Silvretta na skialpech

Vysokohorský skialp s panoramatem třítisícovek (Rakousko)

Masiv Silvretta se rozkládá na pomezí Rakouska a Švýcarska, kde většina z nejvyšších vrcholů leží na hlavním alpském hřebeni, kterým probíhá i hranice obou států. Najdeme zde více než 50 třítisícových vrcholů a asi 120 ledovců. Dlouhá údolí a široké svahy nad hranicí lesa nabízí široké spektrum skialpových túr všech obtížností. Panorama okolních vrcholů umocňuje jedinečnou scenérii celého masivu Silvretty a je přímo magnetem pro skialpové nadšence.

Zájezd je určen mírně pokročilým i zkušenějším skialpinistům, kteří mají pár skialpových výjezdů již za sebou a pohyb na skialpech jim není cizí. Na sněhu strávíme okolo 7 hodin denně, včetně přestávek na odpočinek a fotografování. Odměnou za poctivé výstupy nám budou dechberoucí sjezdy široce rozevřenými svahy. Zázemí včetně kvalitní rakouské polopenze nám poskytne vyhlášená horská chata Jamtal Hütte ležící v údolí Jamtal v nadmořské výšce 2165 m. Velikost celé skupiny bývá obvykle 10-15 osob a na každých 8 účastníků je přidělen 1 průvodce.

Asi do 1.12. (s možností prodloužení o 10 dnů) je v Rakousku lockdown - info mzv.cz, poté snad budou platit tyto podmínky:
S realizací letních i zimních zájezdů do Rakouska počítáme! Kvůli drobným změnám podmínek při vjezdu do země nebo při návratu domů zájezdy rušit nebudeme. Rakousko je otevřené turistům, služby, resturace i ubytování fungují pro očkované nebo po prodělání Covidu - opatření v Rakousku.
Aktuální povinnosti - vstup do Rakouska: splnění jedné ze čtyř podmínek: dokončené očkování, negativní antigenní (48 hod) nebo PCR test (72 hod), prodělání Covidu (6 měsíců), potvrzení o protilátkách (3 měsíce), výjimku mají děti do 10 let (podrobnosti mzv.cz). Ubytování, restaurace a další služby vyžadují doklad o očkování nebo prodělání Covidu. Návrat do ČR: vyplnění elektronického příjezdového formuláře před návratem; lidé s dokončeným očkováním nebo po prodělání Covidu: bez dalších povinností; ostatní: antigenní test před odjezdem ze země a v ČR PCR test provedený 5. až 7. den po návratu. Splnění návratových podmínek není při pozemní dopravě kontrolováno.

Program zájezdu

  • 1. den: Sraz účastníků v 16:30 hod na parkovišti v obci Galtür u kulturního centra. Podvečerní výstup s čelovkami na chatu Jamtal Hütte (2165 m). (3 hod, ↑ 600 m)
  • 2. den: Nácvik lavinové prevence a záchrany, úvodní skialpová túra z chaty na Gamsspitze (3107 m) ležící na hranici Rakouska a Švýcarska s výhledy na nejbližší švýcarské třítisícovky. (6 hod, ↑ 1000 m, ↓ 1000 m)
  • 3. den: Z chaty údolím říčky Jambach na vrchol Hintere Jamspitze (3153 m), dále do sedla Obere Ochsenscharte (2 950 m) nabízejícího výhled na dominantní vrchol masivu Silvrettahorn (3244 m) a fakultativně případně navíc na majestatní vrchol Dreiländerspitze (3197 m). Parádní sjezd širokými svahy zpět na chatu. (7 hod, ↑ 1250 m, ↓ 1250 m)
  • 4. den: Dopolední výstup na přilehlý vrchol Bischofspitze (3029 m), následný sjezd zpět k chatě a na parkoviště v obci Galtür (5 hod, ↑ 850 m, ↓ 1400 m). Návrat do ČR ve večerních hodinách.

Ubytování

3x na moderní horské chatě Jamtal Hütte ve vícelůžkových pokojích s umyvadlem. K dispozici je restaurace, společné WC a sprchy na patře, sušárna, lyžárna, wifi.

Stravování

V ceně ubytování je místní polopenze. Snídaně formou bufetu zahrnuje chléb, máslo, marmeládu, sýr, uzeniny, jogurt, müsli, čaj, kávu nebo horkou čokoládu, možnost přípravy sendviče s sebou a 1l čaje na túru. Čtyřchodová servírovaná večeře obsahuje polévku, hlavní chod, salát a dezert. Jako součást polopenze se od 12:00 do 16:00 podává polévka s chlebem. Doplnění potravin během zájezdu není možné, jídlo na svačiny a obědy na túrách si vezměte už z domu.

Další informace k zájezdu

Doprava:
1) Vlastní doprava. Sraz je v pátek na parkovišti v obci Galtür u kulturního centra v 16:30 hod.

2) Naším mikrobusem s průvodci za příplatek 1600 Kč za dopravu. Sraz v 7 hod na Zvonařce.

Nástupní místa (v případě dopravy mikrobusem): Brno, Praha-Opatov, Plzeň

V poznámce do přihlášky uveďte, o kterou variantu máte zájem.

Nutná výbava: Skialpový set (skialpové lyže, pásy, boty, přilba), teleskopické hole se sněhovými kotouči, lavinový set (lavinový vyhledávač - pípák, sonda, lopata). Lavinovou výbavu, mačky a cepín vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Vybavení na skialpy si můžete zapůjčit v komerčních půjčovnách.
Volitelná výbava: turistické mačky a cepín - v případě zájmu o fakultativní výstup na Dreiländerspitze (3197 m).

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3

Zájezd je určen mírně pokročilým i zkušenějším skialpinistům, kteří mají pár skialpových výjezdů již za sebou a pohyb na skialpech jim není cizí. Samozřejmostí je dobrá technika sjezdu ve volném terénu a přiměřená fyzická kondice. Sjezdy jsou vedeny ve volném, otevřeném terénu s proměnlivou strukturou sněhu. Trasy jsou voleny tak, abychom minimalizovali pohyb v lavinovém terénu. Pohybovat se budeme v nadmořské výšce okolo 2100‒3100 m. Na skialpové túry budeme vyrážet nalehko, jen s nejnutnějším vybavením. Délka jednotlivých túr je přibližně 5‒7 hodin s převýšením 800‒1250 m, včetně přestávek na odpočinek a fotografování. Náročnost celé akce je do značné míry závislá na počasí, množství a kvalitě sněhu. Teploty mohou během dne klesnout hluboko pod bod mrazu a počítat musíme i se silným studeným větrem.

Silvretta na skialpech

Silvretta na skialpech

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Rauris na skialpech

Vysoké Taury - túry ve skialpovém ráji údolí Rauris

Makedonie - skialp na Šar Palnině a Pelisteru

Skialpové túry a freeride na Popově Šapce a Pelisteru

Bosna a Hercegovina na skialpech

Skialpové túry a freeride v pohořích Bjelašnica a Visočica

Slovinsko - skialp v Karavankách

Skialpové túry a freeride na pomezí Rakouska a Slovinska

Rauris - skialp pro pokročilé

Vysoké Taury - skialp a freeride s výstupy na třitisícovky

Vysoké Taury - skialp u Weissee

Skitouring nejen pro začátečníky s výhledem na Grossglockner