Výstup na Grossvenediger

Výstup po ledovci na vrchol Grossvenediger (Rakousko)

Grossvenediger se svými 3662 m je čtvrtou nejvyšší horou Rakouska. Ledovcem pokrytý vrchol patří k nejzajímavějším vysokohorským cílům rakouských Alp a při výstupu se vám nabídne úchvatný výhled na celou skupinu Vysokých Taur včetně nejvyšší hory Rakouska Grossglockner (3798 m) i na jižně ležící vrcholy Dolomit. Během akce zdoláme i další třítisícové vrcholy Hoher Zaun (3457 m) a Kristallwand (3310 m). Tento zájezd je tak jedinečnou kombinací vysokohorského přechodu po chatách a ledovcové turistiky.

Zájezd je vhodný pro náročnější turisty i pro ty, kteří se s ledovcovou turistikou teprve seznamují. Výstupem na chatu zdoláme převýšení 1450 m, další dny již necelých 1000 m, délka túr je až 8 hodin. Zájezdu se mohou zúčastnit také děti od 15 let v doprovodu zákonného zástupce. Podmínkou je minimální výška 150 cm a odpovídající fyzická a pohybová zdatnost. K výstupu na vrchol Grossvenediger a Hohe Zaun využijeme turistické ledovcové trasy, proto je nutné mít s sebou povinnou výbavu na ledovec (mačky, turistický cepín, sedací úvazek, horolezeckou helmu a 2x karabinu). Vzhledem k zajištěnému úseku při výstupu na Kristallwand je nutné také povinné vybavení na zajištěné cesty (sedací + prsní úvazek, jistící set via ferrata, horolezeckou helmu). Lana k navázání se na ledovci pro vás zajistí CK. Vybavení vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Nocovat budeme na horských chatách, kde je možné využít polopenzi. Ve skupině bývá obvykle kolem 14 osob.

Aktuálně - vstup do Rakouska: vstup je povolen všem bez jakýchkoli dokladů o testech či očkování (mzv.cz). Návrat do ČR: návrat odkudkoli je pro všechny bez jakýchkoli podmínek, tak jak tomu bylo před Covidem.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 22 hod z Brna, noční přejezd Rakouska.
  • 2. den: Ranní výstup od osady Gruben (1150 m) údolím Frosnitztal kolem alpských salaší Mitteldorfer Alm a Zedlacher Frossnitzalm a poté alpskými loukami až na chatu Badener Hütte (2608 m). (6 hod, ↑ 1450 m, ↓ 50 m)
  • 3. den: Z chaty po ledovcových morénách a pak již po místy zajištěném hřebeni - lehčí, ale hezké ferratě Kristallwand Südostgrat (B/C) na vrchol Kristallwand (3310 m). Pak již přechod ledovce Schlatenkees a výstup na vrchol Hohe Zaun (3457 m). Sestup na chatu Defreggerhaus (2962 m). (8 hod, ↑ 950 m, ↓ 600 m)
  • 4. den: Ledovcový výstup na vrchol Grossvenedigeru (3662 m) s nádhernými rozhledy na celou skupinu Vysokých Taur včetně nejvyšší hory Rakouska Grossglockner (3798 m). Sestup po ledovci na chatu Neue Prager Hütte (2796 m). (8 hod, ↑ 800 m, ↓ 1000 m)
  • 5. den: Sestup kolem Alte Prager Hütte (2489 m) a vodopádů do údolí Gschlösstal k hostinci Venedigerhaus (1691 m) a podél řeky Tauernbach do osady Tauer (5 hod, ↑ 100 m, ↓ 1400 m). Odjezd kolem poledne, přejezd Rakouska, příjezd do Brna v pozdních večerních hodinách.

Ubytování

3x na horských chatách: Badener Hütte, Defreggerhaus a Neue Prager Hütte. Na všech chatách se spí na matracích ve společné noclehárně, potřeba je vlastní lehký spacák a povlečení na polštář (rozměr 60 x 80 cm). Na chatách Neue Prager Hütte a Badener Hütte je k dispozici také teplá sprcha za poplatek cca 4 €.

Stravování

Doporučujeme využít možnosti stravování na chatách, kde lze zakoupit jídlo, teplé i studené nápoje. Snídaně stojí 12 €, polévky od 5 €, hlavní jídlo od 10 €, pivo cca 4 €, káva a čaj cca 3 €. Polopenze stojí cca 28-35 €. Základní potraviny není během zájezdu možné dokupovat, studenou stravu na den je třeba vzít s sebou z ČR.

Výstup na Grossvenediger

Výstup na Grossvenediger

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Výstup na Triglav

Malebnou dolinou Triglavských jezer na nejvyšší vrchol Julských Alp

Výstup na Dachstein

Výstup po ledovci na vrchol Hoher Dachstein (Rakousko)

Ledovcový kurz

Škola pohybu po ledovci a v zimních horách (Rakousko)