Kurz běžkování skate - Nové Město na Moravě

Skejtování pro pokročilé běžkaře s instruktorem

Bruslení je nová technika, která vznikla v 70. letech 20. století, když se hledaly možnosti zvýšení rychlosti v běhu na lyžích. Podmínkou vzniku bruslení je vyšší úroveň trénovanosti a dokonalá mechanická úprava běžeckých tratí. Bruslení je účinnější a rychlejší. Název (anglicky skating) je zcela výstižný, protože odraz z vnitřní hrany lyže v odvratném postavení a následný skluz po ploše skluznice jsou vizuálně i fakticky velmi podobné jízdě na bruslích. Technika bruslení je technicky i fyzicky náročnější a je vhodná pro zkušenější běžkaře, kteří už mají klasický styl v malíku.
Náš výukový kurz bude probíhat nedaleko Nového Města na Moravě, v prostředí neodmyslitelně spjatém se závody světového poháru v klasickém lyžování a stále populárnějším biatlonu. Nespornou výhodou běžeckého areálu v Novém Městě jsou upravené běžecké tratě s dostatkem umělého sněhu, jehož výrobu v chladných dnech zajišťují sněžná děla. V mimozávodní termíny můžeme při nedostatku přírodního sněhu využít nedalekou Vysočina arénu. Při dobrých sněhových podmínkách budeme trénovat na tratích v okolí hotelu Pavla.

Kurz je určen pro pokročilé běžkaře, kteří mají zvládnutý klasický styl a prahnou po zvýšené rychlosti. Věnovat se budeme základním technikám bruslení. Obsahem jsou jednotlivá cvičení, která postupně povedou ke zvládnutí jednotlivých technik. Program je rozdělen do tří bloků: dopoledního a odpoledního praktického bloku, večery strávíme přednáškami o údržbě, mazání a trendech běžkařského vybavení a rozborem techniky na videu. Kurz povedou zkušení instruktoři, trenéři běžeckého lyžování a aktivní závodníci.
Předpokladem pro účast na kurzu jsou běžky na bruslení, nebo alternativně běžky combi, nebo klasické mazací (klasické a combi běžky musí být očištěny od stoupacích vosků a pokud možno naparafinované po celé délce skluznice), dostatečně dlouhé hůlky. Kurzu se můžete účastnit za sníženou cenu i jako doprovod, který se neúčastní organizované výuky a udělá si svůj vlastní program.

Co se naučíme

Během teoretických přednášek a praktického výcviku v terénu se budeme pod vedením zkušeného instruktora věnovat následujícím oblastem a tématům:

 • běžkařské vybavení, nové trendy
 • údržba a mazání lyží
 • zásady pohybu ve stopě, chování běžkaře k okolním lidem
 • oboustranné bruslení dvoudobé
 • oboustranné bruslení jednodobé
 • oboustranné bruslení střídavé
 • oboustranné bruslení prosté

Program zájezdu

 • 1. den: Sraz účastníků u hotelu Pavla ve Vlachovicích do 10 hod, ubytování a zahájení praktické části kurzu. Odpoledne pokračování v praktické výuce. Večer přednáška o mazání lyží a současných trendech v běžkařském vybavení, chování běžkaře ve stopě.
 • 2. den: Dvoufázový trénink běžeckého lyžování s pořízením videozáznamu. Večer pak rozbor techniky běhu jednotlivých účastníků. Individuální možnost porady při výběru běžeckého vybavení
 • 3. den: Dopoledne intenzivní praktická výuka, většinou spojená s výjezdem do okolí. Výuka končí v cca 12 hod. Ukončení kurzu kolem 14 hod.

Ubytování

2x v hotelu Pavla na Třech Studních. Spát budeme ve 2-4lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením, balkónem a wifi. Ubytování v 1lůžkovém pokoji garantujeme za příplatek, svůj zájem o něj uveďte do přihlášky. Pokud cestujete z větší dálky, můžete přijet už ve čtvrtek večer a připlatit si jednu noc navíc. Požadavek uveďte v poznámce přihlášky.

Stravování

V ceně ubytování je polopenze, která začíná 1. den večeří a končí 3. den snídaní. Snídaně je formou bohatého bufetu a večeře zahrnuje polévku, hlavní jídlo a dezert. Přes den je možné stravovat se individuálně v restauraci nebo z vlastních dovezených potravin. Samostatné vaření na hotelu není možné.

Další informace k zájezdu

Doprava: Vlastní. Místo srazu: hotel Pavla

Vybavení: Běžky na bruslení, nebo alternativně běžky combi, nebo klasické mazací (klasické a combi běžky musí být očištěny od stoupacích vosků a pokud možno naparafinované po celé délce skluznice) a dostatečně dlouhé hůlky. Nemáte-li své běžecké vybavení ani možnost si je ve vašem okolí zapůjčit, můžeme vám zapůjčení výbavy zprostředkovat v půjčovně Sun sport. Váš zájem o půjčení vybavení uveďte již v poznámce přihlášky (set lyže, boty a hole: 850 Kč, samostatně lyže: 700 Kč, boty: 350 Kč, hole: 150 Kč). Nezapomeňte uvést své požadavky na délku lyží a holí (nevíte-li si rady, uveďte případně výšku postavy) a velikost bot. Poslední záchranou na půjčení výbavy mohou být půjčovny v Novém Městě (najdete na webu)

 • 06.01.2023 - 08.01.2023
 • 3 dny
 • Číslo: 117
 • 5 700 Kč
 • Rezervace
 • 03.02.2023 - 05.02.2023
 • 3 dny
 • Číslo: 1172
 • 5 700 Kč
 • Rezervace

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2

Výuka bude probíhat na upravených běžeckých tratích. Cílem kurzu je naučit účastníky základy a pokročilé techniky bruslení. Čas bude i na relaxaci a odpočinek. Program kurzu se bude řídit aktuálními sněhovými podmínkami, počasím a úrovní dovedností účastníků. Náročnost aktivit a intenzitu pohybu si může každý účastník regulovat sám. Obecně ale platí, čím více do výuky a do vlastního zdokonalování vložíte, tím více se vám vrátí a tím více pro sebe získáte. V případě špatných sněhových podmínek se kurz může zrušit.

Kurz běžkování skate - Nové Město na Moravě