Bulharské hory na sněžnicích

Jednodenní sněžnicové túry v pohoří Pirin

Na sněžnicích si užijeme zimní krásy atraktivního bulharského pohoří Pirin. Na túry budeme vyrážet z lyžařského střediska Bansko, v jehož historickém centru najdete na 120 památek z původní zástavby, a které nabízí spousty tradičních vinárniček s možností jídla (mechan) s přívětivou bulharskou atmosférou. Na hotelu budeme mít připravenou polopenzi. Můžeme také ochutnat skvělou místní kuchyni v jedné z mnoha restaurací ve městě. Po 2 dny bude východištěm našich túr horní stanice lanovky u horské chaty Bezbog ve výšce 2200 m, kde si budeme užívat pravé horské sněžnicové dobrodružství. Prochodíme okolí obou míst - na sněžnicích nás čekají túry mírnějšími terény do dolin s horskými jezery a dle sněhových a povětrnostních podmínek se pokusíme i o výstupy na dostupné výhledové vrcholy Chvojnati vrch (2635 m), Bezbog (2649 m) a Džano (2668 m), odkud shlédneme panorama zasněžených drsnějších pirinských hor. Na závěr zregenerujeme ve vsi Dobriniště v místních moderních nebo starších tureckých termálech.

Čekají nás středně náročné jednodenní sněžnicové túry v zimních horách. Túry lze absolvovat s menším batohem, do kterého se vejde svačina, termoska s čajem a potřebné zimní vybavení na jeden den. Náročnost hodně ovlivní počasí, teploty a aktuální stav sněhové pokrývky - podle toho budeme túry případně uzpůsobovat. Na túrách strávíme obvykle okolo 5-7 hodin včetně přestávek. Překonávané převýšení bude nejčastěji 400-750 m ve stoupání a totéž v klesání. Kdo bude chtít, může se 6. den (a případně i další dny) věnovat i lyžování či snowboardingu ve špičkovém středisku Bansko, ať už s vlastním nebo vypůjčeným vybavením. Dopravu a ubytování budeme mít společnou se zájezdy lyžařů, skialpinistů a přechodářů. Velikost naší skupinky bude cca do 10 osob.

POHYB NA SNĚŽNICÍCH - Průvodce vám poradí ohledně správného a účelného využití sněžnic v zimní turistice v různorodém terénu. Vyzkoušíte si chůzi v mírně zvlněném terénu i v prudkých svazích, přímo do kopce i z kopce, traverz svahem. Dle počasí můžete otestovat také chůzi po vymrzlých větrných hřebenech a ve žlebech zaplněných hlubokým prašanem. Zájezd vám nabídne kromě přátelské atmosféry menšího kolektivu stejných horských nadšenců i zkušeného průvodce, který vám poskytne jistotu v situacích a místech, kde byste si sami nemuseli vědět rady. Obzvlášť pokud se zimními podmínkami nemáte zkušenosti, ale rádi byste podnikali horské túry i v zimě.
LAVINOVÝ KURZ - Průvodce vám vysvětlí základy bezpečnosti pohybu v zimním horském terénu. Seznámí vás s používáním lavinového setu, který je nedílnou součástí výstroje každého člena horské výpravy.

Už i do Bulharska jsou nutné testy. Letos už to asi lepší nebude a bez testů se na hory do zahraničí nepodíváme. Bulharsko je i nadále jedinou evropskou zemí, kde se dá normálně lyžovat, fungují zde lanovky, sjezdovky, hotely, termály a restaurace! Aktuální povinnosti jsou tyto: PCR test před odjezdem (přispějeme na něj 750 Kč jako mimořádnou slevou na zájezd), antigenní test v Bansku (25 Lv), vyplnění příjezdového formuláře, PCR test v ČR do 5ti dnů po návratu (zájemce zavezeme busem rovnou na test za 1180 Kč). Podrobnosti: informace k povinnostem a testům v Bulharsku.
Aktuálně platné omezení pohybu po ČR a zákaz cestování mimo okres (1.3. - 21.3.) se nevztahuje na cestování do zahraničí. Pro cestu busem, vlakem či autem prázdnými silnicemi napříč republikou do Brna a po zájezdu zpět domů je třeba mít vyplněné čestné prohlášení (DOCX) s důvodem "vycestování z ČR" a smlouvu o zájezdu.

Program zájezdu

 • 1. den: Odjezd kolem 20 hod z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska a Srbska.
 • 2. den: Příjezd do Banska v pohoří Pirin, ubytování a seznámení se s vyhlášenými místními hospůdkami a mechanami.
 • 3. den: Výjezd auty nad Bansko. Úvodní sněžnicová túra údolím k chatě Demjanica (1900 m), posezení na chatě. Dle chuti a sil zájemci výstup dál nad horní hranici lesa k jezerům Vasilaški (2130-2220 m). Návrat přes chatu stejnou cestou zpět. (5-7 hod, ↑ 400-750 m, ↓ 400-750 m)
 • 4. den: Výjezd auty do údolí pod Vichren. Na sněžnicích výstup k chatě Vichren (1955 m) s možnou zastávkou a dále do krásného horského údolí s Banderiški jezery (6 hod, ↑ 700 m, ↓ 700 m). Dle povětrnostních podmínek možný pokus o náročnější výstup na Chvojnati vrch (2635 m) s fantastickou pyramidou nejvyšší hory Vichren ležící přímo nad námi. (+2 hod, ↑ +300 m, ↓ +300 m).
 • 5. den: Výjezd busem na chatu Goce Delčev a lanovkou na horskou chatu Bezbog (2240 m) v bohem zapomenutém kraji. Na sněžnicích výstup na vrchol Bezbog (2649 m) se super výhledem a dle podmínek na hřeben směrem k vrcholu Poležan (4 hod, ↑ 450 m, ↓ 450 m). Návrat lanovkou a busem do Banska
 • 6. den: Možnost lyžování či snowboardingu na špičkových sjezdovkách v Bansku nebo po dohodě sněžnicová túra v okolí Banska - např. do rezervace Yulen, náročnost dle chuti.
 • 7. den: Výjezd lanovkou na chatu Bezbog. Sněžnicová túra k Popovu jezeru a dle sněhových podmínek náročněji až na skvělý výhledový vrchol Džano (2668 m) (5-7 hod, ↑ 450-750 m, ↓ 450-750 m). Lanovkou dolů a zpět do Banska.
 • 8. den: Zasloužený relax v termálech ve vsi Dobriniště nebo prohlídka historického centra Banska. Podvečerní odjezd, noční přejezd přes Srbsko a Maďarsko.
 • 9. den: Návrat přes Bratislavu do Brna kolem poledne.

Ubytování

6x v hotelu Maria-Antoaneta Residence v Bansku ve 2-4lůžkových pokojích a apartmánech. Všechny pokoje a apartmány mají vlastní sociální zařízení, některé pokoje mají vlastní kuchyňský kout a balkón. Součástí hotelu je příjemná restaurace a lobby s možností posezení u krbu. Hotel je situován v klidném prostředí na jižním okraji města poblíž obchodů s lyžařským vybavením, kavárnen a supermarketů. Hotel leží asi 400 m od gondoly a 1,5 km od centra. Na hotelu je wi-fi zdarma, bazén, sauna a lyžárna.

Stravování

Každý den budeme mít v hotelu připravenou polopenzi formou švédských stolů. Na snídani jsou v nabídce salámy, sýry, jogurty, mussli, čaj, káva, vajíčka, párky, ovoce a zelenina, olivy. Na večeři pak výběr ze 3 jídel, které se denně obměňují, dále polévka, zeleninový salát, olivy, dresingy, dezerty, džus, voda, káva, čaj, víno, pivo. Oběd si můžete zakoupit s ohledem na aktuální covid-opatření z výdejního okénka v restauraci na svahu. Nevozte si moc jídla z domova (snad jen něco málo na obědy nebo svačiny na svahu, ale i tam je dostatek možností), protože na tomto zájezdu hladem trpět nebudete! Ceny jídel v restauracích a potravin v obchodech jsou stejné nebo nižší než v ČR (pivo 2-4 Lv, polévky 3-5 Lv, jídlo 8-15 Lv, šopský salát 3-8 Lv), výběr a kvalita jídel je překvapující. Restaurace na svahu jsou 2-3x dražší než dole ve městě. Bulharsko je, co se týče jídla, nejlepší balkánskou zemí.

Další informace k zájezdu

Nástupní místa: Brno, Bratislava

Cestovní doklady: platný cestovní pas nebo občanský průkaz se strojově čitelnými údaji.

Nutná výbava: Sněžnice se zvedací patou a s drapáky, turistické teleskopické hole se sněhovými kotouči, lavinový set (lavinový vyhledávač - pípák, sonda, lopata). Sněžnice a lavinovou výbavu vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny.

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3


Čekají nás středně náročné jednodenní sněžnicové túry v zimních horách. Túry lze absolvovat s menším batohem, do kterého se vejde svačina, termoska s čajem a potřebné zimní vybavení na jeden den. Náročnost hodně ovlivní počasí, teploty a aktuální stav sněhové pokrývky - podle toho budeme túry přizpůsobovat. Na túrách strávíme obvykle okolo 5-7 hodin včetně přestávek. Překonávané převýšení bude nejčastěji 400-750 m ve stoupání a totéž v klesání. O něco náročnější je jak časově, tak převýšením případný výstup na Chvojnati vrch 4. den. Všechny túry lze zkracovat, jdeme vždy po stejné cestě tam i zpět, tedy bude možné si náročnost zvolit individuálně. Během túr je možné posedět na chatě, která leží po cestě. Budeme chodit převážně po značených stezkách, na některých úsecích je zimní tyčové značení.

Bulharské hory na sněžnicích

Bulharské hory na sněžnicích

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Ukrajina - zimní turistika na sněžnicích

Pohodové túry na sněžnicích v Ukrajinských Karpatech

Silvestr v Černé Hoře na sněžnicích

Pohodové túry na sněžnicích v pohoří Durmitor a Bjelasica

Bosna a Hercegovina na sněžnicích

Jednodenní sněžnicové túry v pohoří Bjelašnica a Jahorina nedaleko Sarajeva

Kurz pohybu na sněžnicích

Hrubý Jeseník – Praděd, osada Vidly a blízké okolí

Krkonoše na sněžnicích

Výlety na sněžnicích v srdci Krkonoš

Makedonie - zimní přechod

Sněžnicový přechod na Šar Planině a Bistra Planině