Gruzie - lyžování ve Svanetii

Sjezdování a freeride pod vrcholy Vysokého Kavkazu

Vydejte se s námi za zimním dobrodružstvím do kouzelné oblasti na severu Gruzie pod nejvyšší vrcholy Vysokého Kavkazu. Scenérie po staletí izolované oblasti Svanetie pod majestátními štíty centrálního kavkazského hřebenu, posetá svanskými věžemi, vám vyrazí dech. Zima v této oblasti trvá šest měsíců a přináší perfektní sněhové podmínky pro zimní radovánky. Nově vybudované zimní lyžařské středisko Tetnuldi pod stejnojmennou horou (4858 m) je druhé největší v Gruzii a bylo otevřeno teprve v roce 2016. Díky odlehlosti tohoto regionu nebyly zatím místní svahy objeveny davy zahraničních lyžařů a tak si můžete plnými doušky užívat neskutečných horských panoramat z lyžařské perspektivy. Na svoje si přijdou i vyznavači volných terénů (freeridu), kterých je v této panenské oblasti nespočet. Budeme mít možnost poznat vyhlášenou gruzínskou pohostinnost i tradice této krásné a zatím méně rozvinuté země. Ceny skipasů i občerstvení jsou pro nás velmi příznivé. Lyžování si zpestříme návštěvou nejvýše položené celoročně obývané vesnice Ushguli, zapsané ve světovém dědictví UNESCO, kam ještě nestačila dorazit moderní doba a vesnička pořád dýchá středověkou atmosférou.

Po příletu se přesuneme na sever, pod centrální masiv Vysokého Kavkazu, kde naší základnou po celou dobu zájezdu bude horské městečko Mestia (1500 m). Odtud budeme vyrážet na blízké svahy masivu Hatsvali nebo džípem do 20 kilometrů vzdáleného střediska pod horu Tetnuldi. Spát budeme v rodinném guesthousu, kde nám budou připravovat tradiční gruzínské speciality ve formě polopenze, zažijeme tak tradiční gruzínskou pohostinnost a pronikneme více do života a tradic místních obyvatel. Pojedeme v malé skupině do 13 cestovatelů. Na letní turistiku do Gruzie můžete jet se zájezdy Gruzie nebo kratší Gruzie - Svanetie, na přechod hor pak se zájezdem Gruzie - trekking na Kavkaze.

SNOWBOARD, LYŽE, FREERIDE - Střediska mají sjezdovky ve výšce 2260-3170 metrů s několika sedačkovými lanovkami. Příznivci ježdění ve volném terénu si přijdou na své na svazích hory Tetnuldi a Hatsvali, je zde mnoho možností jízdy v hlubokém sněhu a v lese v blízkosti vleků.
Program na sjezdovkách, při lyžování a snowboardingu i freeridu je individuální. Průvodce na tomto zájezdu plní převážně funkci delegáta, stará se o vaše pohodlí a organizaci zájezdu mimo svah, poradí vám vhodné terény pro lyžování v upraveném terénu i možnosti jízdy v prašanu v okolí sjezdovek. Pro jízdy ve volném terénu doporučujeme využít služeb místního guida (za příplatek).

Aktuální povinnosti - vstup do Gruzie: vstup je povolen všem bez jakýchkoli dokladů o testech či očkování (mzv.cz). Návrat do ČR: návrat odkudkoli je pro všechny bez jakýchkoli podmínek, tak jak tomu bylo před Covidem.

Program zájezdu

  • 1.den: Přímý let z Prahy do Kutaisi. Večerní několikahodinový přesun do Mestie, hlavního centra Svanetie. Ubytování na 6 nocí u místních, večeře.
  • 2.-7.den: Lyžování u Mestie na svazích pod horou Tetnuldi (4858 m) a na přilehlém svahu hory Hatsvali s úchvatnými výhledy na centrální kavkazský hřeben.
  • Kromě lyžování a snowboardingu je možné s průvodcem podniknout:
  • A: Prohlídku muzea svanetských věží v Mestii.
  • B: Celodenní výlet do vesničky Ushguli: Džípem zasněženou zimní krajinou do středověké vesničky Ushguli (UNESCO) (2220 m) pod nejvyšší horu Gruzie Scharu (5193 m), prohlídka vesnice, návštěva kostelíku svaté Marie se známými ušgulskými zvony.
  • 7.-8.den: 7. den po lyžování večerní přejezd z Mestie do Kutaisi panoramatickou horskou cestou, ubytování v Kutaisi. 8. den ráno přímý let z Kutaisi do Prahy.

Ubytování

Spát budeme 6 nocí v rodinném jednoduchém guesthousu v Mestii ve 2-4lůžkových pokojích se společným sociálním zařízením na chodbě. Poslední noc před odletem přespíme v hotelu v Kutaisi.

Stravování

V Mestii máme v ceně bohatou místní polopenzi, která začíná 1. den večeří a končí 7. den snídaní. Ochutnáme pravou gruzínskou teplou snídani (chačapuri, pohanka, saláty, sýr, volské oko, párek, palačinky) a večeři o dvou chodech (polévka a hlavní jídlo). Ostatní jídlo je možné koupit na místě, ceny jsou zhruba stejné jako u nás. Určitě si nenechte ujít návštěvu místních hospůdek a ochutnávku vyhlášených specialit jako je šašlik, boršč, ostri, chačapuri, činkali, polévka karcho, vynikající gruzínské víno, koňak a místní pálenka ča-ča.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Budeme využívat smluvní a místní dopravu - maršrutky, pronajaté džípy, pronajatá auta.

Cestovní doklady: Do Gruzie je možné cestovat s cestovním pasem (s minimální platností ještě 6 měsíců po skončení cesty) nebo u přímých letů taky s platným občanským průkazem. Vzhledem k mimoevropské destinaci výrazně doporučujeme mít s sebou cestovní pas. Vízum není třeba.

Očkování: Do Gruzie není žádné očkování povinné. Přesto se důrazně doporučuje očkování proti virové hepatitidě typu A a břišnímu tyfu. Podrobné informace o očkování vám sdělí zdravotní ústavy a očkovací centra.

Střediska:
Tetnuldi: Nové, moderní, druhé největší zimní středisko Gruzie se nachází v nadmořské výšce 2260-3165 m. Disponuje třemi sedačkovými lanovkami. Svahy jsou ideální pro všechny pokročilosti lyžařů i zkušené freeridery. Nejdelší sjezd je dlouhý 9,5 km.
Hatsvali: Středisko se nachází přímo nad Mestií, disponuje třemi lanovkami a několika svahy s obtížností od úplných začátečníků po zkušené freeridery.
Cena denního skipasu se pohybuje okolo 350 Kč/den, skipas je přenosný na obě sjezdovky.

Průvodce: Průvodce na tomto zájezdu plní převážně funkci delegáta, stará se o vaše pohodlí a organizaci zájezdu mimo svah. Bude pro vás k dispozici celý den, většinou se pohybuje na lyžařských svazích, poradí vám vhodné terény pro lyžování v upraveném terénu i možnosti jízdy v prašanu v okolí sjezdovek. Pro jízdy ve volném terénu doporučujeme využít služeb místního guida (za příplatek).

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, letenky, pojištění atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Gruzie - lyžování ve Svanetii

Gruzie - lyžování ve Svanetii

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Ukrajina - lyžování na Dragobratu a v Bukovelu

Lyžování, snowboarding a freeride na Zakarpatské Ukrajině

Makedonie - lyžování na Popově Šapce a v Mavrovu

Lyže, snowboard, freeride v pohoří Šar Planina a Bistra Planina

Bosna a Hercegovina - lyžování u Sarajeva

Lyžování na olympijských sjezdovkách pohoří Bjelašnica a Jahorina

Makedonie - skialp na Šar Planině a Pelisteru

Skialpové túry a freeride na Popově Šapce a Pelisteru

Bosna a Hercegovina na skialpech

Skialpové túry a freeride v pohořích Bjelašnica a Visočica