Provence na kole - romantická a přátelská

Cyklistika v oblasti Avignonu, provensálských "Benátek" a ve stínu Mont Ventoux

Provence - kraj vína, levandule a umělců je perlou a lákadlem jižní Francie nejen kvůli krásné přírodě provoněné levandulí a provensálskými bylinkami, ale i vyhlášeným cyklistickým rájem.

Toužíte po aktivní dovolené na kole v opěvované Provence, ale bojíte se davů turistů? Navštivte s námi skrytou tvář Provence se stejně uchvacující krajinou zalitou sluncem a prosycenou typicky opojnou a výraznou vůní na místech davy neobjevených, jako jsou Colorado Provençal de Rustrel a Abbaye-de-Sénanque. Návštěvu odlehlých koutů si okořeníme poznáváním známějších míst, která k Provence neodmyslitelně patří. Knihou a filmem proslavený Chateau la Canorgue, vzdoropapežský Avignon nebo umělecké Gordes a okrový Roussillon jsou nosnými pilíři, které Provence dělají takovou, jaká je a jakou ji máme rádi. Výhledy z Caseneuve a skalnatého Saignonu ukáží romantickou stránku oblasti. Cyklistickým zážitkem pro všechny určitě může být i sjezd z kultovního místa všech cyklistů a "velikána Provence" Mont Ventoux (1909 m) a kaňonem Nesque.

Denně nás čekají etapy o délce 35-60 km s průměrným převýšením 600 m (náročnost podrobněji). Všechny etapy je možné prodloužit, zkrátit nebo zcela vynechat a udělat si volný den s vlastním programem. Zájezd je tak vhodný i pro skupinky či páry s odlišnými požadavky na náročnost tras. Během etap bude příležitost posedět u dobrého jídla se sklenkou francouzského vína nebo si jen tak zobnout vynikajícího sýru. Ubytováni budeme v zařízených mobilhomech v kempu na kraji lázeňského městečka L'Isle sur la Sorgue, přímo za kempem teče osvěžující říčka Sorgue. Provensálskou polopenzi dostaneme z naší polní kuchyně. Doprava a ubytování jsou společné se zájezdem Provence na kole, který je rovněž zaměřený na poznávání historie, kultury a gastronomie Provence, a k jehož programu je možné se kterýkoliv den po dohodě s průvodcem na místě přidat.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd v 10 hod z Brna přes Prahu a Plzeň, noční přejezd Německa na jih Francie.
 • 2. den: Z Pernes-les-Fontaines se 41 kašnami přes středověké opevněné Vénasque, po stopách nejslavnějšího etapového cyklistického závodu Tour-de-France přes levandulové opatství Abbaye-de-Sénanque do města umělců Gordes a provensálských "Benátek" L'Isle-sur-la-Sorgue s trhy a kavárničkami podél kanálů se spoustou monumentálních mlýnských kol. (↔ 45 km, ↑ 650 m, ↓ 800 m)
 • 3. den: Pěšky magickým Colorado-Provençal-de-Rustrel (2 hod). Poté po "okrové cyklostezce" přes vesničku Villars a Gargas do proslaveného Roussillonu s domy zářícími všemi odstíny okru až do Goultu a dál po "calavonské cyklostezce" zpět do kempu. (↔ 55 km, ↑ 400 m, ↓ 700 m)
 • 4. den: Z cedrového pohoří Petit Luberon sjezd k vinohradu v srdci Luberonu, Chateau-la-Canorgue, proslavený filmem Dobrý ročník. Poté po cyklostezce přes Goult a dál okolo extravagantních kamenných soch u městečka St Pantaléon až do kempu. (↔ 35 km, ↑ 250 m, ↓ 500 m)
 • 5. den: Sjezd z Velkého Luberonu přes Saignon až na "calavonskou cyklostezku", přes vesničku Caseneuve s ohromujícími výhledy. Dále přes Viens s pozoruhodnými věžemi a Vachéres se zastřešenými uličkami do Céreste s římským mostem. (↔ 55 km, ↑ 950 m, ↓ 1150 m)
 • 6. den: Odpočinkový den: Návštěva papežského Avignonu a koupání ve Středozemním moři v Saintes Maries de la Mer, možnost výletu lodí v deltě malé Rhôny v oblasti Camargue.
 • 7. den: Okolo Mt Ventoux: Z Malaucéne panoramatickou cestou přes terasovitý Brantes a středověké lázeňské město Montbrun-les-Bains s výhledem na "velikána Provence" Mt Ventoux (1909 m) do levandulového Saultu a úchvatným kaňonem Nesque až do Villes sur Auzon (↔ 80 km, ↑ 1000 m, ↓ 1100 m). Alternativně královská etapa z Mont Serein přes vrchol Mont Ventoux (1909 m) (kultovní místo cyklistů z celé Evropy), parádní sjezd s převýšením 1600 m. Levandulová pole poblíž města Sault a kaňonem Nesque do Villes sur Auzon (↔ 60 km, ↑ 700 m, ↓ 1850 m).
 • 8. den: Na kole z kempu za nádhernými výhledy přes La-Roque-sur-Pernes do Saumane-de-Vaucluse s dechberoucím výhledem do údolí a poté nádherný sjezd pod akvadukt ve Fontaine-de-Vaucluse. Odtud na lodích nebo na kole zpět do kempu a prohlídka L'Isle-sur-la-Sorgue (↔ 30 km, ↑ 450 m, ↓ 450 m). Alternativně zajímavostmi nabitá etapa z antického i van Goghova městečka St Rémy přes slavnou katedrálu obrazů Carrières de Lumières s audiovizuálním představením a druhé nejnavštěvovanější místo Francie Les-Baux-de-Provence na skalním ostrovu v pohoří Alpilles do kamenné vesničky Eygalières (↔ 40 km, ↑ 500 m, ↓ 650 m).
 • 9. den: Odjezd přes slavné Châteauneuf du Pape, ochutnávka a nákup pověstného vína. Noční přejezd přes Německo.
 • 10. den: Příjezd přes Plzeň a Prahu do Brna v dopoledních hodinách.

Ubytování

7x v mobilhomech v kempu v L'Isle sur la Sorgue. Mobilhome je chatkový apartmán určený pro 4-6 osob se 2-3 oddělenými ložnicemi a společnou obytnou místností (mobilhomy podrobněji). Jeho součástí je také vybavená kuchyň, WC a sprchový kout. Před mobilhomem je možnost venkovního posezení. V pokojích je jedna velká manželská postel nebo dvě samostatné. K vybavení mobilhomů patří polštáře a přikrývky. Je zapotřebí si vzít vlastní kompletní povlečení (tzn. prostěradlo, povlak na polštář a na přikrývku). Manželské postele mají manželskou přikrývku, místo povlečení na ni postačí i klasické prostěradlo. Povlečení je také možné zapůjčit za poplatek cca 12 € přímo na místě. V kuchyňkách je k dispozici běžné nádobí, lednička, mikrovlnka, elektrická konvice a kávovar. Závěrečný úklid mobilhomů si provádí každý sám. Mobilhomy doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.
Nabízíme i možnost nocování ve vlastním stanu se slevou 2000 Kč. Svůj zájem o spaní ve stanu prosím uveďte již v přihlášce. V kempu je ve společenské místnosti k dispozici wifi internet zdarma. Vedle kempu teče řeka Sorgue a v dosahu pěší procházky je historický střed městečka L’Isle sur la Sorgue (trhy, restaurace, kavárny, obchody).

Stravování

Připravíme vám provensálskou polopenzi z naší polní kuchyně. Polopenze začíná 2. den večeří a končí 9. den snídaní. 6. den bude večeře formou balíčku. V rámci polopenze budeme využívat náš gril a polopenzi vám zpestříme o potraviny zakoupené v místních obchůdcích a na místních trzích: francouzské sýry a uzeniny, mořské plody, ovoce, zeleninu i čerstvé pečivo a mnohé další delikatesy, které nám Provence a Francie jako taková nabízí. Na místě si můžete za české koruny zakoupit točené české pivo. Nakupovat potraviny je možné přímo v kempu nebo v supermarketu nedaleko kempu či v krámcích i vinných sklepech během našich výletů. Doporučujeme zejména vynikající sýry, sušené salámy, víno a olivy. Ceny v obchodech jsou o něco vyšší než u nás, v restauracích je asi 2x dráž.

Provence na kole - romantická a přátelská

Provence na kole - romantická a přátelská

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Bretaň na kole

Poznávací cyklistika na pobřeží Atlantiku (Francie)

Pobřeží Korsiky na kole

Ostrov tisíce vůní - cykloturistika přes hory i kolem moře

Sardinie na kole

Cyklistika v kraji tajemných nuragů, menhirů a dolmenů (Itálie)

Azurové pobřeží na kole

Cykloturistika v jižní Provence (Francie)

Provence pěšky i na kole

Nenáročná turistika a cyklistika v kraji vína a levandule

Alsasko na kole

Krajem hrázděných domků, vinic a čápů