Arménie - horská turistika ve stínu Araratu

Rozkvetlé horské louky, malebné kláštery a nejvyšší vrcholy Arménie

Rozlohou malý hornatý stát s pohnutou historií, nebetyčnými horami, divokými horskými toky v hluboce zaříznutých údolích, modravými jezery, horskými loukami posetými bezpočtem barevných květů, pravoslavnými kláštery jakoby ztracenými kdesi v liduprázdných horách; klid, pohostinnost a všudypřítomná lidskost a úsměvy, to je Arménie. Turisty teprve nedávno objevená země, která si i přes překotně probíhající modernizaci infrastruktury a turistických služeb uchovává svou neopakovatelnou atmosféru země ukryté ve stínu bájného Araratu a zaledněných hřebenů Kavkazu.

Jádrem našeho aktivního horského putování bude výstup nejen na západní vrchol (4001 m) nejvyšší hory Arménie, na vyhaslý vulkán Aragatz, ale také i na sopečný kužel Armaghan (2829 m), na jehož vrcholu se nachází kráterové jezírko a okraj kráterového lemu poskytuje fantastický kruhový výhled. Čeká nás i dvoudenní horské putování v horách mezi zapadlými horskými vesničkami severně nad blankytně modrým jezerem Sevan. Jediný zachovalý římský chrám na území bývalého SSSR v Garni nám bude výchozím bodem na túru mezi unikátními čedičovými varhany v Khosrovské rezervaci. Fantastický pohled na svahy biblického Araratu nám poskytne hradba legendárního arménského kláštera Khor Virap. Necháme se okouzlit neopakovatelnou atmosférou, samotou a odlehlostí klášterů Gošavank, Hegartzin, Sanahin, Hagpat a řadou dalších. V Jerevanu navštívíme krásnou a okázalou Modrou mešitu nebo např. muzeum genocidy.

Čekají nás jednodenní túry celkově převážně střední obtížnosti. Během celého zájezdu budeme mít k dispozici smluvního dopravce, který nám bude převážet aktuálně nepotřebné věci. Všechny túry (včetně dvoudenního putování) tak budeme moci absolvovat nalehko, jen s věcmi potřebnými na jeden den v horách. Denně strávíme na túrách nejčastěji 5-8 hodin včetně pauz, denní převýšení se pohybuje mezi 600-1300 metrů nahoru a totéž dolů. Ubytováni budeme v levnějších turistických hotelích, horských penzionech a při dvoudenním putování nalehko v soukromí. Na všech místech ubytování budeme mít zajištěnou bohatou snídani. Pojedeme v malé skupině do 13 cestovatelů.

Aktuální povinnosti - vstup do Arménie: vstup je povolen všem bez jakýchkoli dokladů o testech či očkování (mzv.cz). Návrat do ČR: návrat odkudkoli je pro všechny bez jakýchkoli podmínek, tak jak tomu bylo před Covidem.

Program zájezdu

 • 1. den: Odpolední odlet z Prahy.
 • 2. den: Brzy ráno přílet do Jerevanu. Prohlídka města a jeho nejvýznamnějších památek v čele s Modrou mešitou, velkolepou Kaskádou, muzeem genocidy, muzeem arménského písemnictví a starověkou pevností Jerebuni.
 • 3. den: Návštěva monastýru Geghartd a jediného zachovalého římského templu na Kavkaze v Garni zapsaných na seznam UNESCO. Túra ve stínu monumentálních čedičových varhan v Khosrovské rezervaci (4-5 hod, ↑ 600 m, ↓ 600 m).
 • 4. den: Cestou po Hedvábné stezce zastávka v legendami opředeném klášteře Khor Virap stojícím na skalisku nad údolím řeky Aras u tureckých hranic, první úchvatné pohledy na biblický Ararat. Túra v okolí kláštera Noravank ze 13. století. Cestou fantastické výhledy na klášter, okolní kopce a údolí (4-5 hod, ↑ 550 m, ↓ 850 m).
 • 5. den: Po Hedvábné stezce přes průsmyk Selim (2410 m) ke karavanseráji z roku 1332. Výstup na ukázkový sopečný kužel Armaghan (2829 m) s kráterovým jezírkem přímo na vrcholu s parádním kruhovým rozhledem (4-5 hod, ↑ 650 m, ↓ 650 m). Návštěva Noratusu, jednoho z největších chačkarových polí v Arménii.
 • 6. den: Túra po Areguniatském hřebeni s výstupem na vrchol Yeghnasar (2 599 m) s dechberoucími výhledy na jezero Sevan (arménské moře), druhé nejvýše položené sladkovodní jezero na světě. Návštěva starobylého monastýru Sevanavank, večerní koupání v jezeře. (6-7 hod, ↑ 700 m, ↓ 700 m)
 • 7. den: Túra Diližanskou rezervací, nazývanou také arménským Švýcarskem, přes vrchol Tghnut (2230 m) k citlivě zrekonstruovanému lesnímu klášteru Hagartzin s impozantním refektářem (9-10 hod, ↑ 1300 m, ↓ 1500 m). Později odpoledne přejezd ke klášteru Gošavank z 12. století.
 • 8.den: Zahájení dvoudenního přechodu nalehko: od jezera Goš schovaného v tichých a hlubokých lesích přes zapadlé vesničky Khachardzan a Antaramej do vesnice Kalavan, která se proslavila produkcí medu (8-9 hod, ↑ 1300 m, ↓ 1000 m). Nocleh v soukromí.
 • 9. den: Z vesnice Kalavan po panoramatické cestě s fantastickými výhledy do vesnice Dhaktik (6-7 hod, ↑ 900 m, ↓ 500 m).
 • 10. den: Z kláštera Hagpat (UNESCO) z 10. - 13. století harmonicky včleněného do krajiny pěšky poutní cestou přes vesnici Akner do kláštera Sanahin (UNESCO) (4-5 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m).
 • 11.den: Rozlehlou stepí přejezd k ikonickému monastýru Saghmosavank, který stojí přímo na hraně hlubokého čedičového kaňonu a dále po svazích stratovulkánu Aragatz až k jezeru Kari ve výšce 3200 m a k horské chatě.
 • 12. den: Brzy ráno výstup po dlouhých a ukloněných svazích na jižní vrchol hory Aragatz (3 879m) (5-6 hod, ↑ 700 m, ↓ 700 m). Při dostatku času a sil možné pokračovat na západní vrchol Aragatzu (4001 m) (+2 hod, ↑ +300 m, ↓ +300 m). Sjezd autem kolem pevnosti Ambered do Jerevanu.
 • 13. den: Přesun na letiště a odlet do Prahy.

Ubytování

Ubytovaní budeme většinou v levných turistických hotýlcích, penzionech nebo v soukromí v převážně 2-4lůžkových pokojích. Na většině míst mají pokoje své vlastní sociální zařízení. S jednodušším ubytováním a sdílenými toaletami počítejte v horském hotelu pod Aragatzem. Wifi připojení je k dispozici na většině míst zdarma.

Stravování

V ceně ubytování je zahrnuta místní bohatá snídaně (celkem 11x). Možnosti nákupů základních potravin nebo sladkostí na túry budou téměř každý den s výjimkou jedné noci pod Aragatzem. Na večeře si zajdeme do osvědčených restaurací nebo si necháme uvařit od našich ubytovatelů a ochutnáme tak místní skvělou kuchyni.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě:
Na místě budeme využívat služeb místního osvědčeného dopravce, jehož minibus bude objednán jen pro naši skupinu.

Cestovní doklady:
Ke vstupu do Arménie je třeba cestovní pas s platností nejméně 6 měsíců od vstupu na arménské území. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

Očkování:
Doporučujeme být naočkovaný proti hepatitidě A a proti břišnímu tyfu. Přesvědčte se také, že máte platné očkování proti tetanu.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Arménie - horská turistika ve stínu Araratu

Arménie - horská turistika ve stínu Araratu

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Kyrgyzstán - horská turistika

Krajem pasteveckých údolí pod zaledněnými štíty Ťan-Šanu

Gruzie - Svanetie a oblast Kazbeku

Turistika pod Centrálním Kavkazem, vesničky, strážní věže a další perly

Gruzie - Svanetie

Turistika pod Centrálním Kavkazem, vesničkami se strážními věžemi

Maroko - Vysoký Atlas

Horská turistika s výstupem na Toubkal, města Marrákeš a Fes a písečné duny Erg Chebbi

Lofoty - pohodová turistika

Magické souostroví, kde slunce nezapadá (Norsko)

Island

Země ledu, ohně, polární záře a pověstí o elfech (pohodová turistika)