Ferraty v severních Čechách pro začátečníky

Lehké ferraty na pomezí Českého středohoří a Českosaského Švýcarska

V blízkosti Děčína a Ústí nad Labem, v krajině, které dominují pískovcové skály kaňonu Labe a Českosaského Švýcarska a vyhaslé sopky Českého středohoří, byla v posledních letech vytvořena celá řada skalních zajištěných cest, neboli klettersteigů či via ferrat, která nás může seznámit s tímto atraktivním trávením volného času v alpských zemích.

Ačkoliv se může zdát, že zajištěné cesty jsou určeny jen pro osoby se sníženým pudem sebezáchovy, my vás chceme přesvědčit o opaku. Připravili jsme pro vás víkendovou kombinaci těch nejlehčích a přitom nejhezčích klettersteigů v tomto nádherném koutě české země, která vás uvede do světa via ferrat. Jejich náročnost budeme postupně nenásilně zvyšovat, takže po absolvování tohoto výletu už budete znát svou obratnost, sílu, vytrvalost a psychickou odolnost k hloubce pod nohama a budete si tak moci vybrat z široké nabídky našich dalších ferratových zájezdů, především do rakouských, italských a slovinských Alp.

Náročnost zajištěných cest na této akci je nejčastěji B a C. Na závěr pak vyzkoušíme i úseky obtížnosti až D, či dokonce E, ty je však možno vynechat. Vystoupáme na první pohled hladkými stěnami, hřebínky i komíny a vyzkoušíme si i technické pomůcky jako žebříky či lávky. Jednotlivé ferraty jsou krátké, průměrně je zdoláme do půl hodiny, celková délka túr bude záviset hlavně na tom, kolik jednotlivých ferratových úseků a variant si budeme chtít vyzkoušet. Celkově naše výlety nezaberou více než 7 hod. s maximálním převýšením ve výstupu i sestupu 400 m. Akce je určena ferratovým začátečníkům, zájezdu se mohou zúčastnit také děti od 12 let v doprovodu zákonného zástupce. Podmínkou je minimální výška 150 cm a odpovídající fyzická a pohybová zdatnost. Jestliže požadujete individuálnější přístup, doporučujeme ferratovou školu. Pro výstup po via ferratách musíte mít povinné vybavení na zajištěné cesty (sedací + prsní úvazek, jistící set via ferrata, horolezeckou helmu). Vybavení vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Nocovat budeme v hotelu s kvalitní polopenzí.

Program zájezdu

  • 1. den: Sraz účastníků kolem 12 hod na parkovišti u hlavního nádraží v Ústí nad Labem. Po seznámení se a rozdání vybavení přejezd vlastními auty k obci Mírkov. Na deseti krátkých, cvičných ferratách Poustevna obtížnosti (A-C) seznámení se správným používáním vybavení a s bezpečnostními pravidly pohybu. Přesun na ubytování. (5 hod, ↑ 200 m, ↓ 200 m)
  • 2. den: Přejezd k obci Babětín na pravém břehu Labe, kde nás na čedičovém sopouchu se zříceninou hradu Vrabinec čekají ferraty Jízda zbrojnošů, Lakomá husa, Ustrašený zajíček a Průlom opevnění obtížnosti (B) až (C/D). Poté přejezd k obci Vaňov a výstup kratší, ale náročnější ferratou Lužická spojka (C/D). (8 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m)
  • 3. den: Na severním okraji Děčína na pískovcové Pastýřské stěně nás čeká 16 ferrat s obtížností (B-E), kde si na své přijde určitě každý (7 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m). Ukončení kurzu a odjezd do domovů kolem 17 hod.

Ubytování

Spát budeme 2x v horském hotelu Adolfovský dvůr, ve 2‒4lůžkových pokojích, v některých se sociálním zařízením. V hotelu je restaurace a bar. Bezplatné parkování přímo u hotelu. Hotel je umístěn na okraji Krušných hor, 20 km od Ústí nad Labem a 30 km od Děčína.

Stravování

V ceně je zahrnuta polopenze, která začíná 1. den večeří a končí 3. den snídaní. Snídaně je formou švédského stolu, k dispozici jsou párky, vajíčka, palačinky, uzeniny, sýry, jogurt, čaj a káva. K večeři se podává polévka a hlavní jídlo, alternativně salát. Jídlo na svačiny a obědy během dne je vhodné mít s sebou v batůžku.

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2-3


Začínat budeme lehčími ferratami, vrcholem akce pak budou náročnější ferraty na Pastýřské stěně, klasifikovaná ve stupnici A-E (A-nejlehčí, E-nejtěžší) v nejobtížnějších místech jako D (např. Stříbrná vůle, Frona, Pivovarská, Pošetilost mocných). Kratší ferraty na Poustevně nedaleko obce Mírkov mají klasifikaci A až C, poslouží nám zejména k seznámení se s používáním potřebného vybavení a nácviku techniky. Ferrata Lužická spojka je náročnější, více silového charakteru (C-D). Je zapotřebí dobrá fyzická kondice účastníků a absence strachu z výšek. Převýšení na naplánovaných ferratách je ve srovnání s Alpami takřka zanedbatelné, záleží především kolik (a kolikrát) jednotlivých dílčích ferrat budete chtít vyzkoušet. Pohybovat se budeme v nadmořských výškách do 450 m. Zájezdu se mohou zúčastnit také děti od 12 let v doprovodu zákonného zástupce. Podmínkou je minimální výška 150 cm a odpovídající fyzická a pohybová zdatnost.

Ferraty v severních Čechách pro začátečníky

Ferraty v severních Čechách pro začátečníky