Zakarpatská Ukrajina na skialpech

Skialpové túry po poloninách ukrajinských Karpat

Ukrajinské Karpaty jsou pro milovníky zimní horské přírody opravdovým rájem. Tento zatím méně civilizovaný kraj nabízí panenské sněhové pláně pro všechny, kteří se rádi vydávají do zasněžených terénů. Vypravte se s námi do východní části Podkarpatské Rusi nedaleko rumunských hranic. Zde se tyčí na Černohorské polonině nejvyšší hora Ukrajiny Hoverla (2061 m), v jejíž blízkosti se budeme pohybovat první část našeho pobytu. V druhé části pobytu se vydáme do oblasti Svidovecké poloniny s nádhernými vrcholy Bliznice (1880 m). O váš bezpečný pohyb v terénu se postará průvodce, který vám vysvětlí, jak se vyhnout lavinám a v samotném terénu vám to předvede i prakticky. Večery pak můžete trávit v místních krčmách, kde poznáte celou pravdu o místním kraji a jeho srdečných domorodcích.

Zájezd je určen pokročilým skialpinistům, kteří již mají na skialpech něco odchozeno a kteří s jistotou zvládají výstup i sjezd ve volném terénu. Čekají nás panoramatické skialpové túry, na které budeme vyrážet nalehko. Program zahájíme ve městečku Jasiňa, nejvýchodnější „velkou obcí“ prvorepublikového Československa. V místním penzionu strávíme první 3 noci. Poté se přesuneme do horského střediska Dragobrat, které se nachází pod Svidoveckou poloninou ve výšce 1350 m a kde strávíme 3 noci v horské chatě. Během zájezdu zkusíme na lyžích zdolat nejvyšší vrchol celé Ukrajiny Hoverlu (2061 m) i nejvyšší vrchol Svidovecké poloniny Bliznicu (1880 m). Dopravu autobusem a místo noclehu máme společné se zájezdy Ukrajina - lyžování na Dragobratu a v Bukovelu a Ukrajina-zimní turistika na sněžnicích.

Brutální ruská invaze na Ukrajinu stále trvá, část ukrajinské země je zatím okupována, Rusko bombarduje civilní cíle po celé zemi. Přestože si přejeme, aby Ukrajina zvítězila a válka tak skončila, tak v současné chvíli nelze předvídat, kdy se tak stane. Proto jsme byli nuceni letní zájezdy na Ukrajinu zrušit. Ale jakmile válka skončí, jsme připraveni ihned vypsat zájezdy na Ukrajinu a pomoci tak znovu nastartovat turismus směřující do této úžasné země.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 20 hod z Brna přes Žilinu, noční přejezd Slovenska.
 • 2. den: Prohlídka Mukačeva a přesun do městečka Jasina. Večer seznámení s mentalitou místního obyvatelstva a silou levné a kvalitní ukrajinské vodky.
 • 3. den: Ranní krátký přejezd do lyžařského střediska Bukovel, rozježdění se na svazích hřebene Dovga (1371 m), v případě příznivých sněhových podmínek hřebenovka po lesích a pláních až do Jasine. (7 hod, ↑ 700 m, ↓ 950 m)
 • 4. den: Celodenní skialpová túra z osady Kazmeščik na nejvyšší horu Ukrajiny Hoverlu (2061 m). (7 hod, ↑ 1200 m, ↓ 1200 m)
 • 5. den: Dopolední přesun terénními auty z Jasini do horského střediska Dragobrat (1500 m) a seznámení se s přilehlými svahy, odpolední praxe lavinové problematiky.
 • 6. den: Z horského střediska Dragobrat výstup přes sedlo Peremyčka (1550 m) na horu Stih (1764 m). Po hřebenu svidovecké poloniny přes Kotel (1770 m) až na Gerišašku (1762 m). Přes Dohjasku (1761 m) sjezd do údolí říčky Kocivska, a přes hřeben Stohu zpět do Dragobradu. Nádherné výhledy na Hoverlu, poloninu Krásná, Boržava i Horhany. (7-8 hod, ↑ 1250 m, ↓ 1250 m)
 • 7.den: Přes sedlo Peremyčka (1550 m) výstup na nejvyšší vrchol Svidovecké poloniny Bliznica (1880 m), odpolední ježdění na přilehlých svazích. (5-7hod, ↑ 650-1000 m, ↓ 650-1000 m)
 • 8. den: Sjezd z turbázy po cestách i pláních mezi samotami do údolí Jasini (2-3 hod, ↑ 100 m, ↓ 800 m). Zastávka na jídlo a poslední útrata v místním obchodním domě. Večerní odjezd a noční přejezd Slovenska.
 • 9. den: Příjezd do Brna v dopoledních hodinách.

Program zájezdu č. 1062

 • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 16 hod z Brna přes Žilinu, přejezd Slovenska.
 • 2. den: Noční přejezd Ukrajiny, dopolední příjezd přes městečko Jasina do lyžařského střediska Bukovel, rozježdění se na svazích hřebene Dovga (1371 m). Návrat do Jasine místními taxíky, ubytování se v penzionu na 3 noci.
 • 3. den: Celodenní skialpová túra z osady Kazmeščik na nejvyšší horu Ukrajiny Hoverlu (2061 m). (7 hod, ↑ 1200 m, ↓ 1200 m)
 • 4. den: Ranní výjezd terénními auty do lyžařského střediska Dragobrad. Výstup přes sedlo Peremyčka (1550 m) na horu Stih (1764 m). Po hřebenu svidovecké poloniny přes Kotel (1770 m) až na Gerišašku (1762 m). Přes Dohjasku (1761 m) sjezd do údolí říčky Kocivska, a přes hřeben Stohu zpět do Dragobradu. Nádherné výhledy na Hoverlu, poloninu Krásná, Boržava i Horhany (7-8 hod, ↑ 1250 m, ↓ 1250 m). Sjezd gruzaviky zpátky do Jasini.
 • 5. den: Ranní výjezd terénními auty do lyžařského střediska Dragobrad. Přes sedlo Peremyčka (1550 m) výstup na nejvyšší vrchol Svidovecké poloniny Bliznica (1880 m). Sjezd z turbázy po cestách i pláních mezi samotami do údolí Jasini (7 hod, ↑ 650 m, ↓ 1300 m). Po programu poslední večeře v Jasini, odjezd, noční přejezd Slovenska.
 • 6. den: Příjezd do Brna v dopoledních hodinách.

Ubytování

3x v penzionu v Jasini a 3 x na dřevěné chatě Dragobrat v horách (zájezd č. 1062 3x v penzionu v Jasini). V Jasini budeme bydlet v 2-4lůžkových pokojích většinou s vlastním sociálním zařízením. Na Dragobratu se ubytujeme v prostých 2-4lůžkových pokojích, sociální zařízení je na pokoji, nebo společné na chodbě. Na Dragobratu je možné na místě zajistit 2lůžkový pokoj s doplatkem asi 400 Kč/os./3 noci.

Stravování

Místní polopenze začíná 2. den večeří a končí 8. den snídaní (u zájezdu č. 1062 končí 5. den večeří). Ochutnáte pravou ukrajinskou teplou snídani (těstoviny, maso, pohanka, salám, sýr, volské oko, párek, palačinky) a večeři o dvou chodech (polévka a hlavní jídlo). Ostatní jídlo je možné koupit na místě, ceny v Jasini jsou nižší než u nás, sortiment dostatečný. Určitě si nenechte ujít návštěvu místních hospůdek a kolib a ochutnávku vyhlášených specialit jako je šašlik, boršč, soljanka, vareniky či pelmeně a vynikající ukrajinská vodka, sladké víno Kagor či ukrajinské pivo.

Další informace k zájezdu

Nástupní místa: Brno, Žilina

Cestovní doklady: platný cestovní pas s minimální dobou platnosti 3 měsíce

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, měna, Ukrajina - informace o zemi)

Nutná výbava: Skialpový set (skialpové lyže, pásy, boty, přilba), hole vhodné na skialp, lavinový set (lavinový vyhledávač - pípák, lavinová sonda a sněhová lopata). Lavinovou výbavu vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Vybavení na skialpy si můžete zapůjčit v komerčních půjčovnách.

Zakarpatská Ukrajina na skialpech

Zakarpatská Ukrajina na skialpech

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Rauris na skialpech

Vysoké Taury - túry ve skialpovém ráji údolí Rauris

Makedonie - skialp na Šar Planině a Pelisteru

Skialpové túry a freeride na Popově Šapce a Pelisteru

Raxalpe - skialp pro začátečníky

Nenáročný skitouring na nejbližších dvoutisícovkách (Rakousko)

Bosna a Hercegovina na skialpech

Skialpové túry a freeride v pohořích Bjelašnica a Visočica

Slovinsko - skialp v Karavankách

Skialpové túry a freeride na pomezí Rakouska a Slovinska

Rauris - skialp pro zkušené

Vysoké Taury - skialp a freeride s výstupy na třítisícovky