Durmitor a Bjelasica - turistika a moře

Skalnaté hory, jezera i moře, balkánská atmosféra (Černá Hora)

Černá Hora bezesporu patří k nejpřitažlivějším zemím Evropy. Najdeme zde nejen dramatické monumentální hory s hlubokými kaňony, jezery, vodopády a zachovalými lesy, kde po celé hodiny, ba i dny, nepotkáte živáčka, ale i řadu pohoří s pastvinami, salašemi a jejich přátelskými obyvateli. Při toulání původními horskými vesnicemi budeme mít pocit, že se zde zastavil čas. Černohorci jsou národem hrdým, svobodomyslným a horami zoceleným. Jadranské pobřeží lemují malebná středomořská kamenná městečka, svědci bohaté a pohnuté historie. Pokud se pro tuto turisticky jen málo poznamenanou zemi rozhodnete, čeká vás spousta dojmů a zážitků, na které budete dlouho vzpomínat.

Na čtyři dny navštívíme nejvyšší pohoří a národní park Durmitor s výstupem na nejvyšší vrchol Bobotov kuk (2523 m). Na dva dny se vypravíme do svěže zelených kopců pohoří Bjelasica. Právě zde na nás dýchne neopakovatelná atmosféra černohorských nedozírných pastvin s volně se potulujícími stády ovcí a koní. Podíváme se i do druhého největšího pralesa v Evropě, Biogradska Gora. A jeden den strávíme na hranicích s Albánií v pohoří Komovi, které je tvořeno dvěma skalními štíty vypínajícími se nad zelenými loukami planiny Štavno. Na jadranském pobřeží navštívíme nedobytný středověký Kotor a vykoupeme se v moři.

Čekají nás jednodenní túry v horách, koupání v moři i poznávání přímořských měst. I přes nadmořskou výšku 2500 m pohoří Durmitor nepřesáhnou průměrné denní výstupy 700 m, pohybovat se budeme ve skalnatém vysokohorském prostředí i na travnatých pláních. Většinu výletů je možné zkrátit nebo vynechat a udělat si volný den s vlastním programem. Nocovat budeme v kempech a na tábořištích. Doprava autobusem a část programu jsou společné se zájezdem Durmitor, Bjelasica a moře.

Program zájezdu

 • 1. den: Odjezd kolem 18 hod z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska a Srbska.
 • 2. den: Příjezd do pohoří Durmitor a horského městečka Žabljak. Ubytování na 4 noci.
 • 3.-5. den: Možnosti výletů v Durmitoru podle počasí, nálady a zdatnosti:
 • A: Dlouhý výstup na nejvyšší vrchol Durmitoru Bobotov Kuk (2532 m). Přechod ze Sedla (1907 m) kolem jezera Zeleni Vir přes Bobotov Kuk a dolů údolím kolem salaší Lokvice s možnou zacházkou k ledové jeskyni Ledena pečina (2180 m). (9 hod, ↑ 700 m, ↓ 1200 m)
 • B: Okolo vrcholů Veliki a Mali Meded (2287 m) a Terzin Bogaz, výstup dolinou Kalica kolem alpinského bivaku přes sedlo Velika Prevlja (2145 m) a sestup údolím Lokvice a kolem Crna jezera (1400 m). (8 hod, ↑ 750 m, ↓ 750 m)
 • C: Túra přes nejsevernější dominantu Durmitoru vrchol Crvena Greda (2164 m) s nádhernými rozhledy na centrální Durmitor, koupání v plese. (7 hod, ↑ 750 m, ↓ 750 m)
 • D: Místo některé túry A-D je možné zařadit rafting na řece Taře s místními CK.
 • 6. den: Krátký výstup na vyhlídku Čurovac (1625 m) s úchvatným výhledem na místy až 1 300 m hluboký kaňon řeky Tary, jenž byl podobně jako NP Durmitor zapsán na seznam UNESCO. (0,5 hod, ↑ 60 m, ↓ 60 m). Odpoledne odjezd k moři do Lepetane v zálivu Boka Kotorska. První koupání v moři a odpočinek.
 • 7. den: Brzy ráno výstup k historickému kostelíčku Sveti Vid s parádními výhledy na jižní část zálivu Boka Kotorská (3-4 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m). Možnost prodloužení na vyhlídku Sveti Ilja (730 m) s fantastickými výhledy na Kotor (+3 hod, ↑ +330 m, ↓ +330 m). Odpoledne prohlídka historického města Kotoru a koupání.
 • 8. den: Dopoledne koupání a odpočinek u moře. Autobusový přejezd pod pohoří Komovi do sedla Trešněvik. Cestou zastávky s výhledy na známý poloostrov Sveti Stefan a Skadarské jezero a návštěva monastýru Morača. Nocleh v sedle Trešněvik (1573 m) s příjemnou hospůdkou.
 • 9. den: Výstup na Kom Vasojevički (2460 m) v pohoří Komovi. Odpoledne přejezd přes Kolašin (nákupy) do Jezerine. (6 hod, ↑ 900 m, ↓ 900 m)
 • 10. den: Přechod hlavního travnatého hřebene Bjelasice ze skicentra Jezerine (1350 m) přes Zekova Glava (2117 m), nejvyšší vrchol Crna Glava (2139 m) a Biogradsko jezero (1099 m). (8 hod, ↑ 800 m, ↓ 1050 m)
 • 11. den: Pohodová procházka kolem Biogradského jezera, nebo přechod od Biogradského jezera přes severní část Bjelasice do městečka Mojkovac. Nákupy a odpoledne odjezd (5 hod, ↑ 350 m, ↓ 500 m). Noční přejezd Srbska a Maďarska.
 • 12. den: Příjezd přes Bratislavu do Brna okolo poledne.

Ubytování a stravování na zájezdu

Nocování: 4x v kempu v Žabljaku, 2x v kempu u moře, 1x na tábořišti v sedle Trešněvik, 1x na tábořišti v Jezerine a 1x u Biogradského jezera. Je třeba mít vlastní stan, spacák a karimatku. Kempy v Durmitoru i na pobřeží disponují sprchami s teplou vodou a prostory na přípravu teplého jídla.

Stravování: Vlastní z dovezených i dokoupených potravin. Čas na vaření bude ráno a večer, přes den většinou vystačíme s něčím studeným. Možnost nákupu v obchodech bude téměř denně. Každý den je možné zajít na teplé jídlo do hospody, výběr jídel je velký a vřele je doporučujeme! Ceny v obchodech i restauracích jsou podobné jako u nás.

Durmitor a Bjelasica - turistika a moře

Durmitor a Bjelasica - turistika a moře

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Albánie - divoká a přátelská (letecky)

Turistika, hory, města i moře Albánie

Prokleté hory

Turistika v opuštěných pohořích na hranicích Černé Hory a Albánie

Národní parky, hory a moře Chorvatska

Pohodová turistika přes skalní města, vodopády a ostrovy Dalmácie

Krásy hor a jezer Makedonie

Národní parky Šar Planina, Mavrovo, Galičica, Pelister a jezero Ohrid