Bosna a Hercegovina na kole

Bosenská pohoří, horské vesničky, Sarajevo, Mostar

Bosna a Hercegovina, Orient uprostřed Evropy, to nejsou jen města a bazary s exotickým zbožím, ale i opuštěné a divoké hory, do kterých se po válce vrací život. Bosna a Hercegovina je stále místem střetu západu a východu, islámu, pravoslavných a katolíků, domovem pro několik národů, co stále píší dějiny. Zkrátka místo, jež fascinuje. Poznejte její krásu a přijměte pozvání od pohostinných lidí, které se jen stěží odmítá. Díky našim bicyklům překonáme v horách vzdálenosti téměř jako autem, ale přitom budeme místním domorodcům tak nablízku, že brzy nahlédneme do jejich životních příběhů a zvyků. Možná si tak snadno osvojíme balkánskou frázi "nema problema" a ta nás bude radostně provázet našim každodenním putováním.

Naše cesta povede přes vesničky, městečka, národní parky, hory a jezera a postupně se setkáme s místním obyvatelstvem srbským, bosenským i chorvatským. Aklimatizujeme se v hlavním městě Sarajevu, v jednom z nejpůsobivějších měst Evropy, přezdívaném pro svoji směs mešit, kostelů a synagog evropský Jeruzalém. Tento unikátní cyklozájezd začíná v jedinečných vesničkách pohoří Bjelašnica a hercegovského Himálaje Prenj, které nás posléze přivedou ke krásám opraveného Mostaru. Stihneme se vykoupat nejen v jezerech, chladných řekách, v moři, ale i pod vodopády Kravica. Raftovat budeme na řece Neretva, prohlédneme si dervišský klášter Blagaj a orientální městečko Počitelj. Zájezd zakončíme výstupem na Bosenski Maglič (2386 m), nejvyšší vrchol Bosny a Hercegoviny.

Čekají nás jednodenní etapy v horském, občas dosti kopcovitém terénu. Povrch cest se mění od uježděného makadamu, přes kamenité cesty až po lesní cestičky a klade zvýšené nároky na techniku jízdy po nezpevněném až kamenitém povrchu. Nutností je horské kolo s odpruženou vidlicí a přilba. Denně urazíme průměrně cca 60 km s převýšením 600-900 m. Některé trasy lze zkrátit nebo prodloužit. Zájezd jede společně s pěším programem Za krásami Bosny a Hercegoviny, ke kterému je možné se kterýkoliv den přidat. Ubytovaní budeme v hotýlcích turistického charakteru, kde nám připraví místní snídani.

S realizací zájezdů do Bosny a Hercegoviny dle vyhlášených Covid-podmínek počítáme! Bosna a Hercegovina je otevřená turistům a opatření se postupně rozvolňují.
Aktuální povinnosti - vstup do Bosny: splnění jedné ze tří podmínek: negativní antigenní nebo PCR test (48 hod), ukončené očkování (14 dní), prodělání Covidu v minulých 6 měsících) (podrobnosti mzv.cz). Pro návrat do ČR je nyní potřeba: antigenní test v Bosně, vyplnění elektronického příjezdového formuláře před návratem; po návratu do ČR samoizolace ukončená negativním PCR testem provedeným nejdříve 5. den po návratu; bez samoizolace po dokončeném očkování nebo po prodělání Covidu (ale PCR test nutný).
Bohužel některé země Balkánu, které nejsou členy EU, jsou zařazeny na evropském cestovatelském semaforu dle ECDC do tmavě červené kategorie, a proto pro návrat platí přísnější podmínky. Ale vzhledem k zařazení prvních neunijních zemí (Makedonie, Albánie, Srbsko) mezi "zelené" a nízkému počtu nakažených očekáváme i zařazení Bosny mezi elitní zelné země nejpozději začátkem července a pak bude i návrat do ČR bez jakýchkoli testů a podmínek. Podmínky cestování do zahraničí najdete v tabulce Alpina semafor - kam je možné s námi cestovat.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 16 hod z Brna přes Bratislavu (u termínu 741 odjezd kolem poledne z Prahy přes Brno a Bratislavu), noční přejezd Maďarska a Chorvatska do Bosny.
 • 2. den: Kolem olympijských sjezdovek do Sarajeva: Táhlý výjezd z vesničky Tušila nad horskou chatu Biele Vode a následný dlouhý sjezd přes olympijské lyžařské středisko Babin do pod vrcholem Bjelašnica (2067 m) do Sarajeva (↔ 50 km, ↑ 600 m, ↓ 1200 m). Alternativní prodloužení etapy do rázovité a odlehlé vesničky Lukomir (1450 m) (↔ +20 km, ↑ +400 m, ↓ +400 m).
 • 3. den: Z městečka Ilijaš táhlým mírným stoupáním malebnou soutěskou říčky Misoča přes osadu Okruglica a Lješevo k Bosenským pyramidám do městečka Visoko (↔ 60 km, ↑ 1400m, ↓ 1400 m). Večerní návštěva starého osmanského tržiště Baščaršija. Romantický západ slunce na městských hradbách.
 • 4. den: Odpočinkové dopoledne na raftech na řece Neretva s bohatým obědem. Alternativně z Konjic výjezd podhůřím Prenj do sedla Rujiště (1050 m) a následný dlouhý sjezd do Mostaru. (↔ 65 km, ↑ 1300 m, ↓ 1600 m).
 • 5. den: Silniční etapa do malebného orientálního městečka Počitelj (UNESCO), přes místo zjevení Panny Marie - Medjugorie a chladivé vodopády Kravica do Mostaru. (↔ 70 km, ↑ 850 m, ↓ 1800 m)
 • 6. den: Autobusem do sedla Rujiště (1050 m). Přes vesničku Nevesinje okolo pohoří Velež s famózním sjezdem do Blagaje s dervišským klášterem pod skálou u silné vyvěračky řeky Buna (↔ 70 km, ↑ 850 m, ↓ 1800 m). Návštěva večerního Mostaru s jeho symbolem, znovuobnoveným Starým mostem a neopakovatelnou noční atmosférou v hospůdkách starého města.
 • 7. den: Z Mostaru malebným údolím řeky Neretvy přes tradiční bosenské vesničky a deltou Neretvy do chorvatského přímořského letoviska Ploče (↔ 65 km, ↑ 300 m, ↓ 400 m). Odpolední návrat do Bosny a Hercegoviny do NP Sutjeska.
 • 8. den: Krajinově jedinečný okruh vozovými cestami s lesními MTB vsuvkami z vesničky Čemerno kolem pramene Sutjesky pod pohořími Lebršnik a Volujak, dojezd po silnici do Tjentiště. (↔ 40 km, ↑ 600 m, ↓ 1300 m)
 • 9. den: V NP Sutjeska výstup horským terénem na nejvyšší vrchol Bosny Bosenski Maglič (2386 m), sestup kolem krásného Trnovačka jezera (1571 m) ve tvaru srdce (8 hod, ↑ 1200 m, ↓ 1200 m). Podvečerní koupání a večeře, odjezd do ČR.
 • 10. den: Návrat na stejná místa jako při odjezdu (Brno v dopoledních hodinách).

Ubytování

7x v hotelu - 2x v hotelu v Sarajevu, 3x v hotelu v Mostaru, 2x v hotelu Mladost v Tjentišti (u zájezdu č.741 2x v hotelu Metohija v Gacku) ve 3-4lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. Ubytování ve 2lůžkovém pokoji se samostatnou koupelnou a WC garantujeme za příplatek 500 Kč/os., zájem o něj uveďte v přihlášce.

Stravování

V ceně ubytování je i snídaně podávaná formou bufetu. Na večeři si zajdeme do osvědčených restaurací nebo si necháme uvařit od ubytovatelů. Ochutnáme burek, domácí sýry, skvělé pstruhy, různá mletá masa na roštu, šopské saláty, rakiji a silnou bosenskou kávu. Vyzkoušíme postupně bosenská, chorvatská a srbská piva, která kopírují etnické zastoupení většinové populace v dané oblasti. Večeřet můžeme vždy v restauraci poblíž místa ubytování. Všechna místa noclehu jsou v blízkosti hospody nebo obchodů. Ceny jídel jsou podobné jako u nás, pivo stojí cca 1-1,50 €.

 • 20.08.2021 - 29.08.2021
 • 10 dní
 • Číslo: 7413
 • 14 800 Kč
 • Rezervace

Bosna a Hercegovina na kole

Bosna a Hercegovina na kole

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Černá Hora na kole

Pohoří Durmitor, Sinjajevina, Bjelasica, Komovi a moře

Bulharské hory na kole

Přes kláštery a městečka v pohořích Rila, Pirin, Vitoša a Rodopy

Podkarpatská Rus na kole

Cyklistika přes poloniny i vesničky Zakarpatské Ukrajiny

Makedonie na kole

Nejhezčí jezera, vysoké hory, města i vesničky, monastýry i mešity

Transylvánie na kole

Cyklistika pod Fagarašem, Brašov a opevněné kostely Sedmihradska

Srbsko na kole

Cyklistika v NP Kopaonik a v pohoří Zlatibor, kláštery UNESCO a kaňon Uvac