Trentino a Garda na kole

Cyklistika v okolí severoitalských jezer

Provincie Trentino na jihu Dolomit je doslova stvořená pro cyklistiku. Nachází se zde velké množství malebných jezer. My využijeme příjemného klimatu v oblasti Lago di Caldonazzo: úrodné ovocnářské údolí Valsugana je vzhledem ke své teplotě ideální k relaxaci a koupání. Samému okraji italských Alp pak dominuje největší italské jezero Lago di Garda, lemované vápencovými skalami, které se od jezera v nadmořské výšce 65 m impozantně tyčí až do výšky 2200 m. Obě jezera jsou jako stvořena k provozování vodních sportů nebo k jinak strávenému aktivnímu odpočinku.

V první polovině zájezdu se budeme pohybovat v oblasti Lago di Caldonazzo, navštívíme pevnost Belvedere a necháme se pohltit její silnou atmosférou. Dechberoucí výhledy se nám otevřou po výjezdu do průsmyku Passo Vezzena nebo při sjezdech z obce Vigolo Vattaro nebo ze sedla La Bassa. I druhá polovina zájezdu u Lago di Garda nám má co nabídnout. V první řadě je to jistě vrcholová prémie ve formě výjezdu na kultovní Passo di Tremalzo (1665 m) a možnost sjezdu po legendárním šotolinovém trailu do Pré. Nesmíme však zapomenout na průzračná jezera Lago di Ledro, Lago di Tenno nebo Lago di Molveno, všechna s možností koupání a další krásy a tajemství této oblasti Dolomit, které nikde jinde neuvidíme.

Zájezd je určen všem cyklistům, kteří se rádi kochají pohledy na štíty horských masivů a na lesknoucí se hladiny jezer. Denní převýšení základních cykloetap varianty A přitom nepřesáhne 700 m a ujedeme 30-55 km. Program zpravidla nabízí i náročnější variantu B s delšími trasami do 70 km a větším převýšením, popřípadě s jinou formou prodloužení základní varianty. Zájezd je také vhodný pro vyznavače jízdy v terénu. Na většině etap jsou zařazeny MTB alternativy. Skoro všechny etapy si lze prodloužit, zkrátit nebo zcela vynechat a udělat si volný den s vlastním programem. Na zájezdu dostaneme polopenzi z naší polní kuchyně. Dopravu a nocování máme společné s turistickým zájezdem Trentino a Garda, ke kterému se lze každý den připojit.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 18 hod z Brna přes Jihlavu, Prahu a Plzeň, noční přejezd Německa a Rakouska do Itálie.
  • 2. den: Kolem jezer Lago di Caldonazzo a Lago di Levico: A: Od jezera Caldonazzo k hradu Pergine, hřebínkem mezi jezery Lago di Caldonazzo a Lago di Levico do vesnice Tenna, okruh kolem jezera Levico do městečka Levico Terme (↔ 35 km, ↑ 600 m, ↓ 600 m). B: Navíc asfaltové stoupání od jezera Caldonazzo do Vigolo Vattaro (729 m), dále vrstevnicovou šotolinou pod masivem Cima Marzola (1736 m) s výhledem na Lago di Caldonazzo a přes osadu Santa Caterina a závěrečný sjezd do kempu (↔ +10 km, ↑ +250 m, ↓ +250 m). Ubytování v kempu Valcanover na 3 noci.
  • 3. den: Za pevnostmi z první světové války: A: Z vesnice Carbonare (1075 m) po asfaltu k pevnosti Belvedere, možnost prohlídky. Po asfaltu a šotolinách do Passo Vezzena (1407 m) s pevností Fort Verle, úchvatný sjezd k Lago di Caldonazzo (↔ 45 km, ↑ 700 m, ↓ 1300 m). B: Navíc pěšky nebo na kole na vyhlídku s pevností Forte Vezzena (1908 m) (+2-3 hod, ↑ +450 m, ↓ +450 m).
  • 4. den: Kolem masivu Cima Marzola nebo údolím řeky Torrente Fersina až pod vrcholky dvoutisícovek: A: Z kempu Valcanover přes Pergine Valsugana do vesnice Roncogno (455 m). Starou cestou Via Romea do sedla Passo del Cimirlo (750 m) a panoramatické stoupání s výhledem na město Trento k Rifugio Maranza (1100 m). Terénní sjezd do obce Vigolo Vattaro (729 m) a dále vrstevnicovou šotolinou pod masivem Cima Marzola (1736 m) přes osadu Santa Caterina a závěrečný sjezd do kempu (↔  30 km, ↑ 700 m, ↓ 700 m). B: Z kempu Valcanover přes Pergine Valsugana nad údolím řeky Torrente Fersina k osadě Canopi (1300 m), stoupání s výhledy pod horskými vrcholy Monte Fravort (2347 m) a La Fontanella (2037 m) do sedla Bassa (1850 m), sjezd do městečka Levico Terme a dojezd podél břehu jezera Lago di Cladonazzo až do kempu (↔  60 km, ↑ 1500 m, ↓ 1500 m). Alternativně odpočinkový den: Po cyklostezce údolím Valsugana do Borgo Valsugana s působivou dominantou hradu Telvana (↔ 50 km, ↑ 200 m, ↓ 200 m). Odpolední koupání v jezeře Caldonazzo.
  • 5. den: Za koupáním v překrásných jezerech: A: Panoramatická cesta z vesničky Ciago (540 m) do obce Ranzo s výhledy na další 4 jezera: Santa Massenza, Lago di Toblino, Lago di Cavèdine i Lago di Garda. Po šotolině k překrásným jezerům Lago di Molveno a Lago di Nembia, sjezd do Ponte Arche (↔ 35 km, ↑ 500 m, ↓ 650 m). B: Navíc výjezd k jezeru s písečnou pláží Lago di Tenno, malebná starobylá vesnička Canale di Tenno, úchvatný sjezd k Lago di Garda (↔ +30 km, ↑ +350 m, ↓ +650 m). Ubytování v kempu v Torbole na 2 noci.
  • 6. den: Za výhledy na Lago di Garda: A: Kolem jezera Lago di Ledro, cyklostezka po břehu jezera a dolů po staré vojenské cestě do Riva del Garda, podél jezera dojezd do kempu (↔ 30 km, ↑ 100 m, ↓ 800 m). B: Navíc vrcholová prémie: Údolím od Lago di Ledro a 13 km stoupání na kultovní Passo di Tremalzo (1665 m) (↔ +40 km, ↑ +1200 m, ↓ +1200 m). MTB alternativa: Z Passo di Tremalzo (1665 m) do sedla Bocca di Val Marza (1787 m) a legendární šotolinový trail do Pré, napojení na cestu do Riva del Garda (↔ 65 km, ↑ 1500 m, ↓ 2050 m).
  • 7. den: Odpočinkový den: Volný program nebo z Torbole údolím řeky Sarca s výhledy na okolní masivy k jezerům Lago di Cavèdine a Lago di Toblino. Po cestě přes Arco s možností návštěvy hradu Drena (↔ 55 km, ↑ 400 m, ↓ 400 m). Odjezd ve večerních hodinách, noční přejezd Rakouska a Německa.
  • 8. den: Příjezd přes Plzeň, Prahu a Jihlavu do Brna v dopoledních hodinách.

Nocování

3x ve vlastních stanech v kempu na břehu jezera Caldonazzo a 2x ve vlastních stanech v kempu přímo na břehu Gardského jezera v městečku Torbole, do centra je to cca 500 m.

Stravování

Připravíme vám polopenzi z naší polní kuchyně. Polopenze začíná 2. den večeří a končí 7. den snídaní. Přes den bude možnost dokupovat potraviny po cestě. Můžete si také dát oběd v restauraci a užívat si vyhlášené italské kuchyně. V restauracích jsou obecně ceny cca o 50 % vyšší než u nás. Některé potraviny v obchodech jsou o něco dražší než u nás, ale naopak řada potravin je stejně drahá nebo levnější.

Trentino a Garda na kole

Trentino a Garda na kole

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Provence na kole

Pohodově krajem vína a levandule, starobylá městečka a moře

Pobřeží Korsiky na kole

Ostrov tisíce vůní - cykloturistika přes hory i kolem moře

Lago di Garda na kole

Nenáročná cyklistika v okolí největšího italského jezera

Toskánsko na kole

Cyklistika v kraji olivovníků, cypřišů a u moře

Slovinskem na kole k Jadranu

Na kole přes sedla a údolí Julských Alp až k Jaderskému moři