Makedonie - skialp na Šar Planině a v Mavrovu

Nenáročné skialpové túry v liduprázdných horách

Severní Makedonie je převážně hornatou zemí. I přesto, že se nachází na jihu Evropy, v zimě zde díky velké nadmořské výšce není o sníh nouze. Během našeho skialpového výletu se budeme pohybovat v liduprázdných pohořích Šar planina a Bistra, která se nacházejí na hranicích Makedonie, Kosova a Albánie. Kopce tu jsou vysoké až 2700 m a díky nepříliš strmým svahům nabízejí ideální terén pro pohodové skialpové túry. Pro nástupy na túry se nebudeme stydět použít lanovky lyžařských středisek Popova Šapka a Mavrovo - Zare Lazareski, v jejichž okolí se budeme pohybovat. Ubytováni budeme v hotelech, kde dostaneme místní bohatou snídani. V plánu je skialpování na svazích kopců jako např. Karabunar (2600 m), Bakardan (2704 m), Govedarnik (2011 m) a Medenica (2163 m), v případě dobrých podmínek si vyšlápneme až na vrchol.

Zájezd je určen pro pokročilé skialpinisty, kteří s přehledem ovládají sjezd po upravených sjezdovkách všech obtížností a chtějí se posunout z mírných kopců do větších hor. V Makedonii si můžete užít svůj oblíbený sport v nádherném, pro Středoevropana i poněkud exotickém, prostředí Balkánu. Túry jsou ve znamení klidného výstupového tempa, od sjezdů nečekejte žádné extrémy. Program budeme přizpůsobovat aktuálním sněhovým a povětrnostním podmínkám. Během některých túr si najdeme čas i na nácvik práce s lavinovou výbavou. Dopravu do Makedonie a ubytování v Popově Šapce budeme mít společné se zájezdem Makedonie - skialp na Šar Planině a Pelisteru a Lyžování v Makedonii.

Předběžný program zájezdu

  • 1. den: Odjezd z Brna kolem 14 hod přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska a Srbska.
  • 2. den: Dopoledne příjezd do lyžařského střediska Popova Šapka (1750 m) na Šar Planině. Skialp na svazích vrcholu Antena (2531 m) podle aktuálních sněhových podmínek (5 hod, ↑ 800 m, ↓ 800 m). Večer úvod do lavinové prevence.
  • 3. den: Skialp na svazích hory Karabunar (2600 m) s možností výstupu na vrchol. (8 hod, ↑ 1050 m, ↓ 1050 m)
  • 4. den: Výjezd lanovkou na Čeripašinu (2400 m) a hřebenová túra k vrcholu Barakdan (7 hod, ↑ 500 m, ↓ 1200 m). Večer přejezd naším autobusem do Mavrova se zastávkou ve městě Tetovo. Ubytování na další 3 noci.
  • 5. den: Výjezd lanovkou na konečnou stanici dvousedačky a poté túra k vrcholu Govedarnik (2011 m), během túry praktický nácvik práce s lavinovou výbavou. (6 hod, ↑ 700 m, ↓ 1300 m)
  • 6. den: Výjezd lanovkou na konečnou stanici dvousedačky a poté túra k vrcholu Medenica (2163 m). (7 hod, ↑ 850 m, ↓ 1450 m)
  • 7. den: Skialp v okolí střediska Mavrovo podle aktuálních sněhových a povětrnostních podmínek. Odjezd, noční přejezd Srbska a Maďarska.
  • 8. den: Příjezd přes Bratislavu do Brna kolem 13 hod.

Ubytování

2x v horském hotelu Scardus na Popově Šapce a 3x v hotelu u Mavrovského jezera. Na Popově Šapce budeme ubytováni v nejlepším místním hotelu v moderních 2-4lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. Hotel je umístěn kousek od sjezdovky a je v něm k dispozici restaurace, wellness a wifi. V hotelu v Mavrovu budeme spát ve 2-4lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. Součástí hotelu je restaurace a wifi. Obchody a další restaurace jsou v okolí hotelů. Za příplatek 600 Kč/os. vám můžeme garantovat ubytování ve 2lůžkovém pokoji po celou dobu zájezdu. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

Snídaně budeme mít připraveny přímo v hotelu. Obědy a večeře se řeší individuálně v hotelové restauraci nebo v okolních hospůdkách. Ceny jsou obvykle nižší než u nás, pouze někde může být dražší pivo - max. do 50 Kč. V obou lyžařských centrech jsou menší obchůdky se základním výběrem potravin a laskomin, specifičtější potraviny je potřeba přivést si z domu (energetické gely, proteinové tyčinky, speciální pečivo atd.). Doporučujeme si vzít už z domu jídlo na svačiny a obědy na skialpových túrách. Chaty a občerstvovací zařízení se vyskytují pouze v blízkosti lanovek, kolem kterých projdeme pouze na začátku a na konci túry.

Další informace k zájezdu

Nástupní místa: Brno, Bratislava

Nutná výbava: Skialpový set (skialpové lyže, pásy, boty, přilba), teleskopické hole se sněhovými kotouči, lavinový set (lavinový vyhledávač - pípák, sonda, lopata), haršajzny. Lavinovou výbavu vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Vybavení na skialpy si můžete zapůjčit v komerčních půjčovnách.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení atd.)

Makedonie - skialp na Šar Planině a v Mavrovu

Makedonie - skialp na Šar Planině a v Mavrovu

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Rauris na skialpech

Vysoké Taury - túry ve skialpovém ráji údolí Rauris

Bosna a Hercegovina na skialpech

Skialpové túry a freeride v pohořích Bjelašnica a Visočica

Bulharsko - skialp na Rile a Pirinu

Skialpové túry v bulharských horách s výstupy na vrcholy okolo 2700 m