Elba na kole

Cyklistika po nejkrásnějším ostrově Toskánska

Elba je hornatý a stálezelený středomořský ostrov ve tvaru ryby. Díky jeho malé rozloze stihneme prozkoumat všechny jeho zajímavosti. Poznáme romantické pláže, projdeme se nádhernými vysokými horami, staneme na nejvyšším vrcholu Monte Capanne (1018 m) a pokocháme se neopakovatelnými výhledy. Blíže se seznámíme s místní faunou a florou. Navíc ostrov oplývá nepřeberným počtem druhů zajímavých a pestrobarevných minerálů. Navštívíme místa spojená s exilovým pobytem císaře Napoleona I. i další památky z dlouhé a pohnuté historie Elby. Budeme mít možnost okusit znamenité místní víno, zajímavá piva z produkce místních minipivovarů, dary moře, med nebo zvěřinové speciality. Užijeme si také každodenní koupání v moři a budeme mít dostatek času posedět u dobrého jídla se sklenkou italského vína nebo na prohlídku hlavního města Portoferraio i dalších neskonale malebných přímořských a horských městeček.

Na každý den vám nabízíme 2 varianty náročnosti: Varianta A je navržená pro pohodáře, kteří se nehoní za kilometry, ocení krásnou přírodu a občas rádi posedí v kavárničce nebo v restauraci. Denní trasy nepřesáhnou 50 km a převýšení 700 m. Varianta B je vhodná především pro ty, kteří chtějí poznat krásy Elby aktivně ze sedla kola. Délky tras se pohybují do 70 km a převýšení do 1100 m (náročnost podrobněji). Většinu výletů lze zkrátit nebo úplně vynechat a udělat si volný den s vlastním programem, případně zůstat lenošit na pláži. Zájezd je tak vhodný i pro skupinky či páry s odlišnými požadavky na náročnost tras. Nocovat budeme v kempu u moře ve vlastních stanech nebo mobilhomech a dostaneme polopenzi z naší polní kuchyně.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd z Brna kolem 20 hod. (bude upřesněno v závěrečných informacích) přes Mikulov, noční přejezd přes Rakousko do Itálie.
 • 2. den: Z italského Piombina trajektem do Portoferraia. Přejezd autobusem do kempu v zátoce Lacona a relaxace na mořských plážích u kempu.
 • 3. den: Do ráje mineralogů - poloostrov Calamita: A: Jedinečné středověké hornické městečko Capoliveri, následně panoramatickou cestou za koupáním na písečných plážích Straccolignino nebo Naregno. Kolem pevnosti Forte Focardo, přes přístavní město Porto Azzuro s výbornou zmrzlinou a prodejnou minerálů, zpět do kempu (↔  40 km, ↑ 400 m, ↓ 400 m). B: Navíc MTB výjezd na nejvyšší vrcholek poloostrova Mte Calamita (413 m) (↔ +10 km, ↑ +250 m, ↓ +250 m).
 • 4. den: Panoramatickou silnicí nad divokým západním pobřežím: A: Z obce Marciana po silničce s krásnými výhledy na část Elby, ostrovy Capraia, Korsika a Pianosa do vesnice Pomonte. Zde příjemná pláž a možnost potápění k vraku lodi Elviscot. Přes město Marina di Campo dojezd do kempu (↔ 40 km, ↑ 500 m, ↓ 800 m). B: Navíc sjezd do Marina di Campo a stoupáním z obce La Pila přes malebnou vysoko položenou ves Sant Ilario di Campo a nejvyšší silniční sedlo ostrova (600 m) pod horou Monte Perone (630 m). Sjezd impozantním kaštanovým lesem do obce Poggio a dále po trase A (↔ +20 km, ↑ +600 m, ↓ +400 m).
 • 5. den: Turistika na nejvyšší horu Elby: A: Z malebné horské obce Marciana se středověkým centrem a vyhlídkou S. Rocco, svéráznou lanovkou na nejvyšší vrchol Elby Mte Capanne (1018 m) s kruhovým rozhledem na Elbu a okolní ostrovy, sestup zpět do Marciany (4-5 hod, ↑ 50 m, ↓ 650 m). B: Výstup na Mte Capanne (1018 m) bez použití lanovky z obce Poggio, sestup do Marciany (5-6 hod, ↑ 750 m, ↓ 650 m). Na zpáteční cestě návštěva přímořského letoviska Marciana Marina s rybářským přístavem, větrem vymodelovanými skalami Tafoni a Saracénskou věží.
 • 6. den: Severovýchodní Elbou: A: Z překrásného horského městečka Rio nell'Elba do sedla Le Panch (300 m) s výhledem na zříceninu pisánského strážního hradu ze 13. stol. Volterraio a záliv Portoferraio. Na nejsevernější výběžek ostrova, obce Cavo, odpočinek na pláži. Po pobřeží přes Rio Marina k okouzlujícímu poutnímu kostelíku Madonna di Monserrato s neopakovatelným geniem loci (↔ 50 km, ↑ 500 m, ↓ 650 m, lze krátit cca na polovinu). B: Z kempu na kole mezi vinohrady a přes letovisko Magazini do sedla Le Panch (300 m), dále po trase A (navíc ↔ +15 km, ↑ +300 m, ↓ +150 m). Možnost výjezdu ze sedla Le Panch na nejvyšší horu východní části ostrova Cima del Monte (516 m) (+5 km, ↑ +250 m, ↓ +250 m).
 • 7. den: Po stopách Napoleona I.: A: Přes sedlo Cole Reciso do Portoferraia s Napoleonovým sídlem Villa dei Mullini, starým přístavem, muzei, enotékou v pevnosti a řadou dalších pamětihodností. Relax na písečných plážích a prohlídka Napoleonova letního sídla Villa di San Martino (↔ 30 km, ↑ 700 m, ↓ 700 m). B: Navíc šíje poloostrova Enfola a letoviska Scaglieri a Viticco (↔ +10 km, ↑ +300 m, ↓ +300 m).
 • 8. den: Koupání v moři, případně krátký výlet pěšky na blízký výběžek Capo Stella. V podvečer trajektem do Piombina, noční přejezd Itálie a Rakouska.
 • 9. den: Příjezd přes Mikulov do Brna okolo poledne.

Ubytování a nocování

6x v kempu u moře v zátoce Lacona ve vlastních stanech nebo v mobilhomech za příplatek 2500 Kč/os. Mobilhome je chatkový apartmán určený pro 4-5 osob s 2 oddělenými ložnicemi a společnou obytnou místností. Nabízíme i možnost malého mobilhomu pro 2 osoby s 1 ložnicí a obytnou místností za příplatek 4000 Kč/os. Součástí všech mobilehomů je také plně vybavená kuchyně, WC a sprchový kout. Před mobilhomem je možnost venkovního posezení. V pokojích je jedna velká manželská postel nebo dvě až tři samostatné. K vybavení mobilhomů patří polštáře a přikrývky. Je zapotřebí si vzít vlastní povlečení (manželské postele mají manželskou přikrývku, nemusíte mít na ni povlečení, postačí klasické prostěradlo), nebo je možné si povlečení zapůjčit za poplatek cca 8 € přímo na místě. V kuchyňkách je k dispozici běžné nádobí, lednička, mikrovlnka a kávovar. Při předání po vás bude průvodce požadovat kauci 25 € za každou osobu v mobilhomu. Tato kauce je vratná v plné výši pouze v případě, že při předávání zpět je mobilhome řádně uklizen. Svůj zájem o ubytování v mobilhome uveďte do poznámky v přihlášce. Kemp je dobře vybaven a nabízí všechny potřebné služby včetně bazénu a wifi.

Stravování

Dostanete polopenzi z naší polní kuchyně. Polopenze začíná 2. den večeří a končí 8. den snídaní. Téměř denně lze obědvat v restauracích, menší obchody a pekařství potkáme každý den. Ceny jsou jen o málo vyšší než u nás, v restauracích je asi 2x dráž.

Elba na kole

Elba na kole

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Pobřeží Korsiky na kole

Ostrov tisíce vůní - cykloturistika přes hory i kolem moře

Bretaň na kole

Poznávací cyklistika na pobřeží Atlantiku (Francie)

Toskánsko na kole

Cyklistika v kraji olivovníků, cypřišů a u moře

Azurové pobřeží na kole

Cykloturistika v jižní Provence (Francie)

Italská Ligurie na kole

Pobřeží Ligurie, NP Cinque Terre, jeskyně Grotte di Toriano a Monako

Provence pěšky i na kole

Nenáročná turistika a cyklistika v kraji vína a levandule