Prokletije MTB

Bikerský ráj v pohořích na hranicích Černé Hory, Albánie a Kosova

Černá Hora patří k turisticky nejpřitažlivějším zemím Evropy. Kromě moře tu najdeme dramatické monumentální hory s hlubokými kaňony, jezery a vodopády, ale i řadu klidnějších pohoří s nádhernými lesy, horskými pastvinami, salašemi a jejich přátelskými obyvateli. Černohorci jsou hrdým, svobodomyslným, horami zoceleným národem a ve zdejších zapadlých vesničkách jako by se zastavil čas. Ve městech ochutnáme znamenité místní speciality a na salaších výtečný sýr a pálenku rakiju. Na každého, kdo s námi navštíví tuto turistickým ruchem dosud nepříliš poznamenanou zemi, čeká spousta silných dojmů a zážitků, na které bude dlouho vzpomínat!

Vnitrozemí Černé Hory je pravým rájem pro bikery. Vysoko v horách stále nalézáme nové a nové cesty a stezky, jako stvořené pro MTB. Tentokrát vás zveme do čarokrásných pohoří na východě u hranic s Albánií a Kosovem. Pro jednodenní výlety využijeme vozové cesty i horské stezky. Po asfaltu pojedeme jen během nástupů do kopců a návratů z hor. Navštívíme málo známou fantastickou Mokru planinu a důkladněji poznáme bikerský ráj Prokletije.

Pohodové absolvování zájezdu je podmíněno dobrou fyzickou kondicí, základními zkušenostmi s jízdou v terénu a kvalitními horskými koly v perfektním technickém stavu. Denně urazíme 40-80 km s převýšením 700-1600 m. Trasy lze prodloužit, zkrátit nebo úplně vynechat a udělat si den s vlastním programem. Ubytovaní budeme v Plavu a každé ráno dostaneme místní snídani. Doprava a částečně i ubytování je společné s turistickým zájezdem Prokleté hory, ke kterému se můžete v druhé půlce zájezdu kterýkoliv den přidat.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 18 hod z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska a Srbska.
  • 2. den: Odpolední příjezd do města Plav (930 m) u stejnojmenného jezera v pohoří Prokletije. Seznámení s rázovitým městem s početnou muslimskou komunitou, případně krátký výlet na protilehlý břeh jezera. (↔ 10 km, ↑ 200 m, ↓ 200 m)
  • 3. den: Doliny u Gusinje: Po staré silnici okolo Plavského jezera k zajímavým vývěrům Alipašini izvory. Z horské vesničky Vusanje výjezd dolinou Ropojana s ponorem a vývěrem potoka Skakavice až nad Čemerikino jezero na albánské hranici. Sjezd do muslimského městečka Gusinje. Pro zájemce ještě dolina Grbaja. (↔ 60-80 km, ↑ 750-1000 m, ↓ 750-1000 m)
  • 4. den: Hridsko jezero: Okruh přes Babino Polje a Katun Bogićevica v impozantním kotli v lůně vysokých hor. Fantastické výhledy. Přes sedlo pod Kršem Bogićevica (2165 m) k bývalému karaulu Bela voda a k černohorské perle Hridsko jezero. Sjezd přes Hridski Stanovi do Plavu. (↔ 55 km, ↑ 1650 m, ↓ 1650 m, lze zkrátit na ↔ 45 km, ↑ 1100 m, ↓ 1100 m)
  • 5. den: Hřeben Kofiljača: Okruh dolinou Durička rijeki do osady Lovnočelo, dlouhý výjezd mezi roztroušenými salašemi horskými cestami a pěšinami s jedinečnými výhledy výjezd na uzoučký hřbet Kofiljača. (↔ 40 km, ↑ 1100 m, ↓ 1100 m)
  • 6. den: Do osady Çerem v Albánii: Výjezd vozovými cestami na hřeben na hranici Černé Hory a Albánie (1850 m), po hřebeni pasteveckými cestami do sedla Quafë Vranicë (1630 m), sjezd do albánské osady Çerem (1170 m) v horském kotli. Zpět do sedla a poté po makadamu údolím Durička reki do Plavu. (↔ 60 km, ↑ 1450 m, ↓ 1450 m, bez návštěvy Ceremu ↔ -10 km, ↑ -450 m, ↓ -450 m)
  • 7. den: Neznámá a kouzelná Mokra Planina: Dolinou Šekularské rjeki, výjezd přes Rmuši k obydleným salaším na Mokru Planinu. Přes Završ a Mašnićki katun ke kostelíku sv. Petra a Pavla v sedle Ćafa pod Prijedolskou Glavou. Parádní dlouhý sjezd prašnou cestou ke vsi Gornja Ržanica. Návrat přes Novšići. (↔ 60 km, ↑ 1650 m, ↓ 1400 m)
  • 8. den: Na skok do Albánie: Přes hraniční přechod Grnčar do odlehlých albánských vesnic Vermosh, Velipoja a případně i Lepushë, kde se v poklidné symbióze snoubí islám s křesťanstvím. (↔ 65-80 km, ↑ 300-850 m, ↓ 300-850 m)
  • 9. den: Do pohoří Visitor: Od osady Pepiće výjezd po lesní silničce do katunu Mramorje s dalekými výhledy. Sjezd lesní stezkou k nádhernému Visitorskému jezeru plnému ryb. Dlouhý sjezd do městečka Murino (↔ 45 km, ↑ 1100 m, ↓ 1100 m). Odpoledne odjezd přes Andrijevicu, noční přejezd Srbska a Maďarska.
  • 10. den: Příjezd přes Bratislavu do Brna v odpoledních hodinách.

Ubytování

7x v Plavu v domě v pokojích pro 2-5 osob s WC a sprchou, wifi. Ubytování ve 2lůžkovém pokoji garantujeme za příplatek 500 Kč/os. Nabízíme i možnost nocování ve vlastním stanu (bez snídaní) se slevou 3500 Kč. Svůj zájem o spaní ve stanu nebo 2lůžkový pokoj uveďte již v přihlášce. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

Společné místní snídaně formou obloženého talíře (vajíčko, pršut, salám, sýr a pečivo). K dispozici bude např. margarín, džem, jogurt a nebo zelenina - dle aktuální nabídky. Na večeře si zajdeme do osvědčené restaurace v kempu nebo v blízkém okolí. V případě nocování ve stanu počítejte se stravováním z vlastních nebo dokoupených zásob, případně si můžete na místě dokoupit snídani za 4-5 €. V Plavu je skvělá pekárna a několik provozoven rychlého občerstvení (čevapi, steaky, saláty apod.). Ceny potravin a jídel jsou podobné jako u nás (polévka většinou stojí 2-3 €, hlavní jídlo 4-8 €, točené pivo 2 €). Denně je možnost nákupu v obchodech.

Prokletije MTB

Prokletije MTB