Nepál - Annapurna trek

Nejoblíbenější trek na světě - okolo Annapuren s noclehy na chatách

Vidět Himálaj a navštívit Nepál, to je sen mnoha cestovatelů. Trek okolo Annapuren je jedním z nejpopulárnějších treků na světě a je určen pro všechny, kteří hledají nádhernou přírodu, vysoké hory, zajímavé památky, přívětivé lidi, exotiku a dobrodružství. Vede kolem mohutného masivu Annapurny (8091 m), desáté nejvyšší hory světa. Celé pohoří obsahuje několik dalších sesterských vrcholů s výškou nad 7000 m - Annapurna II (7937 m), Annapurna III (7555 m). Z několika míst je nádherný výhled na sedmou nejvyšší horu světa, Dhaulágiri (8167 m), a na začátku treku i na osmou nejvyšší horu, Manaslu (8163 m).

Trasa prochází různými typy kulturní krajiny, od nepálských terasovitých políček po typicky tibetskou krajinu. Uvidíme vysoko položené jezero Tilicho. Překonáme slavné sedlo Thorung La (5416 m), nejvyšší bod celé trasy. Půjdeme údolím řeky Kali Gandaki, které je tvořeno stěnami Dhaulágiri a Annapurny a je považováno za nejhlubší údolí světa. Na konci naší cesty budeme z vrcholu Poon Hill (3210 m) sledovat úchvatné scenérie východu slunce nad Annapurnou a Dhaulágiri.

Jedná se o přechod po horských lodžiích, jejichž pohostinnosti budeme využívat pro noclehy i stravu. Poneseme si jen vlastní spacák a osobní věci, veškerou stravu koupíme vždy na místě, nebude tedy třeba nosit žádné zásoby. Na tento trek se může vydat každý, kdo má zkušenosti s vícedenními přechody hor a dobrou fyzickou kondici. Denní délka treku se pohybuje v rozmezí 10-20 km, přičemž cesta vede po dobrých chodeckých stezkách horským terénem - obvykle 5-9 hodin denně s častými přestávkami (náročnost podrobněji). Důraz je kladen spíše na vytrvalost než na techniku a trek je tak určen pro širší okruh lidí. Během treku budeme pečlivě dbát na postupnou aklimatizaci, nejvyšším bodem treku je sedlo Thorung La (5416 m), které překonáme 14. den zájezdu. Pojedeme v malé skupině do 13 cestovatelů. Doprovázet nás bude kromě českého i místní průvodce.

Program zájezdu

 • 1. den: Odlet z Prahy.
 • 2. den: Přílet do Kathmandu. Ubytování v hotelu ve čtvrti Thamel. Vyřízení trekking permitu a jízdenek.
 • 3. den: Prohlídka historického centra Kathmandu navždy změněného zemětřesením (2015) - dřevěné pagodovité hinduistické chrámy na náměstí Durbar Square, svatí muži „sádhuové“, tibetská stúpa Kathesimbu. Velká buddhistická stúpa Swayambunath, díky svým zvířecím obyvatelům zvaná „Opičí chrám“.
 • 4. den: Přesun autobusem a následně jeepem (celkem 9 hod) z Kathmandu krajem rýžových políček přes poslední větší centrum, městečko Besisahar (750 m), do vesnice Jagat (1300 m), ubytování v guesthousu.
 • 5. den: Zahájení našeho putování výstupem údolím řeky Marsyangdi Khola do vesnice Tal (1700 m). (4 hod, ↑ 400 m)
 • 6. den: Táhlé stoupání do vsi Thanchok (2650 m) s kamennou buddhistickou zídkou mani (podle buddhistické motlitby Om mani padme hum) a hezkou stúpou, po cestě první výhledy na zaledněné štíty Lamjung Himal (6983 m) a Annapurnu II (7937 m). (6 hod, ↑ 950 m)
 • 7. den: První překonání 3000 m a výstup úzkým údolím do vesnice Lower Pisang (3400 m). Po cestě 1500 m vysoká skalní vyhlazená stěna Paungda Danda. (8 hod, ↑ 600 m)
 • 8. den: Krásnější horní cestou s úžasnými výhledy na horské sedmitisícové velikány Annapurna II, III, IV do malé vsi Bhraga (3500 m), případně do horského obchodního centra této oblasti, vesnice Manang (3540 m). (8 hod, ↑ 550 m, ↓ 300 m)
 • 9. den: Odpočinkový a aklimatizační den. Krátký přechod do hezké nepálské vsi Khangsar (3700 m). (2 hod, ↑ 250 m)
 • 10. den: Místy surrealistickou měsíční krajinou s výhledy na ledový sedmitisícový hřeben Grande Barriere do Tilicho Lake Base Campu (4165 m). (5 hod, ↑ 550 m, ↓ 150 m)
 • 11. den: Výstup na výhledový bod na vysoko položené jezero Tilicho Lake (4940 m) v úžasném vysokohorském světě. Kvalitní aklimatizace a návrat do Base Campu a dále do hotelu Tilicho Peak (4050 m). (9 hod, ↑ 1000 m, ↓ 1100 m)
 • 12. den: Traverz až do údolí řeky Marsyangdi k usedlosti Yak Kharka (4050 m). (5 hod, ↑ 300 m, ↓ 300 m)
 • 13. den: Pozvolné stoupání údolím Thorung Khola až do nejvýše položené vesnice pod sedlem - Thorung Phedi (4450 m). Noc v nejvyšší nadmořské výšce. (3 hod, ↑ 500 m, ↓ 100 m)
 • 14. den: Výstup serpentinami po starodávné stezce, kterou používaly karavany již před stovkami let, do sedla Thorung La (5416 m), jedinečného místa s úžasnou atmosférou, spoustou kamenných mužíků, modlitebních vlaječek a ostrým ledovým větrem. Nádherné výhledy na celý masiv Annapuren, Gangapurnu, Khatung Kang, na východě na úžasné panorama údolí řeky Kali Gandaki. Náročný a strmý sestup ze sedla do vesnice Muktinath (3800 m), výhled na osmitisícovku Dhaulagiri. (9,5 hod, ↑ 900 m, ↓ 1600 m)
 • 15. den: Vesnice Muktinath je významným poutním místem pro buddhisty i hinduisty. Sestup suchou krajinou po hranici království Mustang do vesnice Kagbeni (2840 m). Poté přesun džípy (1h) do vsi Marpha (2700 m), nocleh v hotelu. (5 hod, ↑ 100 m, ↓ 1100 m)
 • 16. den: Přesun džípy ( 4-5 hod) do Tatopani (1250 m). Tatopani je nejhlubší údolí na světě, na jedné straně s Dhaulagiri (8167 m) a na druhé s masivem Annapuren (8091 m). Nejlepší odpočinek po přechodu sedla v „horké vodě“ Tatopani (1250 m) s teplými prameny, relaxace, vycházky po okolí.
 • 17. den: Postupné stoupání z údolí Khali Gandaki krajem rýžových teras přes nepálské zemědělské vesnice Ghara a Sikha (2000 m). (5 hod, ↑ 750 m)
 • 18. den: Pokračování ve výstupu do vesnice Ghorepani (2850 m) s výhledy na majestátní vrchol Dhaulagiri (8167 m). (6 hod, ↑ 850m)
 • 19. den: Brzy ráno vycházka na vrcholek Poon Hill (3210 m) na východ slunce - pověstné výhledy na Annapurnu I, Dhaulagiri a posvátnou horu Machhapuchhre (6997 m). Sestup do vesnice Ulleri (2000 m) nad údolím řeky Modi Khola, závěrečný bod treku kolem Annapurny (6 hod, ↑ 500 m, ↓ 1200 m). Džípy do Pokhary.
 • 20. den: Zasloužené volno v poklidném městečku Pokhara s množstvím obchůdků, restaurací a jezerem, v jehož hladině se za příznivých podmínek zrcadlí himalájské vrcholy.
 • 21. den: Přejezd autobusem (7-8 hod) do Kathmandu.
 • 22. den: Nakupování v Kathmandu, dokončení prohlídky města.
 • 23. den: Odlet z Kathmandu a návrat do Prahy.

Ubytování

V Kathmandu budeme spát 4x a v Pokhaře 2x v čistém cestovatelském hotelu s teplou sprchou, jediným problémem jsou občasné výpadky el. proudu. Během treku budeme využívat celkem 15x místní himálajské lodžie (chaty). Pokoje v hotelech i lodžiích jsou převážně dvoulůžkové. Kvalita lodžií se neustále zlepšuje, stále však musíme mít na paměti, že je Nepál jednou z nejchudších zemí světa. Pro spaní v lodžiích je nutný kvalitní spacák. Ve výbavě většiny pokojů bývají přikrývky nebo deky, kterými můžeme vylepšit tepelný komfort spacáku. Lodžie mají za příplatek i jednoduchou sprchu s teplou vodou, WC je někde splachovací, někde suché.
Mnoho lodžií na treku nabízí za poplatek možnost připojení k wifi, poplatek většinou roste se stoupající nadmořskou výškou. V Kathmandu a Pokhaře není připojení na wifi zdarma problém.

Stravování

V Kathmandu a v Pokhaře se stravujeme v místních restauracích, na treku pak v lodžiích nebo v restauracích po cestě - snídaně, večeře, během dne se zastavíme i na oběd. Většinou není problém si objednat západní jídlo (špagety, polévky, někdy i burger či steak) nebo i další výborná jídla mezinárodních kuchyní. Tradičním jídlem je dal bhat (rýže s čočkou a zeleninou), smažené nudle se zeleninou či masem, orestované brambory, knedlíčky momo (taštičky z těsta plněné zeleninou nebo masem). K snídani je možné si vybrat různě upravená vejce, toasty s máslem, sýrem či marmeládou, ovesnou kaši, musli, palačinky. Místní strava je ovlivněná indickou kuchyní, takže i ve skromných podmínkách je velmi chutná. Na každé chatě se dají dokoupit i energetické tyčinky (Snickers, Mars, Bounty) a sušenky či jiná doplňková strava. K pití je možné si objednat různé čaje (ve vyšších polohách stojí za to nechat si uvařit čaj do nerezové termosky), horké ovocné nápoje, kávu (v některých chatách mají i kávovar). Balenou pitnou vodu je možné koupit kdekoliv, ovšem po úpravě filtrováním (např. Sawyer mini filter) nebo dezinfekcí (např. Sanosil) můžete pít i vodu z kohoutku nebo pramenů. Vezměte si s sebou také lahev na vodu či Camelbag (objem zvažte, dle vaši osobní žíznivosti).
Stravování na treku, kam jídlo musí vynést nosiči, a v turistických restauracích v Kathmandu není vyloženě levné jako v některých jiných koutech Asie - je třeba počítat s náklady na jídlo průměrně okolo 3000 - 5000 NPR na den (ceny porostou čím dál budeme od civilizace). Dal bhat stojí v horách 600 - 1000NPR, pivo 800 - 1200 NPR, čaj 100 - 250 NPR, espresso 300 - 600 NPR, balená voda v Kathmandu 20 - 30 NPR/litr, v horách od 100 NPR/litr. Je zbytečné brát do Nepálu jakékoliv zásoby jídla. Můžete si s sebou však vzít pár energetických sladkostí typu müsli tyčinka, čokoláda, hroznový cukr, sušené ovoce či oříšky, příp. energetické práškové nápoje.
Na místě si nekupujte pouličně vyráběnou zmrzlinu, pijte jen vodu z ověřených zdrojů (nejlépe balenou), případně vodu převařenou, v restauracích si dejte raději čaj místo vody, kde máte jistotu převaření, zásadně odmítejte vodu s ledem. Je nutné dávat si pozor na to, co jíte a od koho to kupujete.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: V Kathmandu se budeme přesouvat taxíky. Z Kathmandu do oblasti Annapurny a zpět pojedeme dálkovým autobusem. Další přejezdy v oblasti absolvujeme džípy.

Pronájem nosičů: Na trek je možné si pronajmout nosiče (jeden unese 20 kg = výbava pro dva trekaře) a cena za jednoho nosiče je cca 30 USD/den. Rezervace probíhá dopředu, úhrada služby pak probíhá až na místě v hotovosti. Váš zájem prosím uveďte v přihlášce.

Cestovní formality: Ke vstupu do země je třeba cestovní pas s platností minimálně o 6 měsíců přesahující dobu odletu z Nepálu. Víza do Nepálu On Arrival získáte přímo na letišti v Kathmandu. Vízum se vydává na dobu 30 dní a stojí 50 USD. Před odletem je třeba vyplnit online vízový formulář - žádost o tzv. Pre Arrival Visa. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

Očkování: Doporučujeme být naočkovaný proti hepatitidě A a proti břišnímu tyfu. Přesvědčte se také, že máte platné očkování proti tetanu.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Nejste si jistí, jaký zájed do Nepálu zvolit? Podívejte se srovnání zájezdů do Nepálu!

 • 19.04.2025 - 11.05.2025
 • 23 dní
 • Číslo: 9094
 • 62 000 Kč
  Bez letenky: 37 000 Kč
 • Rezervace

Nepál - Annapurna trek

Nepál - Annapurna trek

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Nepál - Everest trek

Trekking pod nejvyšší horu světa Mt. Everest s noclehy na chatách

Nepál - Everest trek přes tři sedla

Náročnější trekking pod nejvyšší horu světa Mt. Everest s noclehy na chatách

Maroko - Vysoký Atlas

Horská turistika s výstupem na Toubkal, města Marrákeš a Fes a písečné duny Erg Chebbi

Nepál - krajem Šerpů pod Everestem

Trekking v údolí Khumbu pod Mt. Everestem s podporou nosičů a noclehy na chatách

Nepál - Manaslu trek

Liduprázdným Himálajem kolem Manaslu s noclehy na chatách

Nepál - Langtang trek

Himálajské údolí Langtang a jezero Gosainkund s noclehy na chatách