Skialp na Sibiři

Prašanové lyžování v Rusku

Sibiř nabízí ideální podmínky na prašanové lyžování a skialp. V popularitě však zatím zaostává za pověstí Japonska, Britské Kolumbie nebo Gruzie, což je příležitost, které je třeba včas využít. Relativně snadnou dostupnost nabízí pomezí Kemerovské oblasti a Republiky Chakasie v údolí řeky Tom v okolí železniční stanice Lužba. Prašanová sezóna začíná na Sibiři obvykle v polovině listopadu a končí v dubnu. Vzhledem k povětrnostním podmínkám se už v listopadu lyžuje v různě hlubokém prašanu. Prachový sníh vydrží dlouhou dobu nezměněný, protože denní teploty jsou obvykle v rozmezí od -10 °C do -25 °C. Změny teplot a slunce tak mají jen malý vliv na sníh, a ten se tak může jevit jako bezedný.

Zájezd je určen skialpinistům (a případně splitboardistům), kteří mají základní zkušenosti s lyžováním v prašanu a lese. Vyžadována je alespoň základní znalost lavinové prevence. Podle aktuálních podmínek čeká na účastníky 7 dní skialpu ve dvou oblastech. Po každém lyžařském dni je možné relaxovat v klasické ruské sauně (bani) s následným chlazením, ať už vodou nebo válením se v prašanu. Užijeme si vynikající prašanové lyžování jak pod hranicí lesa, tak nad ní při sklonech svahů v rozmezí 10-45 stupňů. Převýšení jednotlivých sjezdů je 600-1000 výškových metrů. Vrcholy dosahují nadmořských výšek od 750 do 2000 metrů a během jednoho dne absolvujeme od jednoho do čtyř sjezdů. Pojedeme ve skupince max. 12 skialpinistů a 2 průvodci.

Předběžný program zájezdu

 • 1.-2. den: Odlet z Prahy přes Moskvu do Novokuzněcka (nebo dle letenek do Novosibirska). Dojezd vlakem do Lužby (380 m), přespání v Lužbě (v případě nezamrzlé řeky Tom nocleh v Novokuznětsku a příjezd do Lužby vlakem až 3. den).
 • 3. den: Z Lužby přesun na skialpinistických lyžích na chatu pod Pik Durakov (zavazadla budou vyvezena skútrem) (↔ 11 km, 3-4 hod, ↑ 550 m). Lavinová prevence. Sauna.
 • 4.-6. den: Podle aktuálních sněhových podmínek a počasí buď výstupy a sjezdy z vrcholů od 1400 do 2000 metrů, nebo z nižších kopců v lese. Večer sauna. Odpoledne 6. den přesun do Lužby (vybavení bude svezeno skútrem) (↔ 11 km, 3 hod, ↓ 550 m). Ubytování v chatě, sauna.
 • 7.-8. den: Skialpinistické výstupy a sjezdy v okolí Lužby - vrcholy do cca 1150 m.
 • 9. den: Dopolední skialp, odjezd odpoledním vlakem z Lužby do Novokuzněcka, závěrečný večírek, přespání v hostelu.
 • 10. den: Odlet ze Sibiře, přílet do Prahy.

Poznámka: Program a konkrétní túry se uzpůsobí podle povětrnostních a sněhových podmínek a s ohledem na lyžařské (či splitboardové) dovednosti účastníků.

Ubytování a stravování na zájezdu

Ubytování: 1-2x ve vícelůžkových pokojích v hostelu v Novokuzněcku, 6-7x na chatách v oblasti Piku Durakov a Lužby. Je nutné mít vlastní spacák a karimatku. V chatách je potřeba vždy po skončení lyžování zatopit, nad ránem se mohou vnitřní teploty pohybovat kolem 0 °C.

Stravování: Potraviny je možné dokoupit po příletu v Novokuzněcku. Na chatách jsou kamna na večerní vaření, na snídani je vhodné mít s sebou vlastní vařič a ešus. Ve druhé polovině zájezdu v Lužbě je k dispozici restaurace s omezeným výběrem polévek a hlavních jídel.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Vlakem z Novokuzněcku do Lužby a zpět. Z Lužby na chatu pod Pik Durakov a zpět je možné dopravit zavazadla sněžným skútrem.

Cestovní doklady: K této cestě je potřeba cestovní pas (s platností minimálně o 6 měsíců přesahující dobu odletu z Ruska) s platným vízem, které je nutné vyřídit předem v ČR. Vízum včetně nezbytného pozvání pro vás můžeme zajistit za 2600 Kč - objednat si ho můžete v poznámce přihlášky. Kvůli vyřízení víz je možné se přihlásit nejpozději 4 týdny předem. Víza standardně vyřizujeme cca 2 měsíce před odletem.

Očkování: Do Ruska není žádné očkování povinné. Doporučuje se očkování proti virové hepatitidě typu A. Dále si ověřte platnost svého očkování proti tetanu. Podrobné informace o očkování vám sdělí zdravotní ústavy a očkovací centra.

Vhodný typ lyží: Při cestě za skialpem na Sibiři jsou třeba jiné než klasické skialpinistické lyže, na něž jste zvyklí ve střední Evropě. Minimální doporučená šířka lyží pod vázáním začíná na 100 milimetrech, což oceníte už při prvním výstupu a sjezdu. Doprava lyží letecky je s Aeroflotem zdarma.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, letenky, pojištění atd.)

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Další informace a foto najdete v článku průvodce tohoto zájezdu.

 • 27.11.2020 - 06.12.2020
 • 10 dní
 • Číslo: 171
 • 29 000 Kč
 • Rezervace

Skialp na Sibiři

Skialp na Sibiři