Korsika na kole

Ostrov tisíce vůní - cykloturistika přes hory i kolem moře

Místo zájezdu Korsika na kole letos pojedou zájezdy Pobřeží Korsiky na kole (pod stany s polopenzí) a Hory a moře Korsiky na kole (s ubytováním a polopenzí).

Korsika je nejkrásnějším středomořským ostrovem. Korsická krajina se mění každých několik desítek kilometrů a stovek výškových metrů a je zde nepřeberné množství přírodních, historických a kulturních zajímavostí. Páteř Korsiky tvoří impozantní hory s řadou dvoutisícových vrcholů a malebnými jezírky. Do moře pospíchají průzračné bystřiny a říčky, které vymodelovaly nádherné kaskády nebo se skryly v tajemných hlubokých soutěskách. Pásmo alpských luk se salašemi a volně se pasoucími stády koní, ovcí, koz a krav střídají hluboké lesy a níže přecházejí v nízkou macchii, jejíž těžkou kořeněnou vůni již nezapomeneme. Na překrásném západním pobřeží se střídají vysoké útesy s písečnými plážemi, zatímco na východě přímořská nížina přechází do moře a i pláží je tam více.

Na tomto zájezdu navštívíme vnitrozemí i pobřeží. Západní pobřeží projedeme od Cap Corse k Portu, podíváme se do kraje Niolo pod nejvyšší horu Monte Cinto, poznáme hory a soutěsky okolo Corte, odpočineme si v malebném zálivu Valinco s perfektním koupáním v moři a navštívíme perly Korsiky, města Sartène a Bonifacio. Krajinou fascinujících lesů a skal přejedeme přes jedinečné sedlo Bavella na východní pobřeží do Mekky jachtařů Solenzary. Okruh uzavřeme v Bastii. Budeme mít dostatek času ke koupání ve sladké i slané vodě i na fakultativní výlety na moře.

Zájezd je určen všem, kteří chtějí poznat krásy Korsiky aktivně ze sedla kola. Délka tras je 50-100 km, převýšení do 1000 m a celý zájezd lze odjet i na silničním kole. Každý den můžete volit mezi trasou méně náročnou až pohodovou, středně náročnou a hodně náročnou. Spát budeme v kempech ve vlastních stanech a dostanete polopenzi z naší polní kuchyně. Zájemcům o méně cyklistiky a více času na koupání v moři doporučujeme zájezd Pobřeží Korsiky na kole.

Předběžný program zájezdu

 • 1. den: Odjezd z Brna brzy odpoledne, noční přejezd přes Rakousko do Itálie.
 • 2. den: Ranní trajekt z Livorna na Korsiku do Bastie. Ze sedla Col de Teghime buď přes známou vinařskou obec Patrimonio (vinné sklepy, menhir) anebo panoramatickou horskou silničkou do příjemného přístavního města St-Florent, večerní prohlídka. (max. ↔ 20 km, ↓ 540 m) (*)
 • 3. den: Krajem Nebbio: Ze St-Florent k vyhlídce nad soutěskou Lancone, k románskému kostelíku San Michele de Murato a menhirům v Piève (↔ 55 km, ↑ 700 m, ↓ 700 m). Lze zajet až k odlehlé pláži Saleccia (navíc ↔ 34 km, ↑ 500 m, ↓ 500 m). Alternativně výlet na Cap Corse (↔ 82 km, ↑ 850 m, ↓ 850 m).
 • 4. den: Skalní pouští Désert des Agriates a krajem Balagne, nesčetné výhledy, kouzelné vsi a městečka, Speloncato vysoko na skále a jedinečná vesnička Sant‘ Antonino. Večer prohlídka přístavního městečka Calvi s citadelou. (↔ 60-110 km, ↑ 600-1150 m, ↓ 600-1150 m)
 • 5. den: Po divokém skalnatém pobřeží s výhledy na moře k řece Fango, osvěžení v kaskádách a tůních se sluncem prohřátou čirou vodou. Na kole nebo busem po panoramatické silnici vysoko nad zálivem Girolata do jedinečného Porta, přístavu v klínu skal. Romantický západ slunce na pláži, hospůdky a výhled z janovské strážní věže. (↔ 40-95 km, ↑ 250-700 m, ↓ 250-700 m)
 • 6. den: Skály Calanche, relaxace v okolí Porta. Červenými skalami erodovanými do fantastických tvarů výjezd do vesnice Piana a sjezd k pěkné pláži Arone (↔ 46 km, ↑ 950 m, ↓ 950 m). Alternativy: na kole a pěšky Spelunca nebo Capo d'Orto, výlety lodí pod Calanche nebo za mořskou faunou v rezervaci Scandola.
 • 7. den: Přes nejvyšší sedlo do srdce Korsiky. Letovisko Evisa a nádherným borovým lesem Aitone výjezd na Col de Vergio (1477 m). Dlouhý sjezd do Albertacce a koupel v řece Golo. Z městečka Calacuccia dolů ohromující soutěskou Scala di Santa Regina, malebná obec Castirla a vnitrozemské Corte. (↔ 88 km, ↑ 1700 m, ↓ 1350 m, lze krátit o ↔ 34 km a ↑ 1470 m)
 • 8. den: Výjezd překrásnou dolinou Restonica k salaším Bergeries de Grotelle (1370 m). Pěšky výstup k jezeru Lac de Melo, event. až k Lac de Capitello (tam i zpět 2-3,5 hod). Po cestě řada tůní ke koupání. Večerní vycházka do Corte, vyhlídka z citadely. (↔ 32 km, ↑ 920 m, ↓ 920 m)
 • 9. den: Z Corte k zálivu Valinco: Ze sedla Vizzavona (1163 m) přes Bocognano (800 m) a Col de Scalella (1193 m) (nezapomenutelné panorama hor) do obce Bastelica. Kolem přehrady Lac de Tolla do obce Cauria a údolím řeky Taravo sjezd do Olmeto-Plage (↔ 85-95 km, ↑ 1000-1200 m, ↓ 2150-2350 m, lze zkrátit). 2 noci v kempu nedaleko nádherné pláže.
 • 10. den: Celodenní autobusový výlet: Přes středověké Sartène do fantastického města na bílém útesu Bonifacio. Mořské akvárium, obchody, restaurace, výstavný hřbitov apod. Silným zážitkem je fakultativní výlet lodí na ostrůvek Lavezzi s koupáním.
 • 11 den: Od moře k moři: Lesem mezi skalnatými vrcholky do letoviska Zonza, po cestě nejvyšší korsický vodopád Piscia di Gallo (pěšky 1,5 hod). Ze sedla Bavella (1218 m) pod impozantními skalními jehlami okouzleni výhledy sjezd ke kaskádám Polishellu, město Solenzara, cestou excelentní koupání. Poslední noc na Korsice v kempu s pláží u Bastie. (↔ 60 km, ↑ 600 m, ↓ 1500 m)
 • 12. den: Au revoir, Corse! Rozloučení s mořem dopoledním vykoupáním a přejezd busem do Bastie, trajektem do Livorna. Noční přejezd Itálie. (*)
 • 13. den: Příjezd přes Rakousko do Brna kolem poledne.

(*) Poznámka: Program na tento den může být v průběhu sezóny upraven v závislosti na konkrétním trajektu, kterým pojedeme.

Ubytování a stravování na zájezdu

Nocování: V kempech ve vlastních stanech, 8x v kempu na pobřeží, 2x ve vnitrozemí. Z toho 4x budeme 2 noci ve stejném kempu. Je třeba mít vlastní stan, spacák a karimatku. Námi využívané kempy na Korsice mají slušný standard.

Stravování: Připravíme vám polopenzi z naší polní kuchyně. Polopenze začíná 3. den snídaní a končí 11. den večeří. Obědvat můžeme téměř denně v restauracích na trasách, ceny jsou od 5 € (sýrové talíře nebo polévka či saláty) přes 10-12 € (denní menu), za mořské plody a korsické speciality zaplatíme více. S většími supermarkety se kromě 9. a 11. dne setkáme denně. Korsické produkty (sýry, uzeniny, víno apod.) jsou dražší, ale také lepší, než potraviny dovážené vesměs z kontinentální Francie. Ceny v obchodech jsou cca o 30 % vyšší než u nás, v restauracích je asi 2x dráž.

Další informace k zájezdu

Nástupní místa: Brno

Vhodný typ kola: trekové, silniční, MTB
Povrch: 95-100 % asfalt
Helma: Na tomto zájezdu je cyklistická přilba doporučená, pro děti do 15 let povinná.
Informace o přepravě kol na cyklovleku: přeprava kol

Francie - informace o zemi

Fotky z minulých cyklozájezdů na Korsiku: Josef Křetínský - Korsika na kole 2012 - trasy a mapky, Jiří Jokl - KORSIKA NA KOLE - sever, Zdeněk Kolář - Korsika 2011, Dita Sajnerová - Korsika na kole sever 2010, Jiří Jokl - KORSIKA NA KOLE - jih, Jaroslav Kudla - Korsika na kole jih 2009.

Trasy a program navrhl náš spolupracovník, cyklista a znalec Korsiky Jiří Jokl. V roce 2008 vydal knihu Ostrov tisíce vůní s podtitulem První český cykloprůvodce Korsikou, v níž čtenářům na 300 stránkách poutavým způsobem nabízí téměř stovku cyklotras po ostrově.

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST zájezdu Korsika na kole

Zavazadla nám celou dobu poveze autobus. Budeme jezdit převážně po asfaltovaných sinicích. Denní trasy od 50 do 100 km a převýšení do 1000 m je více než kompenzováno sjezdy (kromě etapy z Porta do Corte, kterou ale lze výrazně zkrátit). Zájezd je vhodný pro všechny typy kol, treková nebo MTB vám umožní občasné odbočky mimo asfalt. Během tohoto zájezdu omezíme na minimum nakládku kol a přesuny autobusem.

Pro inspiraci: vybavení na cyklozájezdy

Informace o počasí a podnebí na Korsice - Korsika - počasí

Korsika na kole

Korsika na kole

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Provence na kole

Pohodově krajem vína a levandule, starobylá městečka a moře

Pobřeží Korsiky na kole

Ostrov tisíce vůní - cykloturistika přes hory i kolem moře

Hory a moře Korsiky na kole

Cyklistika v okolí Ajaccia a Porta

Sardinie na kole

Cyklistika v kraji tajemných nuragů, menhirů a dolmenů (Itálie)

Elba na kole

Cyklistika po nejkrásnějším ostrově Toskánska