Provence na kole - romantická a přátelská

Cyklistika v oblasti Avignonu, provensálských "Benátek" a ve stínu Mont Ventoux

Provence - kraj vína, levandule a umělců je perlou a lákadlem jižní Francie nejen kvůli krásné přírodě provoněné levandulí a provensálskými bylinkami, ale i vyhlášeným cyklistickým rájem.

Toužíte po aktivní dovolené na kole v opěvované Provence, ale bojíte se davů turistů? Navštivte s námi skrytou tvář Provence se stejně uchvacující krajinou zalitou sluncem a prosycenou typicky opojnou a výraznou vůní na místech davy neobjevených, jako jsou Colorado Provençal de Rustrel a Abbaye-de-Sénanque. Návštěvu odlehlých koutů si okořeníme poznáváním známějších míst, která k Provence neodmyslitelně patří. Knihou a filmem proslavený Chateau la Canorgue, vzdoropapežský Avignon nebo umělecké Gordes a okrový Roussillon jsou nosnými pilíři, které Provence dělají takovou, jaká je a jakou ji máme rádi. Výhledy z Caseneuve a skalnatého Saignonu ukáží romantickou stránku oblasti. Cyklistickým zážitkem pro všechny určitě bude sjezd z kultovního místa všech cyklistů a "velikána Provence" Mont Ventoux (1909 m) kaňonem Nesque.

Denně nás čekají etapy o délce 40-65 km s průměrným převýšením 600 m. Všechny etapy je možné prodloužit, zkrátit nebo zcela vynechat a udělat si volný den s vlastním programem. Zájezd je tak vhodný i pro skupinky či páry s odlišnými požadavky na náročnost tras. Během etap bude příležitost posedět u dobrého jídla se sklenkou francouzského vína nebo si jen tak zobnout vynikajícího sýru. Ubytovaní budeme v zařízených mobilhomech v kempu na kraji lázeňského městečka L'Isle sur la Sorgue, přímo za kempem teče osvěžující říčka Sorgue. Polopenzi dostaneme z naší polní kuchyně. Doprava a ubytování jsou společné se zájezdem Provence na kole, který je rovněž zaměřený na poznávání historie, kultury a gastronomie Provence, a k jehož programu je možné se kterýkoliv den přidat.

S realizací zájezdů do Francie počítáme! Kvůli drobným změnám podmínek při vjezdu do země nebo při návratu domů zájezdy rušit nebudeme. Francie je otevřená turistům, služby, restaurace a ubytování fungují - opatření ve Francii.
Aktuální povinnosti - vstup do Francie: splnění jedné ze tří podmínek: negativní antigenní nebo PCR test (72 hod), dokončené očkování, prodělání Covidu (6 měsíců); výjimka pro děti do 11 let (podrobnosti mzv.cz). Nejpozději začátkem prázdnin očekáváme zrušení všech příjezdových povinností, tak jak tomu je v ostatních evropských státech. Návrat do ČR: návrat odkudkoli je pro všechny bez jakýchkoli podmínek, tak jak tomu bylo před Covidem.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd v 10 hod z Brna přes Prahu a Plzeň, noční přejezd Německa na jih Francie.
 • 2. den: Z Pernes-les-Fontaines se 41 kašnami přes středověké opevněné Vénasque, po stopách nejslavnějšího etapového cyklistického závodu Tour-de-France přes levandulové opatství Abbaye-de-Sénanque do města umělců Gordes a provensálských "Benátek" L'Isle-sur-la-Sorgue s trhy a kavárničkami podél kanálů se spoustou monumentálních mlýnských kol. (↔ 40 km, ↑ 650 m, ↓ 800 m)
 • 3. den: Pěšky magickým Colorado-Provençal-de-Rustrel (2 hod). Poté po "okrové cyklostezce" přes vesničku Villars a Gargas do proslaveného Roussillonu s domy zářícími všemi odstíny okru až do Goultu. A dál po "calavonské cyklostezce" zpět do kempu. (↔ 50 km, ↑ 400 m, ↓ 700 m)
 • 4. den: Z cedrového pohoří Petit Luberon sjezd k vinohradu v srdci Luberonu, Chateau-la-Canorgue, proslavený filmem Dobrý ročník. Poté po cyklostezce přes Goult a dál okolo extravagantních kamenných soch u městečka St Pantaléon až do kempu. (↔ 40 km, ↑ 400 m, ↓ 600 m)
 • 5. den: Sjezd z Velkého Luberonu přes Saignon až na "calavonskou cyklostezku", přes vesničku St Martin Caseneuve s ohromujícími výhledy. Dále přes Viens s pozoruhodnými věžemi a Vachéres se zastřešenými uličkami do Céreste s římským mostem. (↔ 65 km, ↑ 950 m, ↓ 1000 m)
 • 6. den: Odpočinkový den bez kola. Koupání ve Středozemním moři v Saintes-Maries-de-la-Mer, možnost výletu lodí v deltě malé Rhôny a návštěva papežského Avignonu.
 • 7. den: Okolo Mt Ventoux: Z Malaucéne panoramatickou cestou přes terasovitý Brantes a středověké lázeňské město Montbrun-les-Bains s výhledem na "velikána Provence" Mt Ventoux (1909 m) až do levandulového Saultu (↔ 55 km, ↑ 800 m, ↓ 500 m). Alternativně královská etapa z Mont Serein přes vrchol Mont Ventoux (1909 m) (kultovní místo cyklistů z celé Evropy), parádní sjezd s převýšením 1600 m. Levandulová pole poblíž města Sault, úchvatným kaňonem Nesque do Villes sur Auzon (↔ 65 km, ↑ 700 m, ↓ 1800 m).
 • 8. den: Na kole z kempu za nádhernými výhledy přes La-Roque-sur-Pernes do Saumane-de-Vaucluse s dechberoucím výhledem do údolí a poté nádherný sjezd pod akvadukt ve Fontaine-de-Vaucluse (↔ 25 km, ↑ 450 m, ↓ 450 m). Odtud na lodích nebo na kole zpět do kempu a prohlídka L'Isle-sur-la-Sorgue (↔ +10 km, ↑ +50 m, ↓ +50 m). Alternativně zajímavostmi nabitá etapa z antického i van Goghova městečka St Rémy přes slavnou katedrálu obrazů Carrières de Lumières s audiovizuálním představením a druhé nejnavštěvovanější místo Francie Les-Baux-de-Provence na skalním ostrovu v pohoří Alpilles do kamenné vesničky Eygalières (↔ 35 km, ↑ 450 m, ↓ 400 m).
 • 9. den: Rozloučení s L'Isle-sur-la-Sorgue a odjezd přes slavné Châteauneuf du Pape s ochutnávkou a nákupem pověstného vína. Noční přejezd přes Německo.
 • 10. den: Příjezd přes Plzeň a Prahu do Brna v dopoledních hodinách.

Ubytování

7x v mobilhomech v kempu v L'Isle sur la Sorgue. Mobilhome je chatkový apartmán určený pro 4-6 osob se 2-3 oddělenými ložnicemi a společnou obytnou místností (mobilhomy podrobněji). Jeho součástí je také plně vybavená kuchyň, WC a sprchový kout. Před mobilhomem je možnost venkovního posezení. V pokojích je jedna velká manželská postel nebo dvě samostatné. Je zapotřebí si vzít vlastní kompletní povlečení (tzn. prostěradlo, povlak na polštář a na přikrývku). Je možné si povlečení zapůjčit za poplatek cca 12 € přímo na místě. Vezměte si také vlastní ručník, toaletní papír, utěrku a mycí prostředky. V kuchyňkách je k dispozici běžné nádobí, lednička, mikrovlnka, elektrická konvice a kávovar. Doporučujeme si přivést vlastní hrnek na čaj (kávu), v erárním nádobí je pouze malý hrneček. Pro použití elektrických zásuvek není zapotřebí žádná redukce. Závěrečný úklid mobilhomů si provádí každý sám. Nabízíme i možnost nocování ve vlastním stanu se slevou 2000 Kč. Svůj zájem o spaní ve stanu prosím uveďte již v přihlášce. V kempu je ve společenské místnosti k dispozici wifi zdarma. Vedle kempu teče řeka Sorgue a v dosahu pěší procházky je historický střed městečka L’Isle sur la Sorgue (trhy, restaurace, kavárny, obchody).

Mobilhomy doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

Připravíme vám polopenzi z naší polní kuchyně. Polopenze začíná 2. den večeří a končí 9. den snídaní. 6. den bude večeře formou balíčku. V rámci polopenze budeme využívat náš gril a polopenzi vám zpestříme o potraviny zakoupené v místních obchůdcích a na trzích: chutné sýry, sušené salámy, mořské plody, ovoce, zeleninu i čerstvé pečivo a mnohé další místní delikatesy. Na místě si můžete zakoupit točené české pivo. Nakupovat potraviny je možné v supermarketu nedaleko kempu či v krámcích i vinných sklepech během našich výletů. Doporučujeme zejména vynikající kozí sýry, víno, olivy a francouzské uzeniny. Ceny v obchodech jsou o něco vyšší než u nás, v restauracích je asi 2x dráž.

Provence na kole - romantická a přátelská

Provence na kole - romantická a přátelská

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Provence na kole

Pohodově krajem vína a levandule, starobylá městečka a moře

Bretaň na kole

Poznávací cyklistika na pobřeží Atlantiku (Francie)

Pobřeží Korsiky na kole

Ostrov tisíce vůní - cykloturistika přes hory i kolem moře

Hory a moře Korsiky na kole

Cyklistika v okolí Corte a Porta

Sardinie na kole

Cyklistika v kraji tajemných nuragů, menhirů a dolmenů (Itálie)

Provence pěšky i na kole

Nenáročná turistika a cyklistika v kraji vína a levandule