Bosna a Hercegovina na kole

Bosenská pohoří, horské vesničky, večerní atmosféra Sarajeva a Mostaru

 
 

Termíny zájezdů

Náročnost: 3-4

 
 • Termín
 • Délka
 • Cena
 • Obj.číslo
 •  
 • Rezervace
 • Přihláška
 • 29.06.2018 - 08.07.2018
 • 10 dní
 • 9500 Kč
 • 739
 • Na tento termín již není možné se hlásit.
 •  
 •  

Bosna a Hercegovina je již po staletí místem střetu západu a východu, islámu, pravoslavných a katolíků, domovem několika národů, co stále píší dějiny. Jedním slovem - fascinující. Proto i vy pojeďte ochutnat současnou krásu a tajemství Bosny a Hercegoviny, její paradoxy a bizarnosti, které možná brzy odezní s rychle se navracejícím turismem. Tento zájezd je určen pro cyklovyznavače přejezdů pohoří, kde turismus ještě úplně nepronikl. Díky našim bicyklům překonáme v horách vzdálenosti téměř jako autem, ale přitom budeme místním domorodcům tak nablízku, že brzy nahlédneme do jejich životních příběhů a zvyků. Možná si tak snadno osvojíme balkánskou frázi "nema problema" a ta nás bude radostně provázet našim každodenním putováním…

Naše cesta povede přes vesničky, městečka, národní parky, hory a jezera a postupně se setkáme s místním obyvatelstvem srbským, bosenským i chorvatským. Tento unikátní cyklozájezd začíná odpolednem a večerem v Sarajevu, jednom z nejpůsobivějších měst Evropy, přezdívaném pro svoji směs mešit, kostelů a synagog evropský Jeruzalém. Na kole vyrazíme do jedinečných vesniček pohoří Bjelašnica a hercegovského Himálaje Prenj, které nás přivedou ke krásám opraveného Mostaru. Stihneme se vykoupat v jezerech, chladných řekách i pod vodopády Kravica, raftovat na řece Neretvě, prohlédnout si dervišský klášter Blagaj i orientální městečko Počitelj. Projedeme ty nejkrásnější horské trasy pod pohořím Maglič přes Lebršnik, Volujak, Zelengora a Treskavica zpět do Sarajeva.

Čekají nás jednodenní etapy v horském dosti kopcovitém terénu. Povrch cest se mění od uježděného makadamu, přes kamenité cesty až po lesní cestičky a klade nárok na techniku jízdy po nezpevněném až kamenitém povrchu. Nutností je horské kolo s odpruženou vidlicí a přilba. Denně urazíme průměrně cca 60 km s převýšením 700-1200 m, některé trasy lze zkrátit nebo prodloužit. Nocujeme v kempech ve vlastních stanech, vždy v dosahu našeho autobusu, a naši průvodci nám každé ráno připraví snídani. Zájezd jede společně s pěším programem Bosna a Hecegovina - pohodová turistika, ke kterému je možné se kterýkoliv den přidat.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd z Brna přes Bratislavu ve 21 hod, noční přejezd Maďarska a Chorvatska.
 • 2. den: Odpolední příjezd do nejlepšího multietnického města na Balkáně Sarajeva. Vyjížďka českou tramvají k místu atentátu na Františka Ferdinanda, občerstvení v městském pivovaru, prohlídka známého tureckého tržiště Baščaršija, burek, káva z džezvy a západ slunce na hradbách staré tvrze.
 • 3. den: Přejezd pohoří Bjelašnica: Busem do skicentra Bjelašnica, dále po makadamových cestách mírně zvlněným travnatým pohořím až do jedinečné bosenské vesničky Lukomir (1450 m), cesta nad kaňonem Rakitnica a fantastický sjezd do kaňonu Neretva u Konjice. (↔ 70 km, ↑ 1300 m, ↓ 2200 m)
 • 4. den: Odpočinek u Boračko jezero, relaxace, koupání, hospůdky a výjezd podhůřím Prenje do sedla Rujiště (1050 m) (↔ 30 km, ↑ 900 m), nebo rafting na krásné řece Neretva.
 • 5. den: Přejezd okolo pohoří Velež přes Nevesinje, famózní sjezd do Blagaje s dervišským klášterem pod skálou nad silnou vyvěračkou řeky Buna (↔ 70 km, ↑ 850 m, ↓ 1800 m). Návštěva večerního Mostaru s jeho symbolem, znovuobnoveným Starým mostem a unikátní noční atmosférou v hospůdkách starého města.
 • 6. den: Odpočinkově trocha historie i přírody: Blagaj s dervišským klášterem pod skálou nad silnou vyvěračkou řeky Buna, malebné orientální městečko Počitelj, vodopády Kravica (oběd a koupání v průzračné vodě). Nebo dopolední cykloetapa k vodopádům Kravica (↔ 55 km). Přejezd autobusem do kempu s venkovním bazénem v Tjentišti (2 noci).
 • 7. den: Krajinově jedinečný okruh vozovými cestami s lesními MTB vsuvkami z vesničky Čemerno kolem pramene Sutjesky pod pohořími Lebršnik a Volujak, dojezd po silnici do Tjentiště (↔ 40 km, ↑ 600 m, ↓ 1300 m). Nebo s pěší skupinou výstup na nejvyšší vrchol Bosny - Bosenski Maglič (2386 m).
 • 8. den: Ze sedla Čemerno do nitra pohoří Zelengora, koupání v Orlovačko jezero, pohořím Lelija, pustými horami a pláněmi až do srbské vesničky Kalinovik (1070 m). (↔ 55 km, ↑ 850 m, ↓ 1100 m)
 • 9. den: Po kamenitých i lesních cestách, horami a údolími přes vesničky s kostely a minarety, pohořím Treskavica až pod Bjelašnicu a zpět do Sarajeva (↔ 80 km, ↑ 1300 m, ↓ 1800 m). Koupání, oslava šťastného návratu z hor, poslední nákup suvenýrů a noční přejezd přes Chorvatsko a Maďarsko domů.
 • 10. den: Příjezd přes Bratislavu do Brna kolem 14 hod.

Ubytování a stravování na zájezdu

Nocování: 7x v blízkosti autobusu - 5x v kempu ve vlastním stanu (Sarajevo, Boračko jezero, Blagaj, 2x Tjentiště), 1x tábořiště u hospody (Rujiště) a 1x pod střechou (Kalinovik - někdo v posteli, někdo na zemi).

Stravování: Snídani připravenou průvodci dostaneme od 3. do 9. dne. Snídaně zahrnuje čaj nebo kávu, dále je na výběr ze sladkého (med, marmeláda, musli) a slaného (salám, sýr atd.) a místní pečivo, zelenina a ovoce. Většinu potravin se snažíme nakupovat na místě. Na další jídlo využijeme hospůdky a obchody, které potkáme i v neturistických lokalitách. Ochutnáme burek, domácí sýry, skvělé pstruhy, různá mletá masa na roštu, šopské saláty, rakiju a silnou bosenskou kávu. Vyzkoušíme postupně bosenská, chorvatská a srbská piva, která kopírují etnické zastoupení většinové populace v dané oblasti. Večeřet můžeme vždy v restauraci poblíž místa noclehu nebo budeme-li zrovna ve větším městě (Sarajevo, Mostar, Dubrovník), zajdeme si na jídlo a pivo do centra. Všechna místa noclehu jsou v blízkosti hospody nebo obchodů. Ceny jídel jsou podobné jako u nás, pivo stojí cca 1-1,5 €.

Další informace k zájezdu

Nástupní místa: Brno, Bratislava

Vhodný typ kola: horské kolo
Povrch: 25 % asfalt, 75 % šotolina (od uježděného tvrdého makadamu až po kamenité cesty)
Cyklistická přilba je povinná.
Informace o přepravě kol: kola budou přepravována na cyklovleku - přeprava kol
Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení, pojištění atd.), Bosna a Hercegovina - informace o zemi

Průvodce: Průvodcem bude hanácký dobrodruh Pavlík Vrbík, realizátor nejen bosenských expedic (punkybike.com). Jeho oblíbenou destinací je Balkán, v Bosně bude na kole posedmé.

Cena zájezdu Bosna a Hercegovina na kole

Cena zahrnuje: dopravu autobusem, 7x snídani, všechny noclehy v kempech i na tábořištích, průvodce, elektronické informační materiály a pojištění CK proti úpadku

Cena nezahrnuje (ceny z roku 2017): volitelné výdaje: místní dopravu, pokud ji využijeme (např. při výstupu na Maglič 5-10 €), vstupné kamkoliv, rafting na Neretvě (včetně občerstvení a bohatého oběda 33 €), příplatek za dvousedadlo v buse; hlavní měnou je konvertibilní bosenská marka (BAM), nicméně je běžné platit také eurem: kurz: 1 € = 1,95 BAM; 1 BAM = 13,12 Kč (listopad 2017)

 

Bosna a Hercegovina na kole

Bosna na kole - přidáte se? Volujak na kole Vodopády Kravica Bosna a Hercegovina - aktivní dovolená na kole
 

Bosna a Hercegovina na kole

Bjelašnica na kole Sarajevo - tepané zboží ve čtvrti Baščaršija Bosna a Hercegovina MTB Sjezd z Veleže na kole Večerní Mostar - starý most Nad kaňonem řeky Rakitnica Dervišský klášter Blagaj Cyklistika v Bosně Treskavica na kole V pohoří Bjelašnica Uličky Mostaru Občerstvení Posezení ve vesnici Lukomir Rafting na řece Neretva Muslimský hřbitov v Sarajevu Cyklistika v Bosně a Hercegovině
 
 

©2018 CK Alpina - zájezdy a dovolená | e-mail ck@alpina.cz | telefon +420 548 522 652 | mobil +420 777 257 462 | Ochrana osobních údajů | odkazy