Barma - usměvavá, tajemná a zlatá

Pohodově mezi rýžovými políčky, horskými kmeny, buddhistickými chrámy a mnichy

Barma (Myanmar) je fascinující země jihovýchodní Asie, která byla izolována více než půl století od okolního světa. Možná i díky tomu dnes nabízí neskutečné pohledy na největší pozlacené pagody světa, obrovské sochy Buddhů, chrámy, tisíce všudypřítomných mnichů a mnišek, desítky různobarevných kmenů a jejich specifické tradice a zvyky. Barma je zemí srdečných lidí, muži zde chodí v sukních zvaných longyi, ženy si natírají tváře tanakou a všichni žvýkají betel. Jedna z nejchudších zemí světa se překotně mění, režim vojenské junty se uvolnil a země přechází k demokracii. Správný čas na návštěvu této atraktivní země nastal, jeďte do Barmy včas, než se země pod náporem turistů nenávratně změní!

Při poznávání Barmy se můžeme těšit na několik světově proslulých míst i na setkání se zajímavými lidmi, pestrou paletou domorodých horských kmenů a jejich svébytné zvyky a obyčeje. Zaměříme se nejen na nejslavnější barmské chrámy a svatá poutní místa, ale také na poznávání života, zvyků a obyčejů domorodých obyvatel, úchvatné přírody a barmského venkova. Naše cesta začne v Yangonu (Rangoonu) pod nejposvátnější pagodou Schwedagon, velkoryse pokrytou zlatem. Přeletíme do královského města Mandalay - v Mingunu nás ohromí největší a světově raritní zvon, v Amarapuře zase nejdelší týkový most na světě. V horách Čjinského státu vystoupíme na vrchol Mt. Victoria (3053 m) a s místním průvodce se vydáme ke zdejším horským kmenům. Jedinečný prastarý chrámový komplex v Baganu (Paganu) se svými více než dvěma tisíci buddhistickými chrámy zase patří k nejznámějším místům celé Barmy. Cestou do horského města Kalaw v Šanském státě se zastavíme na Mount Popa s chrámem a zlatými stúpami na vrcholu čedičové skály s jedinečným výhledem do kraje. Z Kalaw vyrazíme na třídenní pěší putování nalehko k jezeru Inle a opět se nám naskytne jedinečná možnost nahlédnout do běžného života místních lidí. Při plavbě na známém jezeře Inle poznáme „vodní“ život místních rybářů pádlujících nohou.

Na zájezdu při relativně méně náročných túrách, návštěvách chrámů a památek poznáme nejzajímavější místa Barmy. Túry se střídají s poznávacími, odpočinkovými a přejezdovými dny. Abychom se vyhnuli dlouhým náročným pozemním transferům, na místě využijeme i 2 místní přelety. Pozemní přejezdy jsou zajištěny dopředu smluveným minivanem nebo terénními auty, které budou k dispozici jen pro naši skupinu. Všechny výlety i další program absolvujeme jen s věcmi potřebnými na den, všechny aktuálně nepotřebné věci budou buď uložené na ubytování, nebo nám je bude převážet minivan. Ubytovaní budeme v hotelech nebo v hostelech se snídaní. Při putování k jezeru Inle a za horskými kmeny pod Mt. Victoria budeme mít plnou penzi. Délka výletů je do max 20 km za den a překonáme při nich nejčastěji denní převýšení okolo 300 m ve stoupání a totéž v klesání. I když by se výlety daly zvládnout rychleji, strávíme na nich většinou celý den a budeme se snažit co nejvíce poznat život, zvyky a tradice místních lidí. Pojedeme ve skupině do 13 cestovatelů.

Program zájezdu

 • 1. den: Odlet z Prahy.
 • 2. den: Přílet do Barmy - bývalé hlavní město Yangon (Rangoon). Ubytování na 2 noci.
 • 3. den: Prohlídka Yangonu - pagoda Sule, ležící Buddha v chrámu Chaukhtatgyi, atmosféra místních trhů, jezero Kandawgyi se zlatou lodí. Podvečer u nejsvětější pagody světa na kopci Singuttara - pozlacená nádhera Shwedagon (Šweitigoumská pagoda).
 • 4. den: Přelet do Mandalay. Největší kniha světa vytesaná v mramorových deskách v pagodě Kuthodaw. Výhled na město z Mandalajské hory s řadou svatyní. Ubytování v Mandalay na 2 noci.
 • 5. den: Návštěva tradičních dílen na zpracování látek, dřeva, kamene a zlata a přejezd autem do Mingunu. Od největšího funkčního zvonu světa pro největší zamýšlenou pagodu světa do bývalého královského města Šanů Sagaing s vrchem s několika stovkami stúp, chrámů a tisícovkami mnichů. Přes starodávné město Ava dojezd autem do Amarapury. Prohlídka nejdelšího týkového mostu na světe U-Bein a úchvatný západ slunce.
 • 6. den: Brzy ráno návštěva chrámu Mahamuni s obří zlatou sochou Buddhy. Dlouhý přejezd barmským venkovem do horského městečka Kanpetlet nedaleko Mt. Victoria. Ubytování na 2 noci.
 • 7. den: Výstup tropickými horskými lesy, přes rýžová políčka a svérázné vesnice na Mt. Victoria (3053 m) s obří sochou Buddhy na vrcholu a fantastickými výhledy do kraje. (6-7 hod, ↑ 650 m, ↓ 650 m).
 • 8. den: S místním průvodcem a za podpory terénních aut pěší 1,5denní výlet nalehko za horskými kmeny Čjinského státu s přespáním v hostelu v jedné z vesnic. (↔ za den cca 15 km, ↑ za den cca 250-300 m, ↓ za den cca 250-300 m)
 • 9. den: Dokončení horského treku. Setkání s naším autem a přejezd do opěvovaného Baganu. Západ slunce za pagodami z jednoho z uměle navršených pahorků. Ubytování na 2 noci.
 • 10. den: Bagan (UNESCO) - nejmagičtější místo Barmy. Východ slunce nad pagodami s desítkami letících balonů. Pro zájemce možnost úžasného, ale drahého, letu balonem nad touto jedinečnou lokalitou. Přes den na elektrokolech poznávání Baganu - mezi stovkami fotogenických tisíc let starých pagod, chrámů a stúp. Vychutnání si západu slunce z lodi na řece Irrawaddy.
 • 11. den: Přejezd barmským venkovem pod Mount Popa - osamělý sopečný skalní suk Taung Kalat - výstup po strmém schodišti k monumentálnímu klášteru na vrcholu s výhledem do kraje a údajným sídlem duchů „nat“. Nocleh v Kalaw.
 • 12. - 14. den: Ráno návštěva rázovitého tržiště v Kalaw. Pohodové 3denní pěší putování v doprovodu místního průvodce, s ubytováním a plnou penzí přes horské vesnice a rýžová políčka k jezeru Inle (↔ denně průměrně 20 km, ↑ denně 250-350 m, ↓ denně 250-350 m). Odpoledne 14. den plavba na člunu mezi plovoucími vesničkami, domy na kůlech etnika Inha, úžasnými plovoucími zahradami. Místní rybáři pádlující ve stoje nohou. Nocleh v hotelu ve vsi Nyaung Shwe.
 • 15. den: Snové ráno a dopoledne na jezeře Inle - kovodělné, tkalcovské a řezbářské dílničky, klášter Skákajících koček Nga Phe Kyaung a ženy kmene Padaung s žirafími krky. Přesun autem do Heho a let do Yangonu.
 • 16. den: Yangon - poslední nákupy. Odlet z Yangonu do Evropy.
 • 17. den: Návrat do Prahy.

Ubytování

V hotelech nebo hostelech, převážně ve 2lůžkových pokojích, většinou se sociálním zařízením na pokoji. Pokoje jsou téměř vždy s klimatizací. V horách Čjinského státu a během treku k jezeru Inle počítejte se skromnějším ubytováním hostelového typu ve vícelůžkových pokojích.

Stravování

Ve všech ubytování je v ceně chutná snídaně. Navíc dostaneme pod Mt. Victoria, u horských kmenů a během treku k jezeru Inle celkem 5x oběd a 5x večeři. Další strava je na vlastní náklady - na večeře budeme chodit do restaurací, na obědy do restaurací či krámků. Barmská kuchyně je klasicky o rýži a nudlích, ochutnáme i kuchyni indickou a čínskou, můžete si vybírat ale i evropštější jídla. V krámcích na ulici se najíme pod 2 USD, v restauracích od 3 USD, malé pivo je cca za 2 USD.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Absolvujeme 2 nezbytné místní přelety: Yangon-Mandalay a Heho-Yangon. Pozemní přejezdy jsou zajištěny předem smluveným minibusem nebo v horách terénními auty, které budou k dispozici jen pro naši skupinu.

Cestovní formality: Na cestu do Barmy je třeba cestovní pas s platností minimálně 6 měsíců ode dne vstupu do země. Pro vstup do Barmy je nutné vízum, které čeští občané získají na letišti po příletu do Barmy.

Očkování: Žádné očkování není do Barmy povinné. Velmi důrazně se však doporučuje cestovatelská klasika - očkování proti hepatitidě A a B a proti břišnímu tyfu. Doporučuje se také očkování proti vzteklině kvůli opicím v chrámech. Zkontrolujte si platnost svého očkování proti tetanu. V zemi je rozšířená v nižších polohách malárie, potřeba mohou být antimalarika nebo mohou stačit kvalitní repelenty - záleží na stavu vody a délce období dešťů. Dále je třeba sledovat případné aktuální epidemie (např. cholera) a podle toho se naočkovat. Bližší informace o očkování vám sdělí zdravotní ústavy a očkovací centra.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).

Barma - usměvavá, tajemná a zlatá

Barma - usměvavá, tajemná a zlatá

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Vietnam

Rájem vápencových útesů a rýžových políček

Indonésie - souostroví Malé Sundy

Po exotických ostrovech Bali, Flores a Lombok

Čína - hory Sečuánu

Příroda, kláštery a tibetské vesničky

Laos a Kambodža

Exotikou jihovýchodní Asie

Srí Lanka

Posvátné hory a skály, čajovníkové plantáže, sloni, buddhismus a tropické pláže

Čína - rozmanitý Yunnan

Z tropického čajového království až k posvátným místům tibetských hor