Barma na kole

Pohodově mezi pagodami, buddhistickými chrámy a mnichy

Barma (Myanmar) je fascinující země jihovýchodní Asie, která byla izolována více než půl století od okolního světa. Možná i díky tomu dnes nabízí neskutečné pohledy na největší pozlacené pagody světa, obrovské sochy Buddhů, chrámy, tisíce všudypřítomných mnichů a mnišek, desítky různobarevných kmenů a jejich specifické tradice a zvyky. Barma je zemí srdečných lidí, muži zde chodí v sukních zvaných longyi, ženy si natírají tváře tanakou a všichni žvýkají betel. Jedna z nejchudších zemí světa se překotně mění, režim vojenské junty se uvolnil a země přechází k demokracii. Správný čas na návštěvu této atraktivní země nastal, jeďte do Barmy včas, než se země pod náporem turistů nenávratně změní.

Při poznávání Barmy na kole se můžeme těšit na několik světově proslulých míst i na setkání se zajímavými lidmi pestrých kmenů Barmy. Nevynecháme nic z těch nejslavnějších barmských míst, budeme se pohybovat ve zcela bezpečných oblastech. Naše cesta začne v Yangonu (Rangoonu) pod nejposvátnější pagodou Schwedagon, velkoryse pokrytou zlatem. Cyklistiku zahájíme v královském městě Monů, Bago, odkud se vydáme ke Zlaté skále, viklanu s pagodou Kyaiktiyo na samém vršku. Přeletíme do královského města Mandalay - v Mingunu nás ohromí největší a světově raritní zvon, v Amarapuře zase nejdelší týkový most. Po řece Irrawaddy připlujeme k jedinečnému starému chrámovému komplexu Bagan (Pagan), nejslavnějšímu místu země s více jak dvěma tisíci buddhistickými chrámy. Na kolech došlapeme ke skalnímu suku se zlatými stúpami u hory Mount Popa. Při cykloetapě k jeskyni Shwe Oo Min s více než 9000 soškami Buddhy projedeme i několika vesnicemi, v nichž budeme moci pozorovat pestrobarevnou paletu zvyků a obyčejů horských kmenů jižních Šanských hor. Při plavbě na známém jezeře Inle poznáme „vodní“ život místních rybářů pádlujících nohou.

Na zájezdu při relativně méně náročných cykloetapách navštívíme a poznáme nejzajímavější místa Barmy. Cykloetapy se střídají s poznávacími, odpočinkovými a přejezdovými dny. Abychom se vyhnuli dlouhým náročným pozemním transferům, na místě využijeme i 2 místní přelety. Pozemní přejezdy jsou zajištěny dopředu smluveným minivanem, který bude k dispozici jen pro naši skupinu. Všechny cykloetapy i další program absolvujeme jen s věcmi potřebnými na den, všechny aktuálně nepotřebné věci budou buď uložené na ubytování, nebo nám je bude převážet minivan. Kvalitní značková horská kola si půjčíme na místě, vzhledem k místním přeletům si půjčíme kolo vždy jen pro danou oblast. Ubytovaní budeme v hotelech se snídaní. Délka cykloetap je 25-60 km a převýšení malé, většinou do 200 m. Všechny etapy lze různě zkracovat nebo prodlužovat. Pojedeme ve skupině do 14 cestovatelů.

Program zájezdu

 • 1. den: Odlet z Prahy.
 • 2. den: Přílet do Barmy - bývalé hlavní město Yangon (Rangoon). Ubytování na 2 noci.
 • 3. den: Prohlídka Yangonu - pagoda Sule, ležící Buddha v chrámu Chaukhtatgyi, atmosféra místních trhů, jezero Kandawgyi se zlatou lodí. Podvečer u nejsvětější pagody světa na kopci Singuttara - pozlacená nádhera Shwedagon (Šweitigoumská pagoda).
 • 4. den: Bývalé královské město Monů, Bago, na kole - jedny z nejdelších ležících soch Buddhů (55 m), Hadí klášter, rodinné dílničky všeho druhu, nejvyšší 114 m vysoká pagoda Shwemawdaw. Okruh na kole mezi rýžovými poli a blízkými vesničkami (celkem ↔ 30 km). Ubytování v Bagu na 2 noci.
 • 5. den: Ranní rituál rozdávání almužny stovkám mnichů. Na kolech venkovem okolo Kyaikto (↔  40 km). Zlatá skála - slavný pozlacený viklan s pagodou Kyaiktiyo na samém vršku.
 • 6. den: Návrat zpět z Baga do Yangonu. Přelet do Mandalay. Největší kniha světa vytesaná v mramorových deskách v pagodě Kuthodaw. Výhled na město z Mandalajské hory s řadou svatyní. Ubytování v Mandalay na 2 noci.
 • 7. den: Na kolech okolo královského města Mandalay: Lodí do Mingunu. Od největšího funkčního zvonu světa pro největší zamýšlenou pagodu světa do bývalého královského města Šanů Sagaing s vrchem s několika stovkami stúp a chrámů a tisícovkami mnichů. Přes starodávné město Ava dojezd do Amarapury - nejdelší týkový most na světe U-Bein a lodní projížďka při západu slunce. (↔ 50 km)
 • 8. den: Přesun autem do Pakokku, lodí po mohutné řece Irrawaddy do opěvovaného Baganu. Dechberoucí západ slunce na chrámech od pagody Shwesandaw. Ubytování u Baganu 3 noci.
 • 9. den: Bagan (UNESCO) - nejmagičtější místo Barmy. Východ slunce nad pagodami s desítkami letících balonů. Pro zájemce možnost úžasného, ale drahého letu balonem nad touto jedinečnou lokalitou. Přes den na kolech poznávání Baganu - mezi stovkami fotogenických tisíc let starých pagod, chrámů a stúp (↔ 40 km). Vychutnání si západu slunce z lodi.
 • 10. den: Na kolech od Baganu zelenou krajinou rýžovišť pod Mount Popa - osamělý sopečný skalní suk Taung Kalat - výstup po strmém schodišti k monumentálnímu klášteru na vrcholu s výhledem do kraje a údajným sídlem duchů „nat“. (↔ 55 km)
 • 11. den: Delší přejezd do bývalého anglického horského městečka Kalaw, ubytování na 1 noc.
 • 12. den: Na kole z Kalaw příjemným zemědělským zvlněným krajem s vesnicemi kmene Pa-O do Pindaya (↔ 60 km). Legendární poutní jeskyně Shwe Oo Min s 9000 sochami Buddhů. Tranzit do Nyaungschwe, ubytování na 3 noci.
 • 13. den: Snové horské jezero Inle - plavba na člunu mezi plovoucími vesničkami, domy na kůlech etnika Inha, úžasnými plovoucími zahradami. Místní rybáři pádlující ve stoje nohou. Na druhém konci jezera návštěva vesnice Namsan s kovodělnými, tkalcovskými a řezbářskými dílničkami, a kláštera Skákajících koček Nga Phe Kyaung.
 • 14. den: Na kolech okolo jezera Inle, stezkami pro horská kola, bambusovými lesíky, přes políčka a kolem zapadlých chrámů (↔ 25 km). Poznání vesnice na kůlech na jezeře při kajakingu.
 • 15. den: Ráno přejezd autem do Heho na letiště, let Heho-Yangon. Yangon - poslední nákupy. Večerní či ranní odlet z Yangonu.
 • 16. den: Návrat do Prahy.

Ubytování

V hotelech, převážně ve 2lůžkových pokojích, většinou se sociálním zařízením na pokoji. Pokoje jsou téměř vždy s klimatizací.

Stravování

Ve všech hotelech je v ceně bohatá a chutná snídaně. Při 5 cykloetapách je v ceně oběd. Další strava je na vlastní náklady - na večeře budeme chodit do restaurací, na obědy do restaurací či krámků. Barmská kuchyně je klasicky o rýži a nudlích, ochutnáme i kuchyni indickou a čínskou, můžete si vybírat ale i evropštější jídla. V krámcích na ulici se najíme pod 2 USD, v restauracích od 3 USD, malé pivo je cca za 2 USD.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Absolvujeme 2 místní přelety: Yangon-Mandalay a Heho-Yangon. Pozemní přejezdy jsou zajištěny předem smluveným minibusem, který bude k dispozici jen pro naši skupinu. Kvalitní značková horská kola odpovídající velikosti si půjčíme na místě, vzhledem k místním přeletům si půjčíme kolo vždy jen pro danou oblast. Přeprava kol v případě potřeby je zajištěna.

Cestovní doklady a víza: Na cestu do Barmy je třeba cestovní pas s platností minimálně 6 měsíců ode dne vstupu do země. Pro vstup do Barmy je nutné vízum. Elektronická víza pro vás vyřídíme online, což je v ceně zájezdu. Víza vyřizujeme cca 4 týdny před odletem, v předstihu se vám ozveme s požadavkem na zaslání naskenované fotografie pasového formátu. Do poznámky v přihlášce prosím uveďte navíc i údaj potřebný k vyřízení víza: vaše povolání.

Očkování: Žádné očkování není do Barmy povinné. Velmi důrazně se však doporučuje cestovatelská klasika - očkování proti hepatitidě A a B a proti břišnímu tyfu. Doporučuje se také očkování proti vzteklině kvůli opicím v chrámech. Zkontrolujte si platnost svého očkování proti tetanu. V zemi je rozšířená v nižších polohách malárie, potřeba mohou být antimalarika nebo mohou stačit kvalitní repelenty - záleží na stavu vody a délce období dešťů. Dále je třeba sledovat případné aktuální epidemie (např. cholera) a podle toho se naočkovat. Bližší informace o očkování vám sdělí zdravotní ústavy a očkovací centra.

Bezpečnostní situace: V celé turisty navštěvované Barmě je klid a bezpečno, tedy i na námi navštěvovaných lokalitách. Nyní je ideální čas pro návštěvu této zajímavé země. Vyostřená situace, která je zmiňována v médiích, se týká úplně jiné části rozsáhlé Barmy - severu Arakanského státu při hranicích s Bangladéší, kam mají turisté již dlouhou dobu vstup zakázán.

Vhodný typ kola: Kvalitní značková horská kola odpovídající velikosti si budeme půjčovat na místě.
Povrch: Asfalt, rozbitý asfalt, makadam, polní cesty, stezky pro horská kola.
Cyklistická přilba je povinná, obdržíte ji na místě.
Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, letenky, pojištění atd.)

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Barma na kole

Barma na kole

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Vietnam

Rájem vápencových útesů a rýžových políček

Laos a Kambodža

Exotikou jihovýchodní Asie

Vietnam na kole

Cyklistika horskými vesničkami a krajinou vápencových útesů