Informace k zájezdu
Vysoké Tatry

Úvodní stránka zájezdu Vysoké Tatry ( Slovensko, Karpaty, Turistika horská, Zájezdy bez nočních přejezdů, Víkendovky )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3

Na túrách strávíme 9-10 hodin denně včetně pauz. Převýšení je nejčastěji 1000-1200 m, výraznější klesání je u sestupu z Gerlachovského štítu (1600 m) a Kopského sedla (1400 m), nicméně při absolvování alternativního programu nastoupáme pouze 550 m. Stezky jsou hodně kamenité, nastupuje se krásnými dlouhými tatranskými dolinami, následuje výstup na vrchol nebo přechod sedla a zase sestup dolinou. Na několika místech narazíme na řetězy, které slouží k přidržení během lehkého lezení v náročnějším terénu. Akce není vhodná pro osoby, které trpí strachem z výšky! Túry není nezbytně nutné absolvovat celé, můžete se dříve obrátit na cestu dolů (což neplatí pro výstup na Gerlach). Kterýkoliv den je možné si zvolit individuální alternativní program či odpočinek. S busem se budeme potkávat každý den. Aktuálně nepotřebné věci budete mít neustále uloženy v penzionu, poslední den pak v autobusu.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
https://hzs.sk/kontakty-insert/infocentrum/ (všechny slovenské hory) nebo na norském meteorologickém serveru https://www.yr.no/. Do vyhledávacího políčka stačí zadat vybrané místo z našeho programu.
V Tatrách je třeba být i ke konci léta připraven na jakékoliv počasí. Obecně bývá v první polovině září stabilnější počasí, může být příjemné teplo a slunečno, ale stejně tak může být chladno, deštivo a větrno. Teoreticky může i nasněžit. Denní rozsah teplot bývá v horách 0 až 20 °C, v nejvyšších polohách teoreticky i pod 0 °C.

MÍSTNÍ MĚNA

1 EUR (euro) = 24,895 Kč
Na Slovensku se platí eurem. Pro útratu na zájezdu je potřeba zejména hotovost. Před odjezdem si vyměňte eura, na místě sice jsou banky a směnárny, ale program zájezdu není podřízen jejich návštěvám. Kartou lze teoreticky platit při cestě tam a zpět na benzínkách, dále lze kartu uplatnit v některých vybraných restauracích a obchodech v Tatrách. Za horského vůdce na Gerlach se platí v hotovosti. V tatranských střediscích je pár bankomatů, ale spoléhat se na výběr z bankomatu jako na jediný zdroj peněz pro útratu na místě nelze, nebude na to prostor.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:

  • VKÚ Harmanec - 113 Vysoké Tatry 1 : 50 000

Knižní průvodci:

  • Otakar Brandos - nakl. SKY: Vysoké a Belianske Tatry, Polské Tatry

Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu. Pro tento zájezd doporučujeme stáhnout si offline mapy RŠÚJ Stredné Slovensko a RŠÚJ Východné Slovensko.

MOBILY

Roaming v EU: Při používání mobilu v EU (včetně Norska, Islandu a Lichtenštejnska) platíte stejné ceny jako v ČR - https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/internet-telecoms/mobile-roaming-costs/index_cs.htm

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

  • Doklady a peníze: platný cestovní doklad, dostatečné množství peněz (viz kapitola Místní měna), kartička zahraničního cestovního pojištění, průkaz zdravotního pojištění, české koruny na útratu v autobuse
  • Oblečení: pohodlné a praktické, do každého počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva: termoprádlo (funkční prádlo), tričko, kraťasy; 2. vrstva: teplejší (mikina, dlouhé kalhoty...); 3. vrstva svrchní: nepromokavé oblečení (např. membránové, "šusťák"); pláštěnka nebo pončo (zakryje vás i batoh), trekové ponožky, pokrývka hlavy (proti slunci), oblečení na noc, plavky; dle lokality zvažte: návleky, čepici, rukavice
  • Boty: kvalitní trekové boty (rozchozené, nejlépe nepromokavé, naimpregnované), boty na přezutí po túře (např. sandály nebo tenisky, příp. minimalistické „skinnersky“)
  • Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, teleskopické hole, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka, malý batoh s pláštěnkou (na jednodenní túry nebo na palubu)
  • Strava: energeticky vydatné obědy/svačiny (pečivo, tvrdé salámy, paštiky, tvrdý a měkký sýr, cereální tyčinky, čokolády, sušené ovoce, ořechy, hroznový cukr, oplatky, iontové nápoje, šumivé vitamíny atd.), láhev na pití nebo hydrovak - minimálně 1,5 l
  • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem

PŘEKROČENÍ HRANIC

K této cestě potřebujete cestovní pas nebo občanský průkaz, platný nejméně po dobu trvání zájezdu. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví ČR na Slovensku
Veľvyslanectvo Českej republiky
Hviezdoslavovo nám. 8, 810 00 Bratislava
Tel: +421/2/59203303
Fax: KO +421/2/59203346
Nouzová linka: +421/903287003, +421/903747006
Email: bratislava@embassy.mzv.cz
Web: http://www.mzv.cz/bratislava
Provozní hodiny úřadu: po-pá: 07.45-16.15
Úřední hodiny KO pro veřejnost: po-čt: 08.00-12.00, 14.00 - 16.00, pá 8.00 - 11.00

Důležitá telefonní čísla:
Policie 158, Hasiči 150, Rychlá lékařská pomoc 155, Integrovaný záchranný systém 112


FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ


Eliška Hermannová - Vysoké Tatry 2011, Matouš Vobořil - Vysoké Tatry (Gerlach) 2011, Soňa Razímová: Vysoké Tatry 2011, Stanislav Krejčí - Vysoké Tatry 2012, Markéta Doskočilová - Vysoké Tatry 2020.