Prokletije MTB

Bikerský ráj v opuštěných pohořích na hranicích Černé Hory s Albánii a Kosovem

Černá Hora patří k turisticky nejpřitažlivějším zemím Evropy. Kromě moře tu najdeme dramatické monumentální hory s hlubokými kaňony, jezery a vodopády, ale i řadu klidnějších pohoří s nádhernými lesy, horskými pastvinami, salašemi a jejich přátelskými obyvateli. Černohorci jsou hrdým, svobodomyslným, horami zoceleným národem a ve zdejších zapadlých vesničkách jako by se zastavil čas. Ve městech ochutnáme znamenité místní speciality a na salaších výtečný sýr a pálenku rakiju. Na každého, kdo s námi navštíví tuto turistickým ruchem dosud nepříliš poznamenanou zemi, čeká spousta silných dojmů a zážitků, na které bude dlouho vzpomínat!

Vnitrozemí Černé Hory je pravým rájem pro bikery. Vysoko v horách stále nalézáme nové a nové cesty a stezky, jako stvořené pro MTB. Tentokrát vás zveme do čarokrásných pohoří na východě u hranic s Albánií a Kosovem. Pro jednodenní výlety využijeme vozové cesty i horské stezky. Po asfaltu pojedeme jen během nástupů do kopců a návratů z hor. Navštívíme málo známou fantastickou Mokru planinu a důkladněji poznáme bikerský ráj Prokletije.

Pohodové absolvování zájezdu je podmíněno dobrou fyzickou kondicí, základními zkušenostmi s jízdou v terénu a kvalitními horskými koly v perfektním technickém stavu. Denně urazíme 40-80 km s převýšením 700-1600 m. Trasy lze prodloužit, zkrátit nebo úplně vynechat a udělat si den s vlastním programem. Ubytovaní budeme v Plavu a každé ráno dostaneme místní snídani. Doprava a částečně i ubytování jsou společné s turistickým zájezdem Prokleté hory.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 18 hod z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska a Srbska.
 • 2. den: Odpolední příjezd do města Plav (930 m) u stejnojmenného jezera v pohoří Prokletije. Seznámení s rázovitým městem s početnou muslimskou komunitou, případně krátký výlet na protilehlý břeh jezera. (↔ 10 km, ↑ 200 m, ↓ 200 m)
 • 3. den: Doliny u Gusinje: Po staré silnici okolo Plavského jezera k zajímavým vývěrům Alipašini izvory. Z horské vesničky Vusanje výjezd dolinou Ropojana s ponorem a vývěrem potoka Skakavice až nad Čemerikino jezero na albánské hranici. Sjezd do muslimského městečka Gusinje. Pro zájemce ještě dolina Grbaja. (↔ 60-80 km, ↑ 750-1000 m, ↓ 750-1000 m)
 • 4. den: Hridsko jezero: Okruh přes Babino Polje a Katun Bogićevica v impozantním kotli v lůně vysokých hor. Fantastické výhledy. Přes sedlo pod Kršem Bogićevica (2165 m) k bývalému karaulu Bela voda a k černohorské perle Hridsko jezero. Sjezd přes Hridski Stanovi do Plavu. (↔ 55 km, ↑ 1650 m, ↓ 1650 m, lze zkrátit na ↔ 45 km, ↑ 1100 m, ↓ 1100 m)
 • 5. den: Hřeben Kofiljača: Okruh dolinou Durička rijeki do osady Lovnočelo, dlouhý výjezd mezi roztroušenými salašemi horskými cestami a pěšinami s jedinečnými výhledy výjezd na uzoučký hřbet Kofiljača. (↔ 40 km, ↑ 1100 m, ↓ 1100 m)
 • 6. den: Do osady Çerem v Albánii: Výjezd vozovými cestami na hřeben na hranici Černé Hory a Albánie (1850 m), po hřebeni pasteveckými cestami do sedla Quafë Vranicë (1630 m), sjezd do albánské osady Çerem (1170 m) v horském kotli. Zpět do sedla a poté po makadamu údolím Durička reki do Plavu. (↔ 60 km, ↑ 1450 m, ↓ 1450 m, bez návštěvy Ceremu ↔ -10 km, ↑ 450 m, ↓ 450 m)
 • 7. den: Neznámá a kouzelná Mokra Planina: Dolinou Šekularské rjeki, výjezd přes Rmuši k obydleným salaším na Mokru Planinu. Přes Završ a Mašnićki katun ke kostelíku sv. Petra a Pavla v sedle Ćafa pod Prijedolskou Glavou. Parádní dlouhý sjezd prašnou cestou ke vsi Gornja Ržanica. Návrat přes Novšići. (↔ 60 km, ↑ 1650 m, ↓ 1400 m)
 • 8. den: Na skok do Albánie: Přes hraniční přechod Grnčar do odlehlých albánských vesnic Vermosh, Velipoja a případně i Lepushë, kde se v poklidné symbióze snoubí islám s křesťanstvím. (↔ 65-80 km, ↑ 300-850 m, ↓ 300-850 m)
 • 9. den: Do pohoří Visitor: Od osady Pepiće výjezd po lesní silničce do katunu Mramorje s dalekými výhledy. Sjezd lesní stezkou k nádhernému Visitorskému jezeru plnému ryb. Dlouhý sjezd do městečka Murino (↔ 45 km, ↑ 1100 m, ↓ 1100 m). Později odpoledne odjezd přes Andrijevicu, noční přejezd Srbska a Maďarska.
 • 10. den: Příjezd přes Bratislavu do Brna v odpoledních hodinách.

Ubytování

7x v Plavu v domě v pokojích pro 2-5 osob s WC a sprchou, wifi. Ubytování ve 2lůžkovém pokoji garantujeme za příplatek 500 Kč/os. Nabízíme i možnost nocování ve vlastním stanu (bez snídaní) se slevou 3500 Kč. Svůj zájem o spaní ve stanu nebo 2lůžkový pokoj uveďte již v přihlášce. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

Společné místní snídaně formou obloženého talíře (vajíčko, pršut, salám, sýr a pečivo). K dispozici bude např. margarín, džem, jogurt nebo zelenina - dle aktuální nabídky. Na večeře si zajdeme do osvědčené restaurace v kempu nebo v blízkém okolí. V případě nocování ve stanu počítejte se stravováním z vlastních nebo dokoupených zásob, případně si můžete na místě dokoupit snídani za 4-5 €. V Plavu je skvělá pekárna a několik provozoven rychlého občerstvení (čevapi, steaky, saláty apod.). Ceny potravin a jídel jsou podobné jako u nás (polévka většinou stojí 2-3 €, hlavní jídlo 4-8 €, točené pivo 2 €). Denně je možnost nákupu v obchodech.

 • 28.06.2024 - 07.07.2024
 • 10 dní
 • Číslo: 736
 • 17 900 Kč
 • Rezervace
 • 30.08.2024 - 08.09.2024
 • 10 dní
 • Číslo: 7362
 • 17 100 Kč
 • Rezervace

Prokletije MTB

Prokletije MTB

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Apuseni - MTB v rumunském krasu

Horská cyklistika náročným terénem rumunských Karpat

Rila a Pirin MTB

Bike terény přes hřebeny a úbočí nejvyšších bulharských hor

Makedonie na kole

Nejhezčí jezera, vysoké hory, města i vesničky, monastýry i mešity

Julské Alpy MTB

Bajkové lahůdky slovinsko-italsko-rakouského trojmezí

Rumunsko - jižní Karpaty MTB

Transylvánské Alpy - MTB trasy přes hřebeny pohoří Șureanu, Lotru, Cindrel a Căpățăni

Bosna a Hercegovina na kole

Bosenská pohoří, horské vesničky, večerní atmosféra Sarajeva a Mostaru