Arménie - horská turistika ve stínu Araratu

Rozkvetlé horské louky, malebné kláštery a nejvyšší vrcholy Arménie

Rozlohou malý hornatý stát s pohnutou historií, nebetyčnými horami, divokými horskými toky v hluboce zaříznutých údolích, modravým Sevanským jezerem, horskými loukami posetými bezpočtem barevných květů, pravoslavnými kláštery jakoby ztracenými kdesi v liduprázdných horách; klid, pohostinnost a všudypřítomná lidskost a úsměvy, to je Arménie. Turisty teprve nedávno objevená země, která si i přes překotně probíhající modernizaci infrastruktury a turistických služeb uchovává svou neopakovatelnou atmosféru země ukryté ve stínu bájného Araratu a zaledněných hřebenů Kavkazu.

Jádrem našeho aktivního horského putování bude výstup nejen na západní vrchol (4001 m) nejvyšší hory Arménie, na vyhaslý vulkán Aragatz, ale také i na sopečný kužel Armaghan (2829 m), na jehož vrcholu se nachází kráterové jezírko a okraj kráterového lemu poskytuje fantastický kruhový výhled. Čeká nás i dvoudenní horské putování v horách mezi zapadlými horskými vesničkami severně nad blankytně modrým jezerem Sevan. Jediný zachovalý římský chrám na území bývalého SSSR v Garni nám bude výchozím bodem na túru mezi unikátními čedičovými varhany v Khosrovské rezervaci. V klášteře Geghard bylo uchováváno „Kopí osudu“. Fantastický pohled na svahy biblického Araratu nám poskytne hradba legendárního arménského kláštera Khor Virap. Necháme se okouzlit neopakovatelnou atmosférou, samotou a odlehlostí klášterů Gošavank, Hegartzin, Sanahin, Hagpat a řadou dalších. V Jerevanu navštívíme krásnou a okázalou Modrou mešitu nebo např. muzeum genocidy.

Čekají nás jednodenní túry celkově převážně střední obtížnosti. Během celého zájezdu budeme mít k dispozici smluvního dopravce, který nám bude převážet aktuálně nepotřebné věci. Všechny túry (včetně dvoudenního putování) tak budeme moci absolvovat nalehko, jen s věcmi potřebnými na jeden den v horách. Denně strávíme na túrách nejčastěji 5-8 hodin včetně pauz, denní převýšení se pohybuje mezi 600-1300 metrů nahoru a totéž dolů (náročnost podrobněji). Ubytováni budeme v levnějších turistických hotelích, horských penzionech a při dvoudenním putování nalehko v soukromí. Na všech místech ubytování budeme mít zajištěnou bohatou snídani. Pojedeme v malé skupině do 13 cestovatelů.

Program zájezdu

 • 1. den: Odpolední odlet z Prahy.
 • 2. den: Brzy ráno přílet do Jerevanu. Prohlídka města a jeho nejvýznamnějších památek v čele s Modrou mešitou, velkolepou Kaskádou, ústředním náměstím Republiky, muzeem arménského písemnictví a turistickou tržnicí Vernisáž.
 • 3. den: Návštěva skalního monastýru Geghartd a jediného zachovalého římského templu na Kavkaze v Garni zapsaných na seznam UNESCO. Túra ve stínu monumentálních čedičových varhan v Khosrovské rezervaci (4-5 hod, ↑ 600 m, ↓ 600 m). Při túře možnost osvěžení v řece.
 • 4. den: Cestou po Hedvábné stezce zastávka v legendami opředeném klášteře Khor Virap stojícím na skalisku nad údolím řeky Aras u tureckých hranic, první úchvatné pohledy na biblický Ararat. Túra vápencovými skalami v okolí kláštera Noravank ze 13. století. Cestou fantastické výhledy na klášter, okolní kopce a údolí (5-6 hod, ↑ 550 m, ↓ 850 m). Nocleh v tradiční vinařské vesnici s ochutnávkou arménských vín.
 • 5. den: Po Hedvábné stezce přes průsmyk Selim (2410 m) ke karavanseráji z roku 1332. Výstup na ukázkový sopečný kužel Armaghan (2829 m) s kráterovým jezírkem přímo na vrcholu s parádním kruhovým rozhledem (4-5 hod, ↑ 650 m, ↓ 650 m). Návštěva Noratusu, jednoho z největších chačkarových polí v Arménii.
 • 6. den: Túra po Pambackém hřebeni s výstupem na vrchol Yeghnasar (2599 m) s dechberoucími výhledy na jezero Sevan (arménské moře), největší jezero na Kavkaze. Túru zakončíme koupáním v chladných vodách Sevanu. Návštěva starobylého monastýru Sevanavank. (6-7 hod, ↑ 700 m, ↓ 700 m)
 • 7. den: Túra Diližanskou rezervací, nazývanou také arménským Švýcarskem, přes vyhlídkový vrchol Dimats (2378 m) od citlivě zrekonstruovaného lesního kláštera Hagartzin s impozantním refektářem (8-9 hod, ↑ 1300 m, ↓ 1500 m). Později odpoledne přejezd ke klášteru Gošavank z 12. století.
 • 8.den: Zahájení dvoudenního přechodu nalehko: od jezera Goš schovaného v tichých a hlubokých lesích přes zapadlé vesničky Khachardzan a Antaramej do vesnice Kalavan, která se proslavila produkcí medu (7-8 hod, ↑ 1300 m, ↓ 1000 m). Nocleh v soukromí.
 • 9. den: Z vesnice Kalavan, po panoramatické cestě s fantastickými výhledy na horské louky plné orchidejí a hořců, okolní horské hřebeny a na jezero Sevan, do vesnice Dhaktik. (6-7 hod, ↑ 900 m, ↓ 500 m)
 • 10. den: Dopoledne přejezd Debetským kaňonem do města Alaverdi. Z kláštera Hagpat (UNESCO) z 10. - 13. století harmonicky včleněného do krajiny pěšky poutní cestou přes vesnici Akner do kláštera Sanahin (UNESCO). Ve vesnici je také muzeum konstruktérů slavné ruské stíhačky MIGu, bratrů Mykojanových. (4 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m)
 • 11.den: Dopolední přejezd rozlehlou stepí, přes městečko Spitok s Čechy vybudovanou nemocnicí, k ikonickému monastýru Saghmosavank, který stojí přímo na hraně hlubokého čedičového kaňonu. Návštěva pevnosti Ambered a dále po svazích stratovulkánu Aragatz až k jezeru Kari ve výšce 3200 m a k horské chatě. Krátká aklimatizační vycházka.
 • 12. den: Brzy ráno výstup po dlouhých a ukloněných svazích na jižní vrchol hory Aragatz (3 879m) (5-6 hod, ↑ 700 m, ↓ 700 m). Při dostatku času a sil možné pokračovat na západní vrchol Aragatzu (4001 m) (+2 hod, ↑ +300 m, ↓ +300 m). Návrat do Jerevanu. Nákup suvenýrů v tržnici Vernisáž a poslední fotky centra města.
 • 13. den: Přesun na letiště a odlet do Prahy.

Ubytování

Ubytovaní budeme většinou v levných turistických hotýlcích, penzionech nebo v soukromí v převážně 2-4lůžkových pokojích. Na většině míst mají pokoje své vlastní sociální zařízení. S jednodušším ubytováním a sdílenými toaletami počítejte ve vesnici Kalavan a v horském hotelu pod Aragatzem. Wifi připojení je k dispozici na většině míst zdarma.

Stravování

V ceně ubytování je zahrnuta místní bohatá snídaně (celkem 11x). Možnosti nákupů základních potravin nebo sladkostí na túry budou téměř každý den. Na večeře si zajdeme do osvědčených restaurací nebo si necháme uvařit od našich ubytovatelů a ochutnáme tak místní skvělou kuchyni.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě:
Na místě budeme využívat služeb místního osvědčeného dopravce, jehož minibus bude objednán jen pro naši skupinu.

Cestovní doklady:
Ke vstupu do Arménie je třeba cestovní pas s platností nejméně 6 měsíců od vstupu na arménské území. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

Očkování:
Doporučujeme být naočkovaný proti hepatitidě A a proti břišnímu tyfu. Přesvědčte se také, že máte platné očkování proti tetanu.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Arménie - horská turistika ve stínu Araratu

Arménie - horská turistika ve stínu Araratu

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Kyrgyzstán - horská turistika

Krajem pasteveckých údolí pod zaledněnými štíty Ťan-Šanu

Gruzie - Svanetie a oblast Kazbeku

Turistika pod Centrálním Kavkazem, vesničky, strážní věže a další perly

Gruzie - Svanetie

Turistika pod Centrálním Kavkazem, vesničkami se strážními věžemi

Lofoty - pohodová turistika

Magické souostroví, kde slunce nezapadá (Norsko)

Island

Země ledu, ohně, polární záře a pověstí o skřítcích

Maroko - Vysoký Atlas

Horská turistika s výstupem na Toubkal, města Marrákeš a Fes a písečné duny Erg Chebbi