Indonésie - souostroví Malé Sundy

Po exotických ostrovech Bali, Flores a Lombok

Cesta za cíli vašich odvážných snů, po exotických indonéských ostrovech do pohádky tropické asijské přírody. Akce zahrnuje pestrou škálu aktivit a prožitků: východ slunce na vrcholu sopky, skvělé plavby na lodích a šnorchlování s hejny barevných ryb, pláže jako v ráji, výlety k různobarevným jezerům, koupání pod velkolepými vodopády, túry tropickými pralesy s opicemi, terasovitá rýžová pole, bambusové chatrče, hinduistické chrámy. Zažijete velké kontrasty - zkrátka zcela jiný svět.

Každý ostrov Malých Sund (indonésky Nusa Tenggara) je zcela odlišný, a to co do přírody, kultury i náboženství. Bali je „ostrov bohů“ - ostrov se specifickým balijským hinduismem. Nachází se zde tisícovka chrámů a sošek božstev, k nimž místní pravidelně nosí obětiny se zapálenými vonnými tyčinkami. Bali je hornaté a svahy na úpatí jeho vulkánů jsou změněné v ty nejfotogeničtější zelené rýžové terasy. Ostrov Flores je nejvzdálenější, nejdivočejší, nejdobrodružnější a stále na něm můžeme najít tradiční bizarní vesnice animistů, ačkoliv převažující víra je katolická. Ostrovy v NP Komodo jsou lidmi málo osídlené, žijí zde zejména unikátní „draci“ - endemičtí komodští varani. Ostrovu Lombok dominuje nejvyšší vrchol celého souostroví - sopka Gunung Rinjani. V závěru si vychutnáme plážovou relaxaci a šnorchlování na tropickém ostrově Gili Meno.

Zájezd je kombinací turistiky přírodou i výstupů na vulkány s aktivním poznáváním exotické kultury jihovýchodní Asie a vychutnáváním pláží s tropickou vodou. Fyzickou náročnost relativně snadných túr a výletů zvyšuje tropické klima. Všechny pěší túry jsou jednodenní nebo půldenní či jen kratší výlety nalehko. Transportovat se budeme dopravou domluvenou jen pro naši skupinku. Ubytovaní budeme v cestovatelských hotýlcích, guesthousech, jednoduchých chatkách a bungalovech. Po celou dobu akce se budeme stravovat v místních restauracích a jídelnách. Na akci do tropů tudíž není třeba brát mnoho věcí. Pojedeme v malé skupině do 12 cestovatelů. Zájezd zaměřený více na horskou turistiku a výstupy na indonéské sopky je pak akce Sopky Indonésie.

Zájezdy do Indonésie nemůžeme dle aktuálních podmínek kvůli Covid-19 realizovat, během roku 2022 očekáváme zlepšení situace. Od 2.12. je v souvislosti s variantou Omicron po příletu do Indonésie pro všechny nařízená povinná 10-denní karanténa. Ani před tímto nařízením však nemohli čeští turisté do Indonésie vstoupit. Po odstranění těchto překážek očekáváme, že do Indonésie budou moci vstoupit jen osoby s dokončeným očkováním (a současně s negativním PCR testem z Česka a povinným pojištěním kryjícím Covid-19). Návrat do ČR bude pro plně očkované bez překážek.

Program zájezdu

 • 1. den: Odlet z Prahy.
 • 2. den: Přílet na „ostrov bohů“ Bali do hlavního města Denpasar, ubytování, první asijské nudle mee goreng.
 • 3. den: Ranní koupání na slavné pláži Kuta. Přejezd do kulturního a duchovního centra ostrova - městečka Ubud. Posvátná džungle s chrámem Monkey Temple, hustě osídleným opicemi - makaky. Fakultativně představení tradičních balijských tanců - ohňový Kecak, maskový Barong nebo balet Ramayana. Nocleh 2 noci po sobě.
 • 4. den: Brzy ráno výstup na sopku Gunung Batur (1717 m). Snad budeme odměněni nádherným východem slunce a překrásnými výhledy na celý ostrov Bali i na kráter sopky. V klidu kochání se výhledy, sestup zpět k jezeru Danau Batur (5 hod, ↑ 600 m, ↓ 600 m). Individuálně s místním průvodcem lze i snazší trasu (4 hod, ↑ 450 m, ↓ 450 m). Po túře fotogenický pagodovitý chrám Pura Jati na jezeře. Rýžové terasy Tegalalang - výlet s výhledy na překrásně zelená rýžoviště (1 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m).
 • 5. den: Návrat do Denpasaru, dopolední přelet do Maumere na divoký překrásný ostrov Flores. Po klikatých úzkých cestách horami s tropickými pralesy, výhled na pláž Koka Beach, dojezd do vsi Moni, nocleh.
 • 6. den: Brzy ráno výjezd pod vrchol sopky Kelimutu (1639 m). Východ slunce nad třemi různě zbarvenými jezery v kráterech. Barva jezer se v čase mění, nejčastěji bývá modrá, zelená a černá, může být i červená, hnědá či azurová. Sestup pralesem a přes vesnice s bambusovými chatrčemi a s domorodci žvýkajícími betelové oříšky, koupání pod vodopádem, horké prameny (5 hod, ↑ 100 m, ↓ 1000 m). Odpoledne přejezd na pobřeží do Ende, ubytování.
 • 7. den: Pláž s černým pískem v Ende a pláž s modrými oblázky Blue Stone Beach. Koupání v horkých pramenech. Přejezd z Ende do městečka Bajawa, nocleh.
 • 8. den: Kraj pod sopkou Gunung Inerie s bambusovými lesy. Návštěva původních domorodých vesnic Bena a Luba, vsí tradičního animistického etnika Ngada - dvě řady chatrčí na nízkých kůlech s vysokými slámovými střechami, kamenné struktury jako hrobky a tajemné rituální stavby „ngadhu“ a „bhaga“ na „návsi“. Ženy tkající překrásné ikaty. Přejezd do Rutengu - nocleh.
 • 9. den: Tradiční vesnice Puu u Rutengu, procházka po rýžových terasách Spiderweb Rice Field. Tranzit hornatou krajinou ostrova Flores mezi rýžovými poli, lesy a místními vesnicemi. Dojezd do přístavu Labuan Bajo - sušené a živé ryby na trzích, plavidla s plováky. Nocleh.
 • 10.-11. den: Nezapomenutelná dvoudenní okružní plavba Floreským mořem. Kratší procházka ve světoznámém NP Komodo na ostrově Rinca - pozorování největších žijících ještěrů světa - endemických varanů komodských, „opravdových draků“ (samci až 3 m a přes 100 kg) (1-2 hod, ↑ 100-200 m, ↓ 100-200 m). Jedno z nejlepších šnorchlování na světě - podmořské korálové zahrady, barevný svět tropů s hejny pestrých ryb nejrůznějších tvarů a velikostí, mořské želvy. Proplouvání okolo menších ostrůvků, pozorování obřích kaloňů. Překrásný západ a východ slunce nad mořem, nocleh na palubě lodi, která se stane naším dočasným domovem a kde nám místní kuchař bude vařit plnou penzi. Návrat zpět na Flores do Labuanbaja, nocleh.
 • 12. den: Přelet z Floresu na ostrov Lombok, přesun do vesnice Tetebatu na svazích majestátní sopky Rinjani. Odpolední toulání se kouzelným krajem rýžových teras a tropických zahrad k místním vodopádům s osvěžujícím koupáním. (2-3 hod, ↑ 100-150 m, ↓ 100-150 m)
 • 13.-14. den: Přejezd na pobřeží Lomboku a lodí na souostroví Gili. Odpočinek na tropickém ostrůvku Gili Meno. Procházky a relaxace na plážích s bělostným pískem, koupání, šnorchlování s karetami. Večerní posezení v některé z příjemných restaurací na pláži, grilované ryby či plody moře a popíjení místního piva Bintang.
 • 15. den: Přeplutí na Bali do přístavu Padangbai - písečná pláž s exotickými plovákovými loděmi. Rozloučení s Indonésií, návrat do Denpasaru, odlet směr Evropa.
 • 16. den: Návrat do Prahy.

Ubytování

Na celkem 12 nocí budeme využívat služeb místních levnějších cestovatelských hotýlků a guesthousů, jednoduché chatky a bungalovy se nabízí na vesnicích a v přírodě. Většinou se spí ve 2lůžkových pokojích. Je třeba si uvědomit polohu a rozvinutost oblasti, kde se budeme pohybovat, tudíž ubytovací standard bude nižší, než na jaký jsme z Evropy zvyklí. Jednu noc při plavbě do NP Komodo budeme spát na palubě lodi v klidné zátoce.

Stravování

Po celou dobu akce se budeme stravovat v místních restauracích, jídelnách či pouličních stáncích. Ochutnáme všechny chutě JV Asie - nejčastější kombinace smažených nudlí a rýže s masem. V blízkosti řek jsou v nabídce čerstvé ryby a v přímoří také čerstvé mořské plody. K mání jsou všude nejroztodivnější druhy tropického ovoce. Budeme moci ochutnat řadu nealkoholických a alkoholických nápojů - často čerstvé kokosy či džusy a šejky z místních druhů ovoce. Ceny jídel jsou velmi příznivé a nižší než u nás. Všichni určitě využijeme místní restaurace, nemá cenu s sebou brát jakékoliv jídlo z ČR a už vůbec ne si vařit. Při plavbě z Floresu na Lombok je v ceně jednoduchá plná penze na lodi (4 jídla).

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Letecky absolvujeme přesuny mezi ostrovy Bali a Flores a Flores a Lombok. Na lodích se budeme plavit v NP Komodo i na ostrovy Gili. Pozemní doprava minibusem a taxíky bude nasmlouvána jen pro naši skupinu.

Cestovní doklady a víza: Je třeba cestovní pas platný minimálně ještě 6 měsíců od vstupu na území Indonésie. Na tuto cestu do Indonésie nepotřebují čeští ani slovenští občané víza.

Očkování: Velmi se doporučuje mít očkování proti žloutence typu A+B a břišnímu tyfu. Také si zkontrolujte platnost vašeho očkování proti tetanu. V oblasti se vyskytuje malárie (vyšší riziko je zejména na ostrově Flores), jsou nutná antimalarika. Podrobné informace o očkování vám sdělí zdravotní ústavy a očkovací centra.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, letenky atd.)

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Indonésie - souostroví Malé Sundy

Indonésie - souostroví Malé Sundy

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Sopky Indonésie

Horské výstupy na vulkanických ostrovech Bali, Lombok a Jáva

Tropické Borneo a Mt. Kinabalu

Národní parky, hory a exotika ostrovní Malajsie

Vietnam

Rájem vápencových útesů a rýžových políček

Laos a Kambodža

Exotikou jihovýchodní Asie

Thajsko - pohodová turistika

Horské pralesy, exotika a tropické ostrovy Andamanského moře

Zážitkové Filipíny

Ikonické rýžové terasy, Čokoládové kopce a ostrovní exotika