Informace k zájezdu
Krásy Podkarpatské Rusi

Úvodní stránka zájezdu Krásy Podkarpatské Rusi ( Ukrajina, Podkarpatská Rus, Karpaty, Turistika nenáročná )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2

Během zájezdu nás čekají klidnější toulky po horách, návštěva místních rázovitých vesniček, ochutnávka ukrajinské gastronomie a zároveň se dozvíme historická fakta a aktuální informace o navštíveném kraji. Horské výlety trvají průměrně 5-7 hod (počítáno s přestávkami) a obvykle zdoláme převýšení kolem 500 m při výstupu i sestupu. Výjimkou je túra E na Veliky Verch, kde je převýšení ve výstupu 1050 m, v sestupu 600 m, a túra C, kde sestoupáme 1100 m dolů. Potřebná je tedy přiměřená kondice. Dny naplněné turistikou vystřídá návštěva Koločavy (prohlídka skanzenu a muzeí s poutavým výkladem) či výprava místní rázovitou železniční lokálkou. Denně budeme mít příležitost dokoupit zásoby a setkávat se s místními lidmi. Budete-li se chtít toulat samostatně, rádi vám poradíme, kam se vydat na individuální výlet. Zájezdu se mohou zúčastnit děti od cca 8 let. Autobus s námi bude po celou dobu zájezdu. Vzhledem k terénu se však s ním nebude možné během většiny túr setkat. Upozorňujeme, že nabízené pojištění léčebných výloh se nevztahuje na fakultativní tandemový seskok na paraglidu (varianta E).

POČASÍ


Počasí bývá stejné, jako u nás na horách. Teplota se může pohybovat od 15 do 35 °C ve dne, v noci bývá o 10 °C méně. Počítejte bouřkami i dlouhodobým deštěm. V rámci denní trasy v horách se mohou teploty značně lišit, je třeba být připraven na silný vítr na hřebenech i na náhlé změny počasí v podobě bouřek.
Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
https://www.yr.no/sted/Ukraina/Zakarpattia/Podobovets%E2%80%99/

MĚNA A KAPESNÉ


Ceny: Ceny potravin v obchodech, jídel v restauracích a hospodách mohou být nižší než v ČR nebo se blíží cenám u nás, v závislosti od navštívené oblasti. Příklady cen v hřivnách (UAH): pivo 15-30 UAH, víno stejně jako u nás (v obchodě 60 UAH, v hospodě až 300), vodka 50-90 UAH/láhev, šampus 90 UAH, cigarety 5-20 UAH, jídlo v hospodě 50-120 UAH, šašlik 40-45 UAH/100 g, tzn. porce 250 g cca 140 UAH.
Výměna peněz: Ukrajinskou měnou je HŘIVNA - UAH. Hotovost lze získat výběrem z bankomatu, nebo výměnou. Poplatky za výběr z bankomatu jsou ale vyšší než v EU a u mnohých bankomatů je poměrně nízký limit. Pro výměnu jsou vhodná EURA nebo USD. Lze použít Koruny, ale směnný kurs nebývá výhodný. Pro výměnu požívejte jen nové nepoškozené bankovky. Peníze lze směnit hned po přejezdu ukrajinských hranic, nebo i ve větších městech (Mukačevo) výjimečně i v místě ubytování. V místě ubytování lze platit kartou. I když možností platby kartou postupně přibývá, bez hotovosti se prozatím neobejdete. S sebou doporučujeme obdobný obnos, jaký byste utratili za týdenní dovolenou v ČR. Vždy však záleží, kolik budete utrácet za ukrajinské pochutiny a suvenýry (příležitostí k tomu bude dost). Na útratu (jídlo, pití, vstupy, …) lze doporučit částku cca 100 €.

MAPY A LITERATURA


Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu (doporučujeme: http://www.pruvodcenakopce.cz ). Případně doporučujeme zakoupit publikace:
Petr Stavinoha, Martin Mitáš: Podkarpatská Rus - Verchovina, Freytag Bernd 2018,
Vladimír Kuštek: Československý svět v Karpatech, Bratislava, 2018
Otakar Brandos, Michal Kleslo: Ukrajinské Karpaty, Poloniny, Lesní Karpaty, nakladatelství SKY, 2007.

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 20 kg a snažte se o maximální skladnost.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, měnu příslušné země (viz Měna a kapesné), české koruny na útratu v autobuse, kartičku zahraničního cestovního pojištění.
Doporučené vybavení: Malý batoh (20-40 l), do kterého se vejde vše potřebné ke strávení jednoho dne v přírodě, teleskopické hole. Potřeby osobní hygieny, krém na opalování s UV filtrem. Sluneční brýle s UV filtrem do hor kategorie 3 a vyšší. Pravidelně užívané léky, lžíci, ostrý nůž (nejlépe zavírací), světlo - "čelovku", láhve na vodu, tužku, zápisník, mapu, telefon včetně nabíječky.
Oblečení: Oblečení do pohody i nepohody volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo, 2. a 3. vrstva silnější termoprádlo, fleece, polartec, windstopper, no wind, …, 4. vrstva svrchní - "šusťák", gore-tex, gelanots, … (moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort), dále kraťasy a tričko. Ponožky, nejlépe trekové z moderních materiálů. Plavky, čepice, rukavice, pláštěnku (i na batoh), kvalitní nepromokavé a "rozchozené" boty do hor nebo lehčí trekovky, sandály (jako přezutí na cestu do busu a na ubytování).
Strava: Snídani a večeři nám uvaří v místě ubytování. V Koločavě, Izkách a u Studenského jezera bude možnost poobědvat v restauraci, na ostatní túry je třeba si občerstvení vzít s sebou buď z domova trvanlivé, nebo si je koupit na místě čerstvé (1,8 km od místa ubytování je malý obchůdek, kde lze dokoupit základní potraviny a také při túrách s podporou autobusu bude možné dokoupit čerstvé potraviny ve Volovci nebo v Mežhorje). Z ČR si vezměte jídlo na cestu busem na Ukrajinu (již ráno po příjezdu bude možnost snídaně/oběda v místní restauraci), Před cestou zpět do ČR se ještě na Ukrajině zastavíme na nákup v supermarketu a případně i na jídlo v restauraci. Pití: Pitnou vodu lze na místě kupovat balenou. Brát s sebou alkohol z ČR je při ukrajinských příjemných cenách neekonomické, ale trocha slivovice se vždycky hodí :-)
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), … V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ


V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

rgav - Ukrajina: Podkarpatská Rus 2007, Jirka Vackář - Podkarpatská Rus 2008, Eva Kociánová - Ukrajina 2006 a Ukrajina 2008, Jirka Vackář - Podkarpatská Rus 2009 (Podobovec) a Podkarpatská Rus 2010.