Bosna a Hercegovina na kole

Bosenská pohoří, horské vesničky, večerní atmosféra Sarajeva a Mostaru

Bosna a Hercegovina, Orient uprostřed Evropy, to nejsou jen města a bazary s exotickým zbožím, ale i opuštěné a divoké hory, do kterých se po válce vrací život. Bosna a Hercegovina je stále místem střetu západu a východu, islámu, pravoslavných a katolíků, domovem pro několik národů, co stále píší dějiny. Zkrátka místo, jež fascinuje. Poznejte její krásu a přijměte pozvání od pohostinných lidí, které se jen stěží odmítá. Díky našim bicyklům překonáme v horách vzdálenosti téměř jako autem, ale přitom budeme místním domorodcům tak nablízku, že brzy nahlédneme do jejich životních příběhů a zvyků. Možná si tak snadno osvojíme balkánskou frázi "nema problema" a ta nás bude radostně provázet naším každodenním putováním.

Naše cesta povede přes vesničky, městečka, národní parky, hory a jezera a postupně se setkáme s místním obyvatelstvem srbským, bosenským i chorvatským. Aklimatizujeme se v hlavním městě Sarajevu, v jednom z nejpůsobivějších měst Evropy, přezdívaném pro svoji směs mešit, kostelů a synagog evropský Jeruzalém. Tento unikátní cyklozájezd začíná v jedinečných vesničkách pohoří Bjelašnica a hercegovského Himálaje Prenj, které nás posléze přivedou ke krásám opraveného Mostaru. Stihneme se vykoupat nejen v jezerech, chladných řekách, v moři, ale i pod vodopády Kravica. Raftovat budeme na řece Neretva, prohlédneme si dervišský klášter Blagaj a orientální městečko Počitelj. Zájezd zakončíme výstupem na Bosenski Maglič (2386 m), nejvyšší vrchol Bosny a Hercegoviny.

Čekají nás cykloetapy v horském, občas dosti kopcovitém terénu s délkou kolem 60 km a převýšením 500-900 m, na kterých strávíme (včetně odpočinku a pěších túr) denně cca 6-8 hodin (náročnost podrobněji). Některé výjezdy do hor nám usnadní náš autobus. Povrch cest se mění od asfaltu a uježděného makadamu, přes kamenité cesty až po lesní cestičky a klade zvýšené nároky na techniku jízdy v terénu. Některé trasy lze zkrátit nebo prodloužit. Ubytováni budeme v hotelech nebo v bungalovech v kempu se snídaní. Na večeři si zajdeme do tradičních restaurací. Nevynecháme ani příležitost ochutnat domácí výrobky (chléb, sýr, kajmak, mléko, rakiji). Zájezd jede společně s pěším programem Za krásami Bosny a Hercegoviny, ke kterému je možné se po dohodě s průvodcem na místě přidat.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 16 hod z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska a Chorvatska do Bosny.
 • 2. den: Kolem olympijských sjezdovek do Sarajeva: Táhlý výjezd z vesničky Tušila nad horskou chatu Biele Vode a následný dlouhý sjezd přes olympijské lyžařské středisko Babin do pod vrcholem Bjelašnica (2067 m) do Sarajeva (↔ 50 km, ↑ 600 m, ↓ 1200 m). Alternativní prodloužení etapy do rázovité a odlehlé vesničky Lukomir (1450 m) (↔ +20 km, ↑ 400 m, ↓ 400 m).
 • 3. den: Z městečka Ilijaš táhlým mírným stoupáním malebnou soutěskou říčky Misoča přes osady Okruglica a Veliko Čajno k Bosenským pyramidám do městečka Visoko (↔ 60 km, ↑ 850m, ↓ 850 m). Večerní návštěva starého osmanského tržiště Baščaršija. Romantický západ slunce na městských hradbách.
 • 4. den: Odpočinkové dopoledne na raftech na řece Neretva s bohatým obědem. Alternativně z Konjic výjezd podhůřím Prenj do sedla Rujiště (1050 m) a následný dlouhý sjezd do Mostaru. (↔ 65 km, ↑ 1300 m, ↓ 1600 m)
 • 5. den: Silniční etapa do malebného orientálního městečka Počitelj (UNESCO), přes místo zjevení Panny Marie - Medjugorie a chladivé vodopády Kravica do Mostaru. (↔ 70 km, ↑ 500 m, ↓ 500 m)
 • 6. den: Autobusem do sedla Rujiště (1050 m). Přes vesničku Nevesinje okolo pohoří Velež s famózním sjezdem do Blagaje s dervišským klášterem pod skálou u silné vyvěračky řeky Buna (↔ 70 km, ↑ 850 m, ↓ 1800 m). Návštěva večerního Mostaru s jeho symbolem, znovuobnoveným Starým mostem a neopakovatelnou noční atmosférou v hospůdkách starého města.
 • 7. den: Z Mostaru malebným údolím řeky Neretvy přes tradiční bosenské vesničky a deltou Neretvy přes Chorvatsko do bosenského přímořského letoviska Neumu (↔ 65 km, ↑ 500 m, ↓ 600 m), koupání, odpočinek. Autobusem do NP Sutjeska.
 • 8. den: Krajinově jedinečný okruh vozovými cestami s lesními MTB vsuvkami z vesničky Čemerno kolem pramene Sutjesky pod pohořími Lebršnik a Volujak, dojezd po silnici do Tjentiště. (↔ 40 km, ↑ 600 m, ↓ 1300 m)
 • 9. den: V NP Sutjeska výstup horským terénem na nejvyšší vrchol Bosny Bosenski Maglič (2386 m), sestup kolem krásného Trnovačka jezera (1571 m) ve tvaru srdce (8 hod, ↑ 1200 m, ↓ 1200 m). Podvečerní koupání a večeře, odjezd do ČR.
 • 10. den: Návrat na stejná místa jako při odjezdu (Brno v dopoledních hodinách).

Ubytování

5x v hotelu (2x v Sarajevu, 3x v Mostaru) a 2x v kempu ve 2-4lůžkových bungalovech v Tjentišti (v termínu č. 741 2x v hotelu v Gacku). V Sarajevu a v Mostaru ve 3-4lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. Povlečení je k dispozici na všech ubytováních během zájezdu. V Tjentišti mají 4lůžkové bungalovy vlastní sociální zařízení a pro 2lůžkové bungalovy jsou k dispozici společné toalety a sprchy v kempu. V Gacku v hotelu Metohia (pouze termín 741) ve 2-4 lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. Ubytovaní ve 2lůžkovém pokoji se samostatnou koupelnou a WC po celou dobu zájezdu garantujeme za příplatek 1000 Kč/os., zájem o něj uveďte v přihlášce. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

V ceně všech ubytování jsou snídaně. Na večeři si zajdeme do osvědčených restaurací nebo si necháme uvařit od ubytovatelů. Ochutnáme burek, domácí sýry, skvělé pstruhy, různá mletá masa na roštu, šopské saláty, rakiji a silnou bosenskou kávu. Vyzkoušíme postupně bosenská, chorvatská a srbská piva, která kopírují etnické zastoupení většinové populace v dané oblasti. Večeřet můžeme vždy v restauraci poblíž místa ubytování, všechna jsou v blízkosti hospody nebo obchodů. Ceny jídel jsou podobné jako u nás, pivo stojí cca 1-1,50 €.

Bosna a Hercegovina na kole

Bosna a Hercegovina na kole

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Černá Hora na kole

Pohoří Durmitor, Sinjajevina, Bjelasica, Komovi a moře

Bulharské hory na kole

Přes kláštery a městečka v pohořích Rila, Pirin, Vitoša a Rodopy

Makedonie na kole

Nejhezčí jezera, vysoké hory, města i vesničky, monastýry i mešity

Transylvánie na kole

Cyklistika pod Fagarašem, Brašov a opevněné kostely Sedmihradska

Apuseni pěšky i na kole

Horská turistika a cyklistika vápencovým rájem (Rumunsko)

Srbsko na kole

Cyklistika v NP Đerdap, v Ovčarsko-kablarské soutěsce, v pohoří Zlatibor a nad kaňonem Uvac