Paring a Sureanu

Divoké a Opuštěné hory (Rumunsko)

Paring - Divoké hory ...vejdi do nich od východu, můžeš-li, teprve pak poznáš jejich velkolepost. Půjdeš nad šedými ledovcovými údolími a nad tmavými jezery, u nichž po mnoha dnech spatříš první poutníky, první osamělé stany...
Sureanu - Opuštěné hory ...vylidněnost, pláně a trávy zde dosahují dokonalosti, úplnosti - vnitřní Mongolsko. Osamělý kůň. Lidského poutníka jsme za tři dny nepotkali. Bědné kobylí chatrče v pastvinách, pastýři na koních letí jako loupežníci, jako vítr... liduprázdné hory: obrovský večerní oheň, jiskry vyletovaly kolmo k nebi, bezvětrná a krásná noc...
(Miroslav Nevrlý: Karpatské hry)

Paring - druhé nejvyšší pohoří Rumunska, které společně s dalšími horskými masivy tvoří nejrozsáhlejší horský uzel rumunských Karpat. Centrální část liduprázdného Paringu v mnohém připomíná Vysoké Tatry. Z výšky přes 2300 m budeme shlížet na impozantní ledovcové kary, jimž vévodí modravá horská plesa s průzračně čistou vodou. Nástup do hor si usnadníme lanovkou, zdoláme i nejvyšší vrchol Paringul Mare (2519 m).
Sureanu - zdánlivě nekončící travnaté hřbety táhnoucí se od slunce východu k slunci západu. Pláně bývaly opravdovým pasteveckým rájem s nespočtem salaší a stád, nějaké ještě určitě potkáme. Snad nám nad horami také zazní hlas stařičkých fléten bačů, cinkání zvonců a štěkot ovčáckých psů, kolorit zvuků, které neodmyslitelně patří k těmto horám.

Přechod pohořími Paring a Sureanu patří mezi středně náročné treky v rumunských Karpatech: Hřebenovka skalnatého Paringu přes nejvyšší vrcholy je středně náročná, místy je třeba zvýšené opatrnosti a jistý krok. Přechod po travnatém a opuštěném hřebeni pohoří Sureanu je vcelku pohodový. Délky denních etap jsou po většinu dní kolem 6 hodin včetně pauz, s průměřným převýšením 600-700 m. Nocovat budeme na horských tábořištích ve vlastních stanech. Čtvrtý den se setkáme s naším autobusem a budeme moci doplnit zásoby i oblečení.

Předběžný program zájezdu

 • 1. den: Odjezd kolem 17 hod z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska.
 • 2. den: Z města Petrosani výjezd lanovkou k chatě I.E.F.S. (1700 m). Přechod nejvyšší a nejskalnatější části Paringu: výstup od chaty na vrchol Cirja (2405 m), a dále mírně zvlněnou hřebenovkou až na nejvyšší vrchol Paringul Mare (2519 m). Nocleh u jezera Mindra (2150 m). (6,5 hod, ↑ 950 m, ↓ 400 m)
 • 3. den: Přechod přes vrcholy Vf. Gruiu (2345 m) a Vf. Iesu (2375 m), sedlo Piatra Taiata (2255 m) a po travnatých svazích s občasným kamením a pasteveckých stezkách k východu až na vrchol Setea Mare (2365 m). Sestup na tábořiště u nádherného jezera Cilcescu. (6 hod, ↑ 600 m, ↓ 800 m)
 • 4. den: Kolem jezera Zanoaga Mare výstup na vrchol Coasta lui Rus (2301 m) a přes vrchol Gauri (2244 m) po bočním vlnícím se hřebeni do sedla Pasul Groapa Seaca (1575 m), sestup do osady Obirsia Lotrului, setkání s naším autobusem, večer v místní hospůdce. (6,5 hod, ↑ 400 m, ↓ 950 m)
 • 5. den: Přes sedlo Groapa Seaca přechod do pohoří Sureanu, táboření v sedle před Vf. Buha. Dle zájmu výprava do okraje pohoří Lotru přes spojovací sedlo Tartarau. (3 hod, ↑ 500 m)
 • 6. den: Přechod přes vrchol Cotu Ursului na polanu (pastvinu) Poiana Muierii (1670 m) s velkou salaší, po travnatém hřebeni dále k severu, přes polany Salanele a Smida Mare, táboření pod Vf. Lui Patru. (6,5 hod, ↑ 500 m, ↓ 600 m)
 • 7. den: Nejvyšší partie pohoří: Prudký výstup na nejvyšší vrchol pohoří Vf. lui Patru (2130 m), přes Ausel (2009 m) kolem vrcholu Sureanu (2059 m), táboření v širokém sedle před Vf. Negru. (6 hod, ↑ 800 m, ↓ 500 m)
 • 8. den: Kolem salaší, po hřebeni přes vrcholy Vf. Negru (1862 m), Steaua Mare (1730 m) a Zebru (1604 m) do sedýlka obklopeného lesem u Vf. Godeanu (1656 m). (7 hod, ↑ 400 m, ↓ 700 m)
 • 9. den: Po lesních cestách sestup z hřebene k troskám Dácké metropole Sarmizegetusa, prohlídka. V osadě Gradistea de Munte (500 m) setkání s busem. (4 hod, ↓ 1000 m). Možné prodloužení pochodu až do vesnice Costesti. Noční přejezd Maďarska.
 • 10. den: Příjezd přes Bratislavu do Brna kolem 11 hod.

Ubytování a stravování na zájezdu

Nocování: V horách ve vlastních stanech. Horská tábořiště jsou osvědčená, v blízkosti je voda. Téměř vždy je možné na tábořišti rozdělat oheň.

Stravování: Z vlastních zásob. V Obirsia Lotrului (4. den) se potkáme s autobusem, budeme moci doplnit zásoby a v místní hospůdce si dát pivo, zkusit rumunské speciality a v omezené míře koupit čerstvé potraviny. Na některé ze salaší snad budeme mít možnost koupit od bačů místní vynikající sýr (brynzu). Ceny za potraviny jsou podobné jako u nás.

Fotky z minulých zájezdů na Paring a Sureanu: Petr Matucha - Parâng a Şureanu 2002, Lucie Szotkovská - Rumunsko - Paring a Sureanu 2008, Vít Ditrich - Rumunsko: Sureanu a Paring 2008, Rosťa Navrátil - Šureánu a Paring 2012.

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST zájezdu Paring a Sureanu

Přechod pohořími Paring a Sureanu patří mezi středně náročné treky v rumunských Karpatech. Hřebenovka skalnatého Paringu přes nejvyšší vrcholy je i přes to, že se jedná o druhé nejvyšší pohoří Rumunska, relativně jen středně náročná, i když místy je třeba zvýšené opatrnosti a jistý krok. Převýšení nahoru ani dolů nepřesahuje ani jeden den 1000 výškových metrů. Další přechod po travnatém a opuštěném hřebeni pohoří Sureanu je vcelku pohodový, denně se zde v průměru nastoupá cca 500-600 výškových metrů, totéž se většinou i sestoupá. Délky denních etap jsou po většinu dní kolem 6 hodin včetně pauz. Naše putování povede ve výšce 1400-2500 m. Dobrá fyzická a psychická kondice je nezbytná. Během 8-denního přechodu se jen 1x setkáme s autobusem a vše potřebné si poneseme na zádech. Důležitá je proto volba batohu a hlavně jeho obsahu.

Zájezdy a aktivní dovolená - Paring a Sureanu

Podrobnější informace o průběhu zájezdu najde zde - Rumunské přechody hor.

Pro inspiraci: vybavení na vícedenní přechod hor

Podrobnější informace o odjezdu a o tom, co si vzít s sebou, obdržíte e-mailem nejpozději 14 dní před odjezdem na zájezd.

Mapa k zájezdu Paring a Sureanu


Zobrazit mapu zájezdu Paring a Sureanu na větší mapě maps.google.cz

Informace o počasí a podnebí v Rumunsku - Rumunsko - počasí

Paring a Sureanu

Paring a Sureanu

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Fagaraš

Větrné hory - nejvyšší v Rumunsku

Nejvyšší vrcholy Rumunska

Přechod pohoří Fagaraš a Paring

Hory jižního Rumunska

Horská turistika v pohoří Fagaraš, Paring a Piatra Craiului

Rumunské hory s koňským povozem

Východní Karpaty netradičně - Siriu a Buzăuské kopce