Nepál - Annapurna trek

Nejoblíbenější trek na světě - okolo Annapuren s noclehy na chatách

Vidět Himálaj a navštívit Nepál, to je sen mnoha cestovatelů. Trek okolo Annapuren je jedním z nejpopulárnějších treků na světě a je určen pro všechny, kteří hledají nádhernou přírodu, vysoké hory, zajímavé památky, přívětivé lidi, exotiku a dobrodružství. Vede kolem mohutného masivu Annapurny (8091 m), desáté nejvyšší hory světa. Celé pohoří obsahuje několik dalších sesterských vrcholů s výškou nad 7000 m - Annapurna II (7937 m), Annapurna III (7555 m). Z několika míst je nádherný výhled na sedmou nejvyšší horu světa, Dhaulágiri (8167 m), a na začátku treku i na osmou nejvyšší horu, Manaslu (8163 m).

Trasa prochází různými typy kulturní krajiny, od nepálských terasovitých políček po typicky tibetskou krajinu. Uvidíme vysoko položené jezero Tilicho. Překonáme slavné sedlo Thorung La (5416 m), nejvyšší bod celé trasy. Půjdeme údolím řeky Kali Gandaki, které je tvořeno stěnami Dhaulágiri a Annapurny a je považováno za nejhlubší údolí světa. Na konci naší cesty budeme z vrcholu Poon Hill (3210 m) sledovat úchvatné scenérie východu slunce nad Annapurnou a Dhaulágiri.

Jedná se o přechod po horských lodžích, jejichž pohostinnosti budeme využívat pro noclehy i stravu. Poneseme si jen vlastní spacák a osobní věci, veškerou stravu koupíme vždy na místě, nebude tedy třeba nosit žádné zásoby a jde se tedy téměř nalehko. Na cestu se může vydat každý, kdo má základní zkušenosti s horami a dobrou fyzickou kondici. Denní délka treku se pohybuje v rozmezí 10-20 km, přičemž cesta vede po dobrých chodeckých stezkách horským terénem - obvykle 5-9 hodin denně s častými přestávkami. Důraz je kladen spíše na vytrvalost než na techniku a trek je tak určen pro širší okruh lidí. Během treku budeme pečlivě dbát na postupnou aklimatizaci, nejvyšším bodem treku je sedlo Thorung La (5416 m), které překonáme 14. den zájezdu. Pojedeme v malé skupině do 13 cestovatelů.

Program zájezdu

 • 1. den: Odlet z Prahy.
 • 2. den: Přílet do Kathmandu. Ubytování v hotelu ve čtvrti Thamel. Vyřízení trekking permitu a jízdenek.
 • 3. den: Prohlídka historického centra Kathmandu navždy změněného zemětřesením (2015) - dřevěné pagodovité hinduistické chrámy na náměstí Durbar Square, svatí muži „sádhuové“, tibetská stúpa Kathesimbu. Velká buddhistická stúpa Swayambunath, díky svým zvířecím obyvatelům zvaná „Opičí chrám“.
 • 4. den: Přesun autobusem a následně jeepem (celkem 9 hod) z Kathmandu krajem rýžových políček přes poslední větší centrum, městečko Besisahar (750 m), do vesnice Syange (1100 m), ubytování v guesthousu.
 • 5. den: Zahájení našeho putování výstupem údolím řeky Marsyangdi Khola do vesnice Tal (1700 m). (6 hod, ↑ 600 m)
 • 6. den: Táhlé stoupání do vsi Chame (2700 m) s kamennou buddhistickou zídkou mani (podle buddhistické motlitby Om mani padme hum) a hezkou stúpou, po cestě první výhledy na zaledněné štíty Lamjung Himal (6983 m) a Annapurnu II (7937 m). (8 hod, ↑ 1000 m)
 • 7. den: První překonání 3000 m a výstup úzkým údolím do vesnice Lower Pisang (3400 m). Po cestě 1500 m vysoká skalní vyhlazená stěna Paungda Danda. (8 hod, ↑ 600 m)
 • 8. den: Krásnější horní cestou s úžasnými výhledy na horské sedmitisícové velikány Annapurna II, III, IV do horského obchodního centra této oblasti, vesnice Manang (3540 m). (8 hod, ↑ 550 m, ↓ 300 m)
 • 9. den: Odpočinkový a aklimatizační den. Krátký přechod do hezké nepálské vsi Khangsar (3700 m). (2 hod, ↑ 250 m)
 • 10. den: Místy surrealistickou měsíční krajinou s výhledy na ledový sedmitisícový hřeben Grande Barriere do Tilicho Lake Base Campu (4165 m). (5 hod, ↑ 550 m, ↓ 150 m)
 • 11. den: Výstup na výhledový bod na vysoko položené jezero Tilicho Lake (4940 m) v úžasném vysokohorském světě. Kvalitní aklimatizace a návrat do Base Campu a dále do hotelu Tilicho Peak (4050 m). (9 hod, ↑ 1000 m, ↓ 1100 m)
 • 12. den: Traverz až do údolí řeky Marsyangdi k usedlosti Yak Kharka (4050 m). (5 hod, ↑ 300 m, ↓ 300 m)
 • 13. den: Pozvolné stoupání údolím Thorung Khola až do nejvýše položené vesnice pod sedlem - Thorung Phedi (4450 m). Noc v nejvyšší nadmořské výšce. (3 hod, ↑ 500 m, ↓ 100 m)
 • 14. den: Výstup serpentinami po starodávné stezce, kterou používaly karavany již před stovkami let, do sedla Thorung La (5416 m), jedinečného místa s úžasnou atmosférou, spoustou kamenných mužíků, modlitebních vlaječek a ostrým ledovým větrem. Nádherné výhledy na celý masiv Annapuren, Gangapurnu, Khatung Kang, na východě na úžasné panorama údolí řeky Kali Gandaki. Náročný a strmý sestup ze sedla do vesnice Muktinath (3800 m), výhled na osmitisícovku Dhaulagiri. (9,5 hod, ↑ 900 m, ↓ 1600 m)
 • 15. den: Vesnice Muktinath je významným poutním místem pro buddhisty i hinduisty. Sestup do vesnice Kagbeni (2840 m). Přesun džípy (až 5-6 hod) do „horké vody“ Tatopani (1250 m) s teplými prameny. Tatopani je nejhlubší údolí na světě, na jedné straně s Dhaulagiri (8167 m) a na druhé s masivem Annapuren (8091 m).
 • 16. den: Nejlepší odpočinek po přechodu sedla v „horké vodě“ Tatopani (1250 m) s teplými prameny, relaxace, výlety po okolí.
 • 17.-18. den: Dlouhé stoupání z údolí Khali Gandaki krajem rýžových teras přes nepálské zemědělské vesnice Ghara a Sikha do vesnice Ghorepani (2800 m), výstup rozdělen většinou do dvou dnů. (za 2 dny 9 hod, ↑ 1700 m)
 • 19. den: Brzy ráno vycházka na vrcholek Poon Hill (3210 m) na východ slunce - pověstné výhledy na Annapurnu I, Dhaulagiri a posvátnou horu Machhapuchhre (6997 m). Sestup do vesnice Ulleri (2000 m) nad údolím řeky Modi Khola, závěrečný bod treku kolem Annapurny (6 hod, ↑ 500 m, ↓ 1200 m). Džípy do Pokhary.
 • 20. den: Zasloužené volno v poklidném městečku Pokhara s množstvím obchůdků, restaurací a jezerem, v jehož hladině se za příznivých podmínek zrcadlí všechny himalájské vrcholy.
 • 21. den: Přejezd autobusem (7-8 hod) do Kathmandu.
 • 22. den: Nakupování v Kathmandu, odlet domů.
 • 23. den: Návrat do Prahy.

Ubytování

V Kathmandu budeme spát 3x a v Pokhaře 2x v čistém cestovatelském hotelu s teplou sprchou, jediným problémem jsou občasné výpadky el. proudu. Během treku budeme využívat celkem 15x místní lodže (chaty). Pokoje v hotelech i lodžích jsou převážně dvoulůžkové. Kvalita lodží se neustále zlepšuje, spacák je však nutností. Jedná se o nejvíce turistickou oblast v Nepálu, ale stále musíme mít na paměti, že Nepál je jednou z nejchudších zemí světa. Lodže mají často za příplatek i jednoduchou sprchu s teplou vodou nebo kbelík s teplou vodou, WC je někde splachovací, někde suché.

Stravování

V Kathmandu a v Pokhaře se stravujeme v místních restauracích, na treku pak v lodžích nebo v restauracích po cestě, kde se zastavíme během dne na oběd. Většinou není problém si objednat západní jídlo (špagety, polévky, někdy i burger či steak) nebo i další výborná jídla mezinárodních kuchyní. Tradičním jídlem je dal bhat (rýže s čočkou a zeleninou), smažené nudle se zeleninou či masem, orestované brambory, knedlíčky momo (taštičky z těsta plněné zeleninou nebo masem). K snídani je možné si vybrat různě upravená vejce, toasty s máslem, sýrem či marmeládou, ovesnou kaši, musli, palačinky. Místní strava je ovlivněná indickou kuchyní, takže i ve skromných podmínkách je velmi chutná. Na každé chatě se dají dokoupit i energetické tyčinky (Snickers, Mars, Bounty) a sušenky či jiná doplňková strava. K pití je možné si objednat různé čaje, horké ovocné nápoje, kávu (v některých chatách mají i kávovar). Balenou pitnou vodu je možné koupit také kdekoliv, ovšem po úpravě filtrováním nebo dezinfekcí můžeme pít i vodu z kohoutku nebo pramenů. Stravování na treku, kam jídlo musí vynést nosiči, a v turistických restauracích v Kathmandu i v Pokhaře však není vyloženě levné jako v některých jiných koutech Asie - je třeba počítat s náklady na jídlo průměrně okolo 400-600 Kč na den. Dal bhat stojí v horách od 120 Kč, pivo od 100 Kč, hrnek čaje 15-25 Kč.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: V Kathmandu se budeme přesouvat taxíky. Z Kathmandu do oblasti Annapurny a zpět pojedeme dálkovým autobusem. Další přejezdy v oblasti absolvujeme džípy.

Cestovní doklady a víza: Ke vstupu do Nepálu je třeba cestovní pas s platností minimálně o 6 měsíců přesahující dobu odletu ze země. Vízum do Nepálu lze získat přímo na hraničním přechodu, tedy na letišti v Kathmandu. Vízum se vydává na dobu 30 dní a stojí 50 USD.

Očkování: Pro vstup do země není povinné žádné očkování. Doporučujeme být naoočkovaný proti hepatitidě A a proti břišnímu tyfu. Přesvědčte se také, že máte platné očkování proti tetanu. Podrobné informace o očkování vám sdělí zdravotní ústavy a očkovací centra.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, letenky, pojištění atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Nepál - Annapurna trek

Nepál - Annapurna trek

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Nepál - Manaslu trek

Liduprázdným Himálajem kolem Manaslu s noclehy na chatách