Informace k zájezdu
Vysoké Tatry

Úvodní stránka zájezdu Vysoké Tatry ( Slovensko, Karpaty, Turistika horská, Víkendovky )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3

Klasické tatranské jednodenní túry, na nichž denně strávíme 9-10 hodin včetně pauz. Převýšení je nejčastěji 1000-1200 m, 3. den je klesání u obou alternativ výraznější (1400-1600 m), nicméně při absolvování alternativního programu nastoupáme pouze 550 m. Terén je typicky tatranský, tedy stezky jsou hodně kamenité, nastupuje se krásnými dlouhými tatranskými dolinami, následuje výstup na vrchol nebo přechod sedla a zase sestup tatranskou dolinou. Na několika místech narazíme na řetězy, které slouží k přidržení během lehkého lezení v náročnějším terénu. Akce není vhodná pro osoby, které trpí strachem z výšky! Túry není nezbytně nutné absolvovat celé, můžete se dříve obrátit na cestu dolů (což neplatí pro výstup na Gerlach). Kterýkoliv den je možné si zvolit individuální alternativní program či odpočinek. Dopravu máme společnou se zájezdem Polské Tatry, avšak autobus zůstává po celou dobu s naším zájezdem. S busem se budeme potkávat každý den. Aktuálně nepotřebné věci budete mít neustále uloženy v penzionu, poslední den pak v autobusu.

Výstup na Gerlach: Zájezdu se můžete zúčastnit, i pokud o výstup na Gerlach zájem nemáte - je pro vás připraven zajímavý alternativní program. Svůj zájem o výstup na Gerlach jste uvedli závazně v přihlášce (kolonka "vzkazy"). Za tatranského vůdce se platí až na místě v €. Na jednoho povinného tatranského horského vůdce připadají za normálních podmínek max. 3 klienti, v případě výrazněji zhoršeného počasí se ovšem počet klientů na jednoho horského vůdce automaticky snižuje, čímž se adekvátně zvyšuje cena na jednoho účastníka výstupu. Ceny jsou pro rok 2020 stanoveny následovně: za tříčlennou skupinu se platí 350 €, za dvojčlennou 320 € a za jednotlivce 290 €. Cena na osobu tedy závisí na přesném počtu zájemců a velikosti skupin - cenu pak přepočítáme na 1 osobu, aby byla pro všechny stejná, což většinou vyjde mezi 120-140 €/os. Výstup na Gerlach začíná brzy ráno u Sliezskeho domu, kam je potřeba nechat se dovézt džípem z Tatranské Polianky. I tak se jedná o celodenní relativně náročnější túru, k jejímuž absolvování jsou zapotřebí dobrá fyzická kondice, absence strachu z výšek a určitá míra základní lezecké šikovnosti. V relativně náročnějších úsecích budete pro jistotu navázáni ve skupince s horským vůdcem. Pokud chcete absolvovat výstup na Gerlach, doporučujeme mít sjednané dostatečné cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá veškerou sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://www.hzs.sk/info/predpovedprehlad.php?datum=0 (všechny slovenské hory) nebo na norském meteorologickém serveru https://www.yr.no/. Do vyhledávacího políčka stačí zadat vybrané místo z našeho programu.
V Tatrách je třeba být i ke konci léta připraven na jakékoliv počasí. Obecně bývá na začátku září stabilnější počasí, může být teda příjemné teplo a slunečno, ale stejně tak může být chladno, deštivo a větrno. Teoreticky může i nasněžit. Denní rozsah teplot bývá v horách 0 až 20 °C, v nejvyšších polohách teoreticky i pod 0 °C.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Nutný výdaj je za pozemní lanovku na Hrebienok (zpáteční 9 €). Zájemci o výstup na Gerlach budou na místě platit povinného horského vůdce (cena je v průměru 120-140 € dle početnosti vystupující skupinky a dle povětrnostních podmínek - viz výše) a dále dopravu džípem na Sliezsky dom - východiště výstupu na Gerlach (5 €). V případě alternativní túry místo Gerlachu budete mít výdaj 16 € (+ 2 € vratná kauce za kartu) za lanovku na Skalnaté pleso. Vstup do termálů Vrbov je 8,5 €. Dle vaší volby budete mít útratu za pití v penzionu (v ceně polopenze není pití na večeři). Další výdaje záleží na tom, jestli se při túrách občas zastavíte na jídlo či pití v horských chatách. Ceny v restauracích jsou v Tatrách o něco vyšší než u nás. Žádné další výrazné výdaje asi mít nebudete. Každopádně si s sebou k předpokládaným výdajům vezměte finanční rezervu cca 30-50 € dle vašeho uvážení.
Výměna peněz: Na Slovensku se platí eurem. Pro útratu na zájezdu je potřeba zejména hotovost. Před odjezdem si vyměňte eura, na místě sice jsou banky a směnárny, ale program zájezdu není podřízen jejich návštěvám. Kartou lze teoreticky platit při cestě tam a zpět na benzínkách, dále lze kartu uplatnit v některých vybraných restauracích a obchodech v Tatrách. Za horského vůdce na Gerlach se platí v hotovosti. V tatranských střediscích je pár bankomatů, ale spoléhat se na výběr z bankomatu jako na jediný zdroj peněz pro útratu na místě nelze, nebude na to prostor.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu (doporučujeme: http://www.pruvodcenakopce.cz/ ).
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
VKÚ Harmanec - 113 Vysoké Tatry 1 : 50 000
Knižní průvodci:
Otakar Brandos - nakl. SKY: Vysoké a Belianske Tatry, Polské Tatry

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zdarma zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
(Android) najdete zde:
http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož nikdy není potřeba nosit vaše věci dále od autobusu, je lepší sbalit si veškeré věci raději do větší cestovní tašky (je skladnější do busu namísto velkých batohů s popruhy a bederními pásy). Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 15 kg a snažte se o maximální skladnost.

Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, adekvátní množství eur, české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění, menší batoh cca 25-30 l na denní túry
Doporučené vybavení: Teleskopické hole, krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, sluneční brýle s UV filtrem, plavky do termálů, hygienické potřeby, ručník, mapa (viz kap. Mapy a literatura), čelovka s náhradními bateriemi ...
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, můžete volit membránové oblečení a pláštěnku na batoh nebo pláštěnku typu ponča, která zakryje vás i batoh. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývku hlavy (čepice, šátek, ...), rukavice, návleky, oblečení do penzionu a na spaní. Boty: kvalitní boty do hor, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Určitě je dobré si vzít i 2. boty - sandály (páskáče) nebo jinou lehkou obuv (do busu, do penzionu, na přezutí po túře).
Strava: Polopenzi máte v ceně. Více viz výše kap. Stravování. Přes den na túrách jsou nepravidelné možnosti stravování (ne vždy v době oběda), doporučujeme vést studenou stravu na den již z domova: chleba a něco na něj - ideální je kus štangle suchého salámu, tvrdé nebo měkké sýry, paštiky, na první túru trochu trvanlivější zeleniny a ovoce, dále například müsli, čokolády, cereální tyčinky, bonbony, hroznový cukr, sušené ovoce, oříšky a další lehké a vysokoenergetické potraviny, ... S sebou vezměte na túry láhev na celý den, tedy o objemu cca 1,5 až 2 l na osobu, dle vaší osobní žíznivosti. Doporučujeme také rozpustné nápoje v sáčcích a vitamíny do vody.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Eliška Hermannová - Vysoké Tatry 2011, Matouš Vobořil - Vysoké Tatry (Gerlach) 2011, Soňa Razímová: Vysoké Tatry 2011, Aleš Paděra - Vysoké Tatry 2012, Petra Miškovská - Vysoké Tatry + Gerlach 2012, Stanislav Krejčí - Vysoké Tatry 2012, Markéta Doskočilová - Vysoké Tatry 2020.