Planneralm na skialpech

Skialp a freeride pro pokročilé i začátečníky v Nízkých Taurách

Lyžařské středisko Planneralm, s nejvýše položenou vesnicí ve Štýrsku, se nachází v typickém kotli a díky nadmořské výšce od 1600 do 2220 m na vrcholu Hochrettelstein i severní orientaci svahů patří mezi střediska s jistotou sněhu. Trochu opomíjená lyžařská a skialpová oblast, před větrným počasím chráněna především v níže položených partiích, nabízí různé aktivity na sněhu od prosince až do konce dubna. Je tak ideálním místem pro zdokonalení skialpových dovedností v přehledném volném terénu. V okolí najdeme mnoho skialpových cílů různých obtížností a také spoustu nádherných svahů, od těch mírnějších až po strmé, které volají po nakreslení oblouků vašimi lyžemi či splitboardem. Přímo u chaty je několik vleků a lanovek lemujících sjezdovky i volné terény, ty lze využít pro individuální lyžování a freeride se skipasem.

Zájezd je určen pro pokročilé i začínající skialpinisty, kteří s jistotou ovládají sjezd po upravených sjezdovkách všech obtížností. Předpokladem je osvojená manipulace se skialpovou výzbrojí a výstrojí. V pohodové partě prohloubíte svoje lyžařské dovednosti a znalosti lavinové problematiky, nezbytné pro realizaci vlastních skialpových výletů, nebo ke zvládnutí náročnějších skialpových akcí. Výstupy i sjezdy jsou vedeny v bezpečném volném terénu, s proměnlivou strukturou sněhu. Pohybovat se budeme v nadmořských výškách 1600-2100 m, denně překonáme převýšení 900-1050 m a na túrách strávíme 5-6 hodin, včetně přestávek na odpočinek. Ve skupině bývá nejvíce 16 osob a na túrách se rozdělíme podle výkonnosti na menší skupinky s jedním nebo dvěma průvodci. Na skialpové túry budeme vyrážet nalehko.

Program zájezdu

  • 1. den: Sraz účastníků v 19 hod v hotelu PlannerInn. Ubytování, seznámení účastníků, informace o lokalitě a terénech.
  • 2. den: Freeride a lyžování s využitím lanovek či vleků v přilehlém skiareálu. Nácvik sjezdových technik v terénu bez překážek, ale i v lese nebo mezi kosodřevinou. Odpoledne praktická ukázka práce s lavinovým setem, nácvik lavinové prevence a záchrany. Večer tematická přednáška s promítáním.
  • 3. den: Výstup na vrcholy Jochspitze (2037 m) (2 hod, ↑ 450 m, ↓ 450 m) a Karlspitze (2097 m) (2 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m) s následnými sjezdy volným horským terénem různé obtížnosti. Z Karlspitze možnost prodloužení túry po místy exponovaném hřebenu na vrchol Schreinl (2154 m) (1 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m) s následným sjezdem k jezeru Goldbachsee. Večer tematická přednáška s promítáním.
  • 4. den: Výstup na vrchol Plannereck (2003 m) (2 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m) a Plannerseekarspitze (2072 m) (2 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m) s následným sjezdem k penzionu. Možnost prodloužení programu o cvičné sjezdy ve strmějším terénu. Odjezd nejpozději v 16 hod. Návrat do ČR ve večerních hodinách.

Ubytování

3x v hotelu PlannerInn ve 3 a 4lůžkových pokojích s vlastní koupelnou. K dispozici je restaurace s barem, sušárna a lyžárna. Je možné vynechat ubytování na první noc a přijet druhý den ráno a přidat se k programu nebo přijet až druhý den večer a oželet freeridový program, zájem o odložený příjezd se slevou uveďte v přihlášce.

Stravování

V ceně ubytování je zahrnuta bohatá místní snídaně formou švédských stolů. Večeře doporučujeme zakoupit v nedaleké stylové dřevěné restauraci. Doplnění potravin během zájezdu není možné, jídlo na svačiny a obědy na túrách si vezměte z domu. V obědovém čase 2. dne lze případně využít k občerstvení některou z restaurací v lyžařském středisku.

Další informace k zájezdu

Doprava:
1) Vlastní doprava. Sraz je první den zájezdu v 19 hod v hotelu PlannerInn.

2) S průvodcem z Prahy za příplatek za dopravu. Odjezd z Prahy je v první den zájezdu ve 14:00 hod.

Nástupní místa (v případě dopravy s průvodcem): Praha - Opatov

V poznámce do přihlášky uveďte, o kterou variantu máte zájem.

Nutná výbava: Skialpový set (skialpové lyže, pásy, boty) nebo splitboardový set, teleskopické hole se sněhovými kotouči, lavinový set (lavinový vyhledávač, sonda, lopata). Lavinovou výbavu vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Vybavení na skialpy nebo splitboard si můžete zapůjčit v komerčních půjčovnách.

Nízké Taury - skialp na Planneralm (Jan Pala):

Planneralm skimo day 2 with #pinkskigang from palic.

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2-3

Zájezd je vhodný jak pro skialpinisty, kteří zatím skialpy vyzkoušeli jenom v podmínkách českých pohoří, tak i pro ty, kteří už mají větší zkušenosti, ale chtějí si rozšířit své obzory. K tomu slouží i různé techniky výstupů a sjezdů, pro jejichž nácvik nabízí Planneralm ideální podmínky. V okolí jsou k dispozici svahy od mírných až po velmi strmé, v různých variantách od volných plání až po různě hustý les. Předpokladem pro zvládnutí zájezdu je schopnost sjet sjezdovku jakéhokoliv stupně obtížnosti. Pro vylepšení sjezdových technik pro ty, kteří toho ve volném terénu zatím moc nejezdili, nabízí Planneralm perfektní podmínky v jednom kompaktním údolí, ať už zájemci preferují dlouhý oblouk, či přeskakované oblouky ve strmém terénu v úzkém zářezu mezi stromy či skalami. Výstupy i sjezdy jsou vedeny tak, aby bylo možné bezpečně procvičit vše, co je nutné pro pohodové zvládnutí túr vyšší obtížnosti a délky skialpinistických výletů. Skialpové túry budou nalehko s přizpůsobením aktuálním povětrnostním a sněhovým podmínkám. Délka jednotlivých túr je 5-6 hodin s převýšením 900-1100 m a předpokládá se opakované nasazování a sundávání tuleních pásů. Zatímco v údolí může panovat příjemné počasí, hřebenové oblasti okolo Planneralmu můžou být ovlivněny silným větrem. Během výstupů i sjezdů budou probírány vhodné i méně vhodné volby tras.

Planneralm na skialpech

Planneralm na skialpech

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Makedonie - lyžování na Popově Šapce a v Mavrovu

Lyže, snowboard, freeride v pohoří Šar Planina a Bistra Planina

Rauris na skialpech

Vysoké Taury - túry ve skialpovém ráji údolí Rauris

Bosna a Hercegovina na skialpech

Skialpové túry a freeride v pohořích Bjelašnica a Visočica

Totes Gebirge na skialpech

Skialp a freeride pro pokročilé i začátečníky v okolí Wurzeralm

Slovinsko - skialp v Karavankách

Skialpové túry a freeride na pomezí Rakouska a Slovinska

Nízké Tatry na skialpech

Skialpová fantazie od Chopku po Ďumbier