Elba na kole

Cyklistika po nejkrásnějším ostrově Toskánska

Elba je hornatý a stálezelený středomořský ostrov ve tvaru ryby. Díky jeho malé rozloze stihneme prozkoumat všechny jeho zajímavosti. Poznáme romantické pláže, projdeme se nádhernými vysokými horami, staneme na nejvyšším vrcholu Monte Capanne (1018 m) a pokocháme se neopakovatelnými výhledy. Blíže se seznámíme s místní faunou a florou. Navíc ostrov oplývá nepřeberným počtem druhů zajímavých a pestrobarevných minerálů. Navštívíme místa spojená s exilovým pobytem císaře Napoleona I. i další památky z dlouhé a pohnuté historie Elby. Budeme mít možnost okusit znamenité místní víno, zajímavá piva z produkce místních minipivovarů, dary moře, med nebo zvěřinové speciality. Užijeme si také každodenní koupání v moři a budeme mít dostatek času posedět u dobrého jídla se sklenkou italského vína nebo na prohlídku hlavního města Portoferraio i dalších neskonale malebných přímořských a horských městeček.

Na každý den vám nabízíme 2 varianty náročnosti: Varianta A je navržená pro pohodáře, kteří se nehoní za kilometry, ocení krásnou přírodu a občas rádi posedí v kavárničce nebo v restauraci. Denní trasy nepřesáhnou 50 km a převýšení 700 m. Varianta B je vhodná především pro ty, kteří chtějí poznat krásy Elby aktivně ze sedla kola. Délky tras se pohybují do 70 km a převýšení do 1100 m. Většinu výletů lze zkrátit nebo úplně vynechat a udělat si volný den s vlastním programem, případně zůstat lenošit na pláži. Zájezd je tak vhodný i pro skupinky či páry s odlišnými požadavky na náročnost tras. Nocovat budeme v kempu u moře ve vlastních stanech nebo mobilhomech a dostaneme polopenzi z naší polní kuchyně.

S realizací zájezdů do Itálie dle vyhlášených Covid-podmínek počítáme! Itálie se otevírá turistům, situace se tam zlepšuje a opatření se postupně rozvolňují.
Aktuální povinnosti - vstup do Itálie: vyplnění formuláře (dPLF) a certifikát o negativním antigenním nebo PCR testu (48 hod) nebo o dokončeném očkování (14 dní) nebo o prodělání Covidu (6 měsíců) (podrobnosti mzv.cz). Návrat do ČR vyplnění elektronického příjezdového formuláře a splnění jedné ze tří podmínek: antigenní nebo PCR test v ČR do 5ti dnů po návratu, dokončené očkování, prodělání Covidu.


Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 16 hod z Prahy, přes Brno, noční přejezd přes Rakousko do Itálie.
 • 2. den: Z italského Piombina trajektem do Portoferraia. Přejezd autobusem do kempu v zátoce Lacona a relaxace na mořských plážích u kempu.
 • 3. den: Do ráje mineralogů - poloostrov Calamita: A: Jedinečné středověké hornické městečko Capoliveri, následně panoramatickou cestou za koupáním na písečných plážích Straccolignino nebo Naregno. Kolem pevnosti Forte Focardo, přes přístavní město Porto Azzuro s výbornou zmrzlinou a prodejnou minerálů, zpět do kempu (↔  40 km, ↑ 400 m, ↓ 400 m). B: Navíc výjezd na nejvyšší vrcholek poloostrova Mte Calamita (413 m) (↔ +10 km, ↑ +250 m, ↓ +250 m).
 • 4. den: Panoramatickou silnicí nad divokým západním pobřežím: A: Z obce Marciana po silničce s krásnými výhledy na část Elby, ostrovy Capraia, Korsika a Pianosa do vesnice Pomonte. Zde příjemná pláž a možnost potápění k vraku lodi Elviscot. Přes město Marina di Campo dojezd do kempu (↔ 40 km, ↑ 500 m, ↓ 800 m). B: Navíc stoupání z obce La Pila přes malebnou vysoko položenou ves Sant Ilario di Campo a nejvyšší silniční sedlo ostrova (600 m) pod horou Monte Perone (630 m). Sjezd impozantním kaštanovým lesem do obce Poggio a dále po trase A (↔ +15 km, ↑ +600 m, ↓ +300 m).
 • 5. den: Turistika na nejvyšší horu Elby: A: Z malebné horské obce Marciana se středověkým centrem a vyhlídkou S. Rocco svéráznou lanovkou na nejvyšší vrchol Elby Mte Capanne (1018 m) s kruhovým rozhledem na Elbu a okolní ostrovy, sestup zpět do Marciany (4-5 hod, ↑ 50 m, ↓ 650 m). B: Výstup na Mte Capanne (1018 m) bez použití lanovky z obce Poggio, sestup do Marciany (5-6 hod, ↑ 750 m, ↓ 650 m). Na zpáteční cestě návštěva přímořského letoviska Marciana Marina s rybářským přístavem, větrem vymodelovanými skalami Tafoni a Saracénskou věží.
 • 6. den: Severovýchodní Elbou: A: Z překrásného horského městečka Rio nell'Elba do sedla Le Panch (300 m) s výhledem na zříceninu pisánského strážního hradu ze 13. stol. Volterraio a záliv Portoferraio. Na nejsevernější výběžek ostrova, obce Cavo, odpočinek na pláži. Po pobřeží přes Rio Marina k okouzlujícímu poutnímu kostelíku Madonna di Monserrato s neopakovatelným geniem loci (↔ 50 km, ↑ 500 m, ↓ 650 m, lze krátit cca na polovinu). B: Z kempu na kole mezi vinohrady a přes letovisko Magazini do sedla Le Panch (300 m), dále po trase A (navíc ↔ +15 km, ↑ +300 m, ↓ +150 m). Možnost výjezdu ze sedla Le Panch na nejvyšší horu východní části ostrova Cima del Monte (516 m) (+5 km, ↑ +250 m, ↓ +250 m).
 • 7. den: Po stopách Napoleona I.: A: Přes sedlo Cole Reciso do Portoferraia s Napoleonovým sídlem Villa dei Mullini, starým přístavem, muzei, enotékou v pevnosti a řadou dalších pamětihodností. Relax na písečných plážích a prohlídka Napoleonova letního sídla Villa di San Martino (↔ 30 km, ↑ 700 m, ↓ 700 m). B: Navíc šíje poloostrova Enfola a letoviska Scaglieri a Viticco (↔ +10 km, ↑ +300 m, ↓ +300 m).
 • 8. den: Srdcem ostrova po hřebeni s nádhernými výhledy: A: Výjezd do sedla Passo d'Monumento a dále starou šotolinovou spojnicí západní a východní Elby. Výjezd pod vrchol Mte Castello a sjezd terénem do Porto Azzuro, koupání a nákupy (↔ 25 km, ↑ 600 m, ↓ 600 m).
 • 9. den: Koupání v moři, případně krátký výlet pěšky na blízký výběžek Capo Stella. V podvečer trajektem do Piombina, noční přejezd Itálie a Rakouska.
 • 10. den: Příjezd do Brna okolo poledne, následně do Prahy kolem 15 hod.

Ubytování a nocování

7x v kempu u moře v zátoce Lacona ve vlastních stanech nebo v mobilhomech za příplatek 4500 Kč/os. Mobilhome je chatkový apartmán určený pro 4-5 osob se 2 oddělenými ložnicemi a společnou obytnou místností. Jeho součástí je také plně vybavená kuchyně, WC a sprchový kout. Před mobilhomem je možnost venkovního posezení. Kemp je dobře vybaven a nabízí všechny potřebné služby včetně bazénu a wifi. Svůj zájem o ubytování v mobilhome uveďte do poznámky v přihlášce.

Stravování

Dostanete polopenzi z naší polní kuchyně. Polopenze začíná 2. den večeří a končí 9. den snídaní. Téměř denně lze obědvat v restauracích, menší obchody a pekařství potkáme každý den. Ceny jsou jen o málo vyšší než u nás, v restauracích je asi 2x dráž.

Elba na kole

Elba na kole

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Pobřeží Korsiky na kole

Ostrov tisíce vůní - cykloturistika přes hory i kolem moře

Bretaň na kole

Poznávací cyklistika na pobřeží Atlantiku (Francie)

Hory a moře Korsiky na kole

Cyklistika v okolí Corte a Porta

Toskánsko na kole

Cyklistika v kraji olivovníků, cypřišů a u moře

Sardinie na kole

Cyklistika v kraji tajemných nuragů, menhirů a dolmenů (Itálie)

Azurové pobřeží na kole

Cykloturistika v jižní Provence (Francie)