Indonésie - souostroví Malé Sundy

Po ostrovech Flores, Komodo, Rinca, Lombok a Bali

 
 

Termíny zájezdů

Náročnost: 2

 
 • Termín
 • Délka
 • Cena
 • Obj.číslo
 •  
 • Rezervace
 • Přihláška
 • 04.06.2017 - 24.06.2017
 • 21 dní
 • 55000 Kč
 • 938
 •  
 •  
 •  

Cesta za cíli vašich odvážných snů, po pěti indonéských ostrovech do pohádky tropické asijské přírody. Akce zahrnuje pestrou škálu aktivit a prožitků: východy slunce na vrcholech sopek, výlety k modravým i různě barevným jezerům, koupání pod velkolepými vodopády, treky tropickými pralesy s opicemi, skvělé plavby na lodích a šnorchlování s hejny barevných ryb, pláže jako v ráji, terasovitá rýžová pole, bambusové chatrče, hinduistické chrámy. Zažijete velké kontrasty - zkrátka zcela jiný svět.

Každý ostrov Malých Sund (indonésky Nusa Tenggara) je zcela odlišný, a to co do přírody, kultury i náboženství. Ostrov Flores je nejvzdálenější, nejdivočejší, nejdobrodružnější a stále na něm můžeme najít tradiční bizarní vesnice animistů, ačkoliv převažující víra je katolická. Ostrovy Komodo a Rinca jsou lidmi málo osídlené, žijí zde zejména unikátní „draci“ - endemičtí komodští varani. Ostrovu Lombok dominuje nejvyšší vrchol celého souostroví - sopka Gunung Rinjani, kam podnikneme snad nejhezčí trek v celé jihovýchodní Asii. Nábožensky je Lombok komplikovanější s převažujícím islámem. Bali je ostrov bohů - ostrov se specifickým balijským hinduismem. Nachází se zde tisícovka chrámů a sošek božstev, k nimž místní pravidelně nosí obětiny se zapálenými vonnými tyčinkami. Bali je hornaté a svahy na úpatí jeho vulkánů jsou přeměněné v ty nejfotogeničtější zelené rýžové terasy.

Zájezd je kombinací turistiky přírodou a výstupů na vulkány s aktivním poznáváním exotické kultury jihovýchodní Asie. Nutný je smysl účastníků pro dobrodružství, dobrá fyzická kondice a také psychická odolnost (všude budeme středem zájmu místních, je nutné smlouvat o cenách). Fyzickou náročnost túr a výletů zvyšuje tropické klima. Všechny pěší túry jsou jednodenní nebo půldenní či jen kratší výlety. Výjimkou je třídenní náročnější výstup na vrchol sopky Gunung Rinjani s přechodem masívu - při tomto treku nám však stravu a zapůjčené vybavení na kempování ponesou nosiči. Dopravovat se budeme především dopravou domluvenou jen pro naši skupinku. Ubytovaní budeme v cestovatelských hotýlcích a guesthousech, v jednoduchých chatkách a bungalovech, jedinou výjimkou jsou 2 noci táboření v zapůjčených stanech na Rinjani. Po celou dobu akce se budeme stravovat v místních restauracích a jídelnách. Na akci do tropů tudíž není třeba brát mnoho věcí. Pojedeme v malé skupině do 12 cestovatelů.

Předběžný program zájezdu

 • 1. den: Odlet z Prahy.
 • 2. den: Přílet na Bali do Denpasaru a první asijské nudle mee goreng.
 • 3. den: Dopolední přelet do Maumere na divoký překrásný ostrov Flores. Ten pravý začátek zájezdu, po klikatých úzkých cestách horami s tropickými pralesy, dojezd do vsi Moni.
 • 4. den: Brzy ráno výjezd pod vrchol sopky Kelimutu (1639 m). Východ slunce nad třemi různě zbarvenými jezery v kráterech. Barva jezer se v čase mění, nejčastěji bývá modrá, zelená a černá, může být i červená, hnědá či azurová. Sestup pralesem a přes vesnice s bambusovými chatrčemi a s domorodci žvýkajícími betelové oříšky, koupání pod vodopádem, horké prameny (5 hod, ↑ 100 m, ↓ 1000 m). Odpoledne přejezd do města Ende.
 • 5. den: Přejezd do Bajawy a pod sopku Gunung Inerie. Návštěva původní domorodé vesnice Bena tradičního animistického etnika Ngada - dvě řady chatrčí na nízkých kůlech s vysokými slámovými střechami, kamenné struktury jako hrobky a tajemné rituální stavby „ngadhu“ a „bhaga“ na „návsi“. Ženy tkající překrásné ikaty. Nedaleké horké prameny Malanage a bambusové lesy.
 • 6. den: Z Bajawy celodenní tranzit hornatou krajinou ostrova Flores mezi rýžovými poli, lesy a místními vesnicemi. Přístav Labuan Bajo - sušené a živé ryby na trzích, plavidla s plováky.
 • 7.-9. den: Nezapomenutelná třídenní plavba Floreským mořem z ostrova Flores na Lombok. Tři překrásné západy a východy slunce nad mořem, tři noclehy na palubě lodi, která se stane naším dočasným domovem a kde nám místní kuchař bude na lodi vařit plnou penzi. Kratší procházky na světoznámých ostrovech Rinca a Komodo - pozorování největších žijících ještěrů světa - endemických varanů komodských, „opravdových draků“ (samci 3 m a přes 100 kg) (2x 1-2 hod, ↑ 100-200 m, ↓ 100-200 m). Ostrov Satonda se slaným jezerem v kráteru, pobřeží Sumbawy a další menší ostrůvky. Jedno z nejlepších šnorchlování na světě - podmořské korálové zahrady, barevný svět tropů s hejny pestrých ryb nejrůznějších tvarů a velikostí.
 • 10. den: Ranní doplutí na Lombok, přesun z přístavu do vesnice Senaru. Odpolední návštěva velkolepých vodopádů Tiu Kelep a Sendang Gile s koupáním (2 hod, ↑ 200 m, ↓ 200 m). Odpočinkový večer před trekem.
 • 11. den: Zahájení třídenního výstupu na majestátní sopku Rinjani, díky podpoře nosičů nalehko, noclehy v zapůjčených stanech a plná treková penze od místního kuchaře. Z vesnice Senaru (600 m) výstup tropickým horským pralesem s makaky až nad horní hranici lesa. Nocleh na tábořišti Pelawangan I (2640 m) na hraně obrovské kaldery - fantastický výhled na modré jezero Segara Anak, z něhož vyrůstá nový mladý sopečný kužel Gunung Baru (2351 m) s kráterem. (8 hod, ↑ 2050 m)
 • 12. den: Sestup do kaldery k jezeru Segara Anak (2000 m). Horké prameny Aiq Kalak a barevná soutěska s horkými vodopády, oběd a odpočinek. Odpoledne náročnější strmý výstup na protilehlý okraj kaldery, na tábořiště Pelawangan II (2700 m). (6-7 hod, ↑ 750 m, ↓ 700 m)
 • 13. den: Brzký ranní výstup za svitu čelovek na nejvyšší vrchol Malých Sundů Gunung Rinjani (3726 m). Při troše štěstí jeden z nejkrásnějších východů slunce našeho života! Pod námi fantastický pohled na kalderu s modrým jezerem a sopečným kuželem. Návrat na tábořiště a sestup do údolí a do vesnice Sembalun Lawang (1150 m). (10 hod, ↑ 1150 m, ↓ 2600 m)
 • 14. den: Časová rezerva. Přejezd na pobřeží Lomboku a lodí na souostroví Gili.
 • 15. den: Odpočinek na tropickém ostrůvku Gili Meno. Procházky a relaxace na plážích s bělostným pískem, koupání, šnorchlování s karetami, případní zájemci potápění. Večerní posezení v některé z příjemných restaurací na pláži, grilované ryby či plody moře a popíjení místního piva Bintang.
 • 16. den: Ráno přeplutí zpět na ostrov Lombok, plavba trajektem na "ostrov bohů" - Bali. Přístav Padangbai - písečná pláž s exotickými plovákovými loděmi. Přesun do městečka Ubud. Návštěva chrámu Monkey Temple, hustě osídleného opicemi - makaky. Fakultativně představení tradičních balijských tanců - Kecak, Barong nebo balet Ramayana.
 • 17. den: Rýžové terasy Tegalalang - výlet s výhledy na překrásně zelená rýžoviště (1 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m). Přejezd do přímořského letoviska Lovina. Odpolední koupání v moři a pohoda na pláži z černého vulkanického písku.
 • 18. den: Brzy ráno od úpatí výstup na sopku Gunung Batur (1717 m). Snad budeme odměněni nádherným východem slunce a překrásnými výhledy na celý ostrov Bali. V klidu kochání se výhledy, túra kolem kráteru sopky dokola a sestup k jezeru Danau Batur (5-6 hod, ↑ 900 m, ↓ 900 m). Návrat do Loviny, volný program. Pro zájemce možnost odpoledního výletu na moře s pozorováním delfínů a západu slunce.
 • 19. den: Opět do hor. Návštěva vodopádu Gitgit (1 hod, ↑ 50 m, ↓ 50 m) s možností osvěžení a vodopádů Sekumpul (2 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m). Jezero Bratan s fantastickým pagodovitým vodním chrámem Pula Ulun Danu Bratan. Dojezd do hlavního města Denpasar.
 • 20. den: Poslední koupání na pláži Kuta, nákupy. Odlet z Bali.
 • 21. den: Návrat do Prahy.

Ubytování a stravování na zájezdu

Ubytování: Budeme využívat služeb místních hostelů a levnějších cestovatelských hotýlků a guesthousů, jednoduché chatky a bungalovy se nabízí na vesnicích a v přírodě. Většinou se spí ve dvoulůžkových pokojích, někde může být jen studená sprcha, ale v tropech to vůbec nevadí. Je třeba si uvědomit polohu a rozvinutost oblasti, kde se budeme pohybovat, tudíž ubytovací standard bude nižší, než na jaký jsme z Evropy zvyklí. Při výstupu na sopku Gunung Rinjani se spí 2x v pronajatých stanech a zapůjčíme si i karimatky a spacáky, potřeba je jen vlastní vložka do spacáku.

Stravování: Po celou dobu akce se budeme stravovat v místních restauracích, jídelnách či pouličních stáncích. Ochutnáme všechny chutě JV Asie - nejčastější kombinace smažených nudlí a rýže s masem. V blízkosti řek jsou v nabídce čerstvé ryby a v přímoří také čerstvé mořské plody. K mání jsou všude nejroztodivnější druhy tropického ovoce. Budeme moci ochutnat řadu nealkoholických a alkoholických nápojů - často čerstvé kokosy či džusy a šejky z místních druhů ovoce. Ceny jídel jsou velmi příznivé a nižší než u nás. Všichni určitě využijeme místní restaurace, nemá cenu s sebou brát jakékoliv jídlo z ČR a už vůbec ne si vařit.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Do Maumere na Flores doletíme z Bali místním letem. Pozemní doprava bude většinou nasmlouvána jen pro naši skupinu (minibusy, taxíky, bema). Někdy můžeme výjimečně využít i dobrodružnou veřejnou místní dopravu, takové přesuny jsou pak náročnější, což je způsobeno místní nedokonalou dopravní sítí, zastaralým vozovým parkem a mírou naplněnosti místní dopravy. Pouze 1 pozemní přejezd je celodenní. Mezi ostrovy Flores a Lombok přeplujeme menší lodí na třídenní plavbě, menší lodě jezdí i na ostrovy Gili. Mezi Lombokem a Bali se dopravíme velkým trajektem.

Cestovní doklady a víza: Je třeba cestovní pas platný minimálně ještě 6 měsíců od vstupu na území Indonésie. Na tuto cestu do Indonésie nepotřebují čeští občané víza.

Očkování: Velmi se doporučuje mít očkování proti žloutence typu A+B a břišnímu tyfu. Také si zkontrolujte platnost vašeho očkování proti tetanu. V oblasti se vyskytuje malárie (vyšší riziko je zejména na ostrově Flores), jsou nutná antimalarika. Podrobné informace o očkování vám sdělí zdravotní ústavy a očkovací centra.

Průvodce: Pavel Prašivka - cestovatel, fotograf a zkušený průvodce, zcestovalý po pěti kontinentech. Jezdí a provádí světem i Evropou, vede horské i poznávací akce a je pro každé dobrodružství. V oblasti JV Asie, kam se rád vrací, strávil již více než půl roku života a zná celou oblast detailně. V případě dotazů ohledně této akce ho neváhejte kontaktovat na emailu pavelprasivka(zavináč)gmail.com.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, letenky, pojištění atd.)

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Cena zájezdu Indonésie - souostroví Malé Sundy

Cena 55000 Kč = 33000 Kč za zájezd + cca 22000 Kč za letenku z Evropy včetně tax (cena za letenku je pouze přibližná, může být o něco vyšší i nižší - kvůli rezervaci letenky a nižší ceně je nutno se přihlásit s co největším časovým předstihem)
1. záloha = 10000 Kč (hradí se po přihlášení)
2. záloha = 25000 Kč (hradí se po dosažení min. počtu účastníků)

Cena 33000 Kč zahrnuje: kompletní místní pozemní a vodní dopravu (v rámci programu), 16x ubytování (v hostelech, guesthousech, chatkách), 2x nocování v zapůjčených stanech (včetně půjčení karimatky a spacáku), plnou penzi při plavbě Flores-Lombok (9 jídel) a při výstupu na Rinjani (7 jídel), českého průvodce, místní průvodce dle potřeby, nosiče na Rinjani, vstupné na přírodní atrakce dle programu (Kelimutu, Komodo a Rinca, Satonda, Rinjani, Batur, vodopády, horké prameny, rýžové terasy), vstup do vesnice Bena, elektronické informační materiály, pojištění CK proti úpadku

Cena 33000 Kč nezahrnuje (ceny z roku 2016): nutné výdaje: zpáteční letenku z Evropy na Bali a přelet Bali-Flores (celkem cca 22000 Kč); volitelné výdaje: fakultativní akce (půjčení vybavení na šnorchlování na Gili 3 USD, výlet za šnorchlováním na Gili od 10 USD, potápění na Gili od 40 USD za ponor, balijské tance 6-8 USD, výlet za pozorováním delfínů v Lovině 6-8 USD), vstupné do památek (chrámy - celkem cca 8 USD), případné spropitné pro místní tým

 

Další podobné zájezdy:

Laos a Kambodža


53000 Kč
Detail zájezdu

 • 22.10.-11.11.
 • 12.11.-02.12.
Národní parky Nového Zélandu

Národní parky Nového Zélandu

NP Tongariro, Abel Tasman, Aspiring, Fiordland a další


85000 Kč
Detail zájezdu

 • 11.11.-05.12.
 • 03.03.-27.03.
Tropické Borneo

Tropické Borneo

Exotika ostrovní Malajsie, Singapur a Brunei


60000 Kč
Detail zájezdu

 • 08.03.-25.03.
 

Indonésie - souostroví Malé Sundy

Výhled na sopku Rinjani z ostrova Gili Meno Šnorchlovani s karetou na ostrově Gili Meno Kráter sopky Šnorchlování v okolí Gili Island
 
 

©2018 CK Alpina - zájezdy a dovolená | e-mail ck@alpina.cz | telefon +420 548 522 652 | mobil +420 777 257 462 (+420 777ALPINA) | webdesign | odkazy