Slovenský kras na kole

Cyklistika největší krasovou oblastí v Evropě

Slovenský kras patří mezi nejmladší národní parky na Slovensku a společně s Národním parkem Aggtelecký kras na maďarské straně je největší krasovou planinovou oblastí v Evropě. Jako jedna ze 4 biosférických rezervací na území našich sousedů je zapsán v seznamu světového dědictví UNESCO, kam byla zařazena i většina jeho jeskyní. Právě ty jsou svou velkostí i různorodostí velice unikátní, stejně jako krajina samotného Krasu, tvořena osmi vápencovými náhorními planinami oddělenými hlubokými údolími s množstvím podzemních i povrchových krasových jevů. Oblast je bohatá na vzácná rostlinná společenstva a celkově patří k nejkrásnějším, přesto turisty méně navštěvovaným, oblastem Slovenska.

Na kole se necháme okouzlit krásnou přírodou Plešivecké, Silické a Zádielské planiny. Navštívíme dvě unikátní jeskyně zapsány v UNESCO: největší jeskyni Krasu Domica s možností plavby po řece Styx a z vyhlídky si prohlédneme nejníže položenou ledovou jeskyni na světě Silickou lednici. Panorama malebné krajiny budeme obdivovat z několika skalních vyhlídek i ze zříceniny Turnianskeho hradu a zrelaxujeme v letním koupališti v Rožňavě a v termálních lázních Vrbov.

Jezdit budeme přes planiny v terénu pro horská kola, převážně po lesních cestách a cyklotrasách. Návraty povedou převážně po okreskách a asfaltu. Denní etapy jsou dlouhé 30-40 km s možností prodloužení. Zdoláme při nich převýšení přibližně 550-800 m nahoru, a to samé dolů. Ubytováni budeme v srdci Slovenského Krasu v penzionu v Krásnohorské Dlhé Lúke s překrásným okolím, kde nám připraví výbornou domácí polopenzi. Vyrážet na výlety budeme jen s malým batůžkem se svačinkou, po cestě se také občerstvíme v místních chatách a hospůdkách. Jakoukoli etapu je možné vynechat a udělat si místo ní vlastní výlet nebo volný den pro odpočinek.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 15 hod z Brna přes Olomouc. Večerní příjezd do vesničky Krásnohorská Dlhá Lúka do penzionu Jozefína, ubytování, večeře a seznamovací večírek.
  • 2. den: Plešivecká Planina: Z obce Plešivec postupné stoupání na vrcholovou pláň. Srdcem planiny překrásnou krajinou střídavých lesů a luk kolem propasti Zvonivá jama až na vyhlídku Gerlašská skala (752 m). Sjezd do obce Honce a podhůřím Volovských vrchů do Rožňavy. Zasloužený relax v místním letním koupališti. (↔  40 km, ↑ 800 m, ↓ 700 m)
  • 3. den: Zádielska Planina: Z vesničky Lúčka s unikátní zříceninou husitského kostela přes vesnici Bôrka a Bakšovou dolinou do údolí Blatného potoka. Přes NPR Zádielska tieňava a pod NPR Havrania skala výjezd na vrchol planiny. Sjezd kolem 5 Hájských vodopádů stejnojmennou dolinou pod Turniansky hrad (↔  30 km, ↑ 650 m, ↓ 950 m). Možnost pěšího výstupu na hradní zříceninu (1 hod, ↑ 150 m, ↓ 150 m). Trasu lze prodloužit údolím pevně semknutým planinami se všech stran kolem Hrhovských rybníků do Jablonova nad Turňov (navíc ↔  +20 km, ↑ +200 m, ↓ +200 m).
  • 4. den: Silická Planina: Autobusem na hranici s maďarským NP Aggtelek k největší jeskyni Slovenského krasu Domici. Prohlídka jeskyně s možností plavby po řece Styx. Na kolech přes Silickú Brezovú kolem nejníže položené ledové jeskyni na světe Silické lednici (UNESCO). Přes obec Silica největší planinou Slovenského Krasu až na vyhlídku Dievčenská skala (660 m). Sjezd do Krásnohorské Dlhé Lúky (↔  40 km, ↑ 550 m, ↓ 600 m). Poslední večeře, přejezd do obce Vrbov, večerní relax v termálech, kolem 23 hod odjezd směr ČR.
  • 5. den: Noční přejezd Slovenska, příjezd přes Olomouc do Brna kolem 6 hod.

Ubytování

Spát budeme 3x v penzionu Jozefína v 2-4lůžkových pokojích. Dvoulůžkový pokoj garantujeme za příplatek 400 Kč/osoba. V areálu penzionu se nachází dva altány s krbem, k dispozici jsou tři velké kuchyně, sportoviště a dětské hřiště.

Stravování

V restauraci nám připraví výtečnou domácí polopenzi. Snídané je formou švédských stolů, na večeři je polévka a hlavní jídlo. Polopenze začíná 2. den snídaní a končí 4. den večeří. Večer můžeme posedět v baru nebo venku u krbu. Obědy budeme řešit formou svačiny nebo návštěvou hospůdek po cestě. Jídlo na svačiny a něco na opečení na oheň si můžete přivézt z domu nebo koupit v obchodě v Krásnohorské Dlhé Lúke nebo v supermarketu Rožňavě.

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2


Jezdit budeme přes planiny v terénu pro horská kola, převážně po lesních cestách, cyklotrasách. Návraty povedou převážně po okreskách a asfaltu. Denní etapy jsou dlouhé většinou 30-40 km s možností prodloužení. Zdoláme při nich převýšení 550-800 m nahoru, a to samé dolů. Vyrážet na výlety budeme jen s malým batůžkem se svačinou, a po cestě se také občerstvíme v místních chatách a hospůdkách. Jakoukoli etapu je možné vynechat a udělat si místo ní vlastní výlet nebo volný den pro odpočinek.

Slovenský kras na kole

Slovenský kras na kole

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Slovinskem na kole k Jadranu

Na kole přes sedla a údolí Julských Alp až k Jaderskému moři

Apuseni pěšky i na kole

Horská turistika a cyklistika vápencovým rájem (Rumunsko)

Bieszczady na kole

Cykloturistika v polských Karpatech

Maďarské národní parky na kole

Po cyklostezkách národními parky Aggtelek a Bükk