Julské Alpy na kole

Horská cyklistika v pohoří Julských Alp (Slovinsko)

Pojeďte s námi prozkoumat známá i neznámá místa této překrásné alpské země. Slovinsko patří k nejmenším evropským státům, to mu ovšem neubírá nic na kráse. Naleznete zde všechno od vysokých vápencových štítů, přes nádherná údolí a slunné louky, po třpytivá jezera a kaňony horských řek. A všechny tyto krásy si budeme moci vychutnat ze sedel našich kol.

Projedeme velkou část Julských Alp. Začneme v italské části u jezera Predil, zažijeme náročná stoupání i adrenalinové sjezdy, vyjedeme pod majestátný Mangart, přejedeme vysokohorské sedlo Vršič, podíváme se do vesniček na planině Podkljuka a vykoupeme se v Bohinjském a Bledském jezeře i nádherné řece Soča.

Zájezd je určen všem milovníkům cyklistiky a horského kola, kterým nevadí vyšlápnout si pořádný kopec. Všechny etapy pojedeme hvězdicovitě z místa ubytování. Průměrné převýšení je 900 m, délka etap 60 km. Některé etapy bude možné zkrátit nebo využít autobusu. Ubytovaní budeme v penzionech, 2 noci v Kranjske Goře a 2 noci u poklidného Bohinjského jezera, kde nám připraví i místní polopenzi. Dopravu a ubytování máme společné s pěším zájezdem Horským královstvím boha Triglava, ke kterému je možné se případně přidat.

Předběžný program zájezdu

 • 1. den: Odjezd kolem 22 hod z Brna přes Mikulov, noční přejezd Rakouska.
 • 2. den: Z italského sedla Sella Nevea (1160 m) výjezd okolo jezera Lago di Predil k jezerům Lago di Fusine, v nichž se zrcadlí majestátný štít Mangrt (2679 m), koupání, Kranjská Gora. Ubytování se na dvě noci. (↔ 65 km, ↑ 700 m, ↓ 950 m)
 • 3. den: Po cyklostezce do Mojstrany, výšlap k chatě Kovinarska Koča (870 m). Údolím potoka Radovna do vesničky Krnica a úbočím planiny Pokljuka s malebnými osadami do Kranjské Gory. (↔ 75 km, ↑ 850 m, ↓ 600 m)
 • 4. den: Královská etapa: Stoupání na vysokohorské sedlo Vršič (1611 m) (alternativně busem). Sjezd plný serpentin až do známého městečka Bovec (460 m) kolem Slap na Soči a největšího slovinského vodopádu Boka. Z Mostu na Soči vlakem do Bohinjské Bystrice. Ubytování se na dvě noci u Bohinjského jezera. (↔ 85-95 km, ↑ 1350-1850 m, ↓ 1900 m)
 • 5. den: Ze Staré Fužiny výjezd přes Planinskou Koču na Uskovnici na Javorski Vrch (1355 m) a k Bohinjskému jezeru. Dále k osadě Ukanc s možností krátkého pěšího výletu k vodopádu Savica. (↔ 45 km, ↑ 900 m, ↓ 900 m)
 • 6. den: Od Bohinjského jezera údolím řeky Sava Bohinjka do Koprivniku, pod vrcholem Smrekarica (1177 m) do městečka Bled, koupání v nejteplejším alpském jezeře, prohlídka hradu nebo kostelíku uprostřed jezera, případně návštěva soutěsky Vintgar. Noční přejezd Rakouska. (↔ 35 km, ↑ 700 m, ↓ 750 m)
 • 7. den: Návrat přes Mikulov do Brna kolem 7 hod.

Ubytování a stravování na zájezdu

Ubytování: 2 noci v horském středisku Kranjska Gora ve 2, 4, 6 a 8 lůžkových pokojích a 2 noci v hostelu u Bohinjského jezera v 2-4 lůžkových pokojích (sprcha a WC společné pro více pokojů). Některé pokoje včetně dvoulůžkových mají patrové postele. Rozdělování do pokojů probíhá na místě. Jistotu dvoulůžkového pokoje garantujeme za příplatek 500 Kč/os., svůj zájem o něj uveďte už v přihlášce.

Stravování: Dostaneme místní polopenzi. Večeře se skládá ze tří chodů (polévka, hlavní jídlo, dezert nebo salát). Polopenze začíná 2. den večeří a končí 6. den snídaní. Přes den je možnost dokoupit potraviny v mnoha místních obchodech nebo využít pohostinnosti restaurací a hospůdek k večernímu posezení. Na trase jednotlivých etap je vždy možno zakoupit malé občerstvení. Ceny v obchodech jsou o něco vyšší jak u nás, v restauracích je přibližně 1,5x dráž než v ČR.

Další informace k zájezdu

Nástupní místa: Brno, Mikulov

Vhodný typ kola: horské
Povrch: 60 % šotolina, 40 % asfalt
Cyklistická přilba je povinná.
Informace o přepravě kol na cyklovleku zde: přeprava kol

Slovinsko - informace o zemi

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST zájezdu Julské Alpy na kole

Jedná se o cyklistický zájezd s podporou autobusu. Budeme se pohybovat po nezpevněných cestách, značených MTB cestách a cyklostezkách v nadmořských výškách až 1300 m. Průměrné převýšení je 1000 m, délka etap 60 km. Některé etapy bude možné zkrátit nebo využít autobusu. Tento program je určen pouze pro horská kola, s trekovým kolem je možné absolvovat jen alternativní části etap. Vzhledem k náročnosti terénu doporučujeme připojištění k základnímu pojištění léčebných výloh. Např. připojištění sportovec u Generali nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním.

Pro inspiraci: vybavení na cyklozájezdy

Další podobné zájezdy:

Černá Hora na kole 14.6.-23.6., 5.7.-14.7. a 6 dalších

Černá Hora na kole

Pohoří Durmitor, Sinjajevina, Bjelasica, Komovi a moře

 • Cena od: 11 600 Kč
 • Délka: 10 dní
Provence na kole 24.5.-2.6., 31.5.-9.6. a 9 dalších

Provence na kole

Pohodově krajem vína a levandule, starobylá městečka a moře

 • Cena od: 14 100 Kč
 • Délka: 10 dní
Slovinskem na kole k Jadranu 20.7.-28.7.

Slovinskem na kole k Jadranu

Na kole přes sedla a údolí Julských Alp až k Jaderskému moři

 • Cena od: 10 600 Kč
 • Délka: 9 dní
Příroda a moře jižní Francie na kole 1.8.-11.8.

Příroda a moře jižní Francie na kole

Provence - kaňony, starobylá městečka, levandule a víno

 • Cena od: 13 200 Kč
 • Délka: 11 dní
Trentino a Garda na kole 29.7.-5.8.

Trentino a Garda na kole

Cyklistika v okolí severoitalských jezer

 • Cena od: 10 400 Kč
 • Délka: 8 dní
Trentino a Garda 29.7.-5.8.

Trentino a Garda

Pohodová turistika v okolí severoitalských jezer (Dolomity)

 • Cena od: 9 600 Kč
 • Délka: 8 dní

Julské Alpy na kole