Gruzie - Svanetie v zimě

Lyžování pod vrcholy Vysokého Kavkazu

Vydejte se s námi za zimním dobrodružstvím do kouzelné oblasti na severu Gruzie pod nejvyšší vrcholy Vysokého Kavkazu. Scenérie po staletí izolované oblasti Svanetie pod majestátními štíty centrálního kavkazského hřebenu, posetá svanskými věžemi, vám vyrazí dech. Zima v této oblasti trvá šest měsíců a přináší perfektní sněhové podmínky pro zimní radovánky. Nově vybudované zimní lyžařské středisko Tetnuldi pod stejnojmennou horou (4858 m) je druhé největší v Gruzii a bylo otevřeno teprve v roce 2016. Díky odlehlosti tohoto regionu nebyly zatím místní svahy objeveny davy zahraničních lyžařů a tak si můžete plnými doušky užívat neskutečných horských panoramat z lyžařské perspektivy. Na svoje si přijdou i vyznavači volných terénů (freeridu), kterých je v této panenské oblasti nespočet. Budeme mít možnost poznat vyhlášenou gruzínskou pohostinnost i tradice této krásné a zatím méně rozvinuté země. Ceny skipasů i občerstvení jsou pro nás velmi příznivé. Lyžování si zpestříme návštěvou nejvýše položené celoročně obývané vesnice Ushguli, zapsané ve světovém dědictví UNESCO, kam ještě nestačila dorazit moderní doba a vesnička pořád dýchá středověkou atmosférou.

Po krátké prohlídce města Kutaisi se přesuneme na sever, pod centrální masiv Vysokého Kavkazu, kde naší základnou po celou dobu zájezdu bude horské městečko Mestia (1500 m). Odtud budeme vyrážet na blízké svahy masivu Hatsvali nebo džípem do 20 kilometrů vzdáleného střediska pod horu Tetnuldi. Spát budeme v rodinném guesthousu, kde nám budou připravovat tradiční gruzínské speciality ve formě polopenze. Pojedeme v malé skupině do 14 osob.

SNOWBOARD, LYŽE, FREERIDE - Střediska mají sjezdovky ve výšce 2260-3170 metrů s několika sedačkovými lanovkami. Příznivci ježdění ve volném terénu si přijdou na své na svazích hory Tetnuldi a Hatsvali, je zde mnoho možností jízdy v hlubokém sněhu a v lese v blízkosti vleků.
Program na sjezdovkách, při lyžování a snowboardingu i freeridu je individuální. Průvodce na tomto zájezdu plní převážně funkci delegáta, stará se o vaše pohodlí a organizaci zájezdu mimo svah. Na svahu se vám první den bude věnovat zkušený místní lyžařský instruktor, který vám poradí vhodné terény pro lyžování v upraveném i volném terénu. Pro jízdy ve volném terénu doporučujeme využít jeho služeb i v dalších dnech (za příplatek).

Program zájezdu

 • 1.den: Přímý let z Prahy do Kutaisi v podvečerních hodinách. Přesun do hotelu.
 • 2.den: Prohlídka známé katedrály Bagrati v centru Kutaisi, odpolední několikahodinový přesun do Mestie, hlavního centra Svanetie panoramatickou horskou cestou, seznámení se s místními lyžařskými areály.
 • 3.-7.den: Lyžování u Mestie na svazích pod horou Tetnuldi (4858 m) a na přilehlém svahu hory Hatsvali s úchvatnými výhledy na centrální kavkazský hřeben.
 • Kromě lyžování a snowboardingu je možné s průvodcem podniknout:
 • A: Prohlídku muzea svanetských věží v Mestii.
 • B: Celodenní výlet do vesničky Ushguli: Džípem zasněženou zimní krajinou do středověké vesničky Ushguli (UNESCO) (2220 m) pod nejvyšší horu Gruzie Scharu (5193 m), prohlídka vesnice, návštěva kostelíku svaté Marie se známými ušgulskými zvony.
 • 8.den: Přejezd z Mestie do Kutaisi, večerní let do Prahy.

Ubytování

Spát budeme 6 nocí v rodinném jednoduchém guesthousu v Mestii, 1 noc v hotelu v Kutaisi, na obou místech ve 2-4lůžkových pokojích se společným sociálním zařízením na chodbě.

Stravování

V Kutaisi na hotelu dostaneme jednoduchou snídani. V Mestii máme v ceně bohatou místní polopenzi, která začíná 2. den večeří a končí 8. den snídaní. Ochutnáme pravou gruzínskou teplou snídani (chačapuri, pohanka, saláty, sýr, volské oko, párek, palačinky) a večeři o dvou chodech (polévka a hlavní jídlo). Ostatní jídlo je možné koupit na místě, ceny jsou zhruba stejné jako u nás. Určitě si nenechte ujít návštěvu místních hospůdek a ochutnávku vyhlášených specialit jako je šašlik, boršč, ostri, chačapuri, činkali, polévka karcho, vynikající gruzínské víno, koňak a místní pálenka ča-ča.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Budeme využívat smluvní a místní dopravu - maršrutky, pronajaté džípy, pronajatá auta.

Cestovní doklady: Na cestu do Gruzie je nezbytný cestovní pas s platností minimálně ještě 6 měsíců po skončení cesty. (Pokud se nepřestupuje v Istanbulu, stačí pro samotný vstup do Gruzie i platný občanský průkaz). Vízum není třeba.

Očkování: Do Gruzie není žádné očkování povinné. Přesto se důrazně doporučuje očkování proti virové hepatitidě typu A a břišnímu tyfu. Podrobné informace o očkování vám sdělí zdravotní ústavy a očkovací centra.

Střediska:
Tetnuldi: Nové, moderní, druhé největší zimní středisko Gruzie se nachází v nadmořské výšce 2260-3165 m. Disponuje třemi sedačkovými lanovkami. Svahy jsou ideální pro všechny pokročilosti lyžařů i zkušené freeridery. Nejdelší sjezd je dlouhý 9,5 km.
Hatsvali: Středisko se nachází přímo nad Mestií, disponuje třemi lanovkami a několika svahy s obtížností od úplných začátečníků po zkušené freeridery.
Cena denního skipasu se pohybuje okolo 350 Kč/den, skipas je přenosný na obě sjezdovky.

Průvodce: Náš průvodce na zájezdu má na starosti veškerou organizaci zájezdu a výletů. Bude pro vás k dispozici celý den, nebude se ovšem pohybovat na lyžařských svazích. První den vás se svahem seznámí místní průvodce (rusky a anglicky mluvící), který je na svahu jako doma.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, letenky, pojištění atd.), Gruzie - informace o zemi

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

 • 07.03.2020 - 14.03.2020
 • 8 dní
 • Číslo: 1722
 • 24 500 Kč
 • Rezervace

Gruzie - Svanetie v zimě

Gruzie - Svanetie v zimě