Podkarpatská Rus na kole - západ

Na kole krajem Nikoly Šuhaje (Zakarpatská Ukrajina)

Navštivte s námi poloniny Runa a Boržava a jejich lesnaté svahy. Místa, která ještě nedávno byla součástí Československa, a kde se tedy bez problémů domluvíte i naším rodným jazykem. Projeďte se romantickými vesničkami s dřevěnými kostelíky, ale i rozlehlými poloninami. V případě nepříznivého počasí jistě oceníte místní útulné hospůdky a ochutnáte vyhlášené speciality jako je šašlik, boršč, vareniky či pelmeně. Naše putování pak ukončíme v kraji Nikoly Šuhaje loupežníka a Eržiky, pod poloninami Negroveckou a Krásnou.

Čekají nás jednodenní etapy nalehko. Každá trasa má i lehčí variantu, navíc můžeme využít možnost část cesty absolvovat autobusem. Vzhledem k terénům a stavu silnic, kde se budeme pohybovat, je podmínkou účasti na tomto zájezdu kolo horské či trekové, přičemž horské je výhodou. Na tomto zájezdu je z důvodu náročnosti tras a komplikací v případě zranění cyklistická přilba povinná. Kola se na tomto zájezdu přepravují přímo v autobuse (přeprava kol). Spíme na osvědčených tábořištích ve vlastních stanech.

Předběžný program zájezdu

  • 1. - 2. den: Odjezd z Brna (cca 19:00) přes Bratislavu a noční přejezd přes Maďarsko na Ukrajinu. Prohlídka Mukačeva (historické centrum a hrad) a přejezd do Turje Poljany. Odpoledne vyjížďka k nejmalebnějšímu podkarpatskému vodopádu Vojvodin. (25 km)
  • 3. den: Po silnici přejedeme do vedlejšího údolí a přes Lipovec vyšlapeme na poloninu Runa (1478 m). Při sjezdu můžeme vidět ruiny kasáren raketového vojska a odpočinout si u romantického jezírka. V Ljumšorech se vydáme proti proudu potoka a prohlédneme si dva malé vodopádky. Zájemci můžou vyšlapat do Vilšinek ke kostelíku. Na nocleh se vrátíme do Turje Poljany. (75 – 105 km)
  • 4. den: Vydáme se po cestě přes hluboké lesy kolem Runy a přejedeme do horské vesnice Ljuta. Odtud překonáme jeden ostrý hřebínek do Suchého a sjedeme pod Užocký průsmyk. (55 km). Tato etapa je nejnáročnější. Časté povodně podemílají lesní cesty a jejich kvalita bývá každý rok jiná. Pro tuto etapu doporučujeme horské kolo.
  • 5. den: Z Užoku pojedeme po staré cestě přes průsmyk do Raztoky, odkud budeme pokračovat přes rázovité vesničky do okresního města Volovec a přes další průsmyk do Podobovce. (75 km)
  • 6. den: Uděláme okruh údolím řeky Repinka. Navštívíme soukromé muzeum dřevěných kostelíků, jejichž modely staví místní nadšenec, ochutnáme minerální prameny v Kelečíně a zajedeme si k vodopádu Šipot. Nadšenci mohou vyšlapat na hřeben poloniny Boržava a dopřát si krásný výhled a borůvkové hody (lze i pěšky). (40 – 70 km)
  • 7. den: Přesuneme se přes Mežhorje a Siněvirský průsmyk do Siněviru. Lze jet přímo po silnici a odpoledne si udělat výlet k Siněvirskému jezeru nebo muzeu plavení dřeva. Na konci údolí je možné navštívit malebnou vesničku Svoboda. Další možností je jet do Mežhorje přes malebné zapadlé vesničky po levém nebo pravém břehu Repinky. (50 – 80 km)
  • 8. den: Výlety po okolí. Návštěva Koločavy - hrob Nikoly Šuhaje a muzeum Ivana Olbrachta (40 km) nebo Siněvirské jezero a muzeum plavení dřeva (35 km). Šílení bikeři si jistě nenechají ujít výjezd na některou z okolních polonin.
  • 9. - 10. den: Odpočinek, koupání, vyjížďky do okolí. Noční přejezd přes Maďarsko a Slovensko do ČR. Příjezd do Brna v dopoledních hodinách (cca do 10 hod.).

Ubytování a stravování na zájezdu

Nocování: Čeká nás 7 nocí na 4 osvědčených tábořištích ve vlastních stanech. Hygienu řešíme většinou v potoce, vždy je v dosahu pitná voda a většinou to není daleko ani do hospody.

Stravování: Během celého zájezdu se budete stravovat z vlastních zásob. Budeme mít i možnost využít místní obchůdky a hospůdky k pořízení snídaní i večeří. Ceny jsou velmi rozumné, srovnatelné s českými a sortiment je dostatečný. Navíc se po cestě nachází bezpočet obchůdků a hospůdek, kde můžete ochutnat místní speciality nebo si koupit "maroženoje".

Nástupní místa: Brno, Bratislava

Fotky z minulých zájezdů na Podkarpatskou Rus: Radek Hájek - Zakarpatská Ukrajina 2006, Jan Mráz - Podkarpatská Rus na kole 2005, alak - Podkarpatská Rus 2007, Martin Mitáš - Podkarpatská Rus na kole 2009, Vladimír Kaňok - Zakarpatská Rus na kole 2009.

Vybavení na zájezd pro inspiraci

Podkarpatská Rus na kole - západ

Podkarpatská Rus na kole - západ