Nepál - Everest trek

Trekking pod nejvyšší horu světa Mt. Everest s noclehy na chatách

Trek v Nepálu pod nejvyšší horou světa Mt. Everestem (8848 m) je obrovským zážitkem. Během trekkingu oblastí Solo Khumbu se nám otevřou nepřekonatelné výhledy na tři osmitisícovky: Mt. Everest, Lhotse, Makalu. Jako na dlani budeme mít i další slavné zaledněné velikány - Pumori, Nuptse či Ama Dablam. Naše trasa povede od přistávací plochy v Lukle do centra národu Šerpů - Namche Bazaar. Odtud začneme stoupat, ráz krajiny se bude s přibývající výškou měnit a terasovitá políčka bude střídat velehorská krajina s jedinečnými výhledy na okolní horské masívy a praskající ledovce. Nahoru se vydáme trasou okolo kláštera Tengboche a přes osadu Periche. Na každém kroku se budeme setkávat s buddhismem, který budou připomínat nejenom kláštery, modlitební mlýnky a mniši, ale také všudypřítomné modlitební vlaječky, stúpy a kamenné zídky mani. V Kathmandu se zase seznámíme s hinduismem. Během tohoto treku je možné vystoupat na výhledový vrchol Kala Patthar (5650 m), odkud jsou jedinečné pohledy na Mt. Everest a ostatní vrcholy. Trek je určen všem, jenž chtějí zažít dobrodružství v zemi s obrovským přírodním a kulturním bohatstvím, kde po staletí žijí usměvaví lidé uprostřed Himálaje.

Jedná se o přechod po horských lodžích, jejichž pohostinnosti budeme využívat pro noclehy i stravu. Poneseme si jen vlastní spacák a osobní věci, veškerou stravu koupíme vždy na místě, nebude tedy třeba nosit žádné zásoby a jde se tedy téměř nalehko. Trek zvládne každý, kdo má základní zkušenosti s horami a dobrou fyzickou kondici. Budeme se pohybovat ve vyšších nadmořských výškách - několikrát přes 5000 m. Zásadní pro úspěšný pohyb v těchto podmínkách je postupná a dostatečná aklimatizace, na kterou klademe maximální důraz. V horách strávíme celkem 14 dní, z toho 2 dny slouží právě aklimatizačním jednodenním výletům. Denní etapy trvají 4-7 hodin včetně pauz. Denní převýšení je průměrně 500 m nahoru a 500 m dolů. Veškeré trasy vedou po horských cestách a stezkách, zájezd neobsahuje žádné technicky náročné partie. Hlavně cestou nahoru děláme krátké etapy kvůli postupné aklimatizaci na vysokou nadmořskou výšku. Pojedeme v malé skupině do 13 cestovatelů. Kratší a méně náročnou variantou zájezdu s podporou nosičů v ceně zájezdu je akce Nepál - krajem Šerpů. Naopak o něco náročnější, delší a odlehlejší variantou zájezdu je trekking Nepál - Everest trek přes tři sedla.

Program zájezdu

 • 1. den: Odlet z Prahy.
 • 2. den: Přílet do Kathmandu, ubytování v hotelu ve čtvrti Thamel. Vyřízení formalit k treku.
 • 3. den: Atraktivní let z Kathmandu do Lukly na slavné letiště Tenzing-Hillary (2800 m). Trek do vesnice Monjo, vstupní brány do národního parku Sagarmatha. (6 hod, ↑ 350 m, ↓ 350 m)
 • 4. den: Krátký, ale strmý výstup do centra národu Šerpů a turistického ruchu - slavný Namche Bazaar (3480 m). (4 hod, ↑ 700 m, ↓ 50 m)
 • 5. den: Aklimatizační den - pěší výlety po okolí. Atraktivní jsou vesnice Khumjung a Khunde se školou a nemocnicí, které založil Edmund Hillary, nebo trek údolím řeky Bhote Kosi. Namche je centrem celého údolí Solo Khumbu, na místních tržnicích je neobyčejně rušno. Možnost doplnit zásoby a vybavení. (5 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m)
 • 6. den: Túra do oblíbeného poutního místa Tengboche (3800 m) s vyhlášeným klášterem gompou, který kdysi patřil k nejrozlehlejším stavbám v oblasti. Jedinečná příležitost k fotografiím modlitebních vlaječek, působivého vrcholu Ama Dablam (6812 m) a také Everestu (8848 m). Možná puja s mantrami mnichů a kakofonií zvuků. (6 hod, ↑ 700 m, ↓ 300 m)
 • 7. den: Kratší přechod do Pangboche (3980 m) (2 hod, ↑ 300 m, ↓ 100 m). Aklimatizační výstup, možno až do base campu pod Ama Dablam (4576 m) a zpět (5 hod, ↑ 650 m, ↓ 650 m).
 • 8. den: Trek do Periche (4240 m). Táhlým stoupáním údolím řeky Imja Kola, kde je stezka lemovaná buddhistickými kamennými zídkami „mani“ (podle buddhistické motlitby „Om mani padme hum“). Periche je poslední více civilizované místo na treku, je zde možnost zdravotní asistence při příznacích výškové nemoci. (4 hod, ↑ 300 m, ↓ 50 m)
 • 9. den: Aklimatizační den. Z Periche můžeme podniknout mnoho úchvatných treků s výhledy na okolní štíty. Nejpopulárnější je trek do Chhukungu, kam směřují také trekaři vystupující na Mera Peak či Island Peak. (6 hod, ↑ 450 m, ↓ 450 m)
 • 10. den: Pokračování v postupné adaptaci na velkou výšku výstupem do Duglhy (4600 m) (3,5 hod, ↑ 350 m). Aklimatizace do oblasti Cholatse (cca 4800 m).
 • 11. den: Vysokohorskou krajinou do Lobuche (4930 m) (2,5 hod, ↑ 350 m). Aklimatizace nad 5000 m okolo Lobuche.
 • 12. den: Pokračování na nejvyšší místo noclehu - Gorak Shep (5170 m) v drsné horské krajině pod nejvyšší horou světa. Po morénách ledovce Khumbu do Base Campu Mount Everestu (5364 m), hostícímu horolezce směřující k vrcholu. (7 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m)
 • 13. den: Ranní výstup na vrchol Kala Patthar (5650 m) s nejkrásnějšími výhledy na Mt. Everest (8848 m), Nuptse (7861 m), Lhotse (8516 m), Pumori (7161 m) a Cho Oyu (8201 m). Návrat do Lobuche. (5 hod, ↑ 450 m, ↓ 700 m)
 • 14. den: Sestup do Pangboche (3980 m), stejnou cestou jako nahoru, ovšem s novými výhledy na Ama Dablam, Cholatse a Tabouche. (6 hod, ↑ 100 m, ↓ 1050 m)
 • 15. den: Z Pangboche návrat zpět do Namche Bazaaru. (6 hod, ↑ 400 m, ↓ 1000 m)
 • 16. den: Poslední etapa treku zpět do Lukly. (8 hod, ↑ 400 m, ↓ 1050 m)
 • 17. den: Odlet z Lukly. Prohlídka historického centra Kathmandu navždy změněného zemětřesením v roce 2015 - dřevěné pagodovité hinduistické chrámy na náměstí Durbar Square, svatí muži „sádhuové“, tibetská stúpa Kathesimbu.
 • 18. den: Rezerva pro případ posunutí letu z Lukly nebo jiných nenadálých okolností. Jinak dokončení prohlídky Kathmandu: Pashupatinath - spalovací gháty a obřady na břehu řeky Bagmati; bělostný Bodhnath - jedna z největších stúp na světě; velká buddhistická stúpa Swayambunath, díky svým zvířecím obyvatelům zvaná „Opičí chrám“. Alternativně je možné si zaplatit populární rafting. Večeře v některé z vyhlášených horolezeckých hospod s četnými stopami českých horolezců.
 • 19. den: Odlet z Nepálu.
 • 20. den: Návrat do Prahy.

Ubytování

V Kathmandu budeme spát 3x v čistém cestovatelském hotelu s teplou sprchou, jediným problémem jsou občasné výpadky el. proudu. Během treku budeme využívat (celkem 14x) místní himálajské lodže (chaty). Pokoje v hotelu i v lodžích jsou převážně dvoulůžkové. Kvalita lodží se neustále zlepšuje, stále však musíme mít na paměti, že je Nepál jednou z nejchudších zemí světa. Pro spaní v lodžích je nutný kvalitní spacák. Ve výbavě většiny pokojů bývají přikrývky nebo deky, kterými můžeme vylepšit tepelný komfort spacáku. Lodže mají za příplatek i jednoduchou sprchu s teplou vodou, WC je někde splachovací, někde suché.

Stravování

V Kathmandu se stravujeme v místních restauracích, na treku pak v lodžích nebo v restauracích po cestě, kde se zastavíme během dne na oběd. Většinou není problém si objednat západní jídlo (špagety, polévky, někdy i burger či steak) nebo i další výborná jídla mezinárodních kuchyní. Tradičním jídlem je dal bhat (rýže s čočkou a zeleninou), smažené nudle se zeleninou či masem, orestované brambory, knedlíčky momo (taštičky z těsta plněné zeleninou nebo masem). K snídani je možné si vybrat různě upravená vejce, toasty s máslem, sýrem či marmeládou, ovesnou kaši, musli, palačinky. Místní strava je ovlivněná indickou kuchyní, takže i ve skromných podmínkách je velmi chutná. Na každé chatě se dají dokoupit i energetické tyčinky (Snickers, Mars, Bounty) a sušenky či jiná doplňková strava. K pití je možné si objednat různé čaje, horké ovocné nápoje, kávu (v některých chatách mají i kávovar. Balenou pitnou vodu je možné koupit také kdekoliv, ovšem po úpravě filtrováním nebo dezinfekcí můžeme pít i vodu z kohoutku nebo pramenů. Stravování na treku, kam jídlo musí vynést nosiči, a v turistických restauracích v Kathmandu však není vyloženě levné jako v některých jiných koutech Asie - je třeba počítat s náklady na jídlo průměrně okolo 500-700 Kč na den. Dal bhat stojí v horách od 150 Kč, pivo od 120 Kč, čaj od 30 Kč, espresso od 70 Kč, balená voda od 20 Kč/litr.

Další informace k zájezdu

Místní doprava: V Kathmandu se budeme přesouvat taxíky. Do oblasti Everestu poletíme z Kathmandu do Lukly a zpět malým letadlem.

Cestovní doklady a víza: Ke vstupu do země je třeba cestovní pas s platností minimálně o 6 měsíců přesahující dobu odletu z Nepálu. Vízum do Nepálu lze získat přímo na hraničním přechodu, tedy na letišti v Kathmandu. Vízum se vydává na dobu 30 dní a stojí 50 USD.

Očkování: Pro vstup do země není povinné žádné očkování. Doporučujeme být naočkovaný proti hepatitidě A a proti břišnímu tyfu. Přesvědčte se také, že máte platné očkování proti tetanu. Podrobné informace o očkování vám sdělí zdravotní ústavy a očkovací centra.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, letenky, pojištění atd.)

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.


Nepál - Everest trek

Nepál - Everest trek

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Nepál - Manaslu trek

Liduprázdným Himálajem kolem Manaslu s noclehy na chatách