Island - za polární září

Nejodlehlejší částí Islandu - západní fjordy

Island je země ledovců, sopek, gejzírů, geotermálních pramenů, fjordů a vodopádů, ale i pastvin a vysokých nedostupných hor. Ostrov obklopený oceánem, jehož vlny brázdí největší savci této planety, s pobřežím, které obývají tisíce rozmanitých ptáků. Najdete ho těsně pod polárním kruhem, ležící na střetu dvou tektonických desek, což je důvodem, proč tu občas vybuchne sopka a lehké otřesy půdy jsou tu běžnou součástí místního života. Pojeďte s námi za dobrodružstvím na místo, které od nás není letadlem až tak vzdálené a přitom jako by leželo „na konci světa“. V tomto období je dobrá šance spatření úchvatného fenoménu severských oblastí - polární záře (v roce 2023 jsme polární záři na tomto zájezdu obdivovali několikrát) - na tmavé obloze uvidíte zelenavý pruh polární „světelné show“, který se rozprostře přes celou oblohu, pak se tyto světelné pásy pomalu vlní ve větru, jako by tančily, a vám zanechají zážitek na celý život.

Projdeme NP Thingvellir (UNESCO), kde se setkávají Severoamerická a Eurasijská tektonická deska. V místě s jedinečným kulturním i historickým významem pro tento ostrov (kolem roku 930 byl na pláni Thingvellir založen zřejmě nejstarší parlament na světě) uvidíme tektonickou puklinu tvořenou údolím Almannagjá s vodopádem Öxarárfoss, dále propast Flosagjá zaplněnou vodou s viditelností až 70 metrů do hloubky. Projdeme se přes lávové pole až k sopečnému kráteru Eldborg zvanému „Ohnivý hrad“. Projdeme pod horou Snaefellsjokull 1446 m (islandsky „sněhem zapadaný ledovec“) známou z románu J. Verna: Cesta do středu země. Probádáme úžasná čedičová pobřeží se sopečnými komíny a budeme obdivovat přírodou vytvořenou a mořem omílanou barevnou „bránu“ Gatklettur. Navštívíme nejzápadnější část ostrova, útes Látrabjarg, hnízdiště a útočiště různých druhů ptáků. Uvidíme nejkrásnější vodopád západních fjordů - Dynjandifoss (též Dynjandi), který je vysoký 100 metrů, skládá se ze sedmi kaskád a postupně se rozšiřuje (nahoře má třicet metrů a dole okolo šedesáti). Vyjedeme na moře za pozorováním velryb a keporkaků v odlehlé, ale krásné a nedotčené části Islandu u Hólmavíku a pokud budeme mít štěstí, uvidíme jejich vzletnou a hravou vodní akrobacii. Přebrodíme říčku směr nejvyšší islandský vodopád Glymur. A bude čas projít se i po ulicích Reykjavíku. Na Island pojedeme za dobrodružstvím, poznáním nedotčené přírody a pozorováním úžasné fauny.

Jedná se o program s lehčími až středně náročnými jednodenními túrami. Denně strávíme na různorodých túrách 2-7 hodin včetně přestávek a zdoláme převýšení 100-500 metrů nahoru a totéž dolů (náročnost podrobněji). Spát budeme ve vícelůžkových chatkách, hostelech a hotelech po trase, strava je ve vlastní režii. Na místě se budeme dopravovat půjčenými minivany a čeká nás i jedna cesta trajektem. Pojedeme ve skupině do 8 cestovatelů na jeden minivan (8+1), maximálně však 2 auta, tedy 16 cestovatelů.

Program zájezdu

  • 1. den: Noční odlet z Prahy na Island, přejezd na ubytování na jednu noc.
  • 2. den: Auty přes Reykjavík do NP Thingvellir, procházka soutěskou Almannagjá k tektonické puklině. Návštěva sídla nejstaršího světového parlamentu Althing, k vodopádu Öxarárfoss a zvrásněnou krajinou k průrvě Flosagjá (3 hod, ↑ 150 m, ↓ 150 m). Přejezd auty podmořským tunelem pod fjordem Hvalfjörður, ubytování na jednu noc.
  • 3. den: Přesun auty a výlet přes lávové pole k sopečnému kráteru Eldborg zvanému „Ohnivý hrad“ (3 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m) s možností koupání v termálním jezírku. Přesun na ubytování na dvě noci.
  • 4. den: Probádáme podzemní lávovou jeskyni zpěvů Sönghellir s extra akustikou a s legendou o útočišti Bárðura Snæfellsáse - napůl člověka a napůl trolla. Auty kolem Snaefellsesjokull (1446 m), sněhem pokrytou horou z románu J. Verna: Cesta do středu země, k Lóndrangar Cliffs za cestou kolem západních útesů s úžasnými výhledy (2,5 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m). Dále nás čeká procházka po nedaleké krásné písečné pláži Djúpalónssandur a kratší výstup ke kráteru sopky Saxhóll (1 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m).
  • 5. den: Túra podél čedičového pobřeží se sopečnými komíny za pozorováním kolonií mořských ptáků, ke skalní bráně Gatklettur, přes malebný přístav Arnarstapi kolem zátoky ke vsi Hellnar (3-4 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m). Přesun auty pod nejslavnější a nejfotografovanější horu Islandu, kterou znají milovníci seriálu „Hra o trůny“, Kirkjufell (463 m), dle počasí s výstupem (3-4 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m). Přesun na ubytování na jednu noc a procházka v okolí.
  • 6. den: Přejezd k trajektu z přístavu Stykkishólmur, dále přes moře a ostrůvek Flatey do Brjánslækur (plavba cca 2,5 hod). Výšlap v oblasti jezera Helluvatn (3 hod, ↑ 300 m, ↓ 300 m). Ubytování na dvě noci.
  • 7. den: Trek podél nejzápadnějšího bodu Islandu, pobřežních útesů Látrabjarg s hnízdištěm mořských ptáků (7 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m). Zastávka u vraku nejstarší celokovové lodi na Islandu.
  • 8. den: Delší přejezd auty směr Hólmavík. Vyjdeme si k nejkrásnějšímu vodopádu západních fjordů Dynjandifoss (též známý jako Dynjandi nebo i Fjallfoss) se svojí úctyhodnou výškou 100 metrů, skládajícím se ze sedmi kaskád (1 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m). Turistický okruh v přírodní oblasti Vatnsdallur (2-3 hod, ↑ 200 m, ↓ 200 m). Ubytování na dvě noci.
  • 9. den: Přejezd do Hólmavíku, kde nás čeká plavba lodí po fjordu za pozorováním bohatství mořského života poblíž polárního kruhu. Westfjordy jsou jedním z nejúžasnějších, ale nejméně navštěvovaných míst v zemi, a tak uvidíte velryby v jejich přirozeném, nedotčeném prostředí. Záliv Steingrímsfjörður je domovem několika druhů velryb, z nichž nejčastější je hravý keporkak (plavba cca 2,5 hod). Procházka po Hólmavíku a kolem pobřeží.
  • 10. den: Delší přejezd auty zpět na jih. Procházka kolem rozsáhlého systému kaskádovitých vodopádů Hraunfossar (v překladu znamená Lávový vodopád) ústících do Hvítá, jedné z nejznámějších řek na Islandu. Přesun na ubytování na jednu noc.
  • 11. den: Program dne bude upřesněn i s ohledem na počasí. A: Pěší výstup k 200 m vysokému vodopádu Glymur. Jedná se o náročnější výlet horským terénem (kameny, podpora lan - trasa ale není schůdná za špatného počasí) s jedním brodem (studená voda po kolena, kameny jsou kluzké) (4 hod, ↑ 380 m, ↓ 380 m). B: Návštěva údolí kouřové řeky Reykjadalur u Hveragerdii s vulkanickou činností a idylickým koupáním v termální řece (4-5 hod, ↑ 350 m, ↓ 350 m). Přesun do Reykjavíku. Ubytování na jednu noc.
  • 12. den: Náplň dne je variabilní, po dohodě všech účastníků. A: Prohlídka Reykjavíku a osobní volno. Případně fakultativní prohlídka muzea Perlan. B: Ranní výlet s výhledem na kráter k sopce Fagradalsfjall (3 hod, ↑ 200 m, ↓ 200 m), pokud sopečné erupce dovolí. Odpolední odlet do Prahy.

Program dní může být i v závislosti na počasí upraven (některé trasy v dešti nelze absolvovat).

Ubytování

11x na různých místech po trase zájezdu (jednoduché, ale čisté ubytování turistického typu). Hostely, chatky i pokoje jsou vícelůžkové (obvykle čtyřlůžkové), většinou se sdíleným WC a koupelnou. Na většině ubytování je vybavená společná kuchyňka, nebo alespoň varná konev a mikrovlnka. Všechna ubytování jsou vybavena povlečenými polštáři a přikrývkami. Většina míst poskytuje zdarma WiFi. Nemůžeme zaručit ubytování osob stejného pohlaví v jednom pokoji/chatě.

Stravování

Na většině ubytováních je možnost si vařit v kuchyňce vybavené základním nádobím (talíře, příbory, hrnce). Doporučujeme si vzít z ČR hotová jídla typu Adventure Food/Expres menu/hotovky.cz, pozor ale na dovoz maximálně 3 kg potravin (viz kapitola "Překročení hranic"). Zásoby budeme dokupovat na místě po trase zájezdu, obchodů v dané oblasti je ale málo, někdy nakoupíme na více dní dopředu. Na některých místech je možné najíst se i v bufetu nebo v restauraci a ochutnat tak místní kuchyni. Ceny potravin jsou zhruba 2x dražší než v Česku, v restauraci si připlatíte až 3x více než u nás. Můžete si s sebou vzít i pár energetických sladkostí typu müsli tyčinka, čokoláda, hroznový cukr, sušené ovoce či oříšky, příp. energetické práškové nápoje. Veškerá voda na Islandu je pitná. Doporučujeme vzít si sebou lahev na vodu či hydrovak (objem zvažte, dle vaši osobní žíznivosti). Cena alkoholu je vzhledem k prohibici velmi vysoká.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Na ostrově se budeme přepravovat vypůjčenými minivany pro 9 osob , které řídí průvodci. Čeká nás několik časově náročnějších přejezdů i s ohledem na kvalitu místních silnic. Počítejte s omezeným úložným prostorem pro vaše zavazadla (ne velké skořepinové kufry), abychom se všichni pohodlně vešli.
Dále nás čeká jeden přesun trajektem a plavba lodí za pozorováním velryb.

Cestovní formality: Island není v EU, ale cestovat můžete jak s cestovním pasem, tak s platným občanským průkazem (Island je součástí Schengenského prostoru).

Předběžné informace k letům: Letíme přímými lety z Prahy. Časy letů se můžou lišit s ohledem na případné změny přímo u letecké společnosti.
Praha - Keflavík : 21:55-00:10
Keflavík - Praha: 15:00-20:55
(časy letů jsou místní)

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Island - za polární září

Island - za polární září

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Tenerife - pohodová turistika

Pohodově největším a nejpestřejším z Kanárských ostrovů (Španělsko)

Azorské ostrovy

Tři sopečné perly Atlantiku - ostrovy Sao Miguel, Pico a Faial (Portugalsko)

Lofoty

Magické souostroví, kde slunce nezapadá (Norsko)

Portugalsko - Rota Vicentina

Fisherman's Trail - osmidenní přechod nalehko s ubytováním

Island

Země ledu, ohně, polární záře a pověstí o skřítcích