Skialp a freeride na Sibiři

Lyžování v ruském prašanovém ráji

Sibiř nabízí ideální podmínky na prašanové lyžování a skialp. V popularitě však zatím zaostává za pověstí Japonska, Britské Kolumbie nebo Gruzie, což je příležitost, které je třeba včas využít. Pro freeridové rozlyžování na začátku zimní sezóny je ideální lyžařské středisko Sheregesh. Relativně snadnou dostupnost pro skialpinistický prašanový ráj nabízí pomezí Kemerovské oblasti a Republiky Chakasie v údolí řeky Tom v okolí železniční stanice Lužba. Prašanová sezóna začíná na Sibiři obvykle v první polovině listopadu a končí v dubnu. Vzhledem k povětrnostním podmínkám se už v listopadu lyžuje v různě hlubokém prašanu. Prachový sníh vydrží dlouhou dobu nezměněný, protože denní teploty jsou obvykle v rozmezí od -10° C do -25° C. Změny teplot a slunce tak mají jen malý vliv na sníh, a ten se tak může jevit jako bezedný.

Zájezd je určen skialpinistům (a případně splitboardistům), kteří mají základní zkušenosti s lyžováním v prašanu a lese. Vyžadována je alespoň základní znalost lavinové prevence. Podle aktuálních podmínek čeká na účastníky 7 dní skialpu a freeridu ve třech oblastech. Po každém lyžařském dni je možné zrelaxovat v klasické ruské sauně (bani) s následným chlazením ať už vodou nebo válením se v prašanu. Užijeme si vynikající prašanové lyžování jak pod hranicí lesa, tak nad ní při sklonech svahů v rozmezí 20-45 stupňů. Převýšení jednotlivých sjezdů je 600 až 1000 výškových metrů. Vrcholy dosahují nadmořských výšek od 750 do 2000 metrů a během jednoho dne absolvujeme od jednoho do čtyř sjezdů. Pojedeme ve skupince maximálně 12 skialpinistů a 2 průvodci.

S realizací zájezdů do Ruska v sezóně 2023 vůbec nepočítáme! Můžete si vybrat ze zájezdů do Gruzie, Kyrgyzstánu nebo Tádžikistánu.

Program zájezdu

 • 1. - 2. den: Odlet z Prahy přes Moskvu do Novokuzněcka (nebo dle letů do Novosibirska). Přejezd do lyžařského střediska Sheregesh a ubytování. Dle letů odpoledne freeridové rozlyžování ve středisku a jeho okolí.
 • 3. den: Dopolední freeride a odpolední skialp v okolí lyžařského střediska Sheregesh.
 • 4. den: Přejezd autem do města Medzurechensk s následným přejezdem vlakem do Lužby (380 m), přespání v Lužbě.
 • 5. den: Aklimatizační skialp v okolí Lužby s vrcholy do 1150 metrů.
 • 6. den: Přesun na skialpinistických lyžích na chatu pod Pik Durakov (zavazadla budou vyvezena skútrem) (↔ 11 km, 3-4 hod, ↑ 550 m). Rozlyžování nad chatou. Sauna.
 • 7. den: Skialp na volných pláních, v lese a na tzv. pillows (sněhových polštářích) v okolí Piku Durakov (↔ 14 km, 6-8 hod, ↑ 1500 m). Sauna.
 • 8. den: Sjezd na skialpech do Lužby (vybavení bude svezeno skútrem) (↔ 11 km, ↓ 550 m). Ubytování v chatě. Skialpinistické výstupy a sjezdy v okolí Lužby s vrcholy do 1150 metrů.
 • 9. den: Dopolední skialp, odjezd odpoledním vlakem z Lužby do Novokuzněcka, závěrečný večírek, přespání v hostelu (či dle letů pokračování tranzitu do Novosibirska).
 • 10. den: Odlet ze Sibiře, přílet do Prahy.

Poznámka: Program a konkrétní túry se uzpůsobí podle povětrnostních a sněhových podmínek a s ohledem na lyžařské (či splitboardové) dovednosti účastníků.

Ubytování

1x ve vícelůžkových pokojích v hostelu v Novokuzněcku (dle letů), 2x v bytě pro 4 osoby v Sheregeshi, 6x v chatách v oblasti Piku Durakov a Lužby. Je nutné mít vlastní spacák a karimatku. V chatách je potřeba vždy po skončení lyžování zatopit, nad ránem se mohou vnitřní teploty pohybovat kolem 0° C.

Stravování

Potraviny je možné dokoupit po příletu v Novokuzněcku nebo v Sheregeshi. Na chatách jsou kamna na večerní vaření, je vhodné mít s sebou vlastní vařič a ešus. Ve druhé polovině zájezdu v Lužbě je k dispozici restaurace s omezeným výběrem polévek a hlavních jídel.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Autem z Novokuzněcku do Sheregeshe a ze Sheregeshe do Medzurechenska. Vlakem z Medzurechenska do Lužby a z Lužby do Novokuzněcka. Dle letů případné přejezdy mezi Novosibirskem a Novokuzněckem. Z Lužby na chatu pod Pik Durakov a zpět je možné dopravit zavazadla sněžným skútrem.

Cestovní doklady: K této cestě je potřeba cestovní pas (s platností minimálně o 6 měsíců přesahující dobu odletu z Ruska) s platným vízem, které je nutné vyřídit předem v ČR. Vízum včetně nezbytného pozvání pro vás můžeme zajistit za 3100 Kč - objednat si ho můžete v poznámce přihlášky. Kvůli vyřízení víz je možné se přihlásit nejpozději 4 týdny předem. Víza standardně vyřizujeme cca 6 týdnů před odletem.

Očkování: Do Ruska není žádné očkování povinné. Doporučuje se očkování proti virové hepatitidě typu A. Dále si ověřte platnost svého očkování proti tetanu. Podrobné informace o očkování vám sdělí zdravotní ústavy a očkovací centra.

Vhodný typ lyží: Při cestě za freeridem a skialpem na Sibiři jsou třeba jiné než klasické skialpinistické lyže, na něž jste zvyklí ve střední Evropě. Minimální doporučená šířka lyží pod vázáním začíná na 100 milimetrech, což oceníte už při prvním výstupu a sjezdu. Doprava lyží letecky je s Aeroflotem zdarma.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, letenky, pojištění atd.)

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Další informace a foto najdete v článku průvodce tohoto zájezdu.

Skialp a freeride na Sibiři

Skialp a freeride na Sibiři

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Dachstein - skialp pro začátečníky

Nenáročný skialpový přechod se spaním na chatách

Makedonie - skialp na Šar Planině a Pelisteru

Skialpové túry a freeride na Popově Šapce a Pelisteru

Bosna a Hercegovina na skialpech

Skialpové túry a freeride v pohořích Bjelašnica a Visočica

Rauris - skialp pro zkušené

Vysoké Taury - skialp a freeride s výstupy na třitisícovky

Slovinsko - skialp v Karavankách

Skialpové túry a freeride na pomezí Rakouska a Slovinska

Silvretta na skialpech

Vysokohorský skialp s panoramatem třítisícovek (Rakousko)