Prokleté hory

Turistika v opuštěných pohořích na hranicích Černé Hory a Albánie

Prokletije (Prokleté hory) jsou divoké, tajuplné a špatně dostupné. Toto pohoří na hranicích s Albánií je jedním z nejkrásnějších v Evropě. Horské štíty spadající do pohádkových údolí, travnaté vrcholy i strmé, trvale zasněžené svahy splní sny každého turisty. V horských vesničkách jako by se zastavil čas a spontánní pohostinností a srdečností místních obyvatel budete mile překvapeni.

Čekají nás jednodenní túry v pohoří Prokletije na pomezí Černé Hory a Albánie. Hory nás nadchnou nejen svou mohutností, ale i relativní opuštěností, divokostí a dalekými výhledy. V převážně muslimských městech Gusinje a Plav budeme moci ochutnat místní speciality.

Většina horských túr má velké převýšení, kolem 1100 m. Túry nám zaberou průměrně 7-8 hodin, budeme je však absolvovat nalehko (náročnost podrobněji). Program je vždy možné zkrátit nebo vynechat a udělat si volný den v místě ubytování, popřípadě se projít půvabnými údolími a vesničkami. Ubytováni budeme nejprve v apartmánech v malebné dolině Grbaja a dále pak v hotelu v Plavu. Každé ráno dostaneme místní snídani.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 18 hod z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska a Srbska.
 • 2. den: Příjezd do černohorského městečka Gusinje, nákupy a dojezd autobusem nebo pěší túra k ubytování v dolině Grbaja (1130 m) v pohoří Prokletije, ubytování na 4 noci.
 • 3. den: Výstup na travnaté vrcholy Valušnica (1795 m) a Talijanka (2057 m), okruh po vrcholech na albánských hranicích. (6-7 hod, ↑ 900 m, ↓ 900 m)
 • 4. den: Výstup na skalnatý Karanfil (2490 m), průchod skalním oknem Šuplja vrata. (9 hod, ↑ 1600 m, ↓ 1600 m, možnost zkrácení vynecháním vrcholu)
 • 5. den: Výlet do městečka Gusinje (2 hod). Nákupy, hospůdky. Silné vyvěračky Alipašiny izvory, vodopád Grlja a Savino oko nedaleko Gusinje (3 hod).
 • 6. den: Z Vusanje výstup na vyhlídkový vrchol Bora (2050 m) (7 hod, ↑ 1200 m, ↓ 1200 m). Přejezd do příjemného městečka Plav, ubytování na 3 noci.
 • 7. den: Odpočinkový den: prohlídka památek v Plavu, koupání v jezeře. Alternativně túra nad Plavem na vrchol Bandera (1825 m) s krásným výhledem na jezero (6 hod, ↑ 900 m, ↓ 900 m).
 • 8. den: Výjezd místní dopravou ke katunu Bajroviča. Výstup k Hridskému jezeru v masivu Bogičevica na hranici s Kosovem. Přes katun Jeliče s možností ochutnávky sýrů, sestup do údolí Treskavička rijeka a do Plavu. (8 hod, ↑ 400 m, ↓ 1200 m)
 • 9. den: Výjezd místní dopravou do sedla Čakor (1849 m). Přechod přes vrchol Devojački krš (2040 m) sestup do Plavu (6 hod, ↑ 300 m, ↓ 1400 m). Později odpoledne odjezd přes Andrijevicu, noční přejezd Srbska a Maďarska.
 • 10. den: Příjezd přes Bratislavu do Brna v odpoledních hodinách.

Ubytování

4x v dolině Grbaja a 3x v Plavu. V Grbaji v apartmánových chatách s pokoji pro 2-6 osob. Pokoje mají vlastní sociální zařízení a wifi. V Plavu v hotelu v pokojích pro 2-4 osoby s vlastním sociálním zařízením, k dispozici je wifi. Není třeba mít vlastní spacák ani povlečení. 2lůžkový pokoj s vlastním sociálním zařízením garantujeme za příplatek 800 Kč/os. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

Společné místní snídaně formou obloženého talíře (vajíčko, pršut, salám, sýr a pečivo). K dispozici bude margarín, džem, jogurt nebo zelenina - dle aktuální nabídky. Na večeře si zajdeme buď v místě ubytování nebo do osvědčené restaurace v blízkém okolí. V Plavu je skvělá pekárna a několik provozoven rychlého občerstvení (čevapi, steaky, saláty apod.). Ceny potravin a jídel jsou podobné jako u nás. Ochutnáme vynikající pečená masa, pivo Nikšičko, víno Vranac a jiné skvělé balkánské pochutiny.

Prokleté hory

Prokleté hory

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Rila a Pirin

Perly západního Bulharska: Rila, Pirin, Vitoša, Melnik, monastýry

Krásy Černé Hory

Turistika na Durmitoru a Bjelasici, národní parky i moře

Za krásami Bosny a Hercegoviny

Pohodová turistika, balkánská atmosféra, Sarajevo a moře

Albánie - divoká a přátelská (letecky)

Turistika, hory, města i moře Albánie

Krásy hor a jezer Makedonie

Národní parky Šar Planina, Mavrovo, Galičica, Pelister a jezero Ohrid

Nejhezčí hory Srbska

Pohodová turistika v NP Đerdap, Ovčarsko-kablarské soutěsce, nad kaňonem řeky Uvac a v pohoří Zlatibor