Provence pěšky i na kole

Nenáročná turistika a cyklistika v kraji vína a levandule

Provence - kraj vína, umělců a příjemného koupání je perlou jižní Francie. My zavítáme do její východní části a oproti velkým a rušným městům v západní Provence raději navštívíme malé romantické vesničky a městečka na skalních vyvýšeninách, která nejsou tolik zaplavena davy turistů. V oblasti Luberon si projedeme nejsevernější cedrový les, navštívíme slavnou vinařskou oblast Châteauneuf du Pape a cyklistickým zážitkem bude výjezd na monumentální Mont Ventoux. Milovníci památek nezůstanou ochuzeni o takové skvosty, jakými jsou městečka Roussillon, Gordes nebo Lacoste. Skály, kaskády a tůně na nás čekají při pěších túrách soutěskami Véroncle nebo Toulourenc. A nezapomeneme ani na koupání ve Středozemním moři v oblasti Camargue.

Téměř každý den můžete volit ze dvou variant náročností cykloetap nebo mezi turistickým a cyklistickým programem. Kterýkoliv výlet je možné vynechat a udělat si volný den podle vlastních představ. Cyklistické etapy lze zkrátit nebo prodloužit. Zájezd je tak vhodný pro rodiny s dětmi nebo skupinky či páry s odlišnými požadavky na náročnost tras (náročnost podrobněji). Každý den bude příležitost posedět u dobrého jídla se sklenkou francouzského vína, nebo si jen tak zobnout vynikajícího sýru. Na zájezd nabízíme speciální slevu pro děti. Ubytováni budeme v zařízených mobilhomech v kempu na kraji lázeňského městečka L'Isle sur la Sorgue, hned za kempem teče osvěžující říčka Sorgue. Provensálskou polopenzi dostaneme z naší polní kuchyně.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd v 10 hod. z Brna přes Prahu a Plzeň, noční přejezd Německa na jih Francie.
 • 2. den: Cyklistika: Z Pernes les Fontaines se 41 kašnami přes historická městečka Saint Didier a Venasque k mohutné vyvěračce Fontaine de Vaucluse. Ubytování v kempu na 7 nocí. (↔ 40 km, ↑ 600 m, ↓ 600 m)
 • 3. den: Turistika: Soutěskou Véroncle s jeskyní a zbytky starých vodních mlýnů do Mursu. Zpět borovým lesem Bois d'Audibert. Po cestě do kempu zastávka v muzeu levandule v Coustellet. (5 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m)
 • 4. den: Cyklistika: A: Kamenné chýše Bories, cisterciácký klášter Abbaye de Sénanque s levandulovým polem, visuté město Gordes a miniaturní Joucas (↔ 40 km, ↑ 700 m, ↓ 600 m). B: Z Joucas dále do vesničky Lioux uvězněné pod obrovskou skálou a následný sjezd pustým kaňonem k St Saturninu (↔ +25 km, ↑ 400 m, ↓ 400 m). Obě etapy se spojí v okrovém Roussillonu a končí u římského mostu Pont Julien.
 • 5. den: Cyklistika: Zámek v Barbentane, klášter Frigolet a koupel v říčce Gardon pod tříposchodovým římským akvaduktem Pont du Gard (UNESCO) (↔ 65 km, ↑ 250 m, ↓ 300 m). Turistika: Za faunou a flórou světlými vápencovými skalami soutěsky Gorges du Gardon (4-5 hod, ↑ 250 m, ↓ 250 m). Pohodové odpoledne na lodičkách s koupáním v průzračné říčce Gardon pod akvaduktem Pont du Gard, prohlídka mostu.
 • 6. den: Odpočinkový den: Návštěva papežského Avignonu a koupání ve Středozemním moři v Saintes Maries de la Mer, možnost výletu lodí v deltě malé Rhôny v oblasti Camargue.
 • 7. den: Cyklistika: A: Ze středověkého Bonnieux po Luberonské cyklostezce přes tajemné sídlo Markýze de Sade v Lacoste, kolem zříceniny hradu v Ménerbes do města duchů Oppède le Vieux (↔ 40 km, ↑ 400 m, ↓ 650 m). B: Z Bonnieux vyhlídkovou hřebenovkou s rozsáhlým cedrovým lesem, sjezd do Oppède le Vieux a prohlídka „našeho“ městečka L'Isle-sur-la-Sorgue, nazývaného provensálské Benátky (↔ 60 km, ↑ 700 m, ↓ 950 m).
 • 8. den: Cyklistika: Výzva ve formě vrcholové prémie z Malaucène na vrchol Mont Ventoux (1909 m), kultovní místo cyklistů z celé Evropy (↔ 50 km, ↑ 1600 m, ↓ 1700 m). Turistika: Nevšední túra korytem řeky divoké soutěsky Toulourenc s hlubokou jeskyní (3 hod). Návštěva Vaison-la-Romaine s římským dolním a středověkým horním městem. Setkání s cyklisty v Le Barroux.
 • 9. den: Odjezd přes slavné Châteauneuf du Pape, ochutnávka a nákup pověstného vína. Noční přejezd Německa.
 • 10. den: Příjezd přes Plzeň a Prahu do Brna v dopoledních hodinách.

Ubytování

7x v mobilhomech v kempu v L'Isle sur la Sorgue. Mobilhome je chatkový apartmán určený pro 4-6 osob se 2-3 oddělenými ložnicemi a společnou obytnou místností (mobilhomy podrobněji). Jeho součástí je také vybavená kuchyň, WC a sprchový kout. Před mobilhomem je možnost venkovního posezení. V pokojích je jedna velká manželská postel nebo dvě samostatné. K vybavení mobilhomů patří polštáře a přikrývky. Je zapotřebí si vzít vlastní kompletní povlečení (tzn. prostěradlo, povlak na polštář a na přikrývku). Manželské postele mají manželskou přikrývku, místo povlečení na ni postačí i klasické prostěradlo. Povlečení je také možné zapůjčit za poplatek cca 12 € přímo na místě. V kuchyňkách je k dispozici běžné nádobí, lednička, mikrovlnka, elektrická konvice a kávovar. Závěrečný úklid mobilhomů si provádí každý sám. Mobilhomy doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.
Nabízíme i možnost nocování ve vlastním stanu se slevou 2000 Kč. Svůj zájem o spaní ve stanu prosím uveďte již v přihlášce. V kempu je ve společenské místnosti k dispozici wifi internet zdarma. Vedle kempu teče řeka Sorgue a v dosahu pěší procházky je historický střed městečka L’Isle sur la Sorgue (trhy, restaurace, kavárny, obchody).

Stravování

Připravíme vám provensálskou polopenzi z naší polní kuchyně. Polopenze začíná 2. den večeří a končí 9. den snídaní. 6. den bude večeře formou balíčku. V rámci polopenze budeme využívat náš gril a polopenzi vám zpestříme o potraviny zakoupené v místních obchůdcích a na místních trzích: francouzské sýry a uzeniny, mořské plody, ovoce, zeleninu i čerstvé pečivo a mnohé další delikatesy, které nám Provence a Francie jako taková nabízí. Na místě si můžete za české koruny zakoupit točené české pivo. Nakupovat potraviny je možné přímo v kempu nebo v supermarketu nedaleko kempu či v krámcích i vinných sklepech během našich výletů. Doporučujeme zejména vynikající sýry, sušené salámy, víno a olivy. Ceny v obchodech jsou o něco vyšší než u nás, v restauracích je asi 2x dráž.

Video ze zájezdu Provence pěšky a na kole 2016 - Ondřej Zwierzyna:


Provence pěšky i na kole

Provence pěšky i na kole

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Bretaň na kole

Poznávací cyklistika na pobřeží Atlantiku (Francie)

Sardinie na kole

Cyklistika v kraji tajemných nuragů, menhirů a dolmenů (Itálie)

Toskánsko na kole

Cyklistika v kraji olivovníků, cypřišů a u moře

Elba na kole

Cyklistika po nejkrásnějším ostrově Toskánska

Apuseni pěšky i na kole

Horská turistika a cyklistika vápencovým rájem (Rumunsko)

Provence na kole - romantická a přátelská

Cyklistika v oblasti Avignonu, provensálských "Benátek" a ve stínu Mont Ventoux