Durmitor, Bjelasica a moře

Přechod skalnatých i pasteveckých hor, jezera a moře (Černá Hora)

Černá Hora bezesporu patří k nejpřitažlivějším zemím Evropy. Najdeme zde dramatické monumentální hory s hlubokými kaňony, jezera, vodopády a zachovalé lesy, kde po celé hodiny, ba i dny, nepotkáme živáčka. Je tu ale i řada pohoří s pastvinami, salašemi a jejich přátelskými obyvateli. Ve zdejších horských vesničkách jako by se zastavil čas a na salaších ochutnáme znamenité místní speciality, sýr a pálenku rakiju. Jadranské pobřeží lemují malebná středomořská městečka, svědci bohaté a pohnuté historie. Pokud se rozhodnete pro tuto turisticky ještě nepoznamenanou zemi, čeká vás spousta dojmů a zážitků, na které budete dlouho vzpomínat.

Čekají nás dva vícedenní přechody hor. V nejvyšším pohoří a národním parku Durmitor strávíme čtyři dny a vystoupíme i na nejvyšší horu Bobotov kuk. Dva dny půjdeme svěže zeleným pohořím Bjelasica, kde na nás dýchne romantika černohorských pastevců a volně se potulujících stád ovcí a koní. Jeden den strávíme na hranicích s Albánií v pohoří Komovi, které je tvořeno dvěma skalními štíty vypínajícími se nad zelenými loukami planiny Štavno. A pro nabrání sil mezi přechody vyrazíme k Jadranskému pobřeží, prohlédneme si nedobytný středověký Kotor a vykoupeme se v moři.

Program je určen zkušeným turistům a milovníkům dobrodružství. Denní túry trvají většinou 7-9 hodin s převýšením kolem 1000 m. Nocujeme v kempech a na tábořištích. Dopravu autobusem a část programu máme společnou se zájezdem Durmitor, Bjelasica - turistika a moře, ke kterému je možné se mezi přechody přidat. Podobný program kratší o dva dny (vynechán 7. a 8. den, kdy se jede k moři) najdete zde - Durmitor a Bjelasica.

Program zájezdu

 • 1. den: Odjezd kolem 18 hod z Brna přes Bratislavu. Noční přejezd Maďarska a Srbska.
 • 2. den: Příjezd do Žabljaku, nákupy a seznámení se s místními vynikajícími hospůdkami.
 • 3. den: Zahájení čtyřdenního přechodu Durmitoru. Výstup úchvatným kaňonem Komarnica (1200 m), kolem salaší na Dobri do a příchod do skalnatého království Durmitor u pramene Šarban (1700 m). (7 hod, ↑ 750 m, ↓ 100 m)
 • 4. den: Přes sedlo Škrčko ždrijelo (2114 m) k průzračnému Velkému a Malému Škrčko jezeru (1711 m) ledovcového původu. Po cestě výstup nalehko na nejvyšší vrchol Durmitoru Bobotov kuk (2522 m). (9 hod, ↑ 1350 m, ↓ 1350 m)
 • 5. den: Přechod přes vrchol Planinica (2330 m) a Velika Struga (2274 m) do skalního kotle Lokvice se salašemi. Po cestě možnost navštívit ledovou jeskyni Ledena pečina (2180 m). (9 hod, ↑ 1350 m, ↓ 1350 m)
 • 6. den: Sestup od salaší Katun Lokvice kolem Černého jezera (1400 m) do Žabljaku (3 hod, ↓ 300 m). Setkání s busem, nákupy a odpoledne odjezd k moři do Lepetane v zálivu Boka Kotorska. První koupání v moři a odpočinek.
 • 7. den: Brzy ráno výstup k historickému kostelíčku Sveti Vid s parádními výhledy na jižní část zálivu Boka Kotorská (4 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m). Možnost prodloužení na vyhlídku Sveti Ilja (730 m) s fantastickými výhledy na Kotor (+3 hod, ↑ +350 m, ↓ +350 m). Odpoledne prohlídka historického města Kotoru a koupání.
 • 8. den: Dopoledne koupání a odpočinek u moře. Autobusový přejezd pod pohoří Komovi do sedla Trešněvik. Cestou zastávky s výhledy na známý poloostrov Sveti Stefan a Skadarské jezero a návštěva monastýru Morača. Nocleh v sedle Trešněvik (1573 m) s příjemnou hospůdkou.
 • 9. den: Ze sedla Trešněvik túra nalehko v pohoří Komovi na vrchol Kom Vasojevički (2461 m) (5 hod, ↑ 900 m, ↓ 900 m). Odpoledne nástup na přechod travnatého pohoří Bjelasica přes typické horské vesničky Katun Lisa a Katun Asanovička až k salaším Krivi Do (3-4 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m).
 • 10. den: Pokračování po travnatém hřebeni Bjelasice přes vrcholy Zekova glava (2117 m) a nejvyšší vrchol Crna Glava (2139 m) k nádhernému Šiško jezeru (1680 m). (7 hod, ↑ 800 m, ↓ 550 m)
 • 11. den: Přechod od Šiško jezera k Biogradskému jezeru (4 hod, ↑ 200 m, ↓ 750 m). Přejezd do městečka Mojkovac a možnost posledních nákupů. Noční přejezd Srbska a Maďarska.
 • 12. den: Příjezd přes Bratislavu do Brna do 12 hod.

Ubytování a stravování na zájezdu

Nocování: 1x v kempu v Žabljaku, 2x v kempu u moře, 1x u hospody v sedle Trešněvik a jinak ve volné přírodě v horách ve vlastních stanech. Několikrát bude možnost vykoupat se v horských plesech a v moři.

Stravování: Vlastní z dovezených i dokoupených potravin. Čas na vaření bude vždy ráno a večer, přes den většinou vystačíme s něčím studeným. Setkání s autobusem, možnost nákupu nebo návštěva restaurace bude 2., 6.-9. a 11. den. Ceny v obchodech i restauracích jsou podobné jako u nás.

Durmitor, Bjelasica a moře

Durmitor, Bjelasica a moře

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Fagaraš

Větrné hory - nejvyšší v Rumunsku

Fagaraš a Piatra Craiului - přechod po chatách

Větrné a Nebetyčné hory - nejvyšší a nejskalnatější v Rumunsku

Prokletije

Přechod opuštěných pohoří Černé Hory na hranicích s Albánií

Durmitor a Bjelasica

Přechod skalnatých a pasteveckých hor (Černá Hora)

Albánské Alpy (letecky)

Přechod opuštěných a divokých hor severní Albánie

Velebit a Paklenica

Chorvatské hory s noclehy na chatách i odpočinek u moře