Nejhezčí hory Skotska - letecky

Po divokých skotských munros a okolo mystických jezer

Za Hadrianovým valem, oddělujícím Anglii od drsného severu, leží Skotsko, země hlubokých jezer, nejlepší whisky, nekonečných vřesovišť, měsíční krajiny náhorních plošin a především úchvatných hor. Nad rozlehlou modří desítek vodních ploch se tyčí téměř 300 munros, tedy vrcholů vyšších než 900 m. Najdeme zde i středověké hrady, originální architekturu a upravené vesničky. To vše korunované klenotem mezi městy, krásným Edinburghem. Fascinující země, ze které odjíždíte s dudáckou znělkou Scotland the Brave v hlavě, nikoho nezklame.

Navštívíme národní park okolo největšího skotského jezera Loch Lomond a přilehlé skalnaté vrcholy Arrocharských Alp. Žádný výlet do Skotska by nebyl kompletní bez nezapomenutelného údolí Glen Coe nebo mýtického jezera Loch Ness. Kromě přírody nelze opomenout ani díla vytvořená rukou člověka, ať už známý železniční viadukt Glenfinnan, palírnu whisky nebo soustavu zdymadel Kaledonského kanálu. Pokoříme nejvyšší horu Velké Británie Ben Nevis (1344 m) i druhou nejvyšší horu Ben Macdui (1309 m). Na závěr si prohlédneme Edinburgh s jeho křivolakými uličkami, středověkým hradem i neobvyklým pozůstatkem divoké přírody hned u centra - skalnatým pahorkem Arthur’s Seat.

Během jednodenních túr se budeme pohybovat nejčastěji po horských pěšinách, v kamenitém, ale i bažinato-travnatém terénu. Mnohdy nás čekají strmé výstupy do sedel nebo na exponované hřebeny hor. Délka jednotlivých výletů je průměrně 8 hodin s převýšením kolem 900-1300 m. Tyto delší túry jsou střídány odpočinkovějšími dny s túrami do 4 hodin a převýšením do 500 m. U delších túr je možné si vybrat mezi dvěma variantami náročnosti. Některé dny lze túru zcela vynechat a udělat si volný den s vlastním programem. Nocujeme v kempech ve vlastních stanech nebo za příplatek v chatkách či mobilhomech. Dostaneme polopenzi z naší polní kuchyně. Doprava na místě a ubytování je společné se zájezdem Skotsko na kole. Pokud chcete ušetřit za letenku, můžete jet na zájezd Skotsko autobusem s návštěvou Amsterdamu.

Program zájezdu

 • 1. den: Odlet z Prahy, přílet do Edinburghu, přesun rezervovaným taxi do Melrose (cca 1 hod), setkání s autobusovou skupinou a další program již společný. Monumentální Melrose Abbey, jedna z nejkrásnějších zřícenin katedrály v Evropě. Přejezd do oblasti Loch Lomond.
 • 2. den: NP Loch Lomond - Arrocharské Alpy: A: Vřesovým údolím na skalnaté vrcholky Cobbleru (884 m) a zpět po hřebenu (6-7 hod, ↑ 1000 m, ↓ 1000 m). B: Okružní túra dvěma hřebeny přes munro Beinn Narnain (926 m) na Cobbler (884 m) (8-9 hod, ↑ 1200 m, ↓ 1200 m).
 • 3. den: Nejhezčí skotské údolí Glen Coe: Nádherná, ale náročná túra na jeho nejvyšší vrchol Bidean nam Bian (1150 m), poté úzkým hřebenem na strmé stěny vedlejšího vrcholu Stob Coire nan Lochan (1115 m) (8-9 hod, ↑ 1300 m, ↓ 1300 m). Přejezd do Fort William.
 • 4. den: Výhled na monumentální železniční viadukt Glenfinnan známý z filmu Harry Potter. Možnost spatřit parní lokomotivu The Jacobite. K opuštěné vesnici Peanmeanach Village ležící u písečné pláže a rozbouřeného severského moře (4 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m).
 • 5. den: Výstup na nejvyšší vrchol Velké Británie Ben Nevis (1344 m). Turistickou stezkou kolem horského jezera Loch Meall an t-Suidhe přímo na vrchol. (9 hod, ↑ 1350 m, ↓ 1350 m)
 • 6. den: Odpočinkový den. Prohlídka městečka Fort William, exkurze do palírny whisky Ben Nevis. Přejezd k Loch Ness, procházka okolo soustavy zdymadel Kaledonského kanálu s výhledy do okolí (2-3 hod, ↑ 50 m, ↓ 50 m), případně plavba lodí po jezeře. Následný přejezd do oblasti Cairngorms.
 • 7. den: NP Cairngorms: A: Malebnou skotskou krajinou z Glenmore kolem jezera An Lochan Uaine k útulně Ryvoan a výstup na vyhlídkový vrchol Meall a' Bhuachaille (810 m) (4-5 hod, ↑ 550 m, ↓ 550 m). B: Z Glenmore kolem jezera An Lochan Uaine táhlý výstup na pyramidové munro Bynack More (1090 m) s fantastickými výhledy na nejvyšší vrcholy národního parku Cairngorms (7hod, ↑ +750 m, ↓ +750 m).
 • 8. den:NP Cairngorms: Na druhý nejvyšší vrchol Velké Británie Ben Macdui (1309 m). A: Arktickou krajinou na rozlehlé vrcholové plato Ben Macdui, návrat po hlavním hřebenu pohoří Cairngorm až na jeho stejnojmenný vrchol (1245 m) a přes lyžařské středisko k autobusu (6-7 hod, ↑ 950 m, ↓ 950 m). B: Z vrcholu Ben Macdui navíc okolo fascinujících jezer Loch Etchachan a Loch Avon v hlubokém horském zářezu. Možnost koupání. Poté prudce nahoru podél vodopádu přes hřeben Cairngorm (+3 hod, ↑ +650 m, ↓ +650 m). Alternativně okružní trasa hlavním hřebenem Cairngorm (5 hod, ↑ 800 m, ↓ 800 m).
 • 9. den: Přejezd do Edinburghu, kulturního centra Skotska, města festivalů a jedné z nejkrásnějších světových metropolí. Individuální prohlídka starého města s možností výstupu na zelený pahorek Arthur’s Seat s neobyčejným kruhovým výhledem. Možnost navštívit Edinburghský hrad, galerie, muzea.
 • 10. den: Přesun rezervovaným taxi z kempu na letiště, odlet do Prahy.

Ubytování a nocování

2x v kempu v NP Loch Lomond a Trossachs, 3x v kempu u Fort William, 3x v kempu v NP Cairngorms a 1x v kempu u Edinburghu. Nabízíme dvě varianty ubytování v kempu - ve vlastním stanu nebo v chatkách za příplatek 3400 Kč/os. V kempech je vždy k dispozici tekoucí teplá i studená pitná voda, sušárna, za příplatek možnost praní prádla. Ve všech kempech je obchůdek s možností dokoupení základních potravin. Varianta s ubytováním pod střechou je ve 4lůžkových dřevěných chatkách nebo obytných karavanech, jen v NP Cairngorms se spí ve větší chatě pro 17 osob s maximálně 4lůžkovými pokoji (je třeba mít s sebou spacák). Ve všech ubytováních je za poplatek cca £5 k dispozici wifi. Svůj zájem o ubytování v chatkách/obytných karavanech uveďte již v přihlášce.

Stravování

Připravíme vám polopenzi z naší polní kuchyně. Polopenze začíná 1. den večeří (1. večeře formou balíčku) a končí 10. den snídaní. V Edinburghu 9. den zájezdu vyměníme večeři za oběd, abychom měli více času na prohlídku města. Potraviny je během většiny dní možné dokoupit v supermarketech. Ceny potravin jsou vyšší než u nás (chléb a další pečivo £1, balená voda £1,2, láhev vína od £7). V restauracích je ještě dráž (káva £2,5-3, pivo £4-5, Coca-Cola £1,2 a jídlo od £12). Fish and chips a podobné jídlo ve stáncích stojí £6-9.

Další informace k zájezdu

Zavazadla do autobusu/do letadla:
Svá zavazadla si můžete zdarma naložit 1. den autobusové varianty zájezdu autobusem při odjezdu autobusu na nástupních místech Brno, Praha-Opatov, Ústí nad Labem a vyzvednout na stejných místech 14. den autobusového zájezdu. V případě zájmu o tuto variantu do poznámky v přihlášce uveďte, na kterém nástupním místě zavazadlo do autobusu naložíte.
Nebo si zavazadla můžete vzít s sebou do letadla. Příruční zavazadlo do 8 kg je v ceně letenky. Odbavené podpalubní zavazadlo je za přípletek 2400 Kč celkem za oba směry (max. 20 kg,). Svůj zájem o odbavené zavazadlo do letadla uveďte do poznámky v přihlášce.
Doprava na místě: Z/Na letiště pronajatým taxi, dále autobusem společně se zájezdem Skotsko autobusem.

Cestovní formality: Pro cestu do Velké Británie je nutné mít platný cestovní pas. Velká Británie má s Českou republikou od roku 1990 zaveden bezvízový styk.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení, pojištění atd.)

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Prohlídky měst jsou individuální, naši průvodci nemají licenci na průvodcování s odborným a historickým výkladem. Do města se můžete vydat sami nebo se přidat k průvodci, který se vám bude snažit ukázat většinu nejzajímavějších míst.

Bezpečnostní upozornění: Ve Velké Británii platí zákaz nošení nožů - povoleny jsou pouze zavírací nože s čepelí do 7,5 cm, které nelze otevřít prsty jedné ruky nebo švihem. Nože s čepelí delší než 7,5 cm nechte určitě doma.

Nejhezčí hory Skotska - letecky

Nejhezčí hory Skotska - letecky

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Norské hory a krásy přírody

Nejvyšší hory, národní parky, ledovce, jezera a fjordy