Nepál - Everest trek

Trekking pod nejvyšší horu světa Mt. Everest s noclehy na chatách

Trek v Nepálu pod nejvyšší horou světa Mt. Everestem (8848 m) je obrovským zážitkem. Během trekkingu oblastí Solo Khumbu se nám otevřou nepřekonatelné výhledy na tři osmitisícovky: Mt. Everest, Lhotse, Makalu. Jako na dlani budeme mít i další slavné zaledněné velikány - Pumori, Nuptse či Ama Dablam. Naše trasa povede od přistávací plochy v Lukle do centra národu Šerpů - Namche Bazaar. Odtud začneme stoupat, ráz krajiny se bude s přibývající výškou měnit a terasovitá políčka bude střídat velehorská krajina s jedinečnými výhledy na okolní horské masívy a praskající ledovce. Nahoru se vydáme trasou okolo kláštera Tengboche a přes osadu Periche. Na každém kroku se budeme setkávat s buddhismem, který budou připomínat nejenom kláštery, modlitební mlýnky a mniši, ale také všudypřítomné modlitební vlaječky, stúpy a kamenné zídky mani. V Kathmandu se zase seznámíme s hinduismem. Během tohoto treku je možné vystoupat na výhledový vrchol Kala Patthar (5650 m), odkud jsou jedinečné pohledy na Mt. Everest a ostatní vrcholy. Trek je určen všem, jenž chtějí zažít dobrodružství v zemi s obrovským přírodním a kulturním bohatstvím, kde po staletí žijí usměvaví lidé uprostřed Himálaje.

Jedná se o přechod po horských lodžiích, jejichž pohostinnosti budeme využívat pro noclehy i stravu. Poneseme si jen vlastní spacák a osobní věci, veškerou stravu koupíme vždy na místě, nebude tedy třeba nosit žádné zásoby. Na tento trek se může vydat každý, kdo má zkušenosti s vícedenními přechody hor a dobrou fyzickou kondici. Budeme se pohybovat ve vyšších nadmořských výškách - několikrát přes 5000 m. Zásadní pro úspěšný pohyb v těchto podmínkách je postupná a dostatečná aklimatizace, na kterou klademe maximální důraz. V horách strávíme celkem 14 dní, z toho 2 dny slouží právě aklimatizačním jednodenním výletům. Denní etapy trvají 4-7 hodin včetně pauz. Denní převýšení je průměrně 500 m nahoru a 500 m dolů (náročnost podrobněji). Veškeré trasy vedou po horských cestách a stezkách, zájezd neobsahuje žádné technicky náročné partie. Hlavně cestou nahoru děláme krátké etapy kvůli postupné aklimatizaci na vysokou nadmořskou výšku. Pojedeme v malé skupině cca 13 - 17 cestovatelů a na treku nás budou doprovázet kromě českého i 1-2 místní průvodci (dle velikosti skupiny). Kratší a méně náročnou variantou zájezdu s podporou nosičů v ceně zájezdu je akce Nepál - krajem Šerpů. Naopak náročnější, delší a odlehlejší variantou zájezdu je trekking Nepál - Everest trek přes tři sedla.

Program zájezdu

 • 1. den: Odlet z Prahy.
 • 2. den: Přílet do Kathmandu, ubytování v hotelu ve čtvrti Thamel. Seznámení s atmosférou a koloritem hlavního města Nepálu.
 • 3. den: Prohlídka historického centra Kathmandu navždy změněného zemětřesením v roce 2015 - dřevěné pagodovité hinduistické chrámy na náměstí Durbar Square, svatí muži „sádhuové“, tibetská stúpa Kathesimbu. Možnost dokoupení potřebného vybavení na trek.
 • 4. den: Atraktivní let z Ramechhapu (či z Kathmandu) do Lukly na slavné letiště Tenzing-Hillary (2800 m). Trek do vesnice Monjo, vstupní brány do národního parku Sagarmatha. (6 hod, ↑ 350 m, ↓ 350 m)
 • 5. den: Krátký, ale strmý výstup do centra národu Šerpů a turistického ruchu - slavný Namche Bazaar (3480 m). (4 hod, ↑ 700 m, ↓ 50 m)
 • 6. den: Aklimatizační den - pěší výlety po okolí. Atraktivní jsou vesnice Khumjung a Khunde se školou a nemocnicí, které založil Edmund Hillary, nebo trek údolím řeky Bhote Kosi. Namche je centrem celého údolí Solo Khumbu, na místních tržnicích je neobyčejně rušno. Možnost doplnit zásoby a vybavení. (5 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m)
 • 7. den: Túra do oblíbeného poutního místa Tengboche (3800 m) s vyhlášeným klášterem gompou, který kdysi patřil k nejrozlehlejším stavbám v oblasti. Jedinečná příležitost k fotografiím modlitebních vlaječek, působivého vrcholu Ama Dablam (6812 m) a také Everestu (8848 m). Možná puja s mantrami mnichů a kakofonií zvuků. (6 hod, ↑ 700 m, ↓ 300 m)
 • 8. den: Kratší přechod do Pangboche (3980 m) (2 hod, ↑ 300 m, ↓ 100 m). Aklimatizační výstup, možno až do base campu pod Ama Dablam (4576 m) a zpět (5 hod, ↑ 650 m, ↓ 650 m).
 • 9. den: Trek do Periche (4240 m). Táhlým stoupáním údolím řeky Imja Kola, kde je stezka lemovaná buddhistickými kamennými zídkami „mani“ (podle buddhistické modlitby „Om mani padme hum“). Periche je poslední více civilizované místo na treku, je zde možnost zdravotní asistence při příznacích výškové nemoci. (4 hod, ↑ 300 m, ↓ 50 m)
 • 10. den: Aklimatizační den. Z Periche můžeme podniknout mnoho úchvatných treků s výhledy na okolní štíty. Nejpopulárnější je trek do Chhukungu, kam směřují také trekaři vystupující na Mera Peak či Island Peak. (6 hod, ↑ 450 m, ↓ 450 m)
 • 11. den: Pokračování v postupné adaptaci na velkou výšku výstupem do Duglhy (4600 m) (3,5 hod, ↑ 350 m). Aklimatizace do oblasti Cholatse (cca 4800 m).
 • 12. den: Vysokohorskou krajinou do Lobuche (4930 m) (2,5 hod, ↑ 350 m). Aklimatizace nad 5000 m okolo Lobuche.
 • 13. den: Pokračování na nejvyšší místo noclehu - Gorak Shep (5170 m) v drsné horské krajině pod nejvyšší horou světa. Po morénách ledovce Khumbu do Base Campu Mount Everestu (5364 m), hostícímu horolezce směřující k vrcholu. (7 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m)
 • 14. den: Ranní výstup na vrchol Kala Patthar (5650 m) s nejkrásnějšími výhledy na Mt. Everest (8848 m), Nuptse (7861 m), Lhotse (8516 m), Pumori (7161 m) a Cho Oyu (8201 m). Návrat do Lobuche. (5 hod, ↑ 450 m, ↓ 700 m)
 • 15. den: Sestup do Pangboche (3980 m), stejnou cestou jako nahoru, ovšem s novými výhledy na Ama Dablam, Cholatse a Tabouche. (6 hod, ↑ 100 m, ↓ 1050 m)
 • 16. den: Z Pangboche návrat zpět do Namche Bazaaru. (6 hod, ↑ 400 m, ↓ 1000 m)
 • 17. den: Poslední etapa treku zpět do Lukly. (8 hod, ↑ 400 m, ↓ 1050 m)
 • 18. den: Odlet z Lukly. Po příletu a ubytování na hotelu dokončení prohlídky Kathmandu: Pashupatinath - spalovací gháty a obřady na břehu řeky Bagmati; bělostný Bodhnath - jedna z největších stúp na světě; velká buddhistická stúpa Swayambunath, díky svým zvířecím obyvatelům zvaná „Opičí chrám“.
 • 19. den: Rezerva pro případ posunutí letu z Lukly nebo jiných nenadálých okolností. Alternativně je možné si zaplatit populární rafting. Večeře v některé z vyhlášených horolezeckých hospod s četnými stopami českých horolezců.
 • 20. den: Odlet z Nepálu a návrat do Prahy.

Ubytování

V Kathmandu budeme spát 4x v čistém cestovatelském hotelu s teplou sprchou, jediným problémem jsou občasné výpadky el. proudu. Během treku budeme využívat (celkem 14x) místní himálajské lodžie (chaty). Pokoje v hotelu i v lodžiích jsou převážně 2lůžkové. Kvalita lodžií se neustále zlepšuje, stále však musíme mít na paměti, že je Nepál jednou z nejchudších zemí světa. Pro spaní v lodžiích je nutný kvalitní spacák. Ve výbavě většiny pokojů bývají přikrývky nebo deky, kterými můžeme vylepšit tepelný komfort spacáku. Lodžie mají za příplatek i jednoduchou sprchu s teplou vodou, WC je někde splachovací, někde suché. Většina lodžií nabízí připojení k wifi Everest link (2000 NPR na celý trek). V Kathmandu není připojení na wifi zdarma problém.

Stravování

V Kathmandu se stravujeme v místních restauracích, na treku pak v lodžiích - snídaně, večeře, nebo v restauracích po cestě, kde se zastavíme během dne na oběd. Většinou není problém si objednat západní jídlo (špagety, polévky, někdy i burger či steak) nebo i další výborná jídla mezinárodních kuchyní. Tradičním jídlem je dal bhat (rýže s čočkou a zeleninou), smažené nudle se zeleninou či masem, orestované brambory, knedlíčky momo (taštičky z těsta plněné zeleninou nebo masem). K snídani je možné si vybrat různě upravená vejce, toasty s máslem, sýrem či marmeládou, ovesnou kaši, müsli, palačinky. Místní strava je ovlivněná indickou kuchyní, takže i ve skromných podmínkách je velmi chutná. Na každé chatě se dají dokoupit i energetické tyčinky (Snickers, Mars, Bounty) a sušenky či jiná doplňková strava. K pití je možné si objednat různé čaje (ve vyšších polohách stojí za to nechat si uvařit čaj do nerezové termosky), horké ovocné nápoje, kávu (v některých chatách mají i kávovar). Balenou pitnou vodu je možné koupit kdekoliv, ovšem po úpravě filtrováním (např. Sawyer mini filter) nebo dezinfekcí (např. Sanosil) můžete pít i vodu z kohoutku nebo pramenů. Vezměte si s sebou také lahev na vodu či Camelbag (objem zvažte, dle vaši osobní žíznivosti).
Stravování na treku, kam jídlo musí vynést nosiči, a v turistických restauracích v Kathmandu není vyloženě levné jako v některých jiných koutech Asie - je třeba počítat s náklady na jídlo průměrně okolo 3000 - 5000 NPR na den (ceny porostou čím blíž budeme Everest BC, tedy čím dál budeme od civilizace). Dal bhat stojí v horách 600 - 1000 NPR, pivo 800 - 1200 NPR, čaj 100 - 250 NPR, espresso 300 - 600 NPR, balená voda v Kathmandu 20 - 30 NPR/litr, v horách od 100 NPR/litr. Je zbytečné brát do Nepálu jakékoliv zásoby jídla. Můžete si s sebou však vzít pár energetických sladkostí typu müsli tyčinka, čokoláda, hroznový cukr, sušené ovoce či oříšky, příp. energetické práškové nápoje.
Na místě si nekupujte pouličně vyráběnou zmrzlinu, pijte jen vodu z ověřených zdrojů (nejlépe balenou), případně vodu převařenou, v restauracích si dejte raději čaj místo vody (jistota převaření), zásadně odmítejte pití s ledem. Je nutné dávat si pozor na to, co jíte a od koho to kupujete.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: V Kathmandu se budeme přesouvat taxíky. Do oblasti Everestu poletíme z Ramechhapu (či z Kathmandu) do Lukly a zpět malým letadlem.

Pronájem nosičů: Na trek je možné si pronajmout nosiče (jeden unese 20 kg = výbava pro dva trekaře) a cena za jednoho nosiče je cca 30 USD/den. Rezervace probíhá dopředu, úhrada služby pak probíhá až na místě v hotovosti. Váš zájem prosím uveďte v přihlášce.

Cestovní formality: Ke vstupu do země je třeba cestovní pas s platností minimálně o 6 měsíců přesahující dobu odletu z Nepálu. Víza do Nepálu On Arrival získáte přímo na letišti v Kathmandu. Vízum se vydává na dobu 30 dní a stojí 50 USD. Před odletem je třeba vyplnit online vízový formulář - žádost o tzv. Pre Arrival Visa. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

Očkování: Doporučujeme být naočkovaný proti hepatitidě A a proti břišnímu tyfu. Přesvědčte se také, že máte platné očkování proti tetanu.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Nejste si jistí, jaký zájed do Nepálu zvolit? Podívejte se srovnání zájezdů do Nepálu!

Nepál - Everest trek

Nepál - Everest trek

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Nepál - Annapurna trek

Nejoblíbenější trek na světě - okolo Annapuren s noclehy na chatách

Nepál - Everest trek přes tři sedla

Náročnější trekking pod nejvyšší horu světa Mt. Everest s noclehy na chatách

Indie - trekking v Himálaji

Přechod přes sedlo Pin-Parvati a Údolím sněžných leopardů do Spiti

Nepál - krajem Šerpů pod Everestem

Trekking v údolí Khumbu pod Mt. Everestem s podporou nosičů a noclehy na chatách

Nepál - Manaslu trek

Liduprázdným Himálajem kolem Manaslu s noclehy na chatách