Fagaraš a Piatra Craiului - přechod po chatách

Větrné a Nebetyčné hory - nejvyšší a nejskalnatější v Rumunsku

Fagaraš (Făgăraş) - Větrné hory ...na severu mlha, na jihu travnaté a skalnaté srázy, mezi nimi ostrá hranice... vlny, vichry a déšť na pustém, skalami vroubeném urlejském jezeru... nekonečné dny pochodu nahoru a dolů. Mnoho křížů zmrzlých a zbloudilých na fagarašském hřebeni...
Piatra Craiului - Králův Kámen …nebetyčné hory. Vápencové stěny se zvedají tak, že nestačíš zaklánět hlavu. Pohoří svítí jako prohnutý dračí hřbet, úzký a ostrý, a barvu mu určuje slunce…
(Miloslav Nevrlý: Karpatské hry)

Fagaraš - největší a nejvyšší pohoří Rumunska s nejvyšší rumunskou horou Moldoveanu (2544 m). Jeho divoce skalnatý i příjemně travnatý hřeben je přes 70 km dlouhý (vzdušnou čarou) a v délce 60 km neklesne pod 2000 metrů. Pro své utváření a svérázný reliéf ledovcového původu patří Fagaraš mezi pohoří nejzajímavější a turisticky nejnavštěvovanější. Přesto jsou hory dotčeny civilizací jen velmi málo a mohou nám poskytnout vše, co od treku ve velehorách můžeme čekat: kouzlo drsné, ale i romantické přírody, hluboké lesy i daleké rozhledy, směle vedené turistické cesty, pohledy na impozantní ledovcové kary i modravá horská plesa s průzračně čistou vodou.
Piatra Craiului je unikátní pohoří tvořené monumentální vápencovou skalní hradbou. Pohoří není tak vysoké jako Fagaraš (maximální výška 2238 m), ale díky náročnému skalnatému terénu působí neméně přitažlivě. O výjimečnosti tohoto 25 km dlouhého skalního hřebene vypovídá i jeho český překlad názvu - „Královský kámen".

Absolvujeme šestidenní přechod v pohoří Fagaraš a dvoudenní přechod v pohoří Piatra Craiului. Jedná se o jedinečnou příležitost pro ty, kteří chtějí přejít nejvyšší rumunské hory, a přitom nechtějí nést těžký batoh. Díky noclehům a možné stravě na horských chatách lze zásadně ušetřit na váze batohu. Mezi přechody hor se 2x setkáme s naším autobusem a budeme moci doplnit zásoby na další dny. Denní etapy jsou variabilní, kromě kratšího úvodního dne strávíme na túrách nejčastěji 7-8 hodin včetně pauz s denním převýšením 600-1600 m. Terén Fagaraše i pohoří Piatra Craiului je relativně náročnější. Horské túry vedou i skalnatým a místy exponovanějším terénem, který je na několika místech zajištěn řetězy. Zájezd tak není vhodný pro osoby se závratí nebo strachem z výšek. Některé túry je nutno absolvovat pro kontinuitu přechodu, 5. den na Fagaraši je možné túru zcela vynechat a odpočinout si na chatě. Na Piatra Craiului (2. a 3. den) je možné túru zásadně zkrátit (náročnost podrobněji). Ve skupině bývá obvykle okolo 15 osob.

Program zájezdu

  • 1. den: Odjezd kolem 16 hod z Brna (u termínu 3292 i z Prahy kolem 13 hod, u termínu 3294 i z Ostravy přes Olomouc) přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska.
  • 2. den: Příjezd do Rumunska. Dvoudenní přechod pohoří Piatra Craiului. Ze Zărnești výstup monumentální soutěskou Prăpăstiile Zărneştilor na chatu Curmătura (1470 m), kde přespíme. Nalehko okruh na skalnatý vrchol Piatra Mică (1816 m). (6 hod, ↑ 1200 m, ↓ 500 m)
  • 3. den: Od chaty Curmătura nalehko výstup na skalnatý hřeben Piatra Craiului - po atraktivním hřebeni přes Padina Popii (2025 m) na výhledový vrchol Vf. Ascutit (2150 m). Okruhem zpět na chatu Curmătura. Sestup jinou trasou do Zărneşti, ubytování v penzionu. (8 hod, ↑ 700 m, ↓ 1400 m)
  • 4. den: Přejezd autobusem pod pohoří Fagaraš. Začátek šestidenního přechodu po chatách. Z městečka Victoria výstup údolím Arpaşul na chatu Podragu u stejnojmenného jezera (2136 m), nocleh 2 noci po sobě. (7 hod, ↑ 1550 m)
  • 5. den: Výstup nalehko na nejvyšší vrchol Rumunska Moldoveanu (2544 m). Návrat na Podragu. (7 hod, ↑ 600 m, ↓ 600 m)
  • 6. den: Přechod od Podragu přes vrchol Arpaşul Mare (2468 m), okolo jezera Capra k jezeru Bâlea s turistickým komplexem u tzv. Ceauşescova tunelu protínajícího hřeben Fagaraše od severu k jihu. Setkání s naším autobusem, sjezd silnicí Transfăgărăşan, ubytování na jednu noc v penzionu pod horami v obci Cârţişoara. (7 hod, ↑ 900 m, ↓ 1000 m)
  • 7. den: Od jezera Bâlea opět nástup na hlavní hřeben Fagaraše, přechod nejkrásnějšími partiemi pohoří. Nad jezerem Căltun výstup na 2. nejvyšší vrchol Rumunska Negoiu (2535 m). Ze sedla Cleopatrei sestup na chatu Negoiu (1546 m), ubytování na 1 noc. (8 hod, ↑ 1000 m, ↓ 1500 m)
  • 8. den: Od chaty Negoiu (1546 m) výstup do sedla Saua Scării (2152 m) a přes vrchol Scara (2306 m) k malebnému jezírku Lacul Avrig (2000 m). Po hlavním hřebeni s fantastickými výhledy do sedla Șaua Suru (2116 m) a sestup na chatu Suru (1430 m). (8 hod, ↑ 1200 m, ↓ 1300 m)
  • 9. den: Výstup do sedla Șaua Apa Cumpănită (1805 m) a pod vrcholy Tătarul (1890 m) a Chica Fedeleșului (1820 m) setup do sedla Saua Corbului (1568 m). Sestup do vesnice Turnu Roșu (400 m) (7 hod, ↑ 550m, ↓ 1600 m). Návštěva historického města Sibiu, nákupy. Noční přejezd Maďarska.
  • 10. den: Příjezd na stejná nástupní místa jako při odjezdu (Brno kolem 8 hod).

Ubytování

5x na horských chatách se společnými ložnicemi pro více osob - 4x na Fagaraši a 1x na chatě v pohoří Piatra Craiului. 3. den zájezdu budeme ubytováni v penzionu v Zărneşti. 6. den budeme ubytováni v chatkách, které patří penzionu v obci Cârţişoara. Horské chaty mají jen základní jednoduché vybavení, na chatě Negoiu je i teplá sprcha, na chatě Curmătura sprcha studená, jen chata Podragu je bez sprchy. Sociální zařízení je většinou společné. Do chat je z hygienických důvodů třeba vložka do spacáku, do chaty Podragu na Fagaraši je nutný lehčí spacák a do všech horských chat vlastní ručník a přezůvky. Na horských chatách je kapacitně omezená možnost dobíjet baterie, v penzionu není s dobíjením baterií problém. Redukce do zásuvky není třeba.

Stravování

Na místech ubytování lze koupit večeři a snídani, což zahrnuje i možnost ochutnat rumunské speciality. Vlastní vaření nedoporučujeme - vařit na chatách nelze, jedině venku. Přes den je třeba mít vlastní studené jídlo, které si dovezete z ČR. Dokoupit zásoby je možné 4. den zájezdu při přesunu do pohoří Fagaraš a 6. den v obci Cârţişoara. Doplnit zásoby z autobusu bude možné 7. den zájezdu. Ceny v restauracích a za potraviny jsou zejména na Fagaraši oproti českým horám o něco vyšší.

Video ze zájezdu Fagaraš - přechod po chatách (Adam Olejár):


Fagaraš a Piatra Craiului - přechod po chatách

Fagaraš a Piatra Craiului - přechod po chatách