Černá Hora na skialpech

Skialpové túry v Durmitoru a na Bjelasici

Černohorská pohoří Durmitor a Bjelasica jsou v zimě jen velmi málo navštěvovaná. Přitom ale nabízejí návštěvníkům neobvykle pestrou paletu skialpových terénů. Nadmořská výška 1450-2500 m nám spolu s absencí masového turismu a přelidněných středisek umožní užít si hory naplno. Na Durmitoru nás čekají túry v prostředí dramaticky rozeklaných vápencových štítů s možností výstupů na vrcholy Bandijerna (2409 m) a Vrh Šljemena (2455 m), v zaoblenějších horách Bjelasice si pomůžeme lanovkou a zkusíme vystoupat mimo jiné na nejvyšší vrchol celého pohoří Crna Glava (2122 m).

Tento zájezd je vhodný pro pokročilé skialpinisty, kteří mají zvládnutou jízdu ve volném terénu a v různorodých sněhových podmínkách. V terénu budeme trávit cca 6-7 hodin včetně zastávek, maximální převýšení nepřesáhne 1000 m ve výstupu i sjezdu (náročnost podrobněji). Na túry budeme vyrážet nalehko a večer budeme mít možnost seznámit se s černohorskou gastronomií v místních hospůdkách. Každý den je možné si udělat individuální program a jít si např. zalyžovat nebo si užívat freeridu s podporou lanovek. Bydlet budeme v hotelech se snídaní v městečkách Žabljak a Kolašin. Dopravu i ubytování máme společnou se zájezdem Černá Hora na sněžnicích a Černá Hora - lyžování v Durmitoru a Bjelasici.

Termín zájezdu stanovujeme vždy do období, kdy v místě konání obvykle panují klasické zimní podmínky. Konkrétní počasí a podmínky v místě konání zájezdu budeme znát až pár dní před odjezdem - tou dobou už je z mnoha důvodů naprosto nereálné celý autobus přesouvat na jiné místo nebo na jiný termín. V případě, že počasí nebo sněhové podmínky nebudou dobré, bude průvodce na místě organizovat alternativní, turisticko-poznávací program.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 19 hod z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska a Srbska.
  • 2. den: Příjezd do Černé Hory a ubytování v městečku Žabljak. Seznámení se s Žabljakem, hospůdkami a místní skvělou kuchyní.
  • 3. den: podle chuti a podmínek buď. A:lyžování a freeride s podporou lanovek ve středisku Savin Kuk, nebo B: náročnější túra kolem Crna jezera (1416 m) k salaším Katun Nova Lokvice (1700 m) a dál do nitra Durmitoru až do sedla Trojni prevor (2245 m), sjezd zpět do Žabljaku (5 hod, ↑ 900 m, ↓ 900 m). Zdatní jedinci mohou (v případě dobrých podmínek) vystoupat až na vrchol Bandierna (2409 m) (+1 hod, ↑ +200 m, ↓ +200 m).
  • 4. den: Z parkoviště ve středisku Savin Kuk výstup na vyhlídkový Vrh Šljemena (2455 m) a sjezd stejnou trasou (6 hod, ↑  950 m, ↓  950 m). Přejezd do Kolašinu a ubytování se v hotelu.
  • 5. den: Lanovkou ve středisku Kolašin 1600 pod vrchol Troglava (2072 m) a dál po hřebeni na vrchol Zekova Glava (2122 m), sjezd k plesu Pešića jezero a odtud výstup na vrchol Crna Glava (2122 m). Po hřebeni zpět k Troglavě a sjezd do údolí (6 hod, ↔ 15 km, ↑  950 m, ↓  950 m). Zdatní zájemci mohou přidat sjezd z Cerne Glavy k plesu a výstup na pásech zpět na hřeben (+1,5 hod, ↑ +300 m, ↓ +450 m).
  • 6. den: Ze střediska Kolašin 1450 výstup na vrchol Ključ (1973 m) a skialpování na jeho svazích s ohledem na aktuální podmínky a chuť. Závěrečný sjezd po sjezdovce zpět k autobusu (5 hod, ↑ 800 m, ↓ 800 m). V případě příznivých sněhových podmínek je možné sjet na lyžích až do Kolašinu (+2 hod, ↓ +400 m).
  • 7. den: Ze střediska Kolašin 1600 výjezd lanovkou na hřeben. Kratší túra po hřebeni směrem k severu a skialpování na svazích zdejších kopců podle aktuálních podmínek (5 hod, ↑ 400 m, ↓ 900 m). Noční přejezd Srbska a Maďarska.
  • 8. den: Příjezd přes Bratislavu do Brna v odpoledních hodinách (cca do 14 hod).

Ubytování

2x v Žabljaku a 3x v Kolašinu. V Žabljaku (2 km od centra) v hotelu ve 2-4lůžkových pokojích s koupelnou a WC. V Kolašinu (300 m od centra) ve 2-3lůžkových pokojích v hotelu Čile nebo ve 2-4lůžkových apartmánech. Pokoje mají vlastní sociální zařízení, apartmány je mají společné pro více pokojů. Ubytování ve 2lůžkovém pokoji se samostatnou koupelnou a WC garantujeme za příplatek 600 Kč/os., zájem o něj uveďte v přihlášce. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

Společné místní snídaně. V obou ubytováních jsou snídaně podávány formou bufetu (čaj, káva, pečivo, máslo, džem, sýr, salám, jogurt, zelenina nebo ovoce). Večeři si můžeme dát v hotelové restauraci, nebo si zajdeme do některé z osvědčených restaurací v centru, další jídlo vlastní. Ceny potravin v obchodech jsou podobné nebo nižší než u nás. Ceny v restauracích jsou závislé od konkrétního místa - v menších hospůdkách jsou ceny srovnatelné s ČR, u sjezdovek a v novějších restauracích bývají ceny o něco vyšší. Jídlo není potřeba vézt z ČR, vše lze dokoupit na místě v mnoha místních obchodech (rozhodně doporučujeme místní pršut!). Denně je možnost nákupu v obchodech.

Další informace k zájezdu

Nástupní místa: Brno, Bratislava

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení atd.)

Nutná výbava: Skialpový set (skialpové lyže, pásy, boty, přilba), teleskopické hole se sněhovými kotouči, lavinový set (lavinový vyhledávač - pípák, sonda, lopata), haršajzny. Lavinovou výbavu vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Vybavení na skialpy si můžete zapůjčit v komerčních půjčovnách.

Černá Hora na skialpech

Černá Hora na skialpech