Durmitor a Bjelasica

Přechod skalnatých a pasteveckých hor (Černá Hora)

Černá Hora bezesporu patří k nejpřitažlivějším zemím Evropy. Najdeme zde dramatické monumentální hory s hlubokými kaňony, jezera, vodopády a zachovalé lesy, kde po celé hodiny, ba i dny, nepotkáme živáčka. Je tu ale i řada pohoří s pastvinami, salašemi a jejich přátelskými obyvateli, kde je možné ochutnat znamenité místní speciality - sýr a pálenku rakiju. Ve zdejších horských vesničkách jako by se zastavil čas. Pokud se rozhodnete pro tuto turisticky jen málo poznamenanou zemi, čeká vás spousta dojmů a zážitků.

Čekají nás dva vícedenní přechody hor. V nejvyšším pohoří a národním parku Durmitor strávíme tři dny a vystoupáme i na nejvyšší horu Bobotov kuk. Tři dny půjdeme krásně zeleným pohořím Bjelasica, kde na nás dýchne romantika černohorských pastevců a volně se potulujících stád ovcí a koní. Další jeden den strávíme na hranicích s Albánií v pohoří Komovi, které je tvořeno dvěma skalními štíty vypínajícími se nad zelenými loukami planiny Štavno jako přízraky z jiného světa.

Program je určen zkušeným turistům a milovníkům dobrodružství. Denní túry trvají nejčastěji 6-9 hodin s průměrným převýšením 700 m (náročnost podrobněji). Nocujeme v kempech a na tábořištích. Ve skupině bývá obvykle do 15 osob.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 18 hod z Brna přes Bratislavu. Noční přejezd Maďarska a Srbska.
 • 2. den: Příjezd do Žabljaku, dokoupení potravin a seznámení s místními vynikajícími hospůdkami.
 • 3. den: Zahájení třídenního přechodu Durmitoru. Ze sedla Sedlo (1907 m) výstup k Zelenému Viru (2028 m). Nalehko výstup na nejvyšší vrchol Durmitoru Bobotov kuk (2522 m). Sestup k průzračnému Velkému a Malému Škrčku jezeru (1711 m) ledovcového původu. (9 hod, ↑ 750 m, ↓ 800 m)
 • 4. den: Přechod přes sedla Planinica (2330 m) a Velika Struga (2274 m) do skalního kotle Lokvice se salašemi. Po cestě možnost navštívit ledovou jeskyni Ledena pečina (2180 m). (9 hod, ↑ 900 m, ↓ 650 m)
 • 5. den: Sestup od salaší Katun Lokvice kolem Černého jezera (1400 m) do Žabljaku. Nákupy a odpolední přejezd místní předem objednanou dopravou do sedla Trešněvik k příjemné hospůdce. (3-4 hod, ↓ 300 m)
 • 6. den: Ze sedla Trešněvik (1573 m) túra nalehko v pohoří Komovi na vrchol Kom Vasojevički (2461 m) (5 hod, ↑ 900 m, ↓ 900 m). Po návratu odpoledne zahájení přechodu pohoří Bjelasica s noclehem na hřebeni (2-3 hod).
 • 7. den: Kolem vrcholu Lumer, nad skicentrem Jezerine a sedlem Raskrsnica (1725 m) po travnatém hřebeni přes vrchol Zekova glava (2117 m), nocleh na tábořišti u jezera Pešica (1838 m). (7 hod, ↑ 700 m, ↓ 700 m)
 • 8. den: Přechod přes vrcholy Crna Glava (2139 m) a Crni vrch (2122 m). Nocleh před planinárským domem Džambas. (7-8 hod, ↑ 600 m, ↓ 800 m)
 • 9. den: Sestup kolem planinárského domu Džambas do Mojkovacu (5 hod, ↑ 100 m, ↓ 800 m), nákupy a odpoledne odjezd. Noční přejezd Srbska a Maďarska.
 • 10. den: Příjezd přes Bratislavu do Brna do 12 hod.

Nocování

1x v hotelu Zlatni Bor, 1x u hospody v sedle Trešněvik a jinak ve volné přírodě ve vlastních stanech v blízkosti salaší a pramenů. Během přechodu není možné dobíjet baterie.

Stravování

1x snídaně podávaná formou bufetu v Žabljaku, jinak vlastní z dovezených i dokoupených potravin. Čas na vaření bude vždy ráno a večer, přes den většinou vystačíme s něčím studeným. Setkání s busem, možnost nákupu nebo návštěva restaurace bude 2., 5., 6. a 9. den. Ceny potravin a jídel jsou podobné jako u nás.

Durmitor a Bjelasica

Durmitor a Bjelasica

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Fagaraš

Větrné hory - nejvyšší v Rumunsku

Bosna a Hercegovina

Přechod Magliče, Bjelašnice a Prenje, moře

Prokletije

Přechod opuštěných pohoří Černé Hory na hranicích s Albánií

Hory Makedonie

Přechod Šar Planiny, Galičice a Pelisteru (Makedonie)

Albánské Alpy (letecky)

Přechod opuštěných a divokých hor severní Albánie

Velebit a Paklenica

Chorvatské hory s noclehy na chatách i odpočinek u moře