Divoké a Opuštěné hory (Rumunsko)
Paring - Divoké hory ...vejdi do nich od východu, můžeš-li, teprve pak poznáš jejich velkolepost. Půjdeš nad šedými ledovcovými údolími a nad tmavými jezery, u nichž po mnoha dnech spatříš první poutníky, první osamělé stany...
Sureanu - Opuštěné hory ...vylidněnost, pláně a trávy zde dosahují dokonalosti, úplnosti - vnitřní Mongolsko. Osamělý kůň. Lidského poutníka jsme za tři dny nepotkali. Bědné kobylí chatrče v pastvinách, pastýři na koních letí jako loupežníci, jako vítr... liduprázdné hory: obrovský večerní oheň, jiskry vyletovaly kolmo k nebi, bezvětrná a krásná noc...
(Miroslav Nevrlý: Karpatské hry)
Paring - druhé nejvyšší pohoří Rumunska, které společně s dalšími horskými masivy tvoří nejrozsáhlejší horský uzel rumunských Karpat. Centrální část liduprázdného Paringu v mnohém připomíná Vysoké Tatry. Z výšky přes 2300 m budeme shlížet na impozantní ledovcové kary, jimž vévodí modravá horská plesa s průzračně čistou vodou. Nástup do hor si usnadníme lanovkou, zdoláme i nejvyšší vrchol Paringul Mare (2519 m).
Sureanu - zdánlivě nekončící travnaté hřbety táhnoucí se od slunce východu k slunci západu. Pláně bývaly opravdovým pasteveckým rájem s nespočtem salaší a stád, nějaké ještě určitě potkáme. Snad nám nad horami také zazní hlas stařičkých fléten bačů, cinkání zvonců a štěkot ovčáckých psů, kolorit zvuků, které neodmyslitelně patří k těmto horám.
Přechod pohořími Paring a Sureanu patří mezi středně náročné treky v rumunských Karpatech: Hřebenovka skalnatého Paringu přes nejvyšší vrcholy je středně náročná, místy je třeba zvýšené opatrnosti a jistý krok. Přechod po travnatém a opuštěném hřebeni pohoří Sureanu je vcelku pohodový. Délky denních etap jsou po většinu dní kolem 6 hodin včetně pauz, s průměřným převýšením 600-700 m. Nocovat budeme na horských tábořištích ve vlastních stanech. Čtvrtý den se setkáme s naším autobusem a budeme moci doplnit zásoby i oblečení.
Nocování: V horách ve vlastních stanech. Horská tábořiště jsou osvědčená, v blízkosti je voda. Téměř vždy je možné na tábořišti rozdělat oheň.
Stravování: Z vlastních zásob. V Obirsia Lotrului (4. den) se potkáme s autobusem, budeme moci doplnit zásoby a v místní hospůdce si dát pivo, zkusit rumunské speciality a v omezené míře koupit čerstvé potraviny. Na některé ze salaší snad budeme mít možnost koupit od bačů místní vynikající sýr (brynzu). Ceny za potraviny jsou podobné jako u nás.