Zakarpatská Ukrajina na skialpech

Skialpové túry po poloninách ukrajinských Karpat

Ukrajinské Karpaty jsou pro milovníky zimní horské přírody opravdovým rájem. Tento zatím méně civilizovaný kraj nabízí panenské sněhové pláně pro všechny, kteří se rádi vydávají do zasněžených terénů. Vypravte se s námi do východní části Podkarpatské Rusi nedaleko rumunských hranic. Zde se tyčí na Černohorské polonině nejvyšší hora Ukrajiny Hoverla (2061 m), v jejíž blízkosti se budeme pohybovat první část našeho pobytu. V druhé části pobytu se vydáme do oblasti Svidovecké poloniny s nádhernými vrcholy Bliznice (1880 m). O váš bezpečný pohyb v terénu se postará průvodce, který vám vysvětlí, jak se vyhnout lavinám a v samotném terénu vám to předvede i prakticky. Večery pak můžete trávit v místních krčmách, kde poznáte celou pravdu o místním kraji a jeho srdečných domorodcích.

Čekají nás panoramatické skialpové túry, na které budeme vyrážet nejprve ze zapadlého městečka Jasina s venkovským charakterem, v jehož blízkém okolí najdete také množství místních hospůdek a restaurací. Poté se přesuneme do horského střediska Dragobrat, které se nachází pod Svidoveckou poloninou ve výšce 1350 m, kde leží 6 měsíců v roce sníh a které nabízí perfektní podmínky pro skialpové túry a sjezdy v prašanu. Na skialpech zdoláme nejvyšší vrchol celé Ukrajiny Hoverlu (2061 m) i nejvyšší vrchol Svidovecké poloniny Bliznice (1880 m). Bydlet budeme v horské chatě na okraji střediska. Na obou chatách dostaneme místní polopenzi.

Zájezd je určen milovníkům horských terénů, kteří chtějí vyrazit do hor i v zimě a užit si krásné sjezdy v bezpečném, ale zároveň pro běžné lyžaře nedostupném terénu. Výstupy i sjezdy jsou vedeny v převážně volném terénu, s proměnlivou strukturou sněhu. Na túrách strávíme denně 7-8 hodin, včetně přestávek na odpočinek a kochání se nádhernou zimní přírodou. Zdoláme při nich převýšení v rozmezí 700-1250 m nahoru a to samé dolů. Na skialpové túry budeme vyrážet nalehko. Průvodce vám poradí s pohybem v zimním terénu a vysvětlí vám, jaká případná nebezpečí skýtají zimní hory. Večery pak můžete strávit nasáváním zakarpatské atmosféry v místních krčmách, kde poznáte celou pravdu o místním kraji a jeho srdečných domorodcích. Dopravu autobusem a místo noclehu máme společné se zájezdy Zakarpatská Ukrajina v zimě a Ukrajina-zimní turistika na sněžnicích, který je zaměřený na turistiku v zimním terénu na sněžnicích, k jehož programu je možné se po domluvě s průvodcem kterýkoliv den přidat. Velikost celé skupiny bývá obvykle 10-15 osob a na každých 8 účastníků je přidělen 1 průvodce.

LAVINOVÝ KURZ - Instruktor vám vysvětlí teoretické základy bezpečnosti pohybu ve volném terénu. Seznámí vás s používáním lavinového setu, který je nedílnou součástí výstroje každého člena skialpové výpravy.

S realizací zimních i letních zájezdů na Ukrajinu počítáme! Kvůli drobným změnám podmínek při vjezdu do země nebo při návratu domů zájezdy rušit nebudeme. Ukrajina je otevřená turistům, služby, resturace i ubytování fungují.
Aktuální povinnosti - vstup na Ukrajinu: online pojistka nákladů léčby Covidu (cca 1 Euro/den) a potvrzení o dokončeném očkování nebo negativní antigenní či PCR test (72 hod), neočkovaní si musí nainstalovat aplikaci Vdoma a do 72 hod jít na PCR test; výjimka pro děti do 12 let (podrobnosti visitukraine.today). Pro návrat do ČR je nyní potřeba: vyplnění elektronického příjezdového formuláře před návratem; lidé s dokončeným očkováním nebo po prodělání Covidu: bez dalších povinností; ostatní: antigenní test před odjezdem ze země a v ČR PCR test provedený 5. až 7. den po návratu. Splnění návratových podmínek není při pozemní dopravě kontrolováno.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 20 hod z Brna přes Žilinu, noční přejezd Slovenska.
 • 2. den: Prohlídka Mukačeva a přesun do městečka Jasina. Večer seznámení s mentalitou místního obyvatelstva a silou levné a kvalitní ukrajinské vodky.
 • 3. den: Ranní krátký přejezd do lyžařského střediska Bukovel, rozježdění se na svazích hřebene Dovga (1371 m), v případě příznivých sněhových podmínek hřebenovka po lesích a pláních až do Jasine. (7 hod, ↑ 700 m, ↓ 950 m)
 • 4. den: Celodenní skialpová túra z osady Kazmeščik na nejvyšší horu Ukrajiny Hoverlu (2061 m). (7 hod, ↑ 1200 m, ↓ 1200 m)
 • 5. den: Dopolední přesun terénními auty z Jasini do horského střediska Dragobrat (1500 m) a seznámení se s přilehlými svahy, odpolední praxe lavinové problematiky.
 • 6. den: Z horského střediska Dragobrat výstup přes sedlo Peremyčka (1550 m) na horu Stih (1764 m). Po hřebenu svidovecké poloniny přes Kotel (1770 m) až na Gerišašku (1762 m). Přes Dohjasku (1761 m) sjezd do údolí říčky Kocivska, a přes hřeben Stohu zpět do Dragobradu. Nádherné výhledy na Hoverlu, poloninu Krásná, Boržava i Horhany. (7-8 hod, ↑ 1250 m, ↓ 1250 m)
 • 7.den: Přes sedlo Peremyčka (1550 m) výstup na nejvyšší vrchol Svidovecké poloniny Bliznica (1880 m), odpolední ježdění na přilehlých svazích. (5-7hod, ↑ 650-1000 m, ↓ 650-1000 m)
 • 8. den: Sjezd z turbázy po cestách i pláních mezi samotami do údolí Jasini (2-3 hod, ↑ 100 m, ↓ 800 m). Zastávka na jídlo a poslední útrata v místním obchodním domě. Večerní odjezd a noční přejezd Slovenska.
 • 9. den: Příjezd do Brna v dopoledních hodinách.

Program zájezdu č. 1062

 • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 16 hod z Brna přes Žilinu, přejezd Slovenska.
 • 2. den: Noční přejezd Ukrajiny, dopolední příjezd přes městečko Jasina do lyžařského střediska Bukovel, rozježdění se na svazích hřebene Dovga (1371 m). Návrat do Jasine místními taxíky, ubytování se v penzionu na 3 noci.
 • 3. den: Celodenní skialpová túra z osady Kazmeščik na nejvyšší horu Ukrajiny Hoverlu (2061 m). (7 hod, ↑ 1200 m, ↓ 1200 m)
 • 4. den: Ranní výjezd terénními auty do lyžařského střediska Dragobrad. Výstup přes sedlo Peremyčka (1550 m) na horu Stih (1764 m). Po hřebenu svidovecké poloniny přes Kotel (1770 m) až na Gerišašku (1762 m). Přes Dohjasku (1761 m) sjezd do údolí říčky Kocivska, a přes hřeben Stohu zpět do Dragobradu. Nádherné výhledy na Hoverlu, poloninu Krásná, Boržava i Horhany (7-8 hod, ↑ 1250 m, ↓ 1250 m). Sjezd gruzaviky zpátky do Jasini.
 • 5. den: Ranní výjezd terénními auty do lyžařského střediska Dragobrad. Přes sedlo Peremyčka (1550 m) výstup na nejvyšší vrchol Svidovecké poloniny Bliznica (1880 m). Sjezd z turbázy po cestách i pláních mezi samotami do údolí Jasini (7 hod, ↑ 650 m, ↓ 1300 m). Po programu poslední večeře v Jasini, odjezd, noční přejezd Slovenska.
 • 6. den: Příjezd do Brna v dopoledních hodinách.

Ubytování

3x v penzionu v Jasini a 3 x na dřevěné chatě Dragobrat v horách (zájezd č. 1062 3x v penzionu v Jasini). V Jasini budeme bydlet v 2-4lůžkových pokojích většinou s vlastním sociálním zařízením. Na Dragobratu se ubytujeme v prostých 2-4lůžkových pokojích, sociální zařízení je na pokoji, nebo společné na chodbě. Na Dragobratu je možné na místě zajistit 2lůžkový pokoj s doplatkem asi 400 Kč/os./3 noci.

Stravování

Místní polopenze začíná 2. den večeří a končí 8. den snídaní (u zájezdu č. 1062 končí 5. den večeří). Ochutnáte pravou ukrajinskou teplou snídani (těstoviny, maso, pohanka, salám, sýr, volské oko, párek, palačinky) a večeři o dvou chodech (polévka a hlavní jídlo). Ostatní jídlo je možné koupit na místě, ceny v Jasini jsou nižší než u nás, sortiment dostatečný. Určitě si nenechte ujít návštěvu místních hospůdek a kolib a ochutnávku vyhlášených specialit jako je šašlik, boršč, soljanka, vareniky či pelmeně a vynikající ukrajinská vodka, sladké víno Kagor či ukrajinské pivo.

Další informace k zájezdu

Nástupní místa: Brno, Žilina

Cestovní doklady: platný cestovní pas s minimální dobou platnosti 3 měsíce

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, měna, Ukrajina - informace o zemi)

Nutná výbava: Skialpový set (skialpové lyže, pásy, boty, přilba), hole vhodné na skialp, lavinový set (lavinový vyhledávač - pípák, lavinová sonda a sněhová lopata). Lavinovou výbavu vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Vybavení na skialpy si můžete zapůjčit v komerčních půjčovnách.

 • 04.02.2022 - 12.02.2022
 • 9 dní
 • Číslo: 106
 • 9 900 Kč
 • Rezervace
 • 01.03.2022 - 06.03.2022
 • 6 dní
 • Číslo: 1062
 • 7 400 Kč
 • Rezervace

Zakarpatská Ukrajina na skialpech

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Ukrajina - lyžování na Dragobratu a v Bukovelu

Lyžování, snowboarding a freeride na Zakarpatské Ukrajině

Rauris na skialpech

Vysoké Taury - túry ve skialpovém ráji údolí Rauris

Makedonie - skialp na Šar Palnině a Pelisteru

Skialpové túry a freeride na Popově Šapce a Pelisteru

Bosna a Hercegovina na skialpech

Skialpové túry a freeride v pohořích Bjelašnica a Visočica

Slovinsko - skialp v Karavankách

Skialpové túry a freeride na pomezí Rakouska a Slovinska

Rauris - skialp pro pokročilé

Vysoké Taury - skialp a freeride s výstupy na třitisícovky