Přechody polonin Podkarpatské Rusi

Černohorská polonina, Rachovské hory a Boržava (Ukrajina)

Roubené salaše se šindelovou střechou, stáda koní, ovcí a krav, přívětiví bačové, vzdušné svobodné poloniny - to vše je Podkarpatská Rus. Račte vstoupit! Při našem putování poznáme nejkrásnější části karpatského oblouku i nejvyšší hory Ukrajiny. Nejprve se budeme pohybovat po nejvýchodnějších ukrajinských poloninách - přejdeme Černohorský hřbet, oddělující Podkarpatskou Rus od zbytku Ukrajiny, a část turisticky dosud nepoznamenaných Rachovských hor u rumunské hranice. Po přejezdu do západní části Zakarpatí nás čeká přechod typické poloniny Boržava. Navštívíme také slaná jezera v Solotvině a Koločavu, kraj Nikoly Šuhaje, a na závěr ochutnáme ukrajinské speciality.

Jedná se o přechody polonin Podkarpatské Rusi natěžko. První přechod je čtyřdenní a druhý dvoudenní. Mezi přechody hor nás převeze náš autobus, vyzvedneme si tedy zásoby na další pochod. Budeme mít také možnost dokoupit čerstvé potraviny v místních krámcích. Délky denních etap jsou průměrně okolo 8 hodin včetně pauz. Denní převýšení je rozdílné, průměrně cca 1000 m nahoru a totéž dolů. Nocovat budeme ve volné přírodě ve vlastních stanech na osvědčených tábořištích, mezi přechody hor a v závěru na tábořišti u turbázy s možností sprchy. Ve skupině bývá obvykle do 15 osob.

Brutální ruská invaze na Ukrajinu bohužel stále trvá a část ukrajinské země je zatím okupována. Přestože si přejeme, aby Ukrajina do léta zvítězila a válka tak skončila, tak v současné chvíli nelze předvídat, jestli léto na Ukrajině půjde zrealizovat. Proto nyní registrujeme jen nezávazné rezervace a nevybíráme žádné zálohy. V případě, že nějaké zájezdy v létě půjdou uskutečnit, tak dáme všem vědět.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 18:30 z Brna (u termínu 300 i z Prahy kolem 15 hod) přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska.
 • 2. den: Příjezd na Zakarpatskou Ukrajinu, přes Chust přejezd do vesničky Kvasy (600 m) v údolí Černé Tisy. Zahájení čtyřdenního přechodu Černohorské poloniny - výstup lesnatou krajinou k salaším a pod hřeben Šešul. (5 hod, ↑ 950 m)
 • 3. den: Karpatským národním parkem přes výhledový dominantní Pietros (2020 m). Zdolání nejvyšší hory celé Ukrajiny, Hoverly (2061 m). Přechod po hřbetu na tábořiště k jezírku Nesamovite. (10 hod, ↑ 1350 m, ↓ 1200 m)
 • 4. den: Po vlnícím se hřebeni okolo hory Brebeněskul, výstup na Pop Ivan - Čorna Hora (2020 m), bývalý nejvýchodnější bod meziválečného Československa. Přes lesy a po poloninách se salašemi k Rachovským horám. (9 hod, ↑ 850 m, ↓ 1100 m)
 • 5. den: Hora Stoh (1650 m) na hraničním trojmezí: Zakarpatí, Ivano-Frankovská oblast a Rumunsko. Pohraniční vojenskou cestou a po zvlněném hřbetu Rachovských hor s krásnými výhledy na obě strany hranice. Za horou Nenjaska (1816 m) sestup do údolí na tábořiště před vsí Bohdan. (8 hod, ↑ 850 m, ↓ 1700 m)
 • 6. den: Pěšky do vesnice Bohdan (1 hod, ↓ 100 m). Dojezd místní dopravou do Rachova. Setkání s naším busem, delší přejezd. Solotvina - koupání v solných jezerech, Koločava - hrob zbojníka Nikoly Šuhaje na místním hřbitově, muzeum Ivana Olbrachta, prastarý dřevěný kostelík Sv. Ducha. Dojezd do Mižhirja, táboření v blízkosti restaurací.
 • 7. den: Dvoudenní přechod nádherné poloniny Boržava: Nástup z Mižhirja přes Menčul (1248 m) na poloninu Kuk (1190 m). Táboření v sedle Prislip. (7 hod, ↑ 1200 m, ↓ 700 m)
 • 8. den: Hlavní travnatý hřeben Boržavy: přes vrcholy Magury Žide (1517 m) a Gemba na Velikij Věrch (1598 m). Sestup z polonin do Podobovce. (8 hod, ↑ 1250 m, ↓ 1450 m)
 • 9. den: Procházka k vodopádu Šipot (2 hod, ↑ 150 m, ↓ 150 m). Po poledni odjezd do Mukačeva - tržnice (rynok), hrad Palanok, centrum. Poslední nákupy a rozloučení v restauraci. Noční přejezd přes Maďarsko nebo Slovensko.
 • 10. den: Příjezd na stejná nástupní místa jako při odjezdu, Brno kolem 8 hod.

Ubytování

Ve vlastních stanech na osvědčených tábořištích - při přechodech polonin v přírodě v horách, mezi přechody hor a v závěru 1x u turbázy se sociálním zázemím (WC, možnost sprchy). Voda je v horách na tábořištích nebo v jejich blízkosti, v civilizaci je k dispozici balená voda.

Stravování

Na přechodech hor je třeba mít vlastní stravu a vlastní vaření. Mezi přechody hor si bude možné vyzvednout zásoby na další přechod z našeho busu, také je zde možnost dokoupení čerstvých potravin v místních obchodech (magazínech), které mají dostatečný sortiment. Na závěr akce bude možné ochutnat místní speciality - šašlik, boršč, vareniky či pelmeně a samozřejmě i vynikající ukrajinskou vodku a místní pivo Oboloň. Ceny jsou na Podkarpatské Rusi nižší než u nás.

 • 11.08.2023 - 20.08.2023
 • 10 dní
 • Číslo: 3002
 • 9 300 Kč
 • Rezervace

Přechody polonin Podkarpatské Rusi

Přechody polonin Podkarpatské Rusi

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Přechod Rily a Pirinu

Horská turistika po nejvyšších vrcholech Balkánu (Bulharsko)

Albánské Alpy

Přechod opuštěných a divokých hor severní Albánie

Bosna a Hercegovina

Přechod Magliče, Bjelašnice a Prenje, moře

Poloniny Podkarpatské Rusi

Nejvyšší vrcholy polonin Černohorské, Svidovecké a Boržavy

Durmitor a Bjelasica

Přechod skalnatých a pasteveckých hor (Černá Hora)

Rodna a Maramureš

Přechod Pěnišníkových a Bezcestných hor (Rumunsko)