Pyreneje - pohodová turistika (letecky)

Národní parky, hory a kaňony Aragonie, moře (Španělsko)

Val Pyrenejí odděluje Pyrenejský poloostrov od Evropy a tvoří přírodní hranici mezi Francií a Španělskem. Alpinsko-himalájské vrásnění způsobilo, že Pyreneje nemají souvislý hlavní hřeben, který by spojoval pobřeží Atlantiku se Středozemním mořem. Místo toho Pyreneje tvoří množství horských masivů různorodé geologické struktury, díky čemuž je toto pohoří jedním z nejrozmanitějších v Evropě. Jednotlivé oblasti Pyrenejí jsou jakoby posbírané ze všech koutů planety a seskládané v jeden harmonický celek.

My projdeme a poznáme nejkrásnější a nejzajímavější Centrální Pyreneje. Podnikneme túry ve španělské části Národního Parku Ordesa y Monte Perdido, kde kdysi voda a ledovce rozřezaly zemi do podoby dnešních monumentálních kaňonů Ordesa a Añísclo. Jejich stěny skrápí velkolepé vodopády a tvoří svahy okolních třítisícových hor. S obnaženými vrásami jsou nejpestřejší paletou barev. Poznáme i pyrenejské podhůří, kde v kamenných městečkách a vesnicích drží Španělé odpolední siestu. Další výšlapy nás čekají v přírodním parku Possets y Maladeta, který je domovem nádherných jezernatých údolí, nad nimiž ční ty nejslavnější pyrenejské třítisícovky. Navštívíme národní park Aigüestortes i Estany de Sant Maurici, Jezernaté hory. Obejdeme několik ledovcových jezer, nad nimiž se tyčí vysoké horské štíty, na které nás čekají neopakovatelné výhledy. V závěru si odpočineme na plážích Středozemního moře nebo je možné podniknout krátkou návštěvu barevné Barcelony.

Na programu jsou jednodenní, pohodové, kratší a fyzicky méně náročné túry po horských národních parcích a kaňonech, na které budeme vyrážet nalehko. Denně nás čeká na túrách převýšení v rozmezí 200-600 m nahoru a totéž dolů a strávíme na nich nejčastěji 5-6 hod včetně přestávek, túry lze většinou zkrátit (náročnost podrobněji). Kteroukoliv túru lze vynechat a zařadit si vlastní program či odpočinek. Ubytovaní budeme v penzionech a apartmánech. Pokud máte raději výzvy, poleťte s námi na zájezd Vrcholy Pyrenejí.

Program zájezdu

 • 1. den: Odlet z Prahy. Přílet do španělské Barcelony, nákup potravin a přejezd do podhůří centrálních Pyrenejí do malebného městečka Broto, kde strávíme příjemné odpoledne. Návštěva vodopádu Cascada de Sorrosal a možnost výstupu na dechberoucí vyhlídku (3 hod, ↑ 450 m, ↓ 450 m). Přejezd na ubytování poblíž Torly na 3 noci.
 • 2. den: Fantastický kaňon Ordesa, kdysi vymodelovaný ledovcem. Túra po dně kaňonu zdobeném sérií kaskád a vodopádů. (5-6 hod, ↑ 400-500 m, ↓ 400-500 m).
 • 3. den: Návštěva kaňonu Aňísclo. Podél řeky Bellós přes skalnatá obydlí, vodopády, kamenné městečko Sercué s fotogenickým kostelíkem a skalnatými terasami zpět (5 hod, ↑ 550 m, ↓ 550 m). Možnost odpoledního koupání v řece Ara v Brotu.
 • 4. den: Z údolí Valle de Pineta (1270 m) výstup ke stupni nádherných vodopádů Churros de Marmorés, sestup kolem kaskádovitých vodopádů Cascada de Lalarri s možností osvěžujícího koupání (5 hod, ↑ 550 m, ↓ 550 m). Přejezd do údolí Benasque, po cestě prohlídka kamenného historického městečka Aínsa, ubytování v malebném městečku Benasque na dvě noci.
 • 5. den: Místní dopravou na La Besurtu, výstup do hraničního sedla Puerto de Benás (2445 m) se skvělými výhledy na zaledněný masív Aneto-Maladeta a na francouzská jezera (5 hod, ↑ 550 m, ↓ 700 m). Podvečerní nákupy či posezení v restauraci v Benasque.
 • 6. den: Z La Besurty túra přes Plan dels Aigualluts do nádherného údolí s jezery Valleta de l´Escaleta (3-6 hod, ↑ 150-450 m, ↓ 150-450 m). Přejezd k NP Aigüestortes, ubytování poblíž národního parku na jednu noc.
 • 7. den: Pohodová túra v NP Aigüestortes. Výjezd lanovkou k jezeru Gento. Nenáročný výstup k jezeru Estany de la Colomina se stejnojmennou chatou s možností prodloužení až k jezeru Estany de Mar (5 hod, ↑ 300 m, ↓ 300 m). Večerní přesun do letoviska Sitges nebo jeho okolí na pobřeží Středozemního moře západně od Barcelony, ubytování na dvě noci.
 • 8. den: Celodenní odpočinek u moře nebo fakultativně návštěva Barcelony.
 • 9. den: Odlet z Barcelony zpět do Prahy.

Ubytování

Ubytovaní budeme celkem 8x v penzionech, hotelech či apartmánech. Budeme spát převážně ve 2lůžkových či 3lůžkových pokojích s vlastní, ale i sdílenou koupelnou. Při výběru pokojů se snažíme maximálně vyjít vstříc potřebám cestovatelů, ne vždy je to ale z kapacitních důvodů možné.

Stravování

V místech ubytování je různorodá nabídka stravovacích možností - restaurace, dokupování potravin v supermarketech, někdy je na ubytování možnost vlastního vaření v kuchyňce či grilování. Na ubytování je téměř vždy možné dokoupit snídani v ceně kolem 8 €, zájem o ní dohodnete na místě dle možností s průvodcem zájezdu. Přes den využijete na túrách většinou studené svačiny, některé dny je i na oběd možné zajít do restaurace či místní hospůdky po trase. Možností ochutnat místní kuchyni je dostatek. Ceny v obchodech jsou zpravidla o 10-20 % vyšší než u nás, v restauracích je dráž o 30-80 %, večeře vyjde zhruba na 7-15 €. Dovoz jídla z ČR je na vašem uvážení. Můžete si s sebou však vzít pár energetických sladkostí typu müsli tyčinka, čokoláda, hroznový cukr, sušené ovoce či oříšky, příp. energetické práškové nápoje.
Není zde mnoho pramenů s pitnou vodou, budeme si tedy na výlety nosit vodu vlastní (balenou vodu lze koupit v každém obchodě). Doporučujeme vzít si sebou lahev na vodu či Camelbag (objem zvažte, dle vaši osobní žíznivosti).

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Na místě se budeme přepravovat vypůjčenými auty. Auto řídí průvodce a některý z klientů po předchozí dohodě za slevu 2800 Kč na zájezd. Požadujeme: platný český ŘP a dlouhodobé zkušenosti aktivního řidiče. Váš zájem o řízení osobního vozu prosím uveďte v přihlášce.

Přihlášky řidičů můžou být zpracovány přednostně s ohledem na hladký průběh zájezdu.

Cestovní formality: K této cestě potřebujete cestovní pas nebo občanský průkaz, platný nejméně po dobu trvání zájezdu. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Prohlídky měst jsou individuální, naši průvodci nemají licenci na průvodcování s odborným a historickým výkladem. Do města se můžete vydat sami nebo se přidat k průvodci, který se vám bude snažit ukázat většinu nejzajímavějších míst.

Pyreneje - pohodová turistika (letecky)

Pyreneje - pohodová turistika (letecky)

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Madeira - horská turistika

Perla Atlantiku, ostrov věčného jara (Portugalsko)

Gran Canaria - horská turistika

Nejkrásnějším z Kanárských ostrovů s jedinečnou přírodou (Španělsko)

Azorské ostrovy - horská turistika

Tři sopečné perly Atlantiku - ostrovy Sao Miguel, Pico a Faial (Portugalsko)

La Gomera a La Palma - horská turistika

Dobrodružné Kanárské ostrovy, sopky a hvězdy (Španělsko)

Pyreneje - vrcholy národních parků (letecky)

Vysoké hory, kaňony a jezera centrálních Pyrenejí (Španělsko)

Picos de Europa - horská turistika

"Španělské Dolomity", vápencové štíty, soutěsky a modravá jezera