Gruzie - trekking na Kavkaze s výstupem na Kazbek

Horský přechod okořeněný místní kulturou a zakončený vysokohorskou turistikou

Vydejte se s námi na zájezd na Kavkaz do Gruzie - kdysi součásti Sovětského svazu, nyní samostatné země. Žije zde hrdý kavkazský národ, jenž se může chlubit nejen výjimečným historickým dědictvím, ale hlavně překrásnou přírodou, zatím jen málo dotčenou turistickým ruchem. Prožijte nezapomenutelné dobrodružství při putování příhraniční oblastí - údolím Tusheti, jež je známé svými kamennými věžemi. Při našem putování v horách navštívíme staré horské vesnice, kde žije už jen pár pastevců. Překročíme 3600 m vysoké sedlo a zastavíme se v opevněné vesnici Shatili, pár kilometrů vzdálené od hranice s Čečenskem, jejíž historie sahá až do 8. století. Cestu zakončíme ve vesnici Stepantsminda (dříve Kazbegi), nad níž se tyčí nádherný masiv hory Kazbek (5033 m), na kterou se za příznivých podmínek pokusíme vystoupit.

Program tvoří středně náročný čtyřdenní a dvoudenní přechod natěžko v pohoří Kavkaz. Budeme se pohybovat přes sedla do nadmořské výšky 3600 m, která nám budou vhodnou aklimatizací před relativně náročnějším ledovcovým výstupem na pětitisícový Kazbek, který je vyvrcholením celého zájezdu. Kompletní ledovcové vybavení na Kazbek si zapůjčíme až na místě. Na Kazbek nás povedou místní horští vůdci. Cestovat po Gruzii budeme najatými mikrobusy a terénními vozy, jenž nás dovezou do míst, kde je cesta průjezdná pouze v letních měsících. V horách spíme ve vlastních stanech u zdrojů pitné vody. V Tbilisi a v městečku Stepantsminda pod Kazbekem využijeme pohostinnost místních a ubytujeme se v místních guesthousech.

S realizací zájezdů do Gruzie dle vyhlášených Covid-podmínek počítáme! Gruzie je z hlediska Covidu bezpečná a pro turisty otevřená destinace, situace se tam zlepšuje a opatření se postupně rozvolňují.
Aktuální povinnosti - vstup do Gruzie: negativní PCR test (72 hod), vyplnění elektronického příjezdového formuláře, 3. den další PCR test v Gruzii; výjimka z obou testů: dokončené očkování (podrobnosti mzv.cz). Při návratu do ČR je třeba: antigenní test v Gruzii, vyplnění elektronického příjezdového formuláře před návratem; po návratu do ČR samoizolace ukončená negativním PCR testem provedeným nejdříve 5. den po návratu; bez samoizolace po dokončeném očkování nebo po prodělání Covidu (ale PCR test nutný). Podmínky cestování do dalších zemí najdete v tabulce Alpina semafor - kam je možné s námi cestovat.

Program zájezdu

  • 1.-2.den: Odlet z Prahy, přílet do Tbilisi, ubytování. Prohlídka historického centra hlavního města Gruzie: ruiny pevnosti Nariqala s dominantou města - monumentální sochou Kartlis Deda (Matka Gruzie), katedrála Sioni, novodobá Katedrála Nejsvětější Trojice. Nákup potravin.
  • 3. den: Přesun smluvní maršrutkou z Tbilisi do Telavi, dále terénními auty přes sedlo Abano (2920 m) k horské vesnici Omalo.
  • 4.-7. den: Čtyřdenní putování z Omala přes okolní sedla a vesnice do nádherného údolí Tusheti, přes osamělé horské vesničky Dartlo, Chesho, Girevi a sedlo Atsunta (3600 m), přes opevněnou ves Mutso do starobylé vesnice Shatili, možnost částečně doplnit zásoby potravin. Cestou budeme obdivovat opuštěné kamenné stavby, občas potkávat pastevce a nemine nás ani brodění řek. (denně ↔ 15-20 km za 8-10 hod, celkově za 4 dny cca ↑ 3000 m, ↓ 3000 m)
  • 8. den: Odpočinkový a přesunový den. Z Shatili místním autem do horské vesničky Ghelisvake a nástup na druhou část treku za ves Roshka. (6 hod, ↑ 600 m)
  • 9. den: Přechod přes sedlo Chaukhis (3338 m) až do vesnice Juta. Cesta nás povede mezi úchvatnými horskými masivy, vysokými přes 4000 m (8-10 hod, ↑ 1300 m, ↓ 1400 m). Přejezd do městečka Stepantsminda (dříve Kazbegi), ležícího na staré vojenské silnici vedoucí přes Kavkaz.
  • 10.-13. den: Pokus o výstup na pětitisícovku Kazbek, přesně 5033 m vysokou dominantu a třetí nejvyšší horu Gruzie. Výstup je z velké části po ledovci, povedou ho místní horští vůdci (cca 5 klientů na 1 vůdce), veškerou ledovcovou výbavu si zapůjčíme až na místě. Cestou zastávka u známého fotogenického kostelíku Tsminda Sameba. (8-10 hod denně, výstupový den 12 hod, celkově za 4 dny ↑ 3000 m, ↓ 3000 m). 13.den večer přesun do Tbilisi.
  • 14. den: Brzký ranní odlet z Tbilisi.

Ubytování a stravování na zájezdu

Ubytování a nocování: V horách celkem 9x ve vlastních stanech na tábořištích ve volné přírodě. Tábořiště jsou v místech s pitnou vodou. V Tbilisi se na 2-3 noci (dle časování letů) ubytujeme v příjemném hotelu, který se nachází v centru města. V Kazbegi budeme spát 1 noc v guesthousu - v nefalšovaném ubytování u místních s tradiční gruzínskou pohostinností.
Stravování: V horách se budeme stravovat z vlastních zásob - vlastní vaření. Plynové kartuše s klasickým šroubovacím systémem lze zakoupit po příletu v Tbilisi. Je třeba počítat s tím, že možnost nákupu potravin a hotových jídel na treku je omezená, nicméně hospůdky, restaurace a stánky s občerstvením postupně vznikají ve většině vesnic na treku. V civilizaci (s jistotou až 9. den v Kazbegi) bude možnost dokoupit základní potraviny. V ceně zájezdu je také výborná místní polopenze 1x v Stepantsmindě a v Tbilisi 2x bohatá snídaně. Možností ochutnat velmi zajímavou gruzínskou kuchyni bude dostatek. Doporučujeme chačapuri a hlavně šašliky. Určitě nevynecháme ani ochutnávku místního vína a tradiční pálenky - chacha. Ceny jsou srovnatelné s cenami v ČR.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Na místě se budeme přepravovat pro nás smluvenými mikrobusy a najatými terénními auty.
Cestovní doklady: Do Gruzie je možné cestovat s cestovním pasem (s minimální platností ještě 6 měsíců po skončení cesty) nebo u přímých letů také s platným občanským průkazem. Vzhledem k mimoevropské destinaci důrazně doporučujeme cestovat s cestovním pasem. Vízum není třeba.
Očkování: Pro vstup do země není vyžadováno žádné povinné očkování. Přesto se důrazně doporučuje zvážit očkování proti virové hepatitidě typu A a břišnímu tyfu. Ověřte si i platnost svého očkování proti tetanu. Podrobné informace o očkování vám sdělí zdravotní ústavy a očkovací centra.
Důležité: Při výstupu na Kazbek nepůsobí vedoucí zájezdu CK Alpina jako horský vůdce! Výstup je realizován za vedení místních horských vůdců, kteří terén znají nejlépe. Náš průvodce během výstupu na Kazbek působí pouze jako poradce a technická a logistická podpora, která je klientům nablízku a v tomto směru k dispozici.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, letenky, pojištění atd.), Gruzie - informace o zemi

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 4-5


Naše cesty povedou po vozových cestách a dobře schůdných horských pěšinách vyšlapaných převážně od koní pohraničníků. Přestože se jedná o turisticky málo dotčenou oblast, je značná část treku značená a k překonávání potoků či řek jsou zde již zbudované nové mosty. Jen ve výjimečných případech se nevyhneme brodění menších toků a přechodu suťového pole. Trasa přechodu vede po horských stezkách a ve vyšších partiích hor přes vysoko položená sedla v suti a po kamení. Výstup na Kazbek je po ledovci a vedou ho místní horští vůdci, technicky se jedná o turistický výstup, nikoliv o lezení. Po celou dobu přechodu hor si vše potřebné poneseme v batohu na zádech. Vybavení na ledovec si zapůjčíme až před samotným výstupem v půjčovně v Kazbegi. Zvýšená náročnost pohybu v horách vychází hlavně z pohybu ve vyšší nadmořské výšce. Denně strávíme na cestě 8 hod, výjimečně pak až 10 hod. Překonávané denní převýšení se bude většinou pohybovat mezi 800-1000 m, výjimečně 1500 m.

Gruzie - trekking na Kavkaze s výstupem na Kazbek

Gruzie - trekking na Kavkaze s výstupem na Kazbek