Bulharsko - Rila a Pirin na sněžnicích

Zimní túry na sněžnicích v nejvyšších horách Balkánu

Na sněžnicích si užijeme zimní krásy nejatraktivnějších bulharských pohoří Rila a Pirin. Absolvujeme túry mírnějšími terény dolin s horskými jezery a dle sněhových a povětrnostních podmínek se pokusíme i o výstupy na dostupné výhledové vrcholy Chvojnati vrch (2635 m), Bezbog (2649 m) a Džano (2668 m). Pro odvážnější je možnost výstupu v mačkách na nejvyšší vrchol Bulharska a celého Balkánu Musalu (2926 m). V první polovině zájezdu budeme na túry vyrážet z městečka Samokov, v druhé polovině ze střediska Bansko, v jehož historickém centru najdete na 120 památek z původní zástavby, a které nabízí spousty tradičních vinárniček s možností jídla (mechan) s přívětivou bulharskou atmosférou. Na hotelech budeme mít připravenou snídani nebo polopenzi formou bufetu a ochutnáme také skvělou místní kuchyni. Během programu také zregenerujeme v termálech Sapareva Banja a v Dobriništi v místních moderních nebo starších tureckých minerálních lázních.

Čekají nás středně náročné jednodenní sněžnicové túry v zimních horách. Túry lze absolvovat s menším batohem, do kterého se vejde svačina, termoska s čajem a potřebné zimní vybavení na jeden den. Náročnost hodně ovlivní počasí, teploty a aktuální stav sněhové pokrývky - podle toho budeme túry případně uzpůsobovat. Pro přiblížení se na hřeben a maximální využití sněhové nadílky využijeme lanovky nebo místní taxíky. Na túrách strávíme obvykle okolo 5-7 hodin včetně přestávek. Překonávané převýšení bude nejčastěji 400-750 m ve stoupání a totéž v klesání. Kdo bude chtít, může se kterýkoliv den věnovat i lyžování či snowboardingu ať už s vlastním nebo vypůjčeným vybavením. Dopravu a ubytování budeme mít společnou se zájezdy lyžařů a skialpinistů. Velikost naší skupinky bude cca 10 osob.

POHYB NA SNĚŽNICÍCH - Průvodce vám poradí ohledně správného a účelného využití sněžnic v zimní turistice v různorodém terénu. Vyzkoušíte si chůzi v mírně zvlněném terénu i v prudkých svazích, přímo do kopce i z kopce, traverz svahem. Dle počasí můžete otestovat také chůzi po vymrzlých větrných hřebenech a ve žlebech zaplněných hlubokým prašanem. Zájezd vám nabídne kromě přátelské atmosféry menšího kolektivu stejných horských nadšenců i zkušeného průvodce, který vám poskytne jistotu v situacích a místech, kde byste si sami nemuseli vědět rady. Obzvlášť pokud se zimními podmínkami nemáte zkušenosti, ale rádi byste podnikali horské túry i v zimě.

LAVINOVÝ KURZ - Průvodce vám vysvětlí základy bezpečnosti pohybu v zimním horském terénu. Seznámí vás s používáním lavinového setu, který je nedílnou součástí výstroje každého člena horské výpravy.

Program zájezdu

 • 1. den: Odjezd kolem 20 hod z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska a Srbska.
 • 2. den: Příjezd do Samokova v pohoří Rila, ubytování na 3 noci a obhlídka místních hospůdek.
 • 3. den: Přejezd našim autobusem 9 km do Borovce, výjezd lanovkou k chatě Jastrabec. Výstup na sněžnicích k chatě Musala a dále k jezerům Aleko a Ledenoto. Pro zájemce pokus o náročnější výstup v mačkách na nejvyšší vrchol celého Bulharska Musalu (2926 m), návrat k lanovce a sjezd do Borovce. (6 hod, ↑ 600 m, ↓ 600 m)
 • 4. den: Autobusem nebo taxíky výjezd na parkoviště Maljovica. Sněžnicová túra ke stejnojmenné chatě, kolem jezer pod majestátním hřebenem masivu Maljovice. (5-6 hod, ↑ 600-800 m, ↓ 600-800 m)
 • 5. den: Přejezd do vesničky Sapareva Banja, výjezd taxíky a lanovkou na chatu u Rilských jezer (2100 m). Sněžnicová túra krásnou oblastí Sedmi rilských jezer (6 hod, ↑ 500m, ↓ 500 m). Při návratu návštěva horkých lázní Separeva Banja. Večerní přejezd do Banska v pohoří Pirin, ubytování se na 3 noci a seznámení se s vyhlášenými místními hospůdkami a mechanami.
 • 6. den: Výjezd busem na chatu Goce Delčev a lanovkou na horskou chatu Bezbog (2240 m) v bohem zapomenutém kraji. Na sněžnicích výstup na vrchol Bezbog (2649 m) se super výhledem a dle podmínek na hřeben směrem k vrcholu Poležan (4 hod, ↑ 450 m, ↓ 450 m). Při návratu z túry do Banska relax v termálech ve vsi Dobriniště.
 • 7. den: Výjezd auty do údolí pod Vichren. Na sněžnicích výstup k chatě Vichren (1955 m) s možnou zastávkou a dále do krásného horského údolí s Banderiški jezery (6 hod, ↑ 700 m, ↓ 700 m). Dle povětrnostních podmínek možný pokus o náročnější výstup na Chvojnati vrch (2635 m) s fantastickou pyramidou nejvyšší hory Vichren přímo nad námi. (+2 hod, ↑ +300 m, ↓ +300 m).
 • 8. den: Výjezd lanovkou na chatu Bezbog. Sněžnicová túra k Popovu jezeru a dle sněhových podmínek až na skvělý výhledový vrchol Džano (2668 m) (5-7 hod, ↑ 450-750 m, ↓ 450-750 m). Lanovkou dolů, zasloužený relax v termálech ve vsi Dobriniště. Večerní odjezd z Banska, noční přejezd přes Srbsko a Maďarsko.
 • 9. den: Návrat přes Bratislavu do Brna kolem poledne.

Ubytování

3x v hotelu Grand v Samokově ve 2-4lůžkových pokojích se sociálním zařízením. Na hotelu je restaurace, wi-fi. Samokov je menší městečko s obchůdky a restauracemi, kde ceny nejsou vyhnané nahoru jako v nedalekém lyžaři narvaném Borovci, kde můžeme strávit 1 večer. Borovec je menší vesnice s hotely a spoustou hospod, barů, restaurací a diskoték v poměrně malém centru.
3x v hotelu Maria-Antoaneta Residence v Bansku ve 2-4lůžkových pokojích a apartmánech. Všechny pokoje a apartmány mají vlastní sociální zařízení, některé pokoje mají vlastní kuchyňský kout a balkón. Součástí hotelu je příjemná restaurace a lobby s možností posezení u krbu. Hotel je situován v klidném prostředí na jižním okraji města poblíž obchodů s lyžařským vybavením, kaváren a supermarketů. Hotel leží asi 400 m od gondoly. Na hotelu je wi-fi zdarma, bazén, sauna a lyžárna.

Stravování

Na hotelu v Samokově budeme mít nachystanou snídani formou bufetu, večeři si můžeme dát v restauraci na hotelu nebo zajít do blízkého okolí. V Bansku nás čeká polopenze formou bufetu, kde jsou na snídani v nabídce salámy, sýry, vajíčka, párky, zelenina, ovoce, jogurty, müsli, čaj, káva. Na večeři pak výběr ze 3 jídel, která se denně obměňují, dále polévka, zeleninový salát, olivy, dresingy, dezerty, džus, voda, káva, čaj, víno, pivo. Oběd na túry si budeme brát ve formě studené svačiny, některé dny se během túry občerstvíme na horských chatách. Nevozte si moc jídla z domova, protože na tomto zájezdu hladem trpět nebudete! Ceny jídel v restauracích a potravin v obchodech jsou stejné nebo nižší než v ČR (pivo 2-4 Lv, polévky 3-5 Lv, jídlo 8-15 Lv, šopský salát 3-8 Lv), výběr a kvalita jídel je překvapující. Bulharsko je, co se týče jídla, nejlepší balkánskou zemí.

Další informace k zájezdu

Nástupní místa: Brno, Bratislava

Cestovní doklady: platný cestovní pas nebo občanský průkaz se strojově čitelnými údaji.

Nutná výbava: Sněžnice se zvedací patou a s drapáky, turistické teleskopické hole se sněhovými kotouči, lavinový set (lavinový vyhledávač - pípák, sonda, lopata). Sněžnice a lavinovou výbavu vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení)

Bulharsko - Rila a Pirin na sněžnicích

Bulharsko - Rila a Pirin na sněžnicích

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Bulharsko - skialp na Rile a Pirinu (letecky)

skialp v nejkrásnějších bulharských pohořích Rila a Pirin