Vysoké Tatry

Horská turistika s výstupem na Gerlach (Slovensko)

Vysoké Tatry - nejvyšší hory bývalého Československa, nejmenší evropské velehory, stále a znovu přitažlivé. Tatranské štíty, tatranská plesa, tatranské doliny. Z nepřeberného množství jednodenních túr jsme vybrali ty nejzajímavější i s lehkým lezením na řetězech a výšlapy na rozeklané štíty. Zdoláme známé Priečne sedlo, vylezeme na vrchol Rysy (2499 m), projdeme nádherné doliny s plesy. Pravým vrcholem zájezdu je výstup na nejvyšší horu celých Karpat, Slovenska a bývalého společného státu, Gerlachovský štít (2655 m), kam se jen tak někdo nepodívá. Jak známo, na vrchol nevede značený turistický chodník, k výstupu je třeba povolení a povinné je i najmutí tatranského horského vůdce.

Jedná se o horskou turistiku s jednodenními túrami, tedy jen s malým batohem na den. Na túrách budeme trávit denně 9-10 hodin včetně pauz, převýšení je okolo 1000-1200 m (náročnost podrobněji). Kterýkoliv den si můžete zvolit individuální alternativní túru či odpočinek. Naší základnou bude po všechny 3 noci tatranský penzion, kde budeme dostávat i místní polopenzi. Ve skupině bývá obvykle 15-20 osob.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 12 hod z Brna přes Olomouc, denní přejezd, noční příjezd pod Vysoké Tatry, ubytování.
  • 2. den: Ze Starého Smokovce pozemní lanovka na Hrebienok, nádherná túra Malou Studenou dolinou kolem potoků, Obrovského vodopádu a ples, přes řetězy v Priečnom sedle (2352 m) a dolů Velkou Studenou dolinou. (9 hod, ↑ 1100 m, ↓ 1100 m)
  • 3. den: Výstup s místním horským vůdcem na Gerlachovský štít (2655 m) (9 hod, ↑ 1000 m, ↓ 1600 m). Alternativní program: Místní bus do Tatranské Lomnice, lanovka na Skalnaté pleso (1751 m). Přes Velkou Svišťovku (2038 m) k Zelenému plesu a výstup do Kopského sedla (1778 m) s výhledem na nádherné Belianske Tatry. Sestup Dolinou Kežmarskej Bielej vody (8 hod, ↑ 550 m, ↓ 1400 m).
  • 4. den: Od Štrbského plesa Mengusovskou dolinou, výstup na Rysy (2499 m) (9-10 hod, ↑ 1200 m, ↓ 1200 m), nebo po dohodě kolem největšího slovenského plesa, Veľkého Hincova, na Kôprovský štít (2363 m) (9 hod, ↑ 1050 m, ↓ 1050 m). Večerní relax v termálech Vrbov, kolem 23 hod odjezd směr ČR.
  • 5. den: Noční přejezd Slovenska, příjezd přes Olomouc do Brna kolem 6 hod.

Ubytování

3x v tatranském penzionu ve Staré Lesné. K dispozici jsou 2-3lůžkové pokoje s vlastním WC, koupelnou, TV a wifi. Pro použití elektronických zařízení v místě ubytování není potřeba žádná redukce. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

V penzionu využijeme místní polopenzi. Snídaně jsou formou bufetu (včetně nápojů), na večeři se podává polévka a hlavní jídlo. Polopenze začíná 2. den snídaní a končí 4. den snídaní. Přes den sice narazíme na túrách na horské chaty, ale bohužel ne vždy v době oběda. Studenou stravu na den je proto vhodné mít s sebou z ČR. Na místě bude omezená možnost dokupovat základní potraviny.

Další informace k zájezdu

Nástupní místa: Brno, Olomouc

Výstup na Gerlach: Zájezdu se můžete zúčastnit, i pokud o výstup na Gerlach zájem nemáte - je pro vás připraven zajímavý alternativní program. Za výstup na Gerlach se platí až na místě a v hotovosti částka v eurech přímo místním horským vůdcům. Na jednoho povinného tatranského horského vůdce připadají za normálních podmínek max. 3 klienti, v případě výrazněji zhoršeného počasí se ovšem počet klientů na jednoho horského vůdce automaticky snižuje, čímž se adekvátně zvyšuje cena na jednoho účastníka výstupu. Ceny jsou pro rok 2023 stanoveny následovně: za trojici se platí 400 €, za dvojici 370 € a za jednotlivce 330 €. Výstup na Gerlach začíná brzy ráno u Sliezskeho domu, kam je potřeba nechat se dovézt džípem z Tatranské Polianky (cena dopravy vychází na cca 25 €/osobu). I tak se jedná o celodenní náročnější túru, k jejímuž absolvování jsou zapotřebí dobrá fyzická kondice, absence strachu z výšek a určitá míra základní lezecké šikovnosti. V relativně náročnějších úsecích budete pro jistotu navázáni ve skupince s horským vůdcem. Svůj zájem o výstup na Gerlach uveďte závazně do poznámky v přihlášce. Veškeré vybavení potřebné k výstupu bude k dispozici na místě, cena půjčení je v ceně výstupu.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení atd.)

Vysoké Tatry

Vysoké Tatry

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Vrcholy Julských Alp

Horské túry v nejvyšších slovinských horách s výstupem na Triglav

Velká Fatra

Pohodová turistika v krásných slovenských horách

Nízké Tatry

Přechod nejatraktivnější hřebenovky na Slovensku po chatách

Solná komora

Pěší túry v jezerním království v oblasti Dachsteinu (Rakousko)

Polské Tatry

Přechod po chatách v nejvyšších polských horách

Polské Bieszczady

Horská turistika po karpatských poloninách