Apuseni - Bihor a Trascau

Turistika vápencovým rájem, jeskyně a soutěsky (Rumunsko)

Apuseni - tento přírodní ráj se nalézá na náhorní vápencové planině, na jejímž povrchu i v nitru vytvořila voda jednu z nejzajímavějších a nejznámějších krasových lokalit v Rumunsku. V Propastných horách Bihor a Soutěskových horách Trascau si užijeme kraj vápencových hor a skal a vydáme se do světa divokých soutěsek Râmet, Turenilor, Someşului Cald a Galbena, potemnělých kaňonů, vodopádů a jeskyní. Nahlédneme do hlubokých propastí, z nichž nejatraktivnější je trojpropast Cetatile Ponorului - Ponorné hrady. Další zajímavostí programu je návštěva solných dolů, ledové jeskyně a pravoslavného kláštera.

Jedná se o turistický zájezd s jednodenními a půldenními pohodovějšími či středně náročnými pěšími túrami v apusenských pohořích Bihor a Trascau, spojený s poznáváním přírodních krás rumunských Západních hor. Ubytovaní budeme v penzionech a chatkách a dostaneme místní polopenzi. Často si můžete vybrat ze dvou variant náročností: A pohodovější varianta, nejčastěji 5-6 hod včetně pauz, převýšení nejčastěji 300-500 m nahoru a totéž dolů; B náročnější varianta s řetězy, broděním soutěsek, túry 6-8 hod, převýšení nejčastěji 400-700 m. Všechny túry je možné zkrátit nebo vynechat a udělat si volný den v místě ubytování nebo vlastní program.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd z Brna kolem 19 hod přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska.
  • 2. den: Příjezd do pohoří Apuseni. Ze vsi Răchiţele údolím Valea Stanciului k nádhernému 30 m vysokému vodopádu „Nevěstin závoj“ - Vălul Miresei, okruh výhledovou trasou zpět (4 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m). Odpoledne návštěva soutěsky Cheile Turenilor (3 hod, ↓ 200 m). Ubytování v penzionu v Turdě, 2 noci po sobě.
  • 3. den: Prohlídka kláštera ve Valea Mănăstirii v pohoří Trascau. A: Výšlap okolo atraktivního skalního hřebene Curmătura, přes osady Valea Uzei a Râmet (5 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m). B: Túra ikonickou soutěskou Cheile Râmeţului do vesničky Cheia a zpět, včetně brodění a řetězů (7 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m).
  • 4. den: Návštěva štol v solných dolech v Turdě a okruh v okolí jeskyně Huda Lui Papara (4 hod, ↑ 350 m, ↓ 350 m). Návštěva tržiště v Câmpeni. Přejezd na Padiş, ubytování 4 noci po sobě.
  • 5. den: A: Přes zelené louky, kolem salaší a stád ovcí a polodivokých koní k dřevorubecké vesničce na Poiana Calineasa (7 hod, ↑ 350 m, ↓ 350 m). B: Po řetězech tunelovou jeskyní Cetăţile Rădesei a okruh soutěskou Someşului Cald - Teplý Someš včetně brodění vodou (7-8 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m).
  • 6. den: A: Kolem vyvěračky a propadání na Poiana Ponor túra k ohromujícím Ponorným hradům - Cetăţile Ponorului: největší jeskynní brána v Evropě (6 hod, ↑ 300 m, ↓ 300 m). B: Navíc možný relativně náročnější průchod propastním systémem (8 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m).
  • 7. den: A: Jeskyně Peştera Barsa a Neagra, pohled do ledové jeskyně Focul Viu, přes vyhlídku Piatra Galbenei na Canton Glăvoi (5 hod, ↑ 300 m, ↓ 300 m). B: Navíc túra s průchodem soutěsky řeky Galbeny s broděním, přes lana a řetězy kolem vodopádu s jeskyní až k jejímu vývěru (9 hod, ↑ 700 m, ↓ 700 m).
  • 8. den: Zajímavá jeskyně Pestera Ursilor a její okolí. A: Ze sedla Virtop k pestrobarevnému údolí s erozním sesuvem Groapa ruginoasa (5 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m). B: Přes vrchol Tataroaia k eroznímu sesuvu Groapa ruginoasa a do horského sedla Virtop (5 hod, ↑ 900 m, ↓ 200 m). Ubytování ve vesnici Gârda de Sus.
  • 9. den: A: Po kopcích nad Gârda de Sus s mizejícími prvky tradiční architektury. B: Prohlídka zajímavých jeskyní Poarta lui Ionele, Zgurăşti s propastí (3 hod, ↑ 300 m, ↓ 300 m). V Baile Felix zasloužený relax v termálním aquaparku, večerní návštěva zajímavé Oradei, nákupy. Noční přejezd Maďarska.
  • 10. den: Příjezd přes Bratislavu do Brna kolem 7 hod.

Ubytování

Penziony a chatky, celkem na 3 místech. V penzionu v Turdě strávíme 2 noci po sobě, v chatkách či v hlavní chatě na Padiši budeme 4 noci po sobě, poslední noc je v penzionu v Gârda de Sus. V Turdě a v Gârda de Sus jsou k dispozici převážně 2lůžkové pokoje, na Padiši je však 2lůžkových chatek či pokojů omezené množství, dále jsou tam 3-4lůžkové chatky a pokoje. Všude se jedná o pokoje s vlastní koupelnou a WC. 2lůžkový pokoj na všech místech vám zajistíme za příplatek celkem 700 Kč/os., svůj zájem o něj uveďte do přihlášky.

Stravování

V ceně zájezdu je na všech ubytováních místní polopenze, která začíná večeří 2. den a končí snídaní 9. den. Přes den je většinou vlastní studená strava. Dokupování čerstvých potravin je možné téměř denně v místních krámcích, ceny jsou podobné jako u nás.

Apuseni - Bihor a Trascau

Apuseni - Bihor a Trascau