Sopky Indonésie

Horské výstupy na vulkanických ostrovech Bali, Lombok a Jáva

Indonésie je proslulá svými sopkami: na území této exotické tropické země se nachází přes 130 vulkánů, jejichž kužely dominují indonéským ostrovům. Sopečné vrcholky nabízí svým návštěvníkům dechberoucí výhledy do bizarní krajiny a neobvyklé možnosti turistiky. Na relativně malé ploše 3 blízkých, snadno dostupných ostrovů - Bali, Lomboku a východní Jávy - poznáme jednu z nejpřitažlivějších částí jihovýchodní Asie. Čekají nás jedny z nejatraktivnějších sopečných treků na světě, nezapomenutelné výhledy z vrcholů sopek za východu slunce, pohledy do činných dýmajících kráterů a na modravá jezera v sopečných kalderách, kouřící fumaroly se žlutavou sírou, pochody tropickými pralesy s opicemi i měsíční krajinou s lávovými strukturami. Mezi sopečnými aktivitami si užijeme ostrovní šnorchlování s hejny exotických ryb a želv, plavby na lodích, relaxaci a odpočinek na písčitých plážích, terasovitá zelená rýžová pole, bambusové chatrče, hinduistické chrámy, místní kulturu a obyvatelstvo. Nechte se pohltit úplně jiným světem, který vás nadchne.

Na zájezdu navštívíme nejznámější z indonéských vulkánů, které jsou turisticky přístupné. Na úvod nás čeká túra na balijskou sopku Batur. Na ostrově Lombok absolvujeme tradiční a často opěvovaný výstup na legendární horu Rinjani (3726 m). Pokusíme se o dobytí vrcholu Semeru, který je zároveň i nejvyšší horou ostrova Jáva a stále aktivním vulkánem, z jehož kráteru stoupá dým. Dále nahlédneme „pod pokličku“ tajemné sopce Bromo a místním obyvatelům pracujících v sirném dolu Kawah Ijen. Mezi výstupy si odpočineme na plážích ostrova Gili Meno či při šnorchlování. Čeká nás návštěva známých vodopádů na úpatí hory Rinjani a vodopádů Madakaripura v národním parku Bromo-Tengger-Semeru, známé výhledy na terasovitá rýžová pole, návštěva opičího chrámu a zájemci si užijí rafting v Ubudu.

Zájezd je zaměřen zejména na výstupy na indonéské sopky a horskou turistiku. Při dvoudenních trecích na sopky Rinjani a Semeru nám stravu a zapůjčené vybavení na kempování ponesou nosiči, půjdeme tedy nalehko, přesto se jedná o fyzicky středně náročné až náročnější výstupy (náročnost 3-4). Dále budeme vyrážet na jednodenní a kratší méně až středně náročné túry a výlety (náročnost v průměru 2). Náročnost túr a výletů ovlivňuje mimo vyšší polohy tropické klima. Horské akce střídá odpočinek - aktivní poznávání exotické kultury jihovýchodní Asie a vychutnávání pláží a moře. Ubytovaní budeme v cestovatelských hotýlcích, guesthousech, jednoduchých chatkách a bungalovech, výjimkou jsou 2 noci táboření v zapůjčených stanech (se zapůjčeným kempovacím vybavením) na Rinjani a Semeru. Budeme se stravovat v místních restauracích a jídelnách, při výstupu na Rinjani a Semeru dostaneme plnou penzi od místních průvodců. Transportovat se budeme dopravou smluvenou jen pro naši skupinu. Zavazadla budeme mít uložena na ubytování nebo v autě. Pojedeme v malé skupině do 13 cestovatelů. Pokud chcete do Indonésie na akci s menší fyzickou náročností, nabízíme vám zájezd Indonésie - soustroví Malé Sundy.

Aktuální povinnosti - vstup do Indonésie (a místní přelety): splnění všech těchto podmínek - dokončené očkování; nainstalování Covid aplikace, registrace v aplikaci a nahrání očkovacích certifikátů v aplikaci; (podrobnosti mzv.cz). Návrat do ČR: návrat odkudkoli je pro všechny bez jakýchkoli podmínek, tak jak tomu bylo před Covidem.

Program zájezdu

 • 1. den: Odlet z Prahy.
 • 2. den: Přílet na „ostrov bohů“ Bali do hlavního města Denpasar, přejezd do Ubudu, nocleh 3 noci po sobě, první asijské nudle mee goreng.
 • 3. den: Kulturní a duchovní centrum ostrova - městečko Ubud. Posvátná džungle s chrámem Monkey Temple, hustě osídleným opicemi - makaky. Řemeslné dílny. Fakultativně zážitkový rafting na řece Ayung a večerní představení tradičních balijských tanců - ohňový Kecak, maskový Barong nebo balet Ramayana.
 • 4. den: Ranní výstup na sopku Gunung Batur (1717 m). Odměnou jsou překrásné výhledy na celý ostrov Bali. V klidu kochání se výhledy, túra kolem kráteru sopky dokola a sestup k jezeru Danau Batur (5-6 hod, ↑ 900 m, ↓ 900 m). Možnost návštěvy a odpočinku v horkých pramenech pod Baturem. Návrat do Ubudu. Po cestě zpět chrám Pura Jati u jezera Batur a rýžové terasy Tegalalang - výlet s výhledy na překrásně zelená rýžoviště (1 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m).
 • 5. den: Přeplutí rychlou lodí z Bali na Lombok, odpolední návštěva velkolepých vodopádů Tiu Kelep a Sendang Gile s koupáním (2 hod, ↑ 200 m, ↓ 200 m). Nocleh v Senaru či Sembalunu.
 • 6. den: S místním průvodcem zahájení dvoudenního náročnějšího výstupu na sopku Rinjani - nalehko díky podpoře nosičů, s noclehem v zapůjčených stanech, s plnou trekovou penzí od místního kuchaře. Z vesnice Sembalun Lawang (1150 m) po travnatých pláních a vzhůru na hřeben na tábořiště Pelawangan II (2600 m). (7 hod, ↑ 1550 m, ↓ 100 m)
 • 7. den: Brzký ranní pokus o výstup na nejvyšší horu Malých Sundů Gunung Rinjani, dle aktuální situace až na vrchol (3726 m). Východ slunce z hory - fantastický výhled na modré jezero Segara Anak, z něhož vyrůstá nový sopečný kužel Gunung Baru (2351 m). Krátký odpočinek na tábořišti a sestup do Sembalun Lawang (celkem 12 hod, ↑ 1200 m, ↓ 2750 m). Večerní přejezd na pobřeží Lomboku a lodí na souostroví Gili.
 • 8. den: Odpočinek na tropickém ostrůvku Gili Meno. Procházky a relaxace na plážích s bělostným pískem, koupání, šnorchlování s karetami. Večerní posezení v některé z příjemných restaurací na pláži, grilované ryby či plody moře a popíjení místního piva Bintang.
 • 9. den: Ranní plavba z ostrůvku Gili zpět na Lombok, místní přelet z Lomboku na ostrov Jáva do města Surabaya, přejezd místní dopravou do vsi Ranu Pani (2100 m) pod majestátní stále aktivní kráter Semeru, ubytování.
 • 10. den: Zahájení dvoudenního výstupu s místním průvodcem na Semeru - nalehko díky podpoře nosičů, s noclehem v zapůjčených stanech, s plnou trekovou penzí od místního kuchaře. Okolo jezera Ranu Kumbolo na tábořiště Kalimati pod Semeru. (6 hod, ↑ 600 m, ↓ 250 m)
 • 11. den: Noční vstávání (cca v 1:00 hod) a pokus o výstup na vrchol aktivní sopky Semeru (3676 m). Sestup zpět na Kalimati, krátký odpočinek na tábořišti. Návrat do Ranu Pani na ubytování. (celkem 10 hod, ↑ 1250 m, ↓ 1600 m)
 • 12. den: Dopolední přesun ke kráteru Bromo (2 329 m). Odpočinkový den. Po cestě návštěva vodopádu Madakaripura (1 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m), možné koupání. Podvečerní ubytování ve vesnici poblíž Broma.
 • 13. den: Brzké ranní vstávání a výjezd džípem na vyhlídku Penanjakan, která skýtá úchvatné výhledy při východu slunce na úžasnou scenérii trojice sopek a národní park Bromo-Tengger-Semeru. Přejezd pod kráter Bromo, výstup ke kouřícímu kráteru, návštěva travnatého kopečku Teletubbies hill v savaně Bromo (4 hod, ↑ 250 m, ↓ 250 m). Přejezd ke kráteru Kawah Ijen nacházejícího se vedle aktivní sopky Merapi, nocleh.
 • 14. den: Výstup s místním průvodcem ke kráteru Kawah Ijen, který je známý svou unikátní náročnou ruční těžbou síry a mléčně tyrkysovým jezerem, které se v něm nachází. Trek k Modrému plameni. Východ slunce na římse kráteru s nezapomenutelným výhledem na Merapi a do kráteru Ijen. Návrat zpět k parkovišti (5 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m). Přejezd do přístaviště, přesun lodí zpět na Bali. Po cestě do přístavu zastávka u sirného vodopádu Kalipait a na kávové plantáži. Z přístavu Gilimanuk na Bali přejezd do Denpasaru. Večerní volný program v živém pobřežním městě Kuta, ubytování.
 • 15. den: Koupání na slavné pláži v Kutě, relaxace, nákupy suvenýrů. Odlet z Denpasaru.
 • 16. den: Návrat do Prahy.

Ubytování

Na celkem 11 nocí budeme využívat služeb místních levnějších, ale čistých cestovatelských hotýlků a guesthousů, jednoduché chatky a bungalovy se nabízí na vesnicích a v přírodě. Většinou se spí ve 2lůžkových pokojích, někde může být jen studená sprcha, ale v tropech je to příjemné. Vždy se při výběru pokojů snažíme maximálně vycházet vstříc potřebám cestovatelské skupiny. Je třeba si uvědomit polohu a rozvinutost oblasti, kde se budeme pohybovat, tudíž ubytovací standard bude nižší, než na jaký jsme z Evropy zvyklí. Při výstupech na sopky Gunung Rinjani a Semeru se spí 2x v pronajatých stanech se zapůjčenými karimatkami a spacáky, kde je z hygienických důvodů potřeba vlastní vložka do spacáku. Wifi je dostupná ve větší části ubytování.

Stravování

V ceně zájezdu je zahrnuta plná penze při výstupech na Rinjani a na Semeru (4+4 jídla), kterou připravují místní průvodci. Jinak se po celou dobu akce budeme stravovat v místních restauracích, jídelnách či pouličních stáncích. Ochutnáme všechny chutě JV Asie - nejčastější kombinace smažených nudlí a rýže s masem. V blízkosti řek jsou v nabídce čerstvé ryby a v přímoří také čerstvé mořské plody. K mání jsou všude nejroztodivnější druhy tropického ovoce. Budeme moci ochutnat řadu nealkoholických a alkoholických nápojů - často čerstvé kokosy či džusy a šejky z místních druhů ovoce. Ceny jídel jsou velmi příznivé a nižší než u nás. Všichni určitě využijeme místní restaurace, nemá cenu s sebou brát jakékoliv jídlo z ČR a už vůbec ne si vařit. Při ochutnávání místních vynikajících tropických džusů a mléčných nápojů je třeba dát pozor na důvěryhodnost zdroje (nepít džusy s vodou z kohoutku), vyvarovat se ledu. Zcela bezpečné a výborné jsou místní čaje. S sebou z ČR se hodí vzít si tubu rozpustných vitamínů do vody, nebo pár nápojů v prášku.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Letecky absolvujeme přesuny mezi ostrovem Lombok a Jávou. Na lodích se budeme plavit z Bali na Lombok, z Lomboku na ostrůvek Gili Meno a zpět a z Jávy na Bali. Pozemní doprava minibusem a taxíky bude nasmlouvána jen pro naši skupinu. I v tomto případě je nutné brát v potaz rozvinutost dané oblasti, některé druhy dopravních prostředků nemusí ani zdaleka dosahovat standardu, na který jsem zvyklí v západní Evropě.

Cestovní formality: Je třeba cestovní pas platný minimálně ještě 6 měsíců od vstupu na území Indonésie. Víza do Indonésie "On Arrival" získáte přímo na letišti po příletu do země. Vízum se vydává na dobu 30 dní a stojí 35 USD. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

Očkování: Velmi se doporučuje mít očkování proti žloutence typu A+B a břišnímu tyfu. Také si zkontrolujte platnost vašeho očkování proti tetanu. Riziko nákazy malárií je v navštívené oblasti nízké, užívání antimalarik je na vašem uvážení. Podrobné informace o očkování vám sdělí zdravotní ústavy a očkovací centra.

Váš zájem o rafting (3. den na Bali v Ubudu) prosím uveďte v poznámce přihlášky.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Sopky Indonésie

Sopky Indonésie

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Vietnam

Rájem vápencových útesů a rýžových políček

Tropické Borneo a Mt. Kinabalu

Národní parky, hory a exotika ostrovní Malajsie

Indonésie - souostroví Malé Sundy

Po exotických ostrovech Bali, Flores a Lombok

Trekking na Réunionu

Sopky a kaldery zeleného ostrova v Indickém oceánu

Národní parky Nového Zélandu

NP Tongariro, Abel Tasman, Aspiring, Fiordland a další

Filipíny - pohodová turistika

Rýžové terasy a sopky ostrova Luzon, tropická exotika ostrova Palawan