Skotsko na kole

Cyklistika v zemi kiltů, whisky, "Nessie" a nádherné přírody

Skotsko - rázovitá kopcovitá země oddělená od Anglie Hadrianovým valem, pro kterou jsou typická nejen hluboká tajemná jezera v čele s legendárním Loch Ness a jeho "Nessie" či nekonečná vřesoviště, ale také majestátní hory, jízda vlevo nebo kilty. Mezi jeho dědictví také patří světoznámá skotská whisky, bohatý folklór, středověké hrady, upravené vesničky i technologické zázraky v lodní a železniční dopravě. Vše je korunováno klenotem mezi městy - krásným Edinburghem. Zájezd do Skotska vám v poznávání zmíněného pomůže. Tato země nám ukáže jak svoji nádhernou prosluněnou tvář, tak tvář zataženou a pochmurnou, která nádherné skotské krajině dodává zvláštní, jinde nepoznanou, dramatičnost.

Dlouhou cestu do Skotska si zpestříme návštěvou hlavního města Holandska Amsterdamu a spánkem v kajutě během noční plavby až na sever Anglie do Newcastlu. Navštívíme národní park okolo největšího skotského jezera Loch Lomond, přilehlé skalnaté vrcholy Arrocharských Alp a nezapomenutelné údolí Glen Coe nebo mýtické jezero Loch Ness. Projedeme podél celého Kaledonského kanálu, který propojuje Severní moře s Atlantským oceánem a proslavil se soustavou zdymadel, známou jako "Neptune's Staircase". Od cyklistiky si odpočineme výstupem na nejvyšší horu Velké Británie, Ben Nevis (1344 m). Nezapomeneme ani na díla vytvořená rukou člověka, ať už filmem proslavený železniční viadukt Glenfinnan nebo palírnu whisky ve Fort William. Ohromující kráse národního parku Cairngorms s jeho až arktickou faunou a flórou zdatně sekundují neméně nádherná, tichá a průzračná jezera zasazená do hlubokých údolí - Loch Morlich, Loch Graten a An Lochan Uaine. Na závěr si prohlédneme kulturní centrum Skotska - Edinburgh se strmými uličkami, středověkým hradem i skalnatým pahorkem Arthur’s Seat.

Čekají nás jednodenní cykloetapy dlouhé průměrně 55 km s převýšením 700 m. Všechny plánované etapy je možné prodloužit, zkrátit či vynechat a nahradit vlastním programem. Nocujeme v kempech ve vlastních stanech nebo za příplatek v chatkách či mobilhomech. Dostanete polopenzi z naší polní kuchyně. Doprava a ubytování je společné s pěším zájezdem Nejhezčí hory Skotska, k jehož programu je možné se kterýkoliv den přidat. Na zájezd nabízíme možnost letecké dopravy.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd z Brna kolem 13 hod přes Prahu a Ústí nad Labem. Noční přejezd Německa a Holandska.
 • 2. den: Individuální prohlídka Amsterdamu, města na pitoreskní spleti vodních kanálů, s možností navštívit např. Dům Anny Frankové nebo Muzeum Van Gogha. Noční trajekt do Velké Británie.
 • 3. den: Přejezd severní Anglií do Skotska. První poznávání skotské přírody na anglo-skotském pomezí ze sedel kol společně s levostranným provozem (↔ 30 km, ↑ 500 m, ↓ 500 m). Monumentální Melrose Abbey, jedna z nejkrásnějších zřícenin katedrál v Evropě. Přejezd do oblasti Loch Lomond.
 • 4. den: Okruh přes hřebeny okolo skalnatých vrcholků Cobbleru. Nádherným, typicky skotským parkem Ardgartan a nakonec po břehu největšího skotského jezera Loch Lomond až do kempu. (↔  60 km, ↑ 1300 m, ↓ 1200 m)
 • 5. den: Průjezd nejhezčím skotským údolím Glen Coe a ve stopách nejznámější dálkové turistické trasy West Highland Way, strhující přejezd přilehlého hřebenu do Fort William. (↔ 50 km, ↑ 900 m, ↓ 1100 m)
 • 6. den: Kolem Loch Linhe a Loch Eil k viaduktu Glenfinnan (↔ 65 km, ↑ 300 m, ↓ 300 m). Alternativně po pobřeží Atlantiku a přes vnitrozemí do zapadlé vesnice Polloch, náročnější výjezd na hřeben a zasloužený sjezd až na břeh jezera Loch Shield. Odtud k monumentálnímu, Harry Potterem proslavenému, železničnímu viaduktu Glenfinnan s možností vidět parní lokomotivu "The Jacobite" (↔  85 km, ↑  1000 m, ↓  1000 m).
 • 7. den: Výstup na nejvyšší vrchol Velké Británie, Ben Nevis (1344 m) kolem horského jezera Loch Meall an t-Suidhe (8-9 hod, ↑ 1350 m, ↓ 1350 m). Alternativně odpočinková cyklistická etapa k druhému nejvyššímu vodopádu Skotska Steall Falls spojenou s návštěvou palírny Ben Nevis a městečka Fort William (↔ 30 km,↑ 250 m,↓ 250 m).
 • 8. den: Z Fort William po Great Glen Way okolo soustavy zdymadel Neptune's Staircase, dál po břehu jezera Loch Lochy a Kaledonského kanálu k legendárnímu jezeru s mýtickou příšerou Loch Ness (↔  50 km, ↑  500 m, ↓  500 m). Přejezd do NP Cairngorms.
 • 9. den: Výjezd na hřeben s měsíční krajinou, nezapomenutelné výhledy do okolí a divokým údolím až do města Aviemore, hlavního centra oblasti. (↔  60 km, ↑  900 m, ↓  900 m)
 • 10. den: Okružní jízda okolo tajemných, tichých a průzračně čistých jezer Loch Morlich, An Lochan Uaine a Loch Garten a voňavými borovicovými lesy až na Ryvoan Pass s neopakovatelnými výhledy na NP Cairngorms. (↔  45 km, ↑  250 m, ↓  250 m)
 • 11. den: Přejezd do Edinburghu, města festivalů a jedné z nejkrásnějších světových metropolí. Individuální prohlídka starého města s možností výstupu na zelený pahorek Arthur’s Seat s neobyčejným kruhovým výhledem. Edinburghský hrad, galerie, různorodá muzea. Alternativně výjezd na hřeben nedalekého pohoří Pentland Hills s výhledem na Edinburgh a jeho okolí v záři zapadajícího slunce. (↔ 50 km, ↑ 450 m, ↓ 450 m)
 • 12. den: Poslední nákupy. Přejezd do Newcastlu. Nočním trajektem do Holandska.
 • 13. den: Přejezd Holandska a Německa.
 • 14. den: Příjezd přes Ústí nad Labem a Prahu do Brna v brzkých ranních hodinách.

Ubytování a nocování

2x na trajektu (cesta tam a zpět), 2x v kempu v NP Loch Lomond a Trossachs, 3x v kempu u Fort William, 3x v kempu v NP Cairngorms a 1x v kempu u Edinburghu. Nabízíme dvě varianty ubytování v kempu - ve vlastním stanu nebo v chatkách za příplatek 3400 Kč/os. V kempech je vždy k dispozici tekoucí teplá i studená pitná voda, sušárna, za příplatek možnost praní prádla. Ve všech kempech je obchůdek s možností dokoupení základních potravin. Varianta s ubytováním pod střechou je ve 4lůžkových dřevěných chatkách nebo obytných karavanech, jen v NP Cairngorms se spí ve větší chatě pro 17 osob s maximálně 4lůžkovými pokoji (na jednu noc v kempu Drummohr v Edinburghu je třeba mít s sebou spacák). Ve všech ubytováních je zdarma nebo za poplatek cca £5 k dispozici wifi. Tam i zpět pojedeme nočním trajektem, spát budeme v jednoduchých 4lůžkových kajutách s vlastní sprchou a WC. Svůj zájem o ubytování v chatkách/obytných karavanech uveďte již v přihlášce.

Stravování

Připravíme vám polopenzi z naší polní kuchyně. Polopenze začíná 3. den večeří (1. večeře formou balíčku) a končí 12. den snídaní. V Edinburghu 11. den zájezdu vyměníme večeři za oběd, abychom měli více času na prohlídku města. Potraviny je během většiny dní možné dokoupit v supermarketech. Ceny potravin jsou vyšší než u nás (chléb a další pečivo £1, balená voda £1,2, láhev vína od £7). V restauracích je ještě dráž (káva £2,5-3, pivo £4-5, Coca-Cola £1,2 a jídlo od £12). Fish and chips a podobné jídlo ve stáncích stojí £6-9.

Skotsko na kole

Skotsko na kole

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Provence na kole

Pohodově krajem vína a levandule, starobylá městečka a moře

Bretaň na kole

Poznávací cyklistika na pobřeží Atlantiku (Francie)

Norsko na kole

Národní parky, jezera, divoké řeky

Skotsko - horská turistika (letecky)

Po divokých skotských munros a okolo mystických jezer (Velká Británie)

Holandsko na kole

Krajem sýrů, větrných mlýnů, dun a perfektních cyklostezek

Pobaltím na kole

Cyklistika pohádkovou krajinou Litvy, Lotyšska a Estonska