořských ptáků (9 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m). Zastávka v Gardaru, kde uvidíme nejstarší celokovovou loď na Islandu.
 • 8. den: Přejezd auty směr Hólmavík. Vyjdeme si k nejkrásnějšímu vodopádu západních fjordů Dynjandifoss (též známý jako Dynjandi nebo i Fjallfoss) se svojí úctyhodnou výškou 100 metrů, skládajícím se ze sedmi kaskád (1 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m). Ubytování na dvě noci.
 • 9. den: Čeká nás plavba lodí po fjordu za pozorováním velryb, zejména keporkaků (2-3 hod). Procházka kolem pobřeží.
 • 10. den: Přejezd auty zpět na jih. Procházka kolem rozsáhlého systému kaskádovitých vodopádů Hraunfossar (v překladu znamená Lávový vodopád) ústících do Hvítá, jedné z nejznámějších řek na Islandu. Cestou bude příležitost se vykoupat v horkém prameni Grafarlaug nebo v oblasti Deildartunguhver. Přesun na ubytování na jednu noc.
 • 11. den: Pěší výstup k 200 m vysokému vodopádu Glymur (jedná se o výlet horským terénem s broděním nízkou vodou), návštěva údolí kouřové řeky Reykjadalur u Hveragerdii s vulkanickou činností a idylickým koupáním v termální řece (5 hod, ↑ 200 m, ↓ 200 m). Přesun do Reykjavíku, prohlídka města. Ubytování na jednu noc.
 • 12. den: Dokončení prohlídky Reykjavíku, případně brzký ranní výlet s výhledem na kráter k sopce Fagradalsfjall, která vybuchla v březnu 2021 (3 hod, ↑ 200 m, ↓ 200 m). Odpolední odlet do Prahy.

Ubytování

11x na různých místech po trase zájezdu. Hostely, chatky i pokoje jsou vícelůžkové, většinou se sdíleným WC a koupelnou. Na většině ubytování je vybavená společná kuchyňka, nebo alespoň varná konev a mikrovlnka. Všechna ubytování jsou vybavena povlečenými polštáři a přikrývkami. Většina míst poskytuje zdarma WiFi.
Nemůžeme zaručit ubytování osob stejného pohlaví v jednom pokoji/chatě.

Stravování

Na několika ubytováních je možnost si vařit v kuchyňce vybavené základním nádobím (talíře, příbory, hrnce). Doporučujeme si vzít z ČR hotová jídla typu Adventure Menu/Expres menu, pozor ale na dovoz maximálně 3 kg potravin (viz kapitola "Překročení hranic"). Zásoby budeme dokupovat na místě po trase zájezdu, obchodů v dané oblasti je ale málo, někdy nakoupíme na více dní dopředu. Na některých místech je možné najíst se i v bufetu nebo v restauraci a ochutnat tak místní kuchyni. Ceny potravin jsou zhruba 2x dražší než v Česku, v restauraci si připlatíte až 3x více než u nás. Můžete si s sebou vzít i pár energetických sladkostí typu müsli tyčinka, čokoláda, hroznový cukr, sušené ovoce či oříšky, příp. energetické práškové nápoje. Veškerá voda na Islandu je pitná. Doporučujeme vzít si sebou lahev na vodu či Camelbag (objem zvažte, dle vaši osobní žíznivosti). Cena alkoholu je vzhledem k prohibici velmi vysoká.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Na ostrově se budeme přepravovat vypůjčenými auty (čeká nás několik časově náročnějších přejezdů i s ohledem na kvalitu místních silnic), dále jeden přesun trajektem a plavba lodí za pozorováním velryb.

Cestovní formality: Island není v EU, ale cestovat můžete jak s cestovním pasem, tak s platným občanským průkazem (Island je součástí Schengenského prostoru).

Předběžné informace k letům: Letíme přímými lety z Prahy.
Praha - Keflavík : 21:55-00:10
Keflavík - Praha: 15:00-20:55
(časy letů jsou místní)

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Zájezd můžete spojit s předchozím zájezdem 4753 Island - Jižní část ostrova a zažít tak krásu jihu i západu ostrova za cenu jedné letenky. V případě zájmu o spojení zájezdů nás prosím informujte v přihlášce.

Island - západní fjordy

Island - západní fjordy

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Tenerife - pohodová turistika

Pohodově největším a nejpestřejším z Kanárských ostrovů (Španělsko)

Kréta - pohodová turistika

Největším řeckým ostrovem s ohromující rozmanitostí, mýty a legendami

Portugalsko - Rota Vicentina

Fisherman´s Trail - 8denní přechod na lehko s ubytováním

Lofoty - pohodová turistika

Magické souostroví, kde slunce nezapadá (Norsko)

Island

Země ledu, ohně, polární záře a pověstí o elfech (pohodová turistika)

Pyreneje - pohodová turistika (letecky)

Národní parky, hory a kaňony Aragonie, moře (Španělsko)