Rumunsko - jižní Karpaty MTB

Transylvánské Alpy - MTB trasy přes hřebeny pohoří Șureanu, Lotru, Cindrel a Căpățăni

Příroda rumunských Karpat je úchvatná a lidmi dosud nepříliš dotčená. Travnaté hřebeny jižních Karpat, zahrnující pohoří Șureanu, Lotru, Cindrel, Căpățăni a Latoriței, jsou často nazývány jako Transylvánské Alpy. Každý den máme v plánu hřebenovku jiného pohoří s dalekými rozhledy na nekonečné lesy, tmavé hladiny přehradních jezer, křišťálové řeky, potoky a malebné vesničky. Přes den budeme míjet jen občasné prameny čisté vody a salaše, potkáme stáda ovcí na poloninách, abychom v závěru etapy mohli spláchnout prach v krku pivkem v některé z místních hospůdek. Za ostrá stoupání s příležitostným tlačením budeme odměněni parádními sjezdy po horských cestách a pěšinách. Horskou oblast okolo Obărșie Lotrului ještě mnoho bikerů nepoznalo, vydat se sem je příjemnou změnou oproti alpským MTB rájům s lanovkami. Zkrátka - jiný svět, jedinečné zážitky, dobrodružství a pohodová parta.

Čekají nás jednodenní horské cykloetapy převážně po vozových cestách i ovčích trailech s krátkými dojezdy po silnici. Horské hřebenovky mají většinou hliněný a travnatý povrch, některé sjezdy z hřebene jsou po vymletých a kamenitých cestách a pěšinách. Některé výjezdy na hřeben se kvůli prudkému sklonu často změní ve výšlapy. Délka denních etap je cca 45-70 km s převýšením nahoru okolo 1200 m (začátky etap jsou většinou výše než konce, takže z kopce naklesáme ještě více). Některé výjezdy lze zkrátit naším autobusem (náročnost podrobněji). Ubytováni budeme v lůnu hor v osadě Obărșia Lotrului v hotelu se snídaní. Dopravu i ubytování máme společné s turistickým zájezdem Rumunsko - Jižní Karpaty, ke kterému je možné se po dohodě s průvodcem na místě přidat.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd v 17 hod z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska.
  • 2. den: Přejezd jižní části travnatého hřebene Munții Șureanu od přehrady Lacul Oașa (1250 m), kolem nejvyššího vrcholu Vârful lui Pătru (2130 m) přes Poianu Muerii do horské osady Obârşia Lotrului (1350 m) (↔ 45 km, ↑ 1400 m, ↓ 1300 m, odbočkou u salaše možno zkrátit o ↑ 250 m). Ubytování v hotelu.
  • 3. den: Přejezd nejhezčí rumunskou silnicí Transalpina přes sedlo Urdele (2228 m) na hřeben Munții Căpățânii, kolem vrcholu Galbenul (2137 m) a Zanoaga (1776 m) hřebenovkou do Polovragi (600 m) nebo soutěskou potoka Râul Galben k jeskyni Peștera Muierilor, prohlídka monastýru Polovragi. (↔ 58 km, ↑ 1300 m, ↓ 2000 m, výjezdem autobusem možno zkrátit o ↔ 23 km, ↑ 700 m)
  • 4. den: Královská etapa ze sedla Tărtărău (1680 m) travnatou hřebenovkou Lotru do sedla Ştefleşti (1720 m), prudkým stoupáním na nejvyšší vrchol Cindrel (2244 m) a dále rozhledovou hřebenovkou pohoří Cindrel k přehradě Lacul Oașa (1250 m). (↔ 51 km, ↑ 1500 m, ↓ 1900 m, vynecháním hřebene Cindrel možno zkrátit o ↑ 700 m)
  • 5. den: Nádhernou hřebenovkou Munții Latoriței po vozových cestách ve výšce kolem 2000 m k hospůdce u přehrady Lacul Vidra. (↔ 50 km, ↑ 1150 m, ↓ 1150 m, busem možno zkrátit o ↑ 550 m)
  • 6. den: Přejezd severní části pohoří Șureanu, přes Poarta Raiului horskými hřebenovými cestami až k hospůdce na silnici Transalpina v Martinie (↔ 70 km, ↑ 1300 m, ↓ 2200 m). Večerní odjezd domů.
  • 7. den: Příjezd přes Bratislavu do Brna kolem 10 hod.

Ubytování

4x v hotelu Alpin Lotru v horské osadě Obârşia Lotrului v převážně 2 lůžkových pokojích se sociálním zařízením. Na pokojích s manželskými postelemi bývá většinou jen jedna společná přikrývka. Pokud jedete sami a nevyhovuje vám spaní s někým cizím pod jednou přikrývkou, tak si vezměte svoji deku. Wifi na hotelu je velmi slabá s častými výpadky a ani s mobilními daty to uprostřed hor v Obirsii není žádná sláva. Hotel je vzdálený asi 500 m od křižovatky silnice Transalpina, která je centrem oblasti s dalšími hospůdkami, bufety a prodejci suvenýrů. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

Dostaneme místní snídani, která začíná 3. den a končí 6. den. Snídaně jsou podávány formou bufetu a zahrnují např. vejce, párečky, šunku, sýr, zeleninu, máslo, džem, čaj nebo kávu. Na večeři si vybereme buď z jídelního lístku v hotelu, případně si zajdeme do některé z nedalekých hospůdek a občerstvení. Přes den budeme většinou na konci etap míjet hospody, kde se můžeme zastavit na oběd či svačinu. Možnosti nákupu v obchodě jsou na tomto zájezdu velmi omezené. Ceny jsou podobné jako u nás.

Video ze zájezdu Rumunsko: jižní Karpaty MTB (Aleš Paděra 2022):


Rumunsko - jižní Karpaty MTB

Rumunsko - jižní Karpaty MTB

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Apuseni - MTB v rumunském krasu

Horská cyklistika náročným terénem rumunských Karpat

Rila a Pirin MTB

Bike terény přes hřebeny a úbočí nejvyšších bulharských hor

Černá Hora MTB

Náročnější terény v horách Durmitor, Sinjajevina, Žijovo a Bjelasica

Livigno - MTB v italském Tibetu

Horská cyklistika v singletrailovém ráji (Itálie)

Prokletije MTB

Bikerský ráj v opuštěných pohořích na hranicích Černé Hory s Albánii a Kosovem

Walliské Alpy MTB

MTB pod ledovci v okolí Zermattu a Saas Fee (Švýcarsko)