Madeira

Turistika ostrovem věčného jara

Zveme vás na hornatý portugalský ostrov, ležící 700 km na západ od Maroka a 960 km od Lisabonu. Je protkán množstvím zavlažovacích kanálů - levád, podél nichž vedou turistické stezky s nádhernými výhledy zejména na Atlantik. Při první vycházce kamkoliv zjistíte, že se mu právem říká ostrov "věčného jara". Všude vás totiž provází místní flóra, kvetoucí téměř celý rok. Připočtěte přístupné hory a příležitost ochutnat jak vlny Atlantiku, tak svérázné madeirské víno. Mimořádně příznivé jsou zdejší klimatické podmínky. Průměrná teplota vzduchu v zimě neklesá pod 16°C a v létě nevystupuje nad 26°C. Teplota vody v létě je v rozmezí 20°-22°C. Ostrov přímo vybízí turistu, aby ho přiletěl prozkoumat a zažít. Jestli jste teď dostali chuť ostrov prochodit, kochat se nádhernými výhledy nejen od levád, ale i z horských masivů, koupat se v oceánu a poznat přírodní krásy ostrova, je tento zájezd ušit na míru právě vám.

Zájezd je určen pro skupinu 20 osob, s nimiž jede náš průvodce, který se věnuje klientům od rána do večera. Postupně budeme bydlet na třech různých místech ostrova. Denně budeme mít možnost se vykoupat v Atlantiku a při návratu do hotelu si zakoupit potraviny i hotové teplé jídlo - to vše za ceny skoro jako u nás doma. Po ostrově se budeme dopravovat menším busem. Turistický program má vždy 2 varianty (kratší a delší), pokud nechcete, nemusíte se ho zúčastnit, můžete zůstat odpočívat v hotelu nebo se jít koupat. Relativně náročnější program zaměřený více na horskou turistiku je Madeira - horská turistika.

Program zájezdu

 • 1. den: Odlet z Prahy kolem poledne, přílet na Madeiru ve večerních hodinách. Ubytování ve Machicu na 3 noci. Možnost koupání na písčité pláži.
 • 2. den: Podél levády Do Caniçal vinoucí se úbočím z vesničky Maroços. Výhledy na malá políčka vystřídají pohledy na celé Machico s Atlantikem v pozadí (cca 3,5 hod nebo méně dle výběru varianty). Dále na vyhlídku Pico do Facho a výhledy na jihovýchodní pobřeží. Pro zájemce sestup z Pico do Facho do Caniçalu s výhledy na poloostrov São Lourenço (cca 1 hod). V Caniçalu možnost koupání nebo návštěva Museu da Baleia (muzeum velryb).
 • 3. den: Do nejvyšších hor a na "střechu Madeiry". Přes vyhlídku na Portele a Paso de Poiso na třetí nejvyšší horu ostrova Pico do Arieiro (1818 m). Dále lze zvolit jednu ze dvou variant:
 • A: Tunely pod druhou nejvyšší horou ostrova Pico das Torres (1847 m) a přes hřeben až k chatě pod nejvyšší horou Pico Ruivo (3 hod), vzhledem k převýšení náročnější varianta).
 • B: Přejezd busem na vyhlídku Achada do Teixeira (1592 m) na severní straně a odtud pěšky k chatě pod nejvyšší horou (1 hod). Dále společně výstup na Pico Ruivo(1862 m) - nejvyšší hora ostrova (20 min), zajímavé pohledy na okolní horské štíty, strmá údolí a na severní i jižní Atlantik. Návrat k busu na vyhlídku Achada do Teixeira, cesta přes vesnici Santana s typickými lidovými domky ve tvaru písmene A s rákosovou střechou.
 • 4. den: Východní část Madeiry, Ponta de Sao Lourenco - skalnatým poloostrovem téměř bez porostu, který je omýván oceánem ze dvou stran, až k farmě Casa do Sardinha. Možnost výstupu na kopec nad farmou s výhledem až k majáku (1,5 hod). Pro zájemce koupání na malé oblázkové pláži, návrat k busu (max.1,5 hod). Prainha - koupání na přírodní pláži s černým pískem. Přejezd do Porto Moniz, ubytování na 4 noci.
 • 5. den: Výjezd na náhorní planinu Paul da Serra (1400 m) s krásnými výhledy na severní i jižní pobřeží. Sestup do samoty Rabacal a podél levád Do Risco k vodopádu Risco a k jezírku 25 Fontes, možnost koupání. A: Sestup k levádě Da Rocha Vermelha a 1,5 km dlouhým tunelem (30 min) až na jižní stranu ostrova. B: Kratší, jen 800 m dlouhý a pohodlnější tunel. Setkání obou skupin a procházka k busu (4 hod i s koupáním a odpočinkem). Procházka v oblasti Fanal kolem starých vavřínů s vyhlídkou na severní pobřeží (30 min.). Zastávka na pobřeží v Ribeira de Janela s výhledem na rozeklané skalní útvary v moři.
 • 6. den: Z náhorní planiny Paul da Serra výstup na vyhlídku Bica da Cana (1620 m) s výhledem na nejvyšší hory (30 min.). Sestup klikatou kamenitou cestou (1,5 hod) k levádě Do Norte. Dále podél levády skrz 4 tunely až do průsmyku Encumeada (1007 m) (2 hod). Ochutnávka madeirského likéru poncha v obchůdku s korkovým zbožím. Možnost kratší varianty. Na zpáteční cestě prohlídka městečka Sao Vicente na severním pobřeží, koupání v lávových jezírkách s mořskou vodou v místě ubytování v Porto Moniz.
 • 7. den: Odjezd ke krásné a málo navštěvované levádě Ribeira da Janela. Průchod 10 tunely, nejdelší měří 1200 m. (7 hod)
 • 8. den: Podél západního pobřeží Madeiry: Nejzápadnější vyhlídka nad Atlantikem u majáku Ponta do Pargo, malý přístav Paul do Mar, pobřežní město Ribeira Brava, návštěva Cabo Girao (580 m vysoký útes nad mořem s výhledem na jižní pobřeží). Rybářské městečko Camara de Lobos s malebným přístavem a barevnými loďkami. Poté podél levády Dos Poornais - leváda prochází banánovými políčky a následuje úsek vytesaný ve skále s krátkými tunýlky (1 hod). Přejezd do Funchalu - hlavního města, ubytování na 3 noci.
 • 9. den: Tržiště ve Funchalu) - botanická zahrada, vycházka na Monte do výšky 600 m.n.m., návštěva kostela, možnost projížďky na saních. Poté průsmyk Eira do Serrado (1094 m), divoké strmé údolí. Sestup do městečka Curral das Freiras, možnost ochutnávky likérů a místní speciality - pražených kaštanů. (1,5 hod). Procházka starou rybářskou čtvrtí ve Funchalu.
 • 10. den: Podél levády Caldeira Verde skrz 4 tunely do Caldeira Verde. Po levádě Caldeira do Inferno skrz několik tunelů. Cestou dva vodopády, které padají do úzké soutěsky mezi dvěma tunely s lávkou. Cesta končí v Caldeira do Inferno, návrat stejnou cestou (celkem 4-6 hod). Zastávka v městečku Porto da Cruz na severním pobřeží. Možnost koupání.
 • 11. den: Odlet z Madeiry odpoledne, večerní přílet do Prahy.

Další informace k zájezdu

Zájezd pořádáme ve spolupráci se spřátelenou CK.

Ubytování

Ubytovaní budeme v hotelech a penzionech ve 2lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. Příplatek za jednolůžkový pokoj činí 4990 Kč.

Stravování

V ceně ubytování jsou snídaně, další jídlo z vlastních zásob. Večeře ve městě stojí cca 6-15 €.

Madeira

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Korsika - pohodová turistika

Perla středomoří - přírodní krásy, města, moře, kaskády a tůně

Madeira - horská turistika

Perla Atlantiku, ostrov věčného jara (Portugalsko)

Azorské ostrovy - horská turistika

Sopečné perly Atlantiku - ostrovy Sao Miguel, Pico a Faial

Tenerife - horská turistika

Největším a nejpestřejším z Kanárských ostrovů (Španělsko)