Pyreneje - pohodová turistika (letecky)

Národní parky, hory a kaňony Aragonie, moře

Val Pyrenejí odděluje Pyrenejský poloostrov od Evropy a tvoří přírodní hranici mezi Francií a Španělskem. Alpinsko-himalájské vrásnění způsobilo, že Pyreneje nemají souvislý hlavní hřeben, který by spojoval pobřeží Atlantiku se Středozemním mořem. Místo toho Pyreneje tvoří množství horských masivů různorodé geologické struktury, díky čemuž je toto pohoří jedním z nejrozmanitějších v Evropě. Jednotlivé oblasti Pyrenejí jsou jakoby posbírané ze všech koutů planety a seskládané v jeden harmonický celek.

My projdeme a poznáme nejkrásnější a nejzajímavější Centrální Pyreneje. Podnikneme túry ve španělské části Národního Parku Ordesa y Monte Perdido, kde kdysi voda a ledovce rozřezaly zemi do podoby dnešních monumentálních kaňonů Ordesa a Añísclo. Jejich stěny skrápí velkolepé vodopády a tvoří svahy okolních třítisícových hor. S obnaženými vrásami jsou nejpestřejší paletou barev. Poznáme i pyrenejské podhůří, kde v kamenných městečkách a vesnicích drží Španělé odpolední siestu. Další výšlapy nás čekají v přírodním parku Possets y Maladeta, který je domovem nádherných jezernatých údolí, nad nimiž ční ty nejslavnější pyrenejské třítisícovky. Navštívíme národní park Aigüestortes i Estany de Sant Maurici, Jezernaté hory. Obejdeme několik ledovcových jezer, nad nimiž se tyčí vysoké horské štíty, na které nás čekají neopakovatelné výhledy. V závěru si odpočineme na plážích Středozemního moře nebo je možné podniknout krátkou návštěvu barevné Barcelony.

Na programu jsou jednodenní, pohodové, kratší a fyzicky méně náročné túry po horských národních parcích a kaňonech, na které budeme vyrážet nalehko. Denně nás čeká na túrách převýšení v rozmezí 200-600 m nahoru a totéž dolů a strávíme na nich nejčastěji 5-6 hod včetně přestávek, túry lze většinou zkrátit. Kteroukoliv túru lze vynechat a zařadit si vlastní program či odpočinek. Ubytovaní budeme v penzionech a apartmánech. Do Španělska se přesuneme rychle a pohodlně - přímým letem z Prahy do Barcelony. Náročnější variantou je zájezd Vrcholy Pyrenejí konající se ve stejném termínu.

Program zájezdu

 • 1. den: Odlet z Prahy. Přílet do španělské Barcelony, přejezd do podhůří centrálních Pyrenejí, ubytování v penzionu 3 noci po sobě.
 • 2. den: Fantastický kaňon Ordesa, kdysi vymodelovaný ledovcem. Túra po dně kaňonu zdobeném sérií kaskád a vodopádů. (5-6 hod, ↑ 400-500 m, ↓ 400-500 m).
 • 3. den: Návštěva kaňonu Aňísclo. Podél řeky Bellós přes skalnatá obydlí, vodopády, kamenné městečko Sercué s fotogenickým kostelíkem a skalnatými terasami zpět (5 hod, ↑ 550 m, ↓ 550 m). Prohlídka kamenného historického městečka Aínsa.
 • 4. den: Z údolí Valle de Pineta (1270 m) výstup ke stupni nádherných vodopádů Churros de Marmorés, sestup kolem kaskádovitých vodopádů Cascada de Lalarri s možností osvěžujícího koupání (5 hod, ↑ 550 m, ↓ 550 m). Přejezd do údolí Benasque, ubytování v apartmánech v malebném městečku Benasque, 2 noci po sobě.
 • 5. den: Místní dopravou na La Besurtu, výstup do hraničního sedla Puerto de Benás (2445 m) se skvělými výhledy na zaledněný masív Aneto-Maladeta a na francouzská jezera (5 hod, ↑ 550 m, ↓ 700 m). Podvečerní nákupy či posezení v restauraci v Benasque.
 • 6. den: Z La Besurty túra přes Plan dels Aigualluts do nádherného údolí s jezery Valleta de l´Escaleta (3-6 hod, ↑ 150-450 m, ↓ 150-450 m). Přejezd k NP Aigüestortes, ubytování v penzionu v kamenné vsi Senterada.
 • 7. den: Pohodová túra v NP Aigüestortes. Výjezd lanovkou k jezeru Gento. Nenáročný výstup k jezeru Estany de la Colomina se stejnojmennou chatou s možností prodloužení až k jezeru Estany de Mar (5 hod, ↑ 300 m, ↓ 300 m). Večerní přesun do letoviska Sitges na pobřeží Středozemního moře západně od Barcelony, ubytování v apartmánech, 2 noci po sobě.
 • 8. den: Celodenní odpočinek u moře nebo fakultativně návštěva Barcelony. Závěrečný večírek.
 • 9. den: Odlet z Barcelony zpět do Prahy.

Ubytování

Ubytovaní budeme celkem 4x v penzionech (3x ve vsi Fiscal, 1x ve vsi Senterada) a 4x v apartmánech (2x v městečku Benasque, 2x v Sitges u Barcelony). Pokoje v penzionech jsou 2-3lůžkové s vlastním WC a koupenou, apartmány jsou celkově pro 5-10 osob se sdíleným WC a koupelnou, v rámci apartmánů se spí převážně v pokojích po 2.

Stravování

V místech ubytování je různorodá nabídka stravovacích možností - restaurace, dokupování potravin v supermarketech, 4x je na ubytování možnost vlastního vaření v kuchyňce. Na ubytování ve vsi Senterada dostaneme 1x snídani. Přes den využijete na túrách většinou studené svačiny, některé dny je i na oběd možné zajít do restaurace či místní hospůdky po trase. Možností ochutnat místní kuchyni je dostatek. Ceny v obchodech jsou zpravidla o 20 % vyšší než u nás, v restauracích je dráž o 30-80 %, večeře vyjde zhruba na 7-15 €.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Na místě se budeme přepravovat vypůjčenými auty. Auto řídí průvodce a některý z klientů po předchozí dohodě za slevu 2000 Kč na zájezd (požadujeme: český ŘP a alespoň desetileté zkušenosti aktivního řidiče). Řidič na místě najezdí celkem do 4 hodin za celý den. Váš zájem o řízení osobního vozu prosím uveďte do poznámky v přihlášce.

Cestovní doklady: Španělsko je členem EU, k překročení hranic postačuje platný občanský průkaz nebo cestovní pas.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení, pojištění atd.), Španělsko - informace o zemi

Prohlídky měst jsou individuální, naši průvodci nemají licenci na průvodcování s odborným a historickým výkladem. Do města se můžete vydat sami nebo se přidat k průvodci, který se vám bude snažit ukázat většinu nejzajímavějších míst.

Pyreneje - pohodová turistika (letecky)

Pyreneje - pohodová turistika (letecky)

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Tenerife - pohodová turistika

Pohodově největším a nejpestřejším z Kanárských ostrovů (Španělsko)