Prokletije MTB

Bikerský ráj v pohořích na hranicích Černé Hory, Albánie a Kosova

Černá Hora patří k turisticky nejpřitažlivějším zemím Evropy. Kromě moře tu najdeme dramatické monumentální hory s hlubokými kaňony, jezery a vodopády, ale i řadu klidnějších pohoří s nádhernými lesy, horskými pastvinami, salašemi a jejich přátelskými obyvateli. Černohorci jsou hrdým, svobodomyslným, horami zoceleným národem a ve zdejších horských vesničkách jako by se zastavil čas. Ve městech ochutnáme znamenité místní speciality a na salaších výtečný sýr a pálenku rakiju. Na každého, kdo s námi navštíví tuto turistickým ruchem dosud nepříliš poznamenanou zemi, čeká spousta silných dojmů a také bikerských zážitků, na které bude dlouho vzpomínat!

Vnitrozemí Černé Hory je pravým rájem pro bikery. Vysoko v horách stále nalézáme nové a nové cesty a stezky, jako stvořené pro MTB. Tentokrát vás zveme do čarokrásných pohoří na východě u hranic s Albánií a Kosovem. Pro jednodenní výlety nalehko využijeme vozové cesty i horské stezky. Po asfaltu pojedeme jen během nástupů do kopců a návratů z hor. Navštívíme málo známou fantastickou Mokru planinu, důkladněji poznáme bikerský ráj Prokletije a program zpestříme letmou návštěvou pohoří Visitor, Komovi a Bjelasica.

Pohodové absolvování zájezdu je podmíněno dobrou fyzickou kondicí, základními zkušenostmi s jízdou v terénu a kvalitními horskými koly v perfektním technickém stavu. Denně urazíme 40-80 km s převýšením 700-1600 m, kromě 2. a 11. dne, kdy jsou etapy vzhledem k odjezdu a příjezdu kratší. Trasy lze prodloužit, zkrátit nebo úplně vynechat a udělat si den s vlastním programem. Ubytováni budeme v Plavu, poslední noc strávíme pod štíty pohoří Komovi a každé ráno dostaneme chutnou místní snídani. Doprava a částečně i ubytování je společné s turistickým zájezdem Prokleté hory, ke kterému se můžete v druhé půlce zájezdu kterýkoliv den přidat.

Předběžný program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 18 hod z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska a Srbska.
 • 2. den: Odpolední příjezd do města Plav (930 m) u stejnojmenného jezera v pohoří Prokletije. Seznámení s rázovitým městem s početnou muslimskou komunitou, případně krátký výlet na protilehlý břeh jezera. (↔ 10 km, ↑ 200 m, ↓ 200 m)
 • 3. den: Doliny u Gusinje: Po staré silnici okolo Plavského jezera k zajímavým vývěrům Alipašini izvory. Z horské vesničky Vusanje výjezd dolinou Ropojana s ponorem a vývěrem potoka Skakavice až nad Čemerikino jezero na albánské hranici. Sjezd do muslimského městečka Gusinje. Pro zájemce ještě dolina Grbaja. (↔ 60-80 km, ↑ 750-1000 m, ↓ 750-1000 m)
 • 4. den: Hridsko jezero: Okruh přes Babino Polje a Katun Bogićevica v impozantním kotli v lůně vysokých hor. Fantastické výhledy. Přes sedlo pod Kršem Bogićevica (2165 m) k bývalému karaulu Bela voda a k černohorské perle Hridsko jezero. Sjezd přes Hridski Stanovi do Plavu. (↔ 55 km, ↑ 1650 m, ↓ 1650 m, lze zkrátit na ↔ 45 km, ↑ 1100 m, ↓ 1100 m)
 • 5. den: Hřeben Kofiljača: Okruh dolinou Durička rijeki do osady Lovnočelo, dlouhý výjezd mezi roztroušenými salašemi horskými cestami a pěšinami s jedinečnými výhledy výjezd na uzoučký hřbet Kofiljača. Od katunu Treskavac sjezd přes Bogajiće. (↔ 40 km, ↑ 1100 m, ↓ 1100 m)
 • 6. den: Do osady Çerem v Albánii: Výjezd vozovými cestami na hřeben na hranici Černé Hory a Albánie (1850 m), po hřebeni pasteveckými cestami do sedla Quafë Vranicë (1630 m), sjezd do albánské osady Çerem (1170 m) v horském kotli. Zpět do sedla a poté po makadamu údolím Durička reki do Plavu. (↔ 60 km, ↑ 1450 m, ↓ 1450 m, bez návštěvy Ceremu ↔ -10 km, ↑ -450 m, ↓ -450 m)
 • 7. den: Neznámá a kouzelná Mokra Planina: Dolinou Šekularské rjeki, výjezd přes Rmuši k obydleným salaším na Mokru Planinu. Přes Završ a Mašnićki katun ke kostelíku sv. Petara a Pavla v sedle Ćafa pod Prijedolskou Glavou. Parádní dlouhý sjezd prašnou cestou ke vsi Gornja Ržanica. Návrat přes Novšići. (↔ 60 km, ↑ 1650 m, ↓ 1400 m)
 • 8. den: Na skok do Albánie: Přes hraniční přechod Grnčar do odlehlých albánských vesnic Vermosh, Velipoja a případně i Lepushë, kde se v poklidné symbióze snoubí islám s křesťanstvím. Návrat přes Gusinje. (↔ 65-80 km, ↑ 300-850 m, ↓ 300-850 m)
 • 9. den: Do pohoří Visitor: Od osady Pepiće výjezd po lesní silničce do katunu Mramorje s dalekými výhledy. Sjezd lesní stezkou k nádhernému Visitorskému jezeru plnému ryb. Dlouhý sjezd do městečka Murino. Návrat přes Novšići. (↔ 45 km, ↑ 1100 m, ↓ 1100 m)
 • 10. den: Z Plavu pod Komovi: Přes Murino a Gračanici do Andrijevice, dál projedeme rozlehlé vsi Dulići a Konjuhe nad říčkou Perušica. Výjezd pod Komovi polními cestami s výhledy (↔ 50 km, ↑ 1300 m, ↓  550 m). Lehčí varianta přes Zulevo brdo a Peovo (↔ -6 km). Nocleh v Eko katunu Štavna.
 • 11. den: Rozloučení s Černou Horou: Krátký výjezd na louky Štavna pod impozantní štíty pohoří Komovi. Sjezd lesem do sedla Trešnjevik. Dál pohořím Bjelasica přes katun Prisojački na hřeben Rudo brdo, sjezd zprvu polní cestou ke vsi Gradišnica a do Andrijevice (↔ 35 km, ↑ 350 m, ↓ 1500 m). Odpoledne odjezd do ČR, noční přejezd Srbska a Maďarska.
 • 12. den: Příjezd do Brna přes Bratislavu kolem 13 hod.

Ubytování

8x v Plavu v domě v pokojích pro 2-4 osoby s WC a sprchou, wifi. Poslední noc v pohoří Komovi v chatkách pro 5 osob v Eko katunu Štavna. Není třeba mít vlastní spacák ani povlečení. Ubytování ve 2lůžkovém pokoji garantujeme jen v Plavu za příplatek 500 Kč/os. Nabízíme i možnost nocování ve vlastním stanu (bez snídaní) se slevou 3500 Kč. Svůj zájem o spaní ve stanu nebo 2lůžkový pokoj uveďte již v přihlášce.

Stravování

Společné místní snídaně formou obloženého talíře (vajíčko, pršut, salám, sýr a pečivo). K dispozici bude margarín, džem, jogurt a zelenina. Na večeře si zajdeme do osvědčené restaurace v kempu nebo v blízkém okolí. V případě nocování ve stanu počítejte se stravováním z vlastních nebo dokoupených zásob, případně si můžete na místě dokoupit snídani za 4-5 €. V Plavu je skvělá pekárna a několik provozoven rychlého občerstvení (čevapi, steaky, saláty apod.). Ceny potravin a jídel jsou podobné jako u nás (polévka většinou stojí 2-3 €, hlavní jídlo 2,5-7 €, točené pivo 1,5 €). Denně je možnost nákupu v obchodech.

Prokletije MTB

Prokletije MTB