Bulharské hory na sněžnicích

Jednodenní sněžnicové túry v pohoří Pirin

Na sněžnicích si užijeme zimní krásy atraktivního bulharského pohoří Pirin. Na túry budeme vyrážet z lyžařského střediska Bansko, v jehož historickém centru najdete na 120 památek z původní zástavby, a které nabízí spousty tradičních vinárniček s možností jídla (mechan) s přívětivou bulharskou atmosférou. Ráno na hotelu budeme mít vždy připravenou snídani a na večeři si můžeme zajít na skvělou místní kuchyni do jedné z mnoha restaurací ve městě. Po 2 dny bude východištěm našich túr horní stanice lanovky u horské chaty Bezbog ve výšce 2200 m, kde si budeme užívat pravé horské sněžnicové dobrodružství. Prochodíme okolí obou míst - na sněžnicích nás čekají túry mírnějšími terény do dolin s horskými jezery a dle sněhových a povětrnostních podmínek se pokusíme i o výstupy na dostupné výhledové vrcholy Chvojnati vrch (2635 m), Bezbog (2649 m) a Džano (2668 m), odkud shlédneme panorama zasněžených drsnějších pirinských hor. Na závěr zregenerujeme ve vsi Dobriniště v místních moderních nebo starších tureckých termálech.

Čekají nás středně náročné jednodenní sněžnicové túry v zimních horách. Túry lze absolvovat s menším batohem, do kterého se vejde svačina, termoska s čajem a potřebné zimní vybavení na jeden den. Náročnost hodně ovlivní počasí, teploty a aktuální stav sněhové pokrývky - podle toho budeme túry případně uzpůsobovat. Na túrách strávíme obvykle okolo 5-7 hodin včetně přestávek. Překonávané převýšení bude nejčastěji 400-750 m ve stoupání a totéž v klesání. Kdo bude chtít, může se 6. den (a případně i další dny) věnovat i lyžování či snowboardingu ve špičkovém středisku Bansko, ať už s vlastním nebo vypůjčeným vybavením. Dopravu a ubytování budeme mít společnou se zájezdy lyžařů a skialpinistů. Velikost naší skupinky bude cca do 10 osob.

POHYB NA SNĚŽNICÍCH - Průvodce vám poradí ohledně správného a účelného využití sněžnic v zimní turistice v různorodém terénu. Vyzkoušíte si chůzi v mírně zvlněném terénu i v prudkých svazích, přímo do kopce i z kopce, traverz svahem. Dle počasí můžete otestovat také chůzi po vymrzlých větrných hřebenech a ve žlebech zaplněných hlubokým prašanem. Zájezd vám nabídne kromě přátelské atmosféry menšího kolektivu stejných horských nadšenců i zkušeného průvodce, který vám poskytne jistotu v situacích a místech, kde byste si sami nemuseli vědět rady. Obzvlášť pokud se zimními podmínkami nemáte zkušenosti, ale rádi byste podnikali horské túry i v zimě.
LAVINOVÝ KURZ - Průvodce vám vysvětlí základy bezpečnosti pohybu v zimním horském terénu. Seznámí vás s používáním lavinového setu, který je nedílnou součástí výstroje každého člena horské výpravy.

Bulharsko je BEZ COVID-TESTU při odjezdu i při návratu do ČR! Bulharsko, jako jedna z mála zemí, nevyžadovalo test při příjezdu do země již od léta. Od 11.1.2021 bylo zařazeno na oranžový seznam zemí se středním rizikem nákazy, a proto není třeba test ani po návratu do ČR.

Program zájezdu

 • 1. den: Odjezd kolem 20 hod z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska a Srbska.
 • 2. den: Příjezd do Banska v pohoří Pirin, ubytování a seznámení se s vyhlášenými místními hospůdkami a mechanami.
 • 3. den: Výjezd auty nad Bansko. Úvodní sněžnicová túra údolím k chatě Demjanica (1900 m), posezení na chatě. Dle chuti a sil zájemci výstup dál nad horní hranici lesa k jezerům Vasilaški (2130-2220 m). Návrat přes chatu stejnou cestou zpět. (5-7 hod, ↑ 400-750 m, ↓ 400-750 m)
 • 4. den: Výjezd auty do údolí pod Vichren. Na sněžnicích výstup k chatě Vichren (1955 m) s možnou zastávkou a dále do krásného horského údolí s Banderiški jezery (6 hod, ↑ 700 m, ↓ 700 m). Dle povětrnostních podmínek možný pokus o náročnější výstup na Chvojnati vrch (2635 m) s fantastickou pyramidou nejvyšší hory Vichren ležící přímo nad námi. (+2 hod, ↑ +300 m, ↓ +300 m).
 • 5. den: Výjezd busem na chatu Goce Delčev a lanovkou na horskou chatu Bezbog (2240 m) v bohem zapomenutém kraji. Na sněžnicích výstup na vrchol Bezbog (2649 m) se super výhledem a dle podmínek na hřeben směrem k vrcholu Poležan (4 hod, ↑ 450 m, ↓ 450 m). Návrat lanovkou a busem do Banska
 • 6. den: Možnost lyžování či snowboaringu na špičkových sjezdovkách v Bansku nebo po dohodě sněžnicová túra v okolí Banska - např. do rezervace Yulen, náročnost dle chuti.
 • 7. den: Výjezd lanovkou na chatu Bezbog. Sněžnicová túra k Popovu jezeru a dle sněhových podmínek náročněji až na skvělý výhledový vrchol Džano (2668 m) (5-7 hod, ↑ 450-750 m, ↓ 450-750 m). Lanovkou dolů a zpět do Banska.
 • 8. den: Zasloužený relax v termálech ve vsi Dobriniště nebo prohlídka historického centra Banska. Podvečerní odjezd, noční přejezd přes Srbsko a Maďarsko.
 • 9. den: Návrat přes Bratislavu do Brna kolem poledne.

Ubytování

6x v hotelu v Bansku ve 2-4lůžkových pokojích a apartmánech - všechny pokoje a apartmány mají vlastní sociální zařízení, vlastní kuchyňský kout a balkón. Hotel leží asi 500 m od centra. Na hotelu je wi-fi zdarma. V ceně je i využití sauny a wellness v jiném blízkém hotelu.

Stravování

Každý den budeme mít v hotelu připravenou snídani formou bufetu, případně je možné si objednat i individuální snídani. Na večeři (a případně 1-2x i na oběd) si zajdeme do jedné z mnoha místních hospůdek na výborné bulharské speciality. Ceny jídel v restauracích a potravin v obchodech jsou stejné nebo nižší než v ČR (pivo 1,5-3 Lv, polévky 3-5 Lv, jídlo 5-15 Lv, šopský salát 3-6 Lv), výběr a kvalita jídel je překvapující. Bulharsko je, co se týče jídla, nejlepší balkánskou zemí. Na cca 4 celodenní túry je třeba vlastní studený oběd. Nevozte si příliš jídla z domova (vezměte si jen základ na zmíněné 4 studené obědy a případně další energetické svačiny na túry, pečivo dokoupíte na místě).

Další informace k zájezdu

Nástupní místa: Brno, Bratislava

Cestovní doklady: platný cestovní pas nebo občanský průkaz se strojově čitelnými údaji.

Nutná výbava: Sněžnice se zvedací patou a s drapáky, turistické teleskopické hole se sněhovými kotouči, lavinový set (lavinový vyhledávač - pípák, sonda, lopata). Sněžnice a lavinovou výbavu vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny.

 • 27.02.2021 - 07.03.2021
 • 9 dní
 • Číslo: 169
 • 10 500 Kč
 • Rezervace

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3


Čekají nás středně náročné jednodenní sněžnicové túry v zimních horách. Túry lze absolvovat s menším batohem, do kterého se vejde svačina, termoska s čajem a potřebné zimní vybavení na jeden den. Náročnost hodně ovlivní počasí, teploty a aktuální stav sněhové pokrývky - podle toho budeme túry přizpůsobovat. Na túrách strávíme obvykle okolo 5-7 hodin včetně přestávek. Překonávané převýšení bude nejčastěji 400-750 m ve stoupání a totéž v klesání. O něco náročnější je jak časově, tak převýšením případný výstup na Chvojnati vrch 4. den. Všechny túry lze zkracovat, jdeme vždy po stejné cestě tam i zpět, tedy bude možné si náročnost zvolit individuálně. Během túr je možné posedět na chatě, která leží po cestě. Budeme chodit převážně po značených stezkách, v Pirinu je na většině stezek kvalitní zimní tyčové značení.

Bulharské hory na sněžnicích